Թուրքիան արգելել է հոլանդացի դիվանագետների մուտքը - Mediamax.am
Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշը հայտարարել է, որ անցանկալի է համարում Նիդերլանդների դեսպանի վերադարձը Անկարա, ինչպես նաեւ ժամանակավոր արգելվել է հոլանդացի դիվանագետների մուտքը երկիր:
Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, Թուրքիայի կառավարությունը երկրի խորհրդարանին առաջարկել է կասեցնել Անկարայի եւ Ամստերդամի միջեւ գործող եւ «բարեկամական հարաբերություններ» հաստատող հիմնական համաձայնագրերը:
Նուման Քուրթուլմուշը Ամստերդամի գործողությունները անվանել է «Եվրոպայի փլուզում» եւ նշել է, որ Անկարան դադարեցնում է փախստականների ճգնաժամի լուծմանն ուղղված բոլոր համաձայնությունները ԵՄ-ի հետ:
Տարաձայնությունները Թուրքիայի եւ Նիդերլանդների ծագեցին այն բանից հետո, երբ թագավորության իշխանությունները մերժեցին երկրի թուրք բնակչության ՝ Թուրքիայում սահմանադրական փոփոխությունների օգտին հանրահավաք անցկացնելու ցանկությունը, երկրից դուրս հրավիրեցին Թուրքիայի ընտանիքի եւ սոցիալական քաղաքականության նախարարին եւ չարտոնագրեցին Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մեւլութ Չավուշօղլուի մուտքը:

Турция запретила въезд голландским дипломатам - Mediamax.am
Вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш заявил, что Анкара считает нежелательным возвращение в страну посла Нидерландов, а также вводит временный запрет на въезд голландских дипломатов.
Как передает Reuters, правительство Турции рекомендовало парламенту страны приостановить основные соглашения между Анкарой и Амстердамом, устанавливающие «дружеские отношения».
Нуман Куртулмуш назвал действия Амстердама «коллапсом Европы» и уточнил, что Анкара прекращает действие всех соглашений с ЕС, направленных на урегулирование миграционного кризиса.
15 марта между Турцией и Нидерландами начался дипломатический конфликт. Власти королевства отказали турецкому населению страны в проведении митинга в поддержку конституционной реформы, выслали министра по делам семьи и социальной политики и не впустили главу МИД Мевлюта Чавушоглу.