50 գլոբալ հայերը` Վահե Ամիրբեկյան - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը: Այսօր մենք ներկայացնում ենք շարքի հերթական հերոսին՝ Վահե Ամիրբեկյանին, ով ապրում է ԱՄՆ-ում եւ աշխատում է PayPal ընկերությունում:
Վահե Ամիրբեկյանը ծնվել է Երեւանում 1970 թվականին: Երկու տարի սովորել է Երեւանում, ԵՊՀ ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետում, այնուհետեւ շարունակել է ուսումը Լեհաստանում` Կրակովում: Լեհաստանում աշխատել է ամերիկյան Motorola ընկերությունում: Այնուհետեւ տեղափոխվել է ԱՄՆ, աշխատել է մի քանի start-up ընկերություններում, Cisco-ում, eBay-ում: Ներկայումս աշխատում է PayPal ընկերությունում` որպես ռիսկերի վերլուծության բաժնի գլխավոր մենեջեր:
Երբ Վահեն 1989 թվականին մեկնում էր Կրակով` ուսումը շարունակելու, Խորհրդային Միությունն արդեն սասանվում էր, բայց դեռ քիչ թե շատ կայուն էր: Սակայն Վահեն ասում է, որ կայսրության փլուզման կանխազգացումը կար արդեն այն ժամանակ:
Տեղեկատվական շրջափակում էր` մարդիկ, ըստ էության, չգիտեին, թե այլ երկրներում ինչ է կատարվում, անգամ ԽՍՀՄ համար բարեկամական Լեհաստանում:
Երեւանից Լեհաստան մեկնեցինք 13 հոգով, իսկ, ընդհանուր առմամբ, ԽՍՀՄ-ից 60 ուսանող էինք` Էստոնիայից, Լիտվայից, Ուկրաինայից, Միջին Ասիայի հանրապետություններից, Ադրբեջանից: Հանրակացարանի սենյակը, որտեղ ապրում էինք երեք հայերով, ասես թանգարան լիներ. այնտեղ Հայաստանի քարտեզը կար, այբուբենի պաստառներ, եկեղեցիների նկարներ: Այդ ժամանակ հայերի մասին Լեհաստանում քիչ բան գիտեին` Սպիտակի երկրաշարժ ու Ղարաբաղյան շարժում:
Լեհաստանում շատ ուժեղ հակառուսական քարոզչությունն էր գնում: Կրակովում էր գտնվում ԽՍՀՄ հյուպատոսությունը` ժամանակ առ ժամանակ մի փոքր ամբոխ գալիս էր այնտեղ եւ քարերով հարվածում:
Վահեն (մեջտեղում) դպրոցում` 1983թ.
Լուսանկարը` Վ. Ամիրբեկյանի արխիվից
Գալով Լեհաստան, Վահեն բացահայտեց, որ կյանքն այստեղ բավական տարբերվում է Խորհրդային Հայաստանից:
Այն ժամանակ Հայաստանում կյանքը դեռ լավ էր, իսկ երբ եկանք Լեհաստան, առաջին անգամ իմացանք, թե ինչ բան է ինֆլյացիան` առավոտյան ապրանքը մեկ գին ուներ, երեկոյան` ուրիշ, ավելի թանկ: Բայց կրթության որակը բարձր էր, սովորում էինք Լեհաստանի ամենալավ համալսարաններից մեկում:
Կրակովում Վահեն որոշեց թողնել ռադիոֆիզիկան ու տեղափոխվեց ծրագրավորման ֆակուլտետ: Պատմում է, որ այնտեղ ընդունվելը հեշտ էր, բայց սովորելը` դժվար: Ֆակուլտետն ավարտում էր ընդունված ուսանողների 1/3-ը միայն:
Զարմանում էի, որ քննություններին հարցեր էին տալիս, որոնց պատասխանելու համար պետք էր ստեղծագործական մոտեցում դրսեւորել, այն ոչ թե մեխանիկորեն վերհիշել այն, ինչ անցել էինք կիսամյակի ընթացքում: Մեծ մրցակցություն էր, չկար «արտագրել» հասկացությունը: Մեր վիճակն էլ ավելի էր դժվարանում այն պատճառով, որ ընդամենը երեք շաբաթ էին տվել լեհերեն սովորելու համար: Մտածել էին, որ եթե ռուսերեն գիտենք, ապա արագ կսովորենք, բայց, բնականաբար, այդ ժամանակը շատ քիչ էր: Բայց առաջին կուրսից հետո կյանքը թեթեւացավ:
Վահեի կյանքի «լեհական շրջանը» տեւեց բավականին երկար` 10 տարի:
Երբ գնում էինք, համոզված էինք, որ մի քանի տարի սովորելուց հետո կվերադառնանք Հայաստան: Բայց 1994 թվականին, երբ ավարտեցի ուսումս, պարզ էր, որ Հայաստանում աշխատանք գտնելու մեծ հնարավորություններ չկային: Եվ երբ ինձ առաջարկեցին սովորել ասպիրանտուրայում, դա, թերեւս, այդ երկընտրանքի լավագույն լուծումը դարձավ: Հետո աշխատանք առաջարկեցին ամերիկյան Motorola ընկերության լեհական գրասենյակում:
Մինչեւ հիմա, երբ Վահեն հանդիպում է լեհերին, նրանք անկեղծ զարմանում են, երբ իմանում են, որ լեհ չէ` լեզուն փայլուն գիտի ու խոսում է առանց ակցենտի:
Երբ Լեհաստանում էինք, ես ու ընկերս շատ ակտիվ էինք Կրակովի հայկական համայնքում: Մեզ շատ լավ ընդունեցին այնտեղ, քանի որ «նոր շունչ» էինք նրանց համար: Իսկապես շատ ակտիվ էինք. որպես հայ համայնքի ներկայացուցիչ հանդիպեցի Հռոմի Պապու, Լեհաստանի նախագահ Ալեքսանդր Կվասնեւսկու հետ: Հետո Վարշավայում բացվեց Հայաստանի դեսպանատունը, օգնում էինք ամեն ինչով: Շատ հետաքրքիր էր այդ տասը տարին:
Դեռ դպրոցական եւ ուսանողական տարիներին, երբ շատերն էին ուզում մեկնել ԱՄՆ, Վահեն անտարբեր էր:
Լեհաստանում լավ էր, լավ աշխատանք ունեի, թեկնածուական ատենախոսություն է պաշտպանել, սակայն չէի ցանկանում այդ ամենով սահմանափակվել: Որոշեցի մեկնել ոչ թե Ամերիկա, այլ Սիլիկոնյան հովիտ, որը մի առանձին աշխարհ է, մի վայր, որտեղ քեզ պարզապես վարակում են մեծ գաղափարներով: Եթե այդ նույն Սիլիկոնյան հովիտը լիներ Լեհաստանում, կամ, ասենք, Չեխիայում, այնտեղ էլ կմնայի:
29 տարեկան հասակում որոշեցի ինքս ինձ մարտահրավեր նետել ու կյանքս մեծ փոփոխությունների ենթարկել: Երբ արդեն Սիլիկոնյան հովտում էի, Սիէթլից «Մայքրոսոֆթ»-ում աշխատելու առաջարկ ստացա, բայց «Մոտորոլայից» հետո մի փոքր հոգնել էի մեծ կորպորացիաներից ու նախընտրում էի ավելի փոքր ընկերությունում աշխատել: Դեռ Լեհաստանում էի, երբ դիմել էի մի այդպիսի ընկերության ու երբ ԱՄՆ-ում, ինձ հարցազրույցի հրավիրեցին ու աշխատանք առաջարկեցին: Երեք տարի աշխատեցի այնտեղ:
Վահեն դստեր հետ
Սիլիկոնյան Հովտում իսկական «դեմք» ես համարվում, երբ սեփական ընկերություն ես բացում: Հնարավոր չէ Սիլիկոնյան հովտում ապրել ու նման ցանկություն չունենալ: Անձամբ եմ ճանաչում մարդկանց, որոնց մոտ ստացվել է, եւ իրենց ընկերություններն այնպես են զարգացել, որ դրանց արժեքը հասել է մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի: Երբ նման մարդկանց չես ճանաչում, այդ գաղափարը վերացական ես ընդունում, իսկ երբ կոնկրետ օրինակներն աչքիդ առջեւ են, մտածում ես` միգուցե քեզ մոտ էլ կստացվի:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում, որոշ հանգամանքների բերումով, Վահեն Սիլիկոնյան հովտից տեղափոխվեց Տեխաս ու հիմա ուրախ է, որ շուտով կրկին վերադառնալու է Սան-Ֆրանցիսկո:
Տեխասում եւս կան լավ ծրագրավորողներ, լուրջ գործով են զբաղվում, բայց իրենց նպատակը միայն դա է, նրանք չեն ուզում ավել բանի հասնել: Սիլիկոնյան հովտում ամեն ինչ այլ կերպ է, մարդիկ միշտ ձգտում ունեն: Մեկ մարդու հետ անգամ կարճ շփումն այնտեղ կարող է ողջ կյանքդ փոխել:
Վահեի կինը եւս ճանապարհ է անցել արտերկրում, սովորել է Շվեդիայում:
Կինս երեւանցի է, նույն դպրոցն ենք գնացել, բժշկուհի է: Մոտ ընկերոջս քույրն է, այդպես ենք ծանոթացել: Ունենք փոքր աղջիկ, եւ ինձ համար շատ կարեւոր է, որ երեխաս հայերեն իմանա:
Վահեն տիկնոջ հետ Հայաստանում
Հայաստանի հետ կապը Վահե պահպանում է ընկերների, ինչպես նաեւ «Այբ» ակումբի միջոցով: Փորձում է առնվազն երկու տարին մեկ լինել Հայաստանում:
«Այբ» ակումբի անդամ դարձա 4 տարի առաջ` Դավիթ Փախչանյանի առաջարկով: Միշտ վստահել եմ Դավիթի գաղափարներին: Կյանքիս օրինակով համոզվել եմ, որ շատ բան կախված է մարդու ձգտումներից: Չեմ կարծում, որ Հայաստանից գնալը միանշանակ վատ է Հայաստանի համար: Մարդիկ այնպիսի հաջողությունների են հասնում արտերկրում, որոնք Հայաստանում պարզապես հնարավոր չեն:
Գնացողների մի մասն ամեն դեպքում այս կամ այն կերպ կվերադառնա Հայաստան. կամ «Այբ» դպրոց կբացի, կամ ներդրումներ կբերի եւ աշխատատեղեր կապահովի, այսինքն` իր փորձը կօգտագործի հայրենիքում:

50 global Armenians: Vahe Amirbekyan
Mediamax continues its “50 Global Armenians” special project. Today we present Vahe Amirbekyan, who lives in USA and works at PayPal.
The general partner of the project is the Yerevan Brandy Company (YBC), whose ArArAt trademark is a global Armenian brand.
Vahe Amirbekyan was born in Yerevan in 1970. He studied at the Faculty of Radio Physics of Yerevan State University for two years and then continued his studies in Cracow, Poland (degree of MSc in Computer Science at AGH in Krakow, Poland (1994), PhD in Computer Science at AGH in Krakow, Poland (1998). Then, he moved to USA and worked in various startups, CISCO, eBay. He is now Senior Manager at PayPal’s Risk Analytics Department.
When he left for Cracow in 1989, the Soviet Union was already shaking but was more or less stable yet. However, Vahe says the collapse of the empire was felt in the air.
There was an information blockade: people didn't know what was going on in other countries, even in friendly ones like Poland.
Our team, which left Yerevan for Cracow, was comprised of 13 people. On the whole, there were 60 people from the USSR - Estonia, Lithuania, Ukraine, Central Asian countries, Azerbaijan. The room of the hostel we (three Armenians) lived in seemed to be a museum. There was the map of Armenia there, posters with the alphabet, pictures of churches. People in Poland didn't know much about Armenians at that time: only the Spitak earthquake and the Karabakh movement. There was a very strong anti-Russian propaganda in Poland. The USSR Consulate was situated in Cracow, and some people came there from time to time and threw stones at the building.
Photo: from Vahe Amirbekyan’s personal archive
Arriving in Cracow, Vahe found out that the life there strongly differed from the life in Soviet Armenia.
Life in Armenia was still good at that time, and when we arrived in Cracow we learned the meaning of the word inflation for the first time - in the morning the goods were sold at one price and in the evening - at another. But the level of education was very high and we studied at one of the best universities of Poland.
In Cracow, Vahe decided to leave the Department of Radio-Physics and entered the Computer Science Department. He says that it was very easy to enter that faculty but studying there was very difficult. Only one third of the students graduated.
I was surprised when they asked me questions at the exam to answer which it was necessary to be creative rather than mechanically remember what you have learned during the whole semester. The competition was strong and we didn't even think to crib. Our situation was even more complicated because we had only three weeks to learn Polish. They thought if we knew Russian we could learn Polish, but we certainly had too little time. However, after the first year the life became much easier.
The “Polish period” in Vahe's life lasted long enough - 10 years.
When we were leaving Armenia, we were sure we would return in several years. But I graduated in 1994 and it was clear that there were no big opportunities in Armenia to find a job. So, when I was offered to continue my studies school it was the best solution for my dilemma. Then I was offered a job in the Polish office of Motorola.
Even today, when Vahe meets Polish people they are frankly surprised to learn that Vahe is not Polish as he speaks the language without an accent.
When we were in Poland, I and my friend were very active in the Armenian Diaspora of Cracow. We were received warmly there because we were like a “fresh breath” for them. As representatives of the Armenian Diaspora we met the Pope of Rome and the President of Poland Alexander Kwasnievsky. Then, the Embassy of Armenia opened in Warsaw and we did everything we could to help them. These 10 years were very interesting.
Back in school and college, when everyone dreamed of moving to USA, Vahe was very indifferent to it.
I felt good in Poland, I had a good job and I defended my PhD work but I didn't want to stop on what I have achieved. I decided to move not to America but to the Silicon Valley which is a separate world: a place where you are literally infected by big ideas. If that Silicon Valley was in Poland or, for example, in Czech Republic I would stay there.
When I was 29, I decided to challenge myself and radically change my life. When I was already in Silicon Valley, I received an invitation to work at Microsoft in Seattle. However, after working at Motorola I was somewhat tired of working in huge corporations and preferred to work in small companies. I was still in Poland when I applied to such a company, and when I was already in the USA I was invited to an interview and offered a job. I have worked there for three years.
You become a real “star” in the Silicon Valley when you open your own company. It's impossible to live there without dreaming about it. I know people who have succeeded in it, whose companies developed so that their price has reached up to hundreds of millions of dollars. When you don’t know such people you take this idea as something abstract, but when you have concrete examples you think you may also succeed.
During past two years, Vahe moved from Silicon Valley to Texas. He is now glad that he will return to San Francisco soon.
There are brilliant developers in Texas who do serious things but they don't want to strive for something more. Things are quite different in the Silicon Valley. People always have aspirations. Even a short conversation with one person there can radically change your life.
Vahe's wife also studied abroad, in Sweden.
My wife is from Yerevan, we studied at the same school. She is a doctor. She is my close friend’s sister. We have a small daughter, and it’s very important for me that she knew the Armenian language.
Vahe keeps in touch with Armenia through his friends as well as through “AYB” Club. He is trying to visit Armenia at least once in every two years.
I became a member of “AYB” Club four years ago upon David Pakhchanyan’s proposal. I always trusted his ideas. On my own life example I became sure that everything depends on person's aspirations. I don’t think leaving Armenia is definitely bad for the country. People achieve such success abroad, which is simply impossible in Armenia.
Some of those who are leaving the country will sooner or later return to Armenia: they will either open “AYB” school, or make investments or create workplaces, i.e. they will use their experience for the benefit of their Motherland.