Լոռու մարզի Ձորագյուղ համայնքի աշակերտներն առիթը բաց չեն թողնում արտահայտելու 22-ամյա ուսուցչի նկատմամբ իրենց սերն ու ջերմությունը: Նարեկ Արզումանյանը Ձորագյուղում է ընդամենը 8 ամիս, բայց համայնքում նրան բոլորն են ճանաչում՝ Եվրոպական ակադեմիան գերազանցությամբ ավարտած միջազգայնագետին, որը տեղափոխվել է իրենց գյուղ՝ դասավանդելու:
Բոլորը վստահ էին՝ Նարեկը մագիստրատուրայում կշարունակի ուսումն ու կունենա դիվանագետի խոստումնալից ապագա: Բայց Նարեկի որոշումն անսպասելի էր անգամ իր համար: Ուսուցչի կարիերան ամենաանհավանականն էր: «Սեպտեմբերի մեկին, երբ մտա դպրոց ու հետո մատյանը ձեռքս՝ ուսուցչանոց, մտածեցի՝ սա ե՞ս եմ»:
Նարեկ Արզումանյանը Նարեկ Արզումանյանը
«Դասավանդիՙր, Հայաստան» ծրագրի մասին Նարեկն իմացել է պատահաբար, թեեւ հիմա վստահ է՝ ոչինչ պատահական չէր: Հայտարարությունը, թե այս ծրագիրը նրանց համար է, ովքեր հետաքրքրված են կրթական համակարգով եւ ցանկանում են դեպի լավը փոխել թեկուզ մեկ երեխայի կյանքը, ոգեւորել էր Նարեկին: Հասցրել էր վերջնաժամկետից մի քանի օր առաջ հայտադիմում ներկայացնել ու… Օգոստոսի վերջին Նարեկը համացանցում փորձում էր գտնել Ձորագյուղը: Ապարդյուն: Ու դրա համար գյուղ տեղափոխվելուց հետո շտապեց հարազատ համայնքը ներկայացնել Վիքիպեդիայում:
Ձորագյուղի հիմնական դպրոցի 34 աշակերտներից 30-ին Նարեկը դասավանդում է՝ «Աշխարհագրություն», «Տեխնոլոգիա», «Ես եւ շրջակա աշխարհը»: Դասղեկական դասարան էլ ունի՝ 4 աշակերտով:
«Առաջին անգամ մտա դասարան, ասացի՝ էրեխեք ջան, այսօրվանից ես ձեր դասղեկն եմ: Զարմացած նայում էին՝ Երեւանից եկել եք ու պիտի մնաք մեր գյուղո՞ւմ, ինչո՞ւ: Ծանոթացանք, ու Մանվելը միանգամից առաջարկեց, թե կարո՞ղ եմ երգել, ու երգեց «Թռչեի մտքով տուն»: Տխրեցի մի պահ ու շատ հուզվեցի ու կրկին համոզվեցի՝ ես էստեղ պիտի մնամ՝ էս երեխեքի հետ, միասին մի բան պիտի փոխենք»:
Նարեկն Արմավիրի մարզի Արեւաշատ համայնքից է: Մեծ ընտանիքում ամենափոքրն է՝ ամենասիրվածը, միշտ բոլորի ուշադրության կենտրոնում ու հոգատարությամբ շրջապատված: Ու նաեւ այդ պատճառով Ձորագյուղ տեղափոխվելը դժվար էր թՙե Նարեկի, թեՙ ընտանիքի համար: Նոր միջավայր, նոր աշխատանք, նախկինից խիստ տարբերվող կենցաղ ու մտածելակերպ: Խնդիրները շատ էին: Գյուղում ազատ տուն չկար, չկային կենցաղային տարրական պայմաններ: Միակ տարբերակը Ռուսաստան մեկնել պատրաստվող Հրանուշ տատի ու Ռաֆիկ պապի տունն էր:
«Իմ մասին իրենց պատմել էին, տատն ասել էր՝ թող գա, եթե «աստղս բռնի», տունը կտանք: Մտածում եմ՝ ինձ ո՞նց պահեմ, որ «աստղը բռնի»: Գնացի, Հրանուշ տատն ամաններն էր լվանում, ասացի՝«բարեւ ձեզ, ո՞նց եք»: Որ ժպտացի, տատն ասաց՝ «ինձ թվում է՝ թոռանս տարիքին ես» (թոռը Ռուսաստանում էր), եկավ ու գրկեց: Ասաց՝ «ո՞նց կարող եմ քո նման սիրուն-սիմպատիչնի, ժպտերես տղուն իմ տունը չառաջարկել»:
Նարեկը բարեհաջող հանձնեց առաջին «քննությունը»: Հերթը դպրոցը «նվաճելունն էր»: Սեպտեմբերի 1-ին ստացավ առաջին հանձնարարությունը՝ միջոցառման ընթացքում միացնել երգերը: Ու աստիճանաբար Նարեկը դարձավ ձորագյուղցիների սիրելի ընկեր Արզումանյանը:
«Տեխնիկական հարցերն ինձ համար խոչընդոտ էին: Դժվարանում էի մատյան լրացնել: Պիտի գնահատականների ցուցակ կազմեինք: Ես երեւի 10 թուղթ եմ փչացրել մինչեւ չորս աշակերտի համար գնահատականի ցուցակ եմ կազմել: Մատյանով գալիս էի  ուսմասվարի մոտ, արդեն գիտեր, ասում էր՝ «Նարեՙկ, սխա՞լ ես արել»:
Նարեկն աշակերտներին կարեւոր գաղտնիք է բացել. ուսուցիչները սովորում են՝ սովորեցնելով: Ինքն էլ եկել է իր աշակերտներից սովորելու: Գնահատականների մասին մոռանում են: Սովորում են խաղալով, ֆիլմեր դիտելով, քննարկելով: Նարեկը փորձում է կոտրել կարծրատիպը, թե մանկավարժությունը կանանց «մենաշնորհն» է: Կարծում է, որ շատ կարեւոր է, որպեսզի տղաներն իրենց առջեւ տղամարդու կերպարի ճիշտ օրինակ ունենան։
Նարեկն ասում է, որ երեխաները սկզբում ամաչում էին կարծիք հայտնել, հիմա բանավիճում են իր հետ, ուզում են հասկանալ՝ ինչու է կարեւոր այս կամ այն թեման ուսումնասիրելը: Ձորագյուղում Նարեկն իրականացրել է իր երազանքը: Թատերական խմբակ են բացել ու Թումանյանի չորս հեքիաթների հիման վրա բեմադրել ներկայացում:
«Երեխաներն անթերի խաղացին: Ներկայացումից հետո ծնողները, ուսուցիչները հարցնում էին՝ էս մե՞ր երեխեքն են, էս Մանվե՞ն ու Արաքսյան են էսպես լավ երգում»:
Հիմա նույնիսկ իմպրովիզներ են անում: Խմբակի աշակերտներից երեքն էլ որոշել են դերասան դառնալ: Թատերախումբը սկսել է շրջագայել, ներկայացումը խաղացել են Դեբեդ համայնքում: Հաջորդ հանգրվանը Արմավիրն է: Բայց այս ուղեւորությունը «վաստակել» է պետք:
Նարեկի դասղեկական դասարանի աշակերտներն անհամբեր սպասում են, որ դասի ավարտին ընկեր Արզումանյանը բացի պատին փակցված «գոհունակության» ծրարը: Դրանում ուսուցիչները կարծիքներ են գրում աշակերտների վարքի, առաջադիմության մասին: Ամեն դրական կարծիքի դիմաց խրախուսական քարտ են ստանում: Որքան շատ քարտ հավաքեն, այնքան մեծ է Արմավիր մեկնելու հավանականությունը: Այստեղի թատրոնում  մի ներկայացում են խաղալու, մեկն էլ՝ դիտելու են:
Մի քանի ծրար էլ փակցված է միջանցքում՝ «Բարության 20 օր» խորագրով պաստառին: Աշակերտները 20 օրում պետք է որքան հնարավոր է շատ բարի գործեր կատարեն ու դրա մասին գրեն: Ժամանակ դեռ կա, բայց ծրարներն արդեն ծանրացել են բարության ամենատարբեր դրսեւորումներով:
«Ապրիլի 13-ին ես ընկեր Արզումանյանին օգնեցի, որ պլակատ պատրաստենք»:
«Ես մեր դասարանցիներին ուռենու ճյուղեր տվեցի»:
«Ես մի անծանոթ մարդու ցույց եմ տվել Ձորագյուղի ճանապարհը»:
«Ապրիլի 13-ին իմ դասընկերներից մեկին հիշեցրի, որ պետք է ջրի մասին տեղեկություններ գրի»:
Արդյունքներն ամփոփելու եւ որոշելու են ամենաշատ բարի գործեր կատարած դասարանը եւ աշակերտին: Նվերներ ստանալու են բոլորը, իսկ հաղթողին հատուկ մրցանակ է սպասվում:
Նարեկը բացել է նաեւ թուրքերեն լեզվի խմբակ: Երեխաներն արդեն կարողանում են պարզ նախադասություններ կազմել, հարցեր տալ ու պատասխանել: Նրանք շատ ոգեւորված են այն մտքից, որ նոր լեզու սովորելն ապագայում նոր դռներ կբացի իրենց առջեւ։
Նարեկի զբաղվածությունը շատ է, սովորաբար հանգստյան օրերին տուն չի գնում, գերադասում է  ձորագյուղցիների հետ շփվել:
«Հիմա ընկերներիցս մեկը, որ զանգում է, ասում եմ՝ մի քիչ հետո կզանգեմ: Հեռախոսն անջատում եմ ու հաջորդ օրը հիշում, որ խոստացել էի զանգել»:
Նարեկն այնքան լրջորեն ու պատասխանատվությամբ է ներկայացնում նպատակներն ու դրանց հասնելու ճանապարհը, որ մի պահ մոռանում ես՝ ընդամենը 22 տարեկան է:
«Գնում էի գյուղամեջի տները, ասում էի՝ ես ձեր նոր ուսուցիչն եմ, ինձ հյուր կընդունե՞ք: Տնայցերն օգնեցին, որ հասկանամ երեխաների կարիքները, խնդիրները, ինչ պայմաններում են ապրում: Ու աստիճանաբար ստեղծվեց կապը: Հիմա ուսուցիչները դասից հետո ինձ հրավիրում են իրենց տուն՝ ճաշելու: Մեծ սիրով գնում եմ, ինձ ընդունում են իրենց ընտանիքի անդամի նման: Աշակերտներն էլ են հրավիրում: Հիմա տուն գալուց մտածում եմ՝ որ ճանապարհով գնամ, որ հյուր չկանչեն: Շատ հաճախ էնքան ծանրաբեռնված եմ լինում, որ ասում եմ՝ թող մնա, շաբաթ-կիրակի կգամ, ու գնում եմ, չեմ խաբում»:
Դժվարությունները հաղթահարում է՝ մտածելով, որ նույն պայմաններում ապրում են նաեւ իր աշակերտները: Հիասթափությունները արագ տեղի են տալիս, երբ հիշում է Ձորագյուղ գալու նպատակների մասին:
«Գյուղը հնարավորություն տվեց ինքս ինձ ճանաչելու: Գրում եմ՝ ինչ կարող եմ, ինչ չեմ կարող ու +, - եմ անում: Ամսվա վերջին ասում եմ, օրինակ, չէի կարողանում ճաշ պատրաստել, հիմա՝ կարողանում եմ»:
Նարեկը վստահ է, որ բոլոր երեխաները տաղանդավոր են, ունեն մեծ ներուժ, որը պետք է բացահայտել եւ ուղղորդել: Ինքը երեխաներից սովորում է պարզություն, անկեղծություն: Նաեւ գործնական գիտելիքներ է ստանում, օրինակ՝ ինչպես վառել վառարանը:
«Երբ նոր էի եկել, չէի հասկանում բարբառը: Նոթատետր ունեմ, գրում եմ էրեխեքի ասածները: Իրենք էլ գիտեն այդ մասին ու ասում են՝ «էսօր մի բառ ենք որոշել, որ Ձեր տետրում կարելի է ավելացնել, օրինակ՝ դռլոն: Աղավնու տեսակ է կանաչ թեւերով, որ Ձեր այգում շատ կա»:
Նարեկն ասում է, որ բոլոր խնդիրները հաղթահարում է մենթորի օգնությամբ: Ծրագրի շնորհիվ շարունակ ինքնազարգանում է: «Դասավանդիՙր, Հայաստան»-ը նաեւ մանկավարժի որակավորում ստանալու հնարավորություն է տվել: Բայց նույնիսկ առանց մանկավարժի որակավորման Նարեկը հասկացել է՝ պիտի նվիրվես մինչեւ վերջ ու չմտածես գնահատվելու մասին, թեեւ ինքը գնահատված է:
«Այն ուժը, որ էստեղից է գալիս, շատ մեծ է ու հաստատ իր արդյունքները կտա: Պետք է սկսել գյուղից, որովհետեւ գյուղում կան պարզ, զուլալ մարդիկ, որոնք նոր բան սովորելու, իմանալու կարիքն ունեն ու շատ բաց են այդ ամենի համար»:
Նարեկն արդեն չի պատկերացնում, թե երկու տարին լրանալուց հետո ինչպես է բաժանվելու Ձորագյուղից: Ասում է՝ գյուղացիներն իրեն համայնքում պահելու ծրագրեր են մշակում:
«Ասում են՝ էս մի աղջիկը լավն է: Ասում եմ՝ չէ ժողովուրդ ջան, ամուսնանալու համար դեռ շուտ է, հիմա իմ առաքելությունը ձեր երեխաներին ծառայելն է»:
Եթե Նարեկը գյուղից բացակայում է, բոլորը գիտեն այդ մասին ու գիտեն նաեւ՝ երբ է վերադառնալու: Անպայման զանգում են՝ տեղեկացնելու, թե այդ օրը Վանաձորից ով է մեքենայով գյուղ գնալու, ում հետ կարող է վերադառնալ:
Տուն գնալիս էլ Նարեկին դատարկաձեռն բաց չեն թողնի. կաթ, մածուն, ձու, իրենց այգուց հավաքած կանաչեղենով անպայման կծանրացնեն պայուսակները:

Students from Lori region’s Dzoragyugh community never miss a chance to express their love and kindness towards their 22-year old teacher. Narek Arzumanyan, a European Academy honors graduate with a degree in international affairs, has lived in Dzoragyugh for just 8 months, but everyone in the community has become very well acquainted with the teacher who has moved to their village.
Everybody was sure that Narek would continue his education to get a Master’s degree and will have a very promissing future as a diplomat. But Narek’s decision was very unexpected even for himself. “On the first of September when I entered the school, then to the teacher’s room, holding a school journal in my hands, I thought - is this me?”
Narek Arzumanyan Narek Arzumanyan
Narek found out about Teach For Armenia’s Fellowship by chance. An announcement that the Fellowship is for those who are interested in doing their part to ensure children in Armenia have access to a great education, Narek was immediately inspired to contribute! He applied for the Fellowship just a few days before the final application deadline. Fast-forward to August of 2016 Narek did his best to do online research to learn about his new placement village of Dzoragyugh, but to no luck. The village wasn’t to be found on the internet! That’s why after moving to his new home, Narek added Dzoragyughinto the Wikipedia database.
There are a total of 34 students in Dzoragyugh’s school! Narek teaches Geography, Technology and “Me and the surrounding world” to 30 of the 34 students. He is also a home room teacher to 4 students.
“First time when I entered the classroom I said, children, from now on I am your home room teacher! They were looking at me very suprised and asked “you moved from Yerevan to stay in our village”? We introduced ourselves to one another and then one of my students said that he wants to sing a song and started to sing a very beautiful Armenian song which is about a person who flies away to his home in his mind. I was very sad for a moment and then realized again that I have to stay here, with these children, we have to change someting together!”.
Narek is from Armavir region’s Arevshat village. He has a big family and is the youngest sibling – a favorite of the family and always in the spotlight. Narek’s move to Dzoragyugh was tough for both narek and for his family. New environment, new job, very different lifestyle and mentality. There were many problems. There were no available houses in the village, there were no basic living conditions. The only option was Hranush grandma’s and Rafik grandpa’s house who were thinking about leaving their house behind for Russia.
“People from the village told them about me and they said, let him come, if we love him, we’ll give our house to him. I was thinking about how to behave, what to do, so they can like me. I went to their house, Hranush grandma was washing her dishes, I said “hi, how are you?” When I smiled she said, I think you are my grandson’s age (her grandson lives in Russia), she came up to me and hugged me. Then continued “How can I not provide my house to such a handsome and kind young man”.
“Technical issues were a problem for me. Filling in a school journal was difficult. I think I wasted about ten pages trying to figure out how to fill it out correctly for just 4 students. I always went to the head teacher and she would immediatley know that I have filled it out incorrectly agai.”
Narek told his students a very important secret: teachers learn from teaching. And he came to them to learn more from them. They have to forget about their grades. They are going to learn by playing, watching movies, and discussions. Narek is trying to break the stereotype that pedagogy is only a role for females – “I think it’s very important for boys to have a male teacher, to have him as a role model.
Narek says that children were very ashamed to express their own opinion, but now they even have debates, they are trying to understand why it’s important to explore different topics. Narek’s dream came true in Dzoragyugh. He opened a theatre club where they have already held a performance, based on Tumanyan’s four fairytales.
5]
“The children were just perfect. After the performance parents and teachers were so suprised, they couldn’t believe that the children on stage were theirs. Nobody had any clue that Manvel and Araksya could sing that well.”
Now they even do improvisations. Three children from our club decided to become actors. Our theatre club has been invited for performances to neighboring villages, the first one was to Debed. The next stop is in Armavir. But first we have to “earn” that trip.
Children from Narek’s home room class always look forward to the end of the lesson so Mr. Arzumanyan would open the “satisfaction” envelope. He writes down his feedback about his students, specifically about their behaviour and academic achievements, and puts this feedback into an envelope. After each positive feedback, students get encouraging handwritten cards from Mr. Arzumanyan. The more cards they collect, the greater likelihood of their tour to the Armavir region, where they will have the chance to perform and even watch a play!
You can find several of these envelopes in the hallways of the school, they are all part of a larger “20 days of Kindness” poster campaign, whereby students have to do as many acts of kidness as possible and then write about them. There is still time, but the envelopes are already loaded with different stories of kindness.
“On April 13, I helped Mr. Arzumanyan in making a poster.”
“I gave willow branches to my classmates.”
“I showed the road to Dzoragyugh to a stranger.”
“On April 13, I reminded to one of my classmates that he has to write a paper about water.”
The results will be summed up and the best classroom and student will be chosen. Everyone gets a gift, but the winners will get a special prize!
Narek has a Turkish language learning club as well. Children have already learned how to compose simple sentences, ask and answer basic questions. They are very excited with the opportunity of learning a new language which could open new doors for them in the future.
Narek is very busy with his work, usually he doesn’t go to his hometown during the weekends, he prefers to stay in Dzoragyugh.
“Now when my friends call me, I tell them that I will call back. I hang up the phone and only the next day remember that I promised to call them back.”
Narek talks about his aspirations and how he will acheive all of his dreams –  for a moment you forget that he is just 22-years old.
“I go from house to house in our village and tell people that I am a new teacher in their community, and if they would have me as a guest. Visits like this help me very much to understand what are the needs and conditions of children living in the community I serve. Relationships are gradually built. Now teachers invite me to their houses for dinner. I accept their invitations with love, they treat me as a family member. My students invite me as well. Now when I leave the school to head home, I have trouble finding a path that nobody will see me and invite to his house. Often I am so involved with work that I have to say, let’s keep it for Saturday or Sunday, and I go, I never lie to them.”
Living conditions are not easy, but when Narek thinks about his students and that they live in the same conditions he is able to overcome all obsticales. Disappointments disappear very quickly when he remembers why he came to Dzoragyugh in the first lace.
Narek is convinced that all children are talented and have huge potential, we just need to unlock it. He has learned what it means to be pure and honest. They have also taught him how to do practical things such lighting a wooden stove.
“When I was new to this village, I didn’t understand their dialect. I have a notebook where I write down everything that the children say. They know about it and say: “Today we have decided to add a new word to your notebook, for example the word “drlon”. It’s a type of a pigeon which has green wings, there are many of them in your garden”.
Narek says that he was able to overcome all the challenges thrown his way with the help of his Teach For Armenia Mentor. As a Teach For Armenia Fellow you have the opportunity to get a pedagogical degree if you are not a specialist in this field. But even without having a pedigogical degree Narek understood that you have to dedicate yourself to the fullest to be a successfull teacher.
"We have to start from a village, because in villages people are very pure, simple, they have things to learn, they are very open for learning new things and they have a need to learn more”.
Narek doesn’t imagine what he’s going to do after two years when he finishes the Fellowship and will have to leave Dzoragyugh. He says that village community is already thinking of ways to keep him here.
“They say that they will find me a wife. I tell them that I don’t want to get married, it’s too early for me, my mission is to serve your children.”
When Narek leaves the village during the weekend of holidays the entire community is aware and they even know when he will be back. They call him to let him know that there is somebody who is coming to the village from Vanadzor and can pick him.