50 գլոբալ հայերը` Վահե Ամիրբեկյան - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը: Այսօր մենք ներկայացնում ենք շարքի հերթական հերոսին՝ Վահե Ամիրբեկյանին, ով ապրում է ԱՄՆ-ում եւ աշխատում է PayPal ընկերությունում:
Վահե Ամիրբեկյանը ծնվել է Երեւանում 1970 թվականին: Երկու տարի սովորել է Երեւանում, ԵՊՀ ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետում, այնուհետեւ շարունակել է ուսումը Լեհաստանում` Կրակովում: Լեհաստանում աշխատել է ամերիկյան Motorola ընկերությունում: Այնուհետեւ տեղափոխվել է ԱՄՆ, աշխատել է մի քանի start-up ընկերություններում, Cisco-ում, eBay-ում: Ներկայումս աշխատում է PayPal ընկերությունում` որպես ռիսկերի վերլուծության բաժնի գլխավոր մենեջեր:
Երբ Վահեն 1989 թվականին մեկնում էր Կրակով` ուսումը շարունակելու, Խորհրդային Միությունն արդեն սասանվում էր, բայց դեռ քիչ թե շատ կայուն էր: Սակայն Վահեն ասում է, որ կայսրության փլուզման կանխազգացումը կար արդեն այն ժամանակ:
Տեղեկատվական շրջափակում էր` մարդիկ, ըստ էության, չգիտեին, թե այլ երկրներում ինչ է կատարվում, անգամ ԽՍՀՄ համար բարեկամական Լեհաստանում:
Երեւանից Լեհաստան մեկնեցինք 13 հոգով, իսկ, ընդհանուր առմամբ, ԽՍՀՄ-ից 60 ուսանող էինք` Էստոնիայից, Լիտվայից, Ուկրաինայից, Միջին Ասիայի հանրապետություններից, Ադրբեջանից: Հանրակացարանի սենյակը, որտեղ ապրում էինք երեք հայերով, ասես թանգարան լիներ. այնտեղ Հայաստանի քարտեզը կար, այբուբենի պաստառներ, եկեղեցիների նկարներ: Այդ ժամանակ հայերի մասին Լեհաստանում քիչ բան գիտեին` Սպիտակի երկրաշարժ ու Ղարաբաղյան շարժում:
Լեհաստանում շատ ուժեղ հակառուսական քարոզչությունն էր գնում: Կրակովում էր գտնվում ԽՍՀՄ հյուպատոսությունը` ժամանակ առ ժամանակ մի փոքր ամբոխ գալիս էր այնտեղ եւ քարերով հարվածում:
Վահեն (մեջտեղում) դպրոցում` 1983թ.
Լուսանկարը` Վ. Ամիրբեկյանի արխիվից
Գալով Լեհաստան, Վահեն բացահայտեց, որ կյանքն այստեղ բավական տարբերվում է Խորհրդային Հայաստանից:
Այն ժամանակ Հայաստանում կյանքը դեռ լավ էր, իսկ երբ եկանք Լեհաստան, առաջին անգամ իմացանք, թե ինչ բան է ինֆլյացիան` առավոտյան ապրանքը մեկ գին ուներ, երեկոյան` ուրիշ, ավելի թանկ: Բայց կրթության որակը բարձր էր, սովորում էինք Լեհաստանի ամենալավ համալսարաններից մեկում:
Կրակովում Վահեն որոշեց թողնել ռադիոֆիզիկան ու տեղափոխվեց ծրագրավորման ֆակուլտետ: Պատմում է, որ այնտեղ ընդունվելը հեշտ էր, բայց սովորելը` դժվար: Ֆակուլտետն ավարտում էր ընդունված ուսանողների 1/3-ը միայն:
Զարմանում էի, որ քննություններին հարցեր էին տալիս, որոնց պատասխանելու համար պետք էր ստեղծագործական մոտեցում դրսեւորել, այն ոչ թե մեխանիկորեն վերհիշել այն, ինչ անցել էինք կիսամյակի ընթացքում: Մեծ մրցակցություն էր, չկար «արտագրել» հասկացությունը: Մեր վիճակն էլ ավելի էր դժվարանում այն պատճառով, որ ընդամենը երեք շաբաթ էին տվել լեհերեն սովորելու համար: Մտածել էին, որ եթե ռուսերեն գիտենք, ապա արագ կսովորենք, բայց, բնականաբար, այդ ժամանակը շատ քիչ էր: Բայց առաջին կուրսից հետո կյանքը թեթեւացավ:
Վահեի կյանքի «լեհական շրջանը» տեւեց բավականին երկար` 10 տարի:
Երբ գնում էինք, համոզված էինք, որ մի քանի տարի սովորելուց հետո կվերադառնանք Հայաստան: Բայց 1994 թվականին, երբ ավարտեցի ուսումս, պարզ էր, որ Հայաստանում աշխատանք գտնելու մեծ հնարավորություններ չկային: Եվ երբ ինձ առաջարկեցին սովորել ասպիրանտուրայում, դա, թերեւս, այդ երկընտրանքի լավագույն լուծումը դարձավ: Հետո աշխատանք առաջարկեցին ամերիկյան Motorola ընկերության լեհական գրասենյակում:
Մինչեւ հիմա, երբ Վահեն հանդիպում է լեհերին, նրանք անկեղծ զարմանում են, երբ իմանում են, որ լեհ չէ` լեզուն փայլուն գիտի ու խոսում է առանց ակցենտի:
Երբ Լեհաստանում էինք, ես ու ընկերս շատ ակտիվ էինք Կրակովի հայկական համայնքում: Մեզ շատ լավ ընդունեցին այնտեղ, քանի որ «նոր շունչ» էինք նրանց համար: Իսկապես շատ ակտիվ էինք. որպես հայ համայնքի ներկայացուցիչ հանդիպեցի Հռոմի Պապու, Լեհաստանի նախագահ Ալեքսանդր Կվասնեւսկու հետ: Հետո Վարշավայում բացվեց Հայաստանի դեսպանատունը, օգնում էինք ամեն ինչով: Շատ հետաքրքիր էր այդ տասը տարին:
Դեռ դպրոցական եւ ուսանողական տարիներին, երբ շատերն էին ուզում մեկնել ԱՄՆ, Վահեն անտարբեր էր:
Լեհաստանում լավ էր, լավ աշխատանք ունեի, թեկնածուական ատենախոսություն է պաշտպանել, սակայն չէի ցանկանում այդ ամենով սահմանափակվել: Որոշեցի մեկնել ոչ թե Ամերիկա, այլ Սիլիկոնյան հովիտ, որը մի առանձին աշխարհ է, մի վայր, որտեղ քեզ պարզապես վարակում են մեծ գաղափարներով: Եթե այդ նույն Սիլիկոնյան հովիտը լիներ Լեհաստանում, կամ, ասենք, Չեխիայում, այնտեղ էլ կմնայի:
29 տարեկան հասակում որոշեցի ինքս ինձ մարտահրավեր նետել ու կյանքս մեծ փոփոխությունների ենթարկել: Երբ արդեն Սիլիկոնյան հովտում էի, Սիէթլից «Մայքրոսոֆթ»-ում աշխատելու առաջարկ ստացա, բայց «Մոտորոլայից» հետո մի փոքր հոգնել էի մեծ կորպորացիաներից ու նախընտրում էի ավելի փոքր ընկերությունում աշխատել: Դեռ Լեհաստանում էի, երբ դիմել էի մի այդպիսի ընկերության ու երբ ԱՄՆ-ում, ինձ հարցազրույցի հրավիրեցին ու աշխատանք առաջարկեցին: Երեք տարի աշխատեցի այնտեղ:
Վահեն դստեր հետ
Սիլիկոնյան Հովտում իսկական «դեմք» ես համարվում, երբ սեփական ընկերություն ես բացում: Հնարավոր չէ Սիլիկոնյան հովտում ապրել ու նման ցանկություն չունենալ: Անձամբ եմ ճանաչում մարդկանց, որոնց մոտ ստացվել է, եւ իրենց ընկերություններն այնպես են զարգացել, որ դրանց արժեքը հասել է մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի: Երբ նման մարդկանց չես ճանաչում, այդ գաղափարը վերացական ես ընդունում, իսկ երբ կոնկրետ օրինակներն աչքիդ առջեւ են, մտածում ես` միգուցե քեզ մոտ էլ կստացվի:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում, որոշ հանգամանքների բերումով, Վահեն Սիլիկոնյան հովտից տեղափոխվեց Տեխաս ու հիմա ուրախ է, որ շուտով կրկին վերադառնալու է Սան-Ֆրանցիսկո:
Տեխասում եւս կան լավ ծրագրավորողներ, լուրջ գործով են զբաղվում, բայց իրենց նպատակը միայն դա է, նրանք չեն ուզում ավել բանի հասնել: Սիլիկոնյան հովտում ամեն ինչ այլ կերպ է, մարդիկ միշտ ձգտում ունեն: Մեկ մարդու հետ անգամ կարճ շփումն այնտեղ կարող է ողջ կյանքդ փոխել:
Վահեի կինը եւս ճանապարհ է անցել արտերկրում, սովորել է Շվեդիայում:
Կինս երեւանցի է, նույն դպրոցն ենք գնացել, բժշկուհի է: Մոտ ընկերոջս քույրն է, այդպես ենք ծանոթացել: Ունենք փոքր աղջիկ, եւ ինձ համար շատ կարեւոր է, որ երեխաս հայերեն իմանա:
Վահեն տիկնոջ հետ Հայաստանում
Հայաստանի հետ կապը Վահե պահպանում է ընկերների, ինչպես նաեւ «Այբ» ակումբի միջոցով: Փորձում է առնվազն երկու տարին մեկ լինել Հայաստանում:
«Այբ» ակումբի անդամ դարձա 4 տարի առաջ` Դավիթ Փախչանյանի առաջարկով: Միշտ վստահել եմ Դավիթի գաղափարներին: Կյանքիս օրինակով համոզվել եմ, որ շատ բան կախված է մարդու ձգտումներից: Չեմ կարծում, որ Հայաստանից գնալը միանշանակ վատ է Հայաստանի համար: Մարդիկ այնպիսի հաջողությունների են հասնում արտերկրում, որոնք Հայաստանում պարզապես հնարավոր չեն:
Գնացողների մի մասն ամեն դեպքում այս կամ այն կերպ կվերադառնա Հայաստան. կամ «Այբ» դպրոց կբացի, կամ ներդրումներ կբերի եւ աշխատատեղեր կապահովի, այսինքն` իր փորձը կօգտագործի հայրենիքում:

50 глобальных армян: Ваге Амирбекян - Mediamax.am
Медиамакс продолжает спецпроект “50 глобальных армян”. Сегодня мы представляем очередного героя нашей рубрики – Ваге Амирбекяна, который живет в США и работает в компании PayPal.
Главным партнером проекта является Ереванский коньячный завод (ЕКЗ), чья торговая марка АрАрАт выступает в качестве глобального армянского бренда.
Ваге Амирбекян родился в Ереване в 1970 году. Два года учился в Ереване, на факультете радиофизики ЕГУ, затем продолжил учебу в польском городе Краков. В Польше работал в американской компании Motorola. Затем переехал в США, где работал в ряде start-up компаний, Cisco, eBay. В настоящее время работает в компании PayPal в качестве главного менеджера отдела оценки рисков.
Когда в 1989 году Ваге отправлялся в Краков, Советский Союз уже трясло, но пока еще он был более-менее стабилен. Однако Ваге говорит, что предупреждение о падении империи было уже тогда.
Была информационная блокада: люди, по сути, не знали, что происходит в других странах, даже в дружественных СССР, таких как Польша.
Из Еревана в Польшу мы направились командой из 13 человек, а в целом из СССР нас было 60 человек – из Эстонии, Литвы, Украины, среднеазиатских государств, Азербайджана. Комната общежития, где жили мы, три армянина, казалось, была музеем. Здесь была карта Армении, плакаты с алфавитом, изображения церквей. В то время об армянах в Польше знали мало: Спитакское землетрясение и Карабахское движение. В Польше шла очень сильная антирусская пропаганда. В Кракове находилось консульство СССР. Периодически к ней приходила небольшая группа людей и забрасывала камнями.
Фото: Из личного архива Ваге Амирбекяна
Прибыв в Польшу, Ваге обнаружил, что жизнь здесь достаточно сильно отличается от жизни в Советской Армении.
В то время жизнь в Армении была еще хорошей, а когда мы приехали в Польшу, то впервые узнали, что такое инфляция – утром товар продавался по одной цене, вечером – по другой, более дорогой. Но уровень образования был высоким, мы учились в одном из лучших вузов Польши.
В Кракове Ваге решил оставить радиофизику и перешел на факультет программирования. Он рассказывает, что поступить туда было легко, но вот учиться – сложно. Факультет оканчивала лишь треть студентов от общего числа поступивших.
Я удивлялся, когда на экзаменах мне задавали вопросы, для ответа на которых было необходимо проявить творческий подход, а не механически вспоминать то, что мы проходили в течение семестра. Была большая конкуренция, не было понятия «списывать». А наша ситуация осложнялась еще и тем, что нам было дано всего три недели для того, чтобы выучить польский. Думали, что если знаем русский, то быстро сможем выучить и польский язык, но, естественно, этого времени было слишком мало. Однако после первого курса жизнь стала легче.
«Польский период» жизни Ваге продлился довольно долго – 10 лет.
Когда мы уезжали, то были уверены, что через несколько лет обучения вернемся в Армению. Но в 1994 году, когда я завершил обучение, было ясно, что в Армении нет больших возможностей найти работу. И поэтому, когда мне предложили продолжить образование в аспирантуре, это стало лучшим решением стоявшей передо мной дилеммы. Затем мне предложили работу в польском офисе американской компании Motorola.
До сих пор, когда Ваге встречается с поляками, они искренне удивляются, когда узнают, что он не поляк: язык он знает в совершенстве и говорит без акцента.
Когда мы были в Польше, я и мой друг были очень активны в армянской диаспоре Кракова. Нас очень хорошо там приняли, потому что мы были «свежим дыханием» для них. В качестве представителей армянской диаспоры встретились с Папой Римским, президентом Польши Александром Квасневским. Потом в Варшаве открылось посольство Армении, и мы помогали им, чем могли. Эти десять лет были очень интересными.
Еще в школьные и студенческие годы, когда многие хотели отправиться в США, Ваге был к этому равнодушен.
В Польше было хорошо, у меня была хорошая работа, я защитил кандидатскую работу, однако не желал ограничиваться всем этим. Я решил отправиться не в Америку, а в Силиконовую долину, которая является отдельным миром: местом, где тебя буквально заражают большими идеями. Если бы эта Силиконовая долина была в Польше или, скажем, в Чехии, то я бы остался там.
В 29 лет я решил бросить вызов сам себе и круто изменить свою жизнь. Когда я был уже в Силиконовой долине, то получил из Сиэтла приглашение на работу в Microsoft, однако после Motorola я несколько устал от работы в больших корпорациях и предпочитал работать в маленьких компаниях. Я был еще в Польше, когда обратился в одну подобную компанию, и когда я оказался в США, меня пригласили на интервью и предложили работу. Три года я работал там.
Ваге с дочкой
В Силиконовой долине ты считаешься настоящий «личностью», когда открываешь собственную компанию. Невозможно жить в Силиконовой долине и не иметь подобного желания. Я лично знаю людей, у которых это получилось и чьи компании настолько развились, что их стоимость варьировалась в районе сотен миллионов долларов. Когда ты не знаком с подобными людьми, то воспринимаешь эту идею как абстрактную, а когда у тебя перед глазами конкретные примеры, то думаешь - может и у тебя что-то получится.
В течение последних двух лет по стечению обстоятельств Ваге переехал из Силиконовой долины в Техас и сейчас рад тому, что в скором времени вновь вернется в Сан-Франциско.
В Техасе тоже есть хорошие программисты, которые занимаются серьезным делом, но их целью является именно это, они не хотят достичь большего. В Силиконовой долине все иначе, у людей всегда есть стремления. Даже непродолжительное общение там с одним человеком может круто изменить всю твою жизнь.
Жена Ваге также прошла свой путь за рубежом, училась в Швеции.
Моя жена – из Еревана, мы шли в одну школу, она доктор. Она сестра моего близкого друга, так мы и познакомились. У нас маленькая дочка, и для меня очень важно, чтобы мой ребенок знал армянский язык.
Ваге с женой
Связь с Арменией Ваге сохраняет через друзей, а также посредством клуба «Айб». Пытается хотя бы раз в два года приезжать в Армению.
Членом клуба «Айб» я стал четыре года назад по предложению Давида Пахчаняна. Всегда доверял идеям Давида. На примере своей жизни я убедился в том, что очень многое зависит от стремлений человека. Не думаю, что отъезд из Армении – однозначно плохо для страны. Люди достигают таких успехов за границей, достижение которых в Армении просто невозможно.
Часть тех, кто отбывает из страны, рано или поздно вернется в Армению: либо откроет школу «Айб», либо привезет инвестиции и обеспечит рабочие места, то есть будет использовать свой опыт во благо Родины.