Լուսանկարը` Եվգենի Զայցեւ/Մեդիամաքս
Էջմիածնում բնակություն հաստատած ռուսները կարգի են բերել Հայաստանի հոգեւոր մայրաքաղաքի Սուրբ Հռիփսիմե վանքի հարակից տարածքը։ Մարտի 4-ի ինքնաբուխ շաբաթօրյակին մասնակցել է մոտ 30 հոգի. ոմանք եկել էին ընտանիքներով։
Քաղաքապետարանը կամավորներին «զինել է» բահերով, փոցխներով, ձեռնոցներով ու տոպրակներով։
Երկու ժամում մի բեռնատար աղբ է հավաքվել։
Անտոն՝ ռելոկանտ
«Եկել եմ օգտակար գործին միանալու. օգնելու քաղաքին, որտեղ հիմա ապրում եմ, շփվելու այն մարդկանց հետ, ովքեր նույնպես տեղափոխվել են այստեղ»։
Հայաստան տեղափոխվածների հետ միասին գործին միացան նաեւ նրանք, ում համար Էջմիածինը հարազատ տունն է։
Հովհաննես՝ Էջմիածնի բնակիչ
«Շնորհակալ ենք մեր բարեկամներին՝ շատ լավ աշխատեցին։ Ուրախ ենք նրանց հետ միասին մաքրել եւ կարգի բերել քաղաքը։ Ես գյուղատնտես եմ։ ՀԻմա նախատեսում ենք ծառեր տնկել այս տարածքում, որպեսզի այն կանաչ ու գեղեցիկ լինի»։
Էջմիածնում այսօր ավելի քան 200 ռուս ռելոկանտ է ապրում։ Նրանք իրենց չաթն ունեն Telegram-ում։ Բացի առօրյա հոգսերից, քննարկում են, թե ինչպես կարելի է ավելի լավ ինտեգրվել նոր միջավայրում. որտեղ սովորել հայոց լեզուն եւ կիրառել իրենց մասնագիտական հմտությունները, ինչ ներդրում ունենալ քաղաքի կյանքում:
Աղբի թեման հաճախ էր արծարծվում։ Նախ ռելոկանտները նամակ գրեցին քաղաքապետարան, իսկ հետո չաթի մասնակիցներից մեկը՝ Ռոմանը հասավ քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանի ընդունարան։
Ռոման՝ ռելոկանտ
«Քաղաքապետը չհերքեց խնդիրը եւ ողջունեց մեր նախաձեռնությունը։ Ինձ թվում է՝ տեղի պաշտոնյաները հասկանում են, որ Էջմիածնում կա ուժեղ ռուսական համայնք, որը կարելի է օգտագործել քաղաքի զարգացման համար»։
Ռելոկանտների կարծիքով՝ Էջմիածնում դեռ շատ վայրեր կան, որոնք պետք է  մաքրել եւ կարգի բերել: Նրանք պատրաստ են նոր շաբաթօրյակներ նախաձեռնել:
Քաղաքապետարանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական խմբում շաբաթօրյակի մասին գրառման տակ շատերը շնորհակալություն են հայտնել ռուսներին օգնության համար՝ հույս հայտնելով, որ այս օրինակը «վարակիչ» կդառնա նաեւ տեղի բնակիչների համար։

Фото: Евгений Зайцев/Медиамакс
Живущие в Эчмиадзине россияне привели в порядок территорию у церкви Святой Рипсиме. 4 марта субботник собрал около 30 человек - некоторые пришли целыми семьями.
Мэрия «вооружила» добровольцев лопатами, граблями, перчатками и пакетами. За два часа удалось собрать целый грузовик «трофеев».
Антон, релокант:
«Я пришел, чтобы поучвствовать в полезном деле. Помочь городу, в котором теперь живу, пообщаться с ребятами, которые тоже сюда переехали».
Вместе с приезжими грабли в руки взяли и те, для кого Эчмиадзин – родной дом.
Ованес, житель Эчмиадзина:
«Ребята очень хорошо поработали, спасибо им. Мы рады вместе с ними наводить чистоту и порядок. Я - агроном. Теперь мы планируем высадить на этом пустыре деревья, чтобы было зелено и красиво».
Сегодня в Эчмиадзине проживают более 200 релокантов. У них есть свой чат в Telegram. Помимо повседневных забот там обсуждают, как лучше интегрироваться в новой среде: где учить армянский язык и применять свои профессиональные навыки, какой вклад внести в жизнь города. Среди прочего регулярно поднимается тема мусора.
Сначала релоканты написали письмо в администрацию, а потом один из участников чата, Роман, дошел и до приемной мэра Дианы Гаспарян.
Роман, релокант:
«Мэр не стала отрицать проблему и была рада нашей инициативе. Мне кажется, местные чиновники понимают, что в Эчмиадзине есть сильное русское сообщество, которое можно использовать для развития города».
По мнению приезжих, в Эчмиадзине есть еще много мест, где можно прибраться. Релоканты готовы выходить на уборку снова. Главное – решить вопрос с доступом к инвентарю.
В комментариях под новостью о субботнике в официальной группе мэрии на Facebook многие благодарили приезжих за помощь, выразив надежду, что этот пример станет заразительным и для местных жителей.