50 գլոբալ հայերը` Լեւոն Էսիբով
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը: Այսօր մենք ներկայացնում ենք շարքի երկրորդ հերոսին՝ Լեւոն Էսիբովին, ով ապրում է Սիէթլում եւ աշխատում է Մայքրոսոֆթ կորպորացիայում:
Նախագծի գլխավոր գործընկերն է Երեւանի կոնյակի գործարանը (ԵԿԳ), որի ԱրԱրԱտ ապրանքանիշը ներկայանում է որպես գլոբալ հայկական բրենդ:
Լեւոն Էսիբովը ծնվել (1969թ.) եւ մեծացել է Բաքվում: 1992 թվականին ավարտել է Մոսկվայի Ֆիզիկա-տեխնիկական ինստիտուտը: 1998 թվականին ավարտել է ԱՄՆ-ի Ռոդ Այլենդի համալսարանի ասպիրանտուրան երկու մասնագիտություններով՝ ֆիզիկա եւ համակարգչային տեխնոլոգիաներ: Ապրում է Ռեդմոնդում՝ Սիէթլի արվարձանում, որտեղ գտնվում է Microsoft Corporation-ի գլխավոր գրասենյակը: Նրա այսօրվա պաշտոնն ընկերությունում կոչվում է Principal Group Program Manager` Լեւոնը մասնագիտանում  է “ամպային տեխնոլոգիաներում”: Լեւոնն ամուսնացել է 1990 թվականին Լանա Բարխուդարյանի հետ, ում հետ ծանոթացել էր Մոսկվայում: Նրանք երկու երեխա ունեն:
Մինչեւ Ամերիկա մեկնելը, Լեւոնը հասցրել էր իր փոքրիկ գործը հիմնել Մոսկվայում: 1989 թվականի նոյեմբերին նա հիմնադրել էր ինժեներա-արտադրական “ՏՐՈՒԴ” կենտրոնը, որը զբաղվում էր տուրիզմով եւ գործեց մինչեւ 1992 թվականի օգոստոսը: 1993 թվականին Լեւոնը մեկնեց ԱՄՆ:
Երբ առաջացավ Արեւմուտք մեկնելու հնարավորությունը, դիմեցի Ռոդ Այլենդի համալսարանի ասպիրանտուրա: Մենք փախստականներ էինք Բաքվից` մեր ընտանիքի մի կեսը հայտնվեց Երեւանում (մայրս՝ Նելլի Զախարյանը եւ տատիկս՝ Արեւ Զախարյանը), իսկ մյուս կեսը՝ Մոսկվայում (քույրս՝ Լիլյա Էսիբովան եւ հորաքույրներս՝ Ելենա եւ Թերեզա Էսիբովաները): Մենք հերթագրված էինք Մոսկվայի ամերիկյան դեսպանությունում, որպեսզի ԱՄՆ մեկնենք: Եվ ստացվեց այնպես, որ ինձ հնարավորություն ընձեռնվեց մեկնել Ամերիկա, բայց ուսանողի կարգավիճակով:
Լեւոնը տեսավ ամենեւին ոչ այն Ամերիկան, որը սպասում էր:
Ես բավականին միամիտ պատկերացում ունեի Ամերիկայի մասին, եւ ցնցված էի նրանից, ինչ տեսա: Չէ՞ որ մինչ այդ մենք տեսնում էինք Ամերիկան միայն «Վրեմյա» հեռուստահաղորդման մեջ, որտեղ ցուցադրում էին սեւամորթների աղքատ թաղամասերը կամ Նյու Յորքի երկնաքերերը: Երևի թե, ամենամեծ շոկն ինձ համար այն էր, որ Ամերիկայի մեծ մասը բավականին «գյուղական» էր, եւ այն ուրբանիզացված համակարգը, որը տեսնում ենք Նյու Յորքում, հատուկ չէ երկրի մեծ մասի համար: Երբ ժամանեցի համալսարան, որը գտնվում էր համեմատաբար փոքր քաղաքում, պարզվեց, որ եթե չունես ավտոմեքենա, ապա ստիպված ես նստել տանը: Այնուամենայնիվ, նոր մշակույթին հարմարվելը շատ բարդ չէր, քանի որ ամերիկացիները մեծամասամբ լավ են տրամադրված նոր ժամանածների նկատմամբ, եւ նրանք շատ բարեհամբույր վերաբերվեցին նաեւ ինձ ու իմ ընտանիքին:
Լեւոնի որդին՝ Ալեքսանդրը, 21 տարեկան է, իսկ դուստրը՝ Նիկոլ-Արեւը, 8: Նա ասում է, որ շատերին զարմացնում է տարիքային այս մեծ տարբերությունը: Իրականում պատասխանը պարզ է. էմիգրացիան բարդ բան է ոչ միայն մշակութային, այլեւ ֆինանսական տեսանկյունից:
Լեւոն Էսիբովը կնոջ եւ երեխաների հետ
Լուսանկարը` Լ. Էսիբովի արխիվից
Ես եկա որպես ուսանող՝ կնոջս եւ 3 տարեկան երեխայի հետ, մենք ապրում էինք կրթաթոշակիս հաշվին, որը բավականացնում էր միայն բնակվարձի եւ սննդի համար: Որդիս այսօր սովորում է Վաշինգտոնի համալսարանում՝ բիոինժեներիայի ֆակուլտետում եւ զուգահեռաբար աշխատում է Սիէթլի մանկական հիվանդանոցի հետազոտական կենտրոնում, զբաղվում է գենետիկական հիվանդությունների հետազոտությամբ:
Լեւոն Էսիբովն արդեն 19 տարի ապրում է Ամերիկայում եւ ասում է, որ իրեն լիովին ներդաշնակ է զգում ինչպես իր, այնպես էլ իրեն շրջապատող աշխարհի հետ:
Երբ եկանք Ամերիկա, որդիս 3 տարեկան էր, իսկ այսօր նա ոչնչով չի տարբերվում միջին վիճակագրական ամերիկացուց: Աղջիկս ծնվել է այստեղ: Երեխաները խոսում են մի քանի լեզուներով, բայց, ցավոք, հայերեն չգիտեն: Ես էլ եմ դժվարությամբ հայերեն խոսում: Հիմա մտածում ենք վերջերս բացված եկեղեցուն կից հայկական դպրոց բացելու մասին:
Սուրբ Վերածննդի Հայկական Առաքելական Եկեղեցին Սիէթլում կառուցվել է  ընդամենը 3 ամիս առաջ:
Երբ 1998 թվականին Ռոդ Այլենդից տեղափոխվեցի Սիէթլ, սկսեցի փնտրել, կա՞ն այստեղ հայեր եւ հայկական եկեղեցի: Արտագաղթած հայերը նոր տեղում հաճախ անմիջապես սկսում են փնտրել հայկական եկեղեցին՝ ոչ միայն որպես կրոնական, այլեւ մշակութային կենտրոն: Պարզվեց, որ Սիէթլում արդեն կար հայկական եկեղեցի: Ճիշտ է, այն չուներ իր սեփական շինությունը. Սիէթլի Եպիսկոպոսական եկեղեցին հնարավորություն էր ընձեռել մեզ ժամերգություններ անցկացնել իրենց տարածքում: Մենք նույնիսկ «մշտական» քահանա չունեինք. նա ամիսը երկու անգամ հատուկ գալիս էր Կալիֆոռնիայից ժամերգություն անցկացնելու համար: 2002 թվականին մեզ մոտ ուղարկեցին մշտական քահանա՝ Հ. Եղիա Իսայանին, ով օգնեց էլ ավելի համախմբել համայնքը: 2003 թվականին ինձ սարկավագի աստիճան շնորհեցին:
Սիէթլի դեռեւս առաջին հայ գաղթականները երազանք ունեին կառուցել «իսկական» հայկական եկեղեցի: Իհարկե, դա շատ բարդ էր եւ թանկ, բայց աստիճանաբար, 1990-ականների վերջին, անհրաժեշտ գումարը հավաքվեց եւ հողը գնվեց:
2012 թվականի հունվարին Սիէթլի հայկական համայնքի կյանքում նշանակալի իրադարձություն տեղի ունեցավ. ավարտվեց նոր եկեղեցու շինարարությունը, որը տեւեց 1,5 տարի: Սիէթլում ապրող շատ հայերի, այդ թվում՝ Լեւոնի համար, հայկական եկեղեցու կառուցումն երկար տարիների աշխատանքի պտուղն էր: Հենց այդ ժամանակ էլ, 2012 թվականի հունվարին, Արքեպիսկոպոս Հովնան Դերդերյանը Լեւոնին շնորհեց Hye Spirit Award շքանշանը՝ Հայկական եկեղեցուն նվիրվածության եւ Սիէթլում հայկական եկեղեցու շինարարության եւ զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար:
Սիէթլի Սուրբ Վերածննդի հայկական եկեղեցին
Եկեղեցին օծելու համար ժամանեց արքեպիսկոպոս Հովնան Դերդերյանը Կալիֆոռնիայից: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն պատմության մեջ առաջին անգամ պատրաստվում է ժամանել Սիէթլ: Մենք ակնկալում ենք, որ նրա այցը կկայանա 2013 թվականի հունվարին:
Լեւոնը երկար 14 տարիներ աշխատում է Microsoft-ում՝ 1998 թվականից:
Երբեք չէի մտածում Մայքրոսոֆթում աշխատելու մասին: Երբ ապրում էի Ռոդ Այլենդում, Նյու Յորքի եւ Բոստոնի միջեւ, աշխատանքի մի քանի առաջարկ ունեի: Մայքրոսոֆթում աշխատում էր իմ փեսան (մենք ծանոթացել էինք ինստիտուտում Մոսկվայում եւ ամուսնացել հարազատ քույրերի հետ): Նա առաջարկեց ինձ ժամանել հարցազրույցի, եւ երբ վերադառնում էի Ռոդ Այլենդ, արդեն հստակ գիտեի, որ եթե ինձ աշխատանք առաջարկեն, ես կհամաձայնվեմ: Ինձ ցնցեց Մայքրոսոֆթի թիմը, նրանց ինտելեկտուալ մակարդակը: Նրանք ամբողջովին ներդնում էին հոգին աշխատանքի մեջ: Ընդամենը երկու օր անց ինձ Մայքրոսոֆթում աշխատանքի ընդունեցին:
Սովորաբար IT-ոլորտում աշխատող մարդիկ բավականին հաճախ են փոխում աշխատանքը՝ տեղափոխվում են ընկերությունից ընկերություն կամ որոշում են սկսել սեփական գործը: Այդ իմաստով Լեւոն Էսիբովը կարծես «սպիտակ ագռավ»  լինի, քանի որ աշխատում է Մայքրոսոֆթում գրեթե մեկուկես տասնամյակ:
Այդ իմաստով Մայքրոսոֆթը եզակի տեղ է: Այստեղ դու կարող ես արմատապես փոխել աշխատանքիդ ուղղությունը՝ չլքելով ընկերությունը: Այս 14 տարիների ընթացքում ես մի քանի անգամ բաժին եմ փոխել: Սկզբից աշխատում էի Windows Division-ում (Windows 2000 DNS Server and Client, Windows 2000 Server Active Directory Replication, Domain Controller Locator): Այնուհետեւ դարձա առաջատար ծրագրային մենեջեր Directory Services բաժնում, հետո աշխատում էի Windows Security-ում եւ Cloud Solutions-ում (SQL Azure): Վերջին կես տարին գլխավորում եմ խումբը, որը զբաղվում է մեր «ամպային» լուծումների միջով անցնող նամակագրությունը վիրուսներից եւ սփամից պաշտպանությամբ (Forefront Online Protection for Exchange): Մայքրոսոֆթի հմայքը կայանում է նրանում, որ այստեղ կարելի է անցկացնել ողջ կարիերան՝ գամված չմնալով նույն նախագծին կամ տեխնոլոգիային:
Լեւոնը երբեք չի ապրել Հայաստանում, եւ ինձ հետաքրքրում է, ինչպե՞ս է նա ընկալում Հայաստանը:
Հայաստանն ինձ համար ավելին է, քան տարածք, որտեղ շատ հայեր են ապրում: Այն մի տեղ է, որի հետ ես հատուկ կապ ունեմ, չնայած որ երբեք այնտեղ չեմ ապրել: Երբ մարդը մեծանում է, նրա մոտ տան զգացմունք է մնում: Ինձ մոտ նման զգացմունք կապված էր Բաքվի հետ, մինչեւ մեզ չվտարեցին այնտեղից: Ամերիկայում կատակում են. «Տունն այնտեղ է, որտեղ կախում ես գլխարկդ»: Մենք ապրում ենք Սիէթլում գրեթե 14 տարի: Փառք Աստծո, մեզ մոտ ամեն ինչ լավ է, բայց Հայրենիքի զգացում այստեղ չի առաջանում: Կարծում եմ, Հայաստանը այն տեղն է, որն ամենամոտն է իմ Հայրենիքին:

Медиамакс продлжает специальный проект «50 глобальных армян». Сегодня мы представляем второго героя серии – Левона Эсибова, который живет в Сиэттле и работает в корпорации Microsoft.
Левон Эсибов родился (1969г.) и вырос в Баку. В 1992 году окончил Московский Физико-технический институт. В 1998 году окончил аспирантуру в университете Род Айленда в США по двум специальностям - физика и компьютерные технологии. Живет в Редмонде - пригороде Сиэттла, где расположена штаб-квартира Microsoft Corporation. Его сегодняшняя позиция в компании называется Principal Group Program Manager - Левон специализируется на «облачных технологиях». Левон женился в 1990 году на Лане Бархударян, с которой познакомился в Москве. У них двое детей.
Перед тем, как уехать учиться в Америку, Левон Эсибов успел основать в Москве свое небольшое дело. В ноябре 1989-го он создал инженерно-промышленный центр «ТРУД», который занимался туризмом и просуществовал до августа 1992 года. Левон уехал в США в 1993 году.
Когда возникла возможность уехать на Запад, я подал дела в аспирантуру Род Айлендского университета. Мы были беженцами из Баку, и половина нашей семьи оказалась в Ереване (моя мама – Нелли Захарян и бабушка – Арев Закарян), другая половина - в Москве (моя сестра – Лиля Эсибова и тети, Елена и Тереза Эсибовы). Мы стояли в очереди в американском посольстве в Москве, чтобы уехать в Штаты в качестве эмигрантов. И получилось так, что мне также выпала возможность поехать в Америку, но в качестве студента.
Левон увидел Америку вовсе не такой, какой ожидал.
У меня было довольно наивное представление об Америке, и я был поражен тем, что увидел. Ведь Америку мы ранее видели только в программе «Время», где показывали бедные негритянские кварталы или небоскребы Нью-Йорка. Наверное, самым большим шоком для меня стало то, что большая часть Америки достаточно «деревенская», и та урбанизированная система, которую мы видим в Нью Йорке, не характерна для большей части страны. Когда я приехал в университет в относительно маленький городок, то оказалось, что если у тебя нет машины, то ты вынужден сидеть дома. Приспособиться к новой культуре, тем не менее, было не очень сложно, поскольку в большинстве своем американцы благосклонны к приезжим, и они были очень доброжелательны по отношению ко мне и моей семье.
Сыну Левона Александру 21 год, дочке Николь-Арев - 8. Он говорит, что многих удивляет столь большая разница в возрасте. На самом деле ответ простой: эмиграция - сложная вещь не только с культурной, но и с финансовой точки зрения.
Левон Эсибов с женой и детьми
Фото: из архива Л. Эсибова
Я приехал студентом, с женой и 3-х летним ребенком, мы жили на стипендию, которой хватало только на еду и на жилье. Мой сын учится в Вашингтонском университете на факультете биоинженерии и параллельно работает в Исследовательском центре Сиэттлского детского госпиталя, занимается исследованием генетических заболеваний.
Левон Эсибов живет в Америке уже 19 лет и говорит, что пребывает в полной гармонии - как с самим собой, так и окружающим его миром.
Когда мы приехали в Америку, сыну было 3 года, и сегодня он ничем не отличается от среднестатистического американца. Моя дочь родилась здесь. Дети говорят на нескольких языках, но, к сожалению, армянского не знают. Мне также тяжело говорить по-армянски. Сейчас мы думаем над тем, чтобы основать армянскую школу при церкви, которая недавно открылась.
Армянская Апостольская Церковь Святого Возрождения была построена в Сиэттле всего 3 месяца назад.
Когда я перехеал из Род Айленда в Сиэттл в 1998 году, то начал искать - есть ли здесь армяне и армянская церковь? Армяне в эмиграции часто начинают первым делом искать церковь - не только как религиозный, но и культурный центр. Оказалось, что в Сиэттле уже существовала армянская церковь. Правда, своего здания у нашей церкви еще не было – Епископальная церковь Сиэттла предоставила нам возможность проводить службы в их помещении. У нас не было даже «постоянного» священника - он специально прилетал дважды в месяц из Калифорнии, чтобы провести службу. В 2002 нам назначили постоянного священника, О.Егия Исаяна, который помог еще больше сплотить общину. В 2003 году я был посвящен в сан дяькона.
Еще у самых первых армянских переселенцев в Сиэттле была мечта построить свою «настоящую» армянскую церковь. Конечно, это было очень тяжело и дорого, но постепенно, в конце 1990-х, наши прихожане собрали необходимую сумму и купили землю.
В январе 2012 года, в жизни армянской общины Сиэттла произошло грандиозное событие - завершилось строительство новой церкви, которое велось 1.5 года. Для многих армян, живущих в Сиэттле, включая Левона, воздвижение армянской церкви стало плодом их многолетнего труда. Тогда же, в январе 2012 года, Архиеписков Овнан Дердерян наградил Левона медалью Hye Spirit Award за преданность Армянской церкви и его вклад в строительство и укрепление армянской церкви Сиэттла.
Армянская церковь Святого Возрождения в Сиэттле
Для освящения церкви прилетел Архиепископ Овнан Дердерян из Калифорнии. Католикос всех армян Гарегин Второй впервые в истории собирается приехать в Сиэттл. Мы ожидаем, что визит состоится в январе 2013 года.
Левон работает в Microsoft целых 14 лет, с 1998-го года.
Я никогда не думал работать в Майкрософт. Когда я жил в Род Айленде, между Бостоном и Нью Йорком, у меня было несколько предложений о работе. В Майкрософт работал мой зять (мы познакомились еще в институте в Москве и женились на родных сестрах). Он предложил мне приехать на интервью, и когда я возвращался в Род Айленд, уже твердо знал, что если мне сделают предложение поступить на работу, я его приму. Меня поразил коллектив Майкрософт, их интелектуальный уровень. Они полностью вкладывали душу в работу. Буквально через пару дней меня приняли на работу в Майкрософт.
Обычно люди, занятые в IT-сфере, достаточно часто меняют работу - переходят из компании в компанию, либо решают начать свое дело. Левон Эсибов в этом смысле выглядит «белой вороной», работая в в Майкрософт почти полтора десятка лет.
Майкрософт в этом смысле уникальное место. Здесь ты можешь кардинально менять направление работы, не покидая пределов компании. За эти 14 лет я несколько раз менял отделы. Сперва я работал в Windows Division (Windows 2000 DNS Server and Client, Windows 2000 Server Active Directory Replication, Domain Controller Locator). Затем я стал ведущим программным менеджером в отделе Directory Services, потом работал в Windows Security, затем - в Cloud Solutions (SQL Azure). Последние полгода я возглавляю группу, которая занимается защитой от вирусов и спама электронной почты путем фильтрации корреспонденции, проходящей через наши «облачные» решения (Forefront Online Protection for Exchange). Прелесть Майкрософта в том, что здесь можно провести всю карьеру, не будучи прикованным к одному проекту или технологии.
Левон никогда не жил в Армении, и меня интересует, как он воспринимает и идентифицирует Армению.
Армения для меня - гораздо большее, чем территория, где живет много армян. Это место на земле, с которым у меня есть особая связь, несмотря на то, что я там никогда не жил. Когда человек вырастает, у него остается ощущение дома. У меня такое ощущение было связано с Баку, пока нас оттуда не выгнали. В Америке шутят: «Дом это там, где ты вешаешь шляпу». Мы живем в Сиэттле почти 14 лет. Слава Богу, у нас здесь все хорошо, но ощущения Родины здесь не возникает. Думаю, что Армения - это место, самое близкое к моей Родине.