Տիգրան Ավինյանն ընտրվել է Երեւանի քաղաքապետ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Երեւանի նորընտիր ավագանին այսօր փակ գաղտնի քվեարկությամբ Երեւանի քաղաքապետ է ընտրել Տիգրան Ավինյանին:
Նրա թեկնածությանը կողմ է քվեարկել ավագանու 32, դեմ՝ 5 անդամ:
Նիստին ներկա էր ավագանու 37 անդամ։
Երեւանի ավագանու առաջին նիստին մասնակցել են «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Հանրապետություն» եւ «Հանրային ձայն» կուսակցությունները:
«Մայր Հայաստան» դաշինքը եւ «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ չեն մասնակցի նիստին:
Տիգրան Ավինյանը խոստացավ ծառայել Երեւանին, Հայաստանին «բոլոր այն սկզբունքների հիմքով, որը հայտարարվել էր դեռ 2018 թվականին»:
Քվեարկությունից առաջ Տիգրան Ավինյանն ասել էր, որ «ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները ճշգրիտ են արտահայտում քաղաքացիների քվեարկության պատկերը»։
Մեկնաբանելով նոր ընտրություններ անցկացնելու հարցը, նա ասել էր.
«Երկրում ստեղծված իրավիճակը, հազարավոր մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանումը, բոլորիս պետք է համախմբի ամեն կերպ նրանց աջակցելու, նրանց կարիքները հոգալու եւ սատարելու գործում: Իսկ նոր ընտրությունները ոչնչով չէին նպաստելու դրան, ավելին՝ շիկացնելու էին առանց այն էլ առկա լարված մթնոլորտը: Այժմ, կարծում եմ, ոչ թե քարերը նետելու, այլ հավաքելու ժամանակն է»։

Тигран Авинян избран мэром Еревана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Новоизбранный Совет старейшин Еревана избрал сегодня закрытым тайным голосованием Тиграна Авиняна мэром Еревана.
За его кандидатуру проголосовали 32 члена Совета старейшин, против - 5.
На заседании присутствовали 37 членов Совета старейшин.
В первом заседании Совета старейшин Еревана приняли участие партии «Гражданский договор», «Республика» и «Общественный голос».
Блок «Мать Армения» и партия «Национальный прогресс» ранее заявили, что не будут участвовать в заседании.
Тигран Авинян пообещал служить Еревану и Армении «на основе всех принципов, которые были объявлены еще в 2018 году».
Перед голосованием Тигран Авинян заявил, что «официальные результаты выборов точно отражают картину голосования граждан».
Комментируя вопрос о проведении новых выборов, он сказал:
«Создавшаяся в стране ситуация, вынужденное переселение тысяч наших соотечественников, должна объединить всех нас, чтобы всемерно поддержать их, позаботиться об их нуждах и помочь им. Новые выборы этому совершенно не поспособствуют, более того, они накалят и без того напряженную атмосферу. Думаю, что сейчас время не разбрасывать камни, а собирать их».