Տիգրան Ավինյանն ընտրվել է Երեւանի քաղաքապետ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Երեւանի նորընտիր ավագանին այսօր փակ գաղտնի քվեարկությամբ Երեւանի քաղաքապետ է ընտրել Տիգրան Ավինյանին:
Նրա թեկնածությանը կողմ է քվեարկել ավագանու 32, դեմ՝ 5 անդամ:
Նիստին ներկա էր ավագանու 37 անդամ։
Երեւանի ավագանու առաջին նիստին մասնակցել են «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Հանրապետություն» եւ «Հանրային ձայն» կուսակցությունները:
«Մայր Հայաստան» դաշինքը եւ «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ չեն մասնակցի նիստին:
Տիգրան Ավինյանը խոստացավ ծառայել Երեւանին, Հայաստանին «բոլոր այն սկզբունքների հիմքով, որը հայտարարվել էր դեռ 2018 թվականին»:
Քվեարկությունից առաջ Տիգրան Ավինյանն ասել էր, որ «ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները ճշգրիտ են արտահայտում քաղաքացիների քվեարկության պատկերը»։
Մեկնաբանելով նոր ընտրություններ անցկացնելու հարցը, նա ասել էր.
«Երկրում ստեղծված իրավիճակը, հազարավոր մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանումը, բոլորիս պետք է համախմբի ամեն կերպ նրանց աջակցելու, նրանց կարիքները հոգալու եւ սատարելու գործում: Իսկ նոր ընտրությունները ոչնչով չէին նպաստելու դրան, ավելին՝ շիկացնելու էին առանց այն էլ առկա լարված մթնոլորտը: Այժմ, կարծում եմ, ոչ թե քարերը նետելու, այլ հավաքելու ժամանակն է»։

Tigran Avinyan elected mayor of Yerevan
Yerevan /Mediamax/. The newly elected Yerevan Council of Elders elected Tigran Avinyan in a closed secret vote as the mayor of Yerevan.
Thirty-two members of the Council of Elders backed his candidacy, 5 voted against.
A total of 37 members of the Council of Elders attended the meeting.
The Civil Contract, Republic and Public Voice parties attended the first session of the Yerevan Council of Elders.
Earlier Mother Armenia bloc and National Progress party announced about boycotting the session.
Tigran Avinyan promised to serve Yerevan, Armenia “on the basis of all the principles announced back in 2018.”
Before the voting, Avinyan said that “the official results of the elections accurately express the picture of how the citizens voted.”
Commenting on the question of holding new elections, he said:
“The situation created in the country, the forced displacement of thousands of our compatriots, should unite all of us in every possible way to support them, take care of their needs. And the new elections would not contribute to that at all, moreover, they would inflame the already existing tense atmosphere. Now, I think, it is not time to throw the stones, but to collect them.