50 գլոբալ հայերը` Լեւոն Էսիբով
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը: Այսօր մենք ներկայացնում ենք շարքի երկրորդ հերոսին՝ Լեւոն Էսիբովին, ով ապրում է Սիէթլում եւ աշխատում է Մայքրոսոֆթ կորպորացիայում:
Նախագծի գլխավոր գործընկերն է Երեւանի կոնյակի գործարանը (ԵԿԳ), որի ԱրԱրԱտ ապրանքանիշը ներկայանում է որպես գլոբալ հայկական բրենդ:
Լեւոն Էսիբովը ծնվել (1969թ.) եւ մեծացել է Բաքվում: 1992 թվականին ավարտել է Մոսկվայի Ֆիզիկա-տեխնիկական ինստիտուտը: 1998 թվականին ավարտել է ԱՄՆ-ի Ռոդ Այլենդի համալսարանի ասպիրանտուրան երկու մասնագիտություններով՝ ֆիզիկա եւ համակարգչային տեխնոլոգիաներ: Ապրում է Ռեդմոնդում՝ Սիէթլի արվարձանում, որտեղ գտնվում է Microsoft Corporation-ի գլխավոր գրասենյակը: Նրա այսօրվա պաշտոնն ընկերությունում կոչվում է Principal Group Program Manager` Լեւոնը մասնագիտանում  է “ամպային տեխնոլոգիաներում”: Լեւոնն ամուսնացել է 1990 թվականին Լանա Բարխուդարյանի հետ, ում հետ ծանոթացել էր Մոսկվայում: Նրանք երկու երեխա ունեն:
Մինչեւ Ամերիկա մեկնելը, Լեւոնը հասցրել էր իր փոքրիկ գործը հիմնել Մոսկվայում: 1989 թվականի նոյեմբերին նա հիմնադրել էր ինժեներա-արտադրական “ՏՐՈՒԴ” կենտրոնը, որը զբաղվում էր տուրիզմով եւ գործեց մինչեւ 1992 թվականի օգոստոսը: 1993 թվականին Լեւոնը մեկնեց ԱՄՆ:
Երբ առաջացավ Արեւմուտք մեկնելու հնարավորությունը, դիմեցի Ռոդ Այլենդի համալսարանի ասպիրանտուրա: Մենք փախստականներ էինք Բաքվից` մեր ընտանիքի մի կեսը հայտնվեց Երեւանում (մայրս՝ Նելլի Զախարյանը եւ տատիկս՝ Արեւ Զախարյանը), իսկ մյուս կեսը՝ Մոսկվայում (քույրս՝ Լիլյա Էսիբովան եւ հորաքույրներս՝ Ելենա եւ Թերեզա Էսիբովաները): Մենք հերթագրված էինք Մոսկվայի ամերիկյան դեսպանությունում, որպեսզի ԱՄՆ մեկնենք: Եվ ստացվեց այնպես, որ ինձ հնարավորություն ընձեռնվեց մեկնել Ամերիկա, բայց ուսանողի կարգավիճակով:
Լեւոնը տեսավ ամենեւին ոչ այն Ամերիկան, որը սպասում էր:
Ես բավականին միամիտ պատկերացում ունեի Ամերիկայի մասին, եւ ցնցված էի նրանից, ինչ տեսա: Չէ՞ որ մինչ այդ մենք տեսնում էինք Ամերիկան միայն «Վրեմյա» հեռուստահաղորդման մեջ, որտեղ ցուցադրում էին սեւամորթների աղքատ թաղամասերը կամ Նյու Յորքի երկնաքերերը: Երևի թե, ամենամեծ շոկն ինձ համար այն էր, որ Ամերիկայի մեծ մասը բավականին «գյուղական» էր, եւ այն ուրբանիզացված համակարգը, որը տեսնում ենք Նյու Յորքում, հատուկ չէ երկրի մեծ մասի համար: Երբ ժամանեցի համալսարան, որը գտնվում էր համեմատաբար փոքր քաղաքում, պարզվեց, որ եթե չունես ավտոմեքենա, ապա ստիպված ես նստել տանը: Այնուամենայնիվ, նոր մշակույթին հարմարվելը շատ բարդ չէր, քանի որ ամերիկացիները մեծամասամբ լավ են տրամադրված նոր ժամանածների նկատմամբ, եւ նրանք շատ բարեհամբույր վերաբերվեցին նաեւ ինձ ու իմ ընտանիքին:
Լեւոնի որդին՝ Ալեքսանդրը, 21 տարեկան է, իսկ դուստրը՝ Նիկոլ-Արեւը, 8: Նա ասում է, որ շատերին զարմացնում է տարիքային այս մեծ տարբերությունը: Իրականում պատասխանը պարզ է. էմիգրացիան բարդ բան է ոչ միայն մշակութային, այլեւ ֆինանսական տեսանկյունից:
Լեւոն Էսիբովը կնոջ եւ երեխաների հետ
Լուսանկարը` Լ. Էսիբովի արխիվից
Ես եկա որպես ուսանող՝ կնոջս եւ 3 տարեկան երեխայի հետ, մենք ապրում էինք կրթաթոշակիս հաշվին, որը բավականացնում էր միայն բնակվարձի եւ սննդի համար: Որդիս այսօր սովորում է Վաշինգտոնի համալսարանում՝ բիոինժեներիայի ֆակուլտետում եւ զուգահեռաբար աշխատում է Սիէթլի մանկական հիվանդանոցի հետազոտական կենտրոնում, զբաղվում է գենետիկական հիվանդությունների հետազոտությամբ:
Լեւոն Էսիբովն արդեն 19 տարի ապրում է Ամերիկայում եւ ասում է, որ իրեն լիովին ներդաշնակ է զգում ինչպես իր, այնպես էլ իրեն շրջապատող աշխարհի հետ:
Երբ եկանք Ամերիկա, որդիս 3 տարեկան էր, իսկ այսօր նա ոչնչով չի տարբերվում միջին վիճակագրական ամերիկացուց: Աղջիկս ծնվել է այստեղ: Երեխաները խոսում են մի քանի լեզուներով, բայց, ցավոք, հայերեն չգիտեն: Ես էլ եմ դժվարությամբ հայերեն խոսում: Հիմա մտածում ենք վերջերս բացված եկեղեցուն կից հայկական դպրոց բացելու մասին:
Սուրբ Վերածննդի Հայկական Առաքելական Եկեղեցին Սիէթլում կառուցվել է  ընդամենը 3 ամիս առաջ:
Երբ 1998 թվականին Ռոդ Այլենդից տեղափոխվեցի Սիէթլ, սկսեցի փնտրել, կա՞ն այստեղ հայեր եւ հայկական եկեղեցի: Արտագաղթած հայերը նոր տեղում հաճախ անմիջապես սկսում են փնտրել հայկական եկեղեցին՝ ոչ միայն որպես կրոնական, այլեւ մշակութային կենտրոն: Պարզվեց, որ Սիէթլում արդեն կար հայկական եկեղեցի: Ճիշտ է, այն չուներ իր սեփական շինությունը. Սիէթլի Եպիսկոպոսական եկեղեցին հնարավորություն էր ընձեռել մեզ ժամերգություններ անցկացնել իրենց տարածքում: Մենք նույնիսկ «մշտական» քահանա չունեինք. նա ամիսը երկու անգամ հատուկ գալիս էր Կալիֆոռնիայից ժամերգություն անցկացնելու համար: 2002 թվականին մեզ մոտ ուղարկեցին մշտական քահանա՝ Հ. Եղիա Իսայանին, ով օգնեց էլ ավելի համախմբել համայնքը: 2003 թվականին ինձ սարկավագի աստիճան շնորհեցին:
Սիէթլի դեռեւս առաջին հայ գաղթականները երազանք ունեին կառուցել «իսկական» հայկական եկեղեցի: Իհարկե, դա շատ բարդ էր եւ թանկ, բայց աստիճանաբար, 1990-ականների վերջին, անհրաժեշտ գումարը հավաքվեց եւ հողը գնվեց:
2012 թվականի հունվարին Սիէթլի հայկական համայնքի կյանքում նշանակալի իրադարձություն տեղի ունեցավ. ավարտվեց նոր եկեղեցու շինարարությունը, որը տեւեց 1,5 տարի: Սիէթլում ապրող շատ հայերի, այդ թվում՝ Լեւոնի համար, հայկական եկեղեցու կառուցումն երկար տարիների աշխատանքի պտուղն էր: Հենց այդ ժամանակ էլ, 2012 թվականի հունվարին, Արքեպիսկոպոս Հովնան Դերդերյանը Լեւոնին շնորհեց Hye Spirit Award շքանշանը՝ Հայկական եկեղեցուն նվիրվածության եւ Սիէթլում հայկական եկեղեցու շինարարության եւ զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար:
Սիէթլի Սուրբ Վերածննդի հայկական եկեղեցին
Եկեղեցին օծելու համար ժամանեց արքեպիսկոպոս Հովնան Դերդերյանը Կալիֆոռնիայից: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն պատմության մեջ առաջին անգամ պատրաստվում է ժամանել Սիէթլ: Մենք ակնկալում ենք, որ նրա այցը կկայանա 2013 թվականի հունվարին:
Լեւոնը երկար 14 տարիներ աշխատում է Microsoft-ում՝ 1998 թվականից:
Երբեք չէի մտածում Մայքրոսոֆթում աշխատելու մասին: Երբ ապրում էի Ռոդ Այլենդում, Նյու Յորքի եւ Բոստոնի միջեւ, աշխատանքի մի քանի առաջարկ ունեի: Մայքրոսոֆթում աշխատում էր իմ փեսան (մենք ծանոթացել էինք ինստիտուտում Մոսկվայում եւ ամուսնացել հարազատ քույրերի հետ): Նա առաջարկեց ինձ ժամանել հարցազրույցի, եւ երբ վերադառնում էի Ռոդ Այլենդ, արդեն հստակ գիտեի, որ եթե ինձ աշխատանք առաջարկեն, ես կհամաձայնվեմ: Ինձ ցնցեց Մայքրոսոֆթի թիմը, նրանց ինտելեկտուալ մակարդակը: Նրանք ամբողջովին ներդնում էին հոգին աշխատանքի մեջ: Ընդամենը երկու օր անց ինձ Մայքրոսոֆթում աշխատանքի ընդունեցին:
Սովորաբար IT-ոլորտում աշխատող մարդիկ բավականին հաճախ են փոխում աշխատանքը՝ տեղափոխվում են ընկերությունից ընկերություն կամ որոշում են սկսել սեփական գործը: Այդ իմաստով Լեւոն Էսիբովը կարծես «սպիտակ ագռավ»  լինի, քանի որ աշխատում է Մայքրոսոֆթում գրեթե մեկուկես տասնամյակ:
Այդ իմաստով Մայքրոսոֆթը եզակի տեղ է: Այստեղ դու կարող ես արմատապես փոխել աշխատանքիդ ուղղությունը՝ չլքելով ընկերությունը: Այս 14 տարիների ընթացքում ես մի քանի անգամ բաժին եմ փոխել: Սկզբից աշխատում էի Windows Division-ում (Windows 2000 DNS Server and Client, Windows 2000 Server Active Directory Replication, Domain Controller Locator): Այնուհետեւ դարձա առաջատար ծրագրային մենեջեր Directory Services բաժնում, հետո աշխատում էի Windows Security-ում եւ Cloud Solutions-ում (SQL Azure): Վերջին կես տարին գլխավորում եմ խումբը, որը զբաղվում է մեր «ամպային» լուծումների միջով անցնող նամակագրությունը վիրուսներից եւ սփամից պաշտպանությամբ (Forefront Online Protection for Exchange): Մայքրոսոֆթի հմայքը կայանում է նրանում, որ այստեղ կարելի է անցկացնել ողջ կարիերան՝ գամված չմնալով նույն նախագծին կամ տեխնոլոգիային:
Լեւոնը երբեք չի ապրել Հայաստանում, եւ ինձ հետաքրքրում է, ինչպե՞ս է նա ընկալում Հայաստանը:
Հայաստանն ինձ համար ավելին է, քան տարածք, որտեղ շատ հայեր են ապրում: Այն մի տեղ է, որի հետ ես հատուկ կապ ունեմ, չնայած որ երբեք այնտեղ չեմ ապրել: Երբ մարդը մեծանում է, նրա մոտ տան զգացմունք է մնում: Ինձ մոտ նման զգացմունք կապված էր Բաքվի հետ, մինչեւ մեզ չվտարեցին այնտեղից: Ամերիկայում կատակում են. «Տունն այնտեղ է, որտեղ կախում ես գլխարկդ»: Մենք ապրում ենք Սիէթլում գրեթե 14 տարի: Փառք Աստծո, մեզ մոտ ամեն ինչ լավ է, բայց Հայրենիքի զգացում այստեղ չի առաջանում: Կարծում եմ, Հայաստանը այն տեղն է, որն ամենամոտն է իմ Հայրենիքին:

Mediamax continues its “50 Global Armenians” project. Today we introduce you to Levon Esibov, our second hero, who lives in Seattle and works in Microsoft Corporation.
The general partner of the project is the Yerevan Brandy Factory, which “ArArAt” trademark is positioned a global Armenian brand.
Levon Esibov (1969) was born and grew up in Baku. In 1992, he graduated from Moscow Institute of Physics and Technology. In 1998, he took his PHD in the U.S. University of Rhode Island in physics and computer technologies. He lives in Redmond – a suburb of Seattle – where Microsoft Corporation headquarters is located. He currently works in the company as Principal Group Program Manager – Levon is specialized in ''Cloud Technologies''. Levon married Lana Barkhudaryan in Moscow in 1990. They have two children.
Before going to study to U.S., Levon Esibov managed to set up his own small business in Moscow. In November 1989, he established ''TRUD'' engineering and industrial center which was specialized in tourism and operated up to August 1992. Levon left for the U.S. in 1993.
Getting the opportunity to go to the West, I applied for the Graduate School of the University of Rhode Island. We were refugees from Baku and an half of our family found themselves in Yerevan (my mother Nelli Zakharyan and grandmother Arev Zakaryan) and another half - in Moscow (my sister Lilya Esibova and aunts - Yelena and Tereza Esibovas). We queued up for the American Embassy in Moscow to leave for the States as emigrants. And I also happened to get the opportunity to fly to America but as a student.
America that Levon saw was not at all the one he expected.
I had rather a naive notion of America and I was taken aback by what I saw. We only saw America in ''Vremya'' TV program where they showed only poor quarters or New York skyscrapers. Maybe the greatest shock to me was to see that the most part of America is rather ''rural'' and the urbanized system which we see in New York is not typical to the most part of the country. When I arrived in the university located in a relatively small town it turned out that if you don't have a car you have to stay at home. However, it was not very hard to adapt to the new culture as Americans are mostly friendly to newcomers and they were very nice to me and my family.
Levon's son Alexander is 21 years old and the daughter Nicole-Arev - 8 . He says that many people are surprised at the big discrepancy of age. In fact, the answer is quite simple - emigration is a hard thing not only from the cultural but financial standpoint.
Photo: From Levon Esibov personal archive
I came here as a student with a wife and 3-year-old child. We lived on a scholarship which hardly covered food and lodging. My son studies at the Department of Bioengineering of the University of Washington and simultaneously works in the Research Center at the Seattle Children's Hospital – he studies genetic diseases.
Levon Esibov has lived in America for already 19 years and says that he is in full harmony – both with himself and surrounding world.
When we came to America, my son was 3 years old and he is like a typical American now. My daughter was born here. Children speak several languages but unfortunately they don't know Armenian. It's difficult for me to speak Armenian as well. Now we think over setting up an Armenian school at a church which has recently opened.
Armenian Apostolic Church of Holy Resurrection was built in Seattle only 3 months back.
When I moved from Rhode Island to Seattle in 1998, I started searching whether there are Armenians and Armenian church here. Armenians who emigrated often start seeking a church first – not as a religious but also a cultural center. It turned out that there was an Armenian church in Seattle. But the church didn't have its own building here – the Episcopal Church of Seattle gave us the opportunity to hold services in their building. We didn't even have a ''permanent'' priest: he flied from California each month specially to hold the service. A permanent priest, F. Eghia Isayan, who helped unite the community even more, was appointed in 2002. And I was ordained a deacon in 2003.
The very first Armenian migrants in Seattle had a dream to build their own ''real'' Armenian church. Of course, it was very hard and expensive but gradually our church members raised the necessary money and bought the land in late 1990-s.
In January 2012, there was a grand event in the life of the Armenian community of Seattle – the construction of the new church which had lasted 1.5 years was over. For many Seattle-based Armenians including Levon the foundation of the church was the fruit of their labor of many years. It was then, in January 2012, that Archbishop Hovnan Derderyan awarded Levon Hye Spirit Award medal for his commitment to Armenian church and his contribution to construction and strengthening of Armenian church of Seattle.
Archbishop Hovnan Derderyan came from California to consecrate the church. Catholicos of All-Armenians Garegin the Second is going to come to Seattle for the first time in the history. We expect him to visit in January 2013.
Levon has worked in Microsoft for 14 years – since 1998.
I have never thought of working in Microsoft. When I lived in Rhode Island – between Boston and New York – I had several job offers. My brother-in-law worked in Microsoft (I got acquainted with him in the Moscow Institute and married two sisters). He suggested me coming to an interview and on my way back to Rhode Island I knew for sure that if I get an offer to work there I am going to accept it. I was amazed by Microsoft staff - they put soul into their jobs. Just a couple of days later, I was accepted to work in Microsoft.
Generally, people working in IT sector change their jobs rather frequently – they move from one company to another or decide to start up their own business. Levon Esibov is a ''square peg in a round hole'' in this regard – he has been working in Microsoft for many years.
In this respect, Microsoft is a unique place. Here you can cardinally change the work direction without leaving the company. Over these 14 years, I have changed the departments for several times. First I worked in Windows Division (Windows 2000 DNS Server and Client, Windows 2000 Server Active Directory Replication, Domain Controller Locator). Then I was promoted to a Senior Program Manager in Directory Services Department and then worked in Windows Security and after that – in Cloud Solutions (SQL Azure). Over the past 6 months I head the Forefront Online Protection for Exchange team. Microsoft's fascination is in the fact that one can make his whole career here without getting pinned down to a single project or a technology.
Levon has never lived in Armenia and I wonder how he perceives and identifies Armenia.
Armenia for me is much more than the territory where many Armenians live. It's a place on the earth to which I have a special link though I have never lived there. When a man grows up, the feeling of home remains with him. I had such a feeling toward Baku till we were driven out of there. There is a joke in America: ''Home is where you hang your hat''. We have lived in Seattle for almost 14 years. Thank God, everything is ok here but we don't feel Motherland here. I think Armenia is the place closest to my Motherland.