Քլինթոնը խոստանում է խուսափել պատերազմներից - Mediamax.am
Հիլարի Քլինթոնը, որը համարվում է Դեմոկրատական կուսակցության ԱՄՆ նախագահի պաշտոնի ամենահավանական թեկնածուն, խոստացել է ընտրվելու դեպքում խուսափել ռազմական գործողություններից եւ դիվանագիտություն օգտագործել:
«Իմ կարծիքով՝ շատ կարեւոր է, որ յուրաքանչյուր նախագահ անի իրենից կախված ամեն բան՝ ռազմական գործողություններից խուսափելու համար: Դա պետք է լինի ծայրահեղ միջոց, այլ ոչ թե առաջնային ընտրություն»,- ասել է նա՝ պատասխանելով Այովա նահանգի բնակիչների հարցերին:
Նրա խոսքով՝ պետության գլուխը պետք է հենվի դիվանագիտության վրա, նույնիսկ եթե արդյունքի ձեռքբերումը այդ դեպքում դառնում է «դանդաղ, ձանձրալի ու բարդ գործընթաց»:
Բացի այդ, ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Քլինթոնն ասել է, որ մտադիր է օգտվել այն «արտառոց հնարավորություններից, որ ԱՄՆ-ն ունի, սեփական արժեքներն ամբողջ աշխարհում պաշտպանելու համար»:
Այդ կապակցությամբ նախկին առաջին տիկինը հիշեցրել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ տարվող բանակցությունները: Նրա խոսքով, երբ պարզվեց, որ Թեհրանը ձգտում է միջուկային ռումբի ստեղծմանը, ամերիկյան վարչակարգն ուներ երկու տարբերակ, «երես թեքել եւ սպասել, որ որեւէ մեկը սկսի գործել, կամ նոր ռազմավարություն կիրառել»:
Արդյունքում ԱՄՆ-ն աջակցեց Իրանի դեմ միջազգային պատժամիջոցների հաստատմանը, ինչը ստիպեց Թեհրանին բանակցային սեղանի շուրջ նստել: Քլինթոնը նշել է, որ Վաշինգտոնի շատ դաշնակիցներ տարածաշրջանում առաջարկում էին հարցը լուծել ռմբակոծումների միջոցով:

Клинтон обещает не воевать в случае избрания президентом - Mediamax.am
Хиллари Клинтон, которая считается наиболее вероятным кандидатом в президенты США от Демократической партии, пообещала в случае своего избрания избегать военных действий и использовать дипломатию.
«Я думаю, крайне важно, чтобы каждый президент делал все от него зависящее, чтобы избегать военных действий. Это должно быть последним средством, а не первоочередным выбором» - сказала она, отвечая на вопросы жителей штата Айова.
По ее словам, глава государства должен опираться на дипломатию, даже если достижение результата в таком случае становится «медленным, скучным, сложным» процессом.
Кроме того, сообщает ТАСС, Клинтон сказала, что намерена пользоваться «теми выдающимися возможностями, которыми мы обладаем, для защиты наших ценностей по всему миру».
В связи с этим бывшая первая леди США напомнила о переговорах по ядерной программе Ирана. По ее словам, когда выяснилось, что Тегеран двигается к созданию ядерной бомбы, у американской администрации «было два выбора - повернуться спиной и ждать, пока кто-то другой начнет действовать, или же применить новую стратегию».
В результате США способствовали введению против Ирана международных санкций, что заставило руководство республики сесть за стол переговоров. Клинтон заметила, что многие союзники Вашингтона в регионе предлагали решить данный вопрос при помощи бомбардировок. «Я потратила много времени, объясняя нашим друзьям, что это плохая идея», - подчеркнула она.