Աշոտ Հովանեսյան. Synergy-ի անունն արտացոլում է մեր էությունը
Ծրագրային եւ խորհրդատվական գլոբալ ընկերություն Synergy International Systems-ն արդեն ավելի քան 20 տարի իր գործունեությունն է ծավալում Հայաստանում։
Մեր երկրում ՏՏ ոլորտը եւ Synergy-ն զուգահեռ քայլերով են զարգացել, կարելի ասել՝ ձեռք ձեռքի տված։ Ընկերությունը՝ իր գործունեությամբ եւ ծրագրերով նշանակալի ներդրում ունի Հայաստանում այս ոլորտի բիզնես ու կրթական միջավայրերի զարգացման մեջ։
Synergy-ն ստեղծում է հարմարեցված լուծումներ, որոնք բարելավում են տեղեկատվության կառավարումը, տվյալների օգտագործումը, որոշումների կայացումը, ծառայությունների մատուցումը եւ իրականացվող զարգացման ծրագրերի սոցիալական ազդեցությունը:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում Synergy International Systems ընկերության գլխավոր տնօրեն եւ հիմնադիր Աշոտ Հովանեսյանը վերհիշել է ընկերության ստեղծման եւ զարգացման պատմությունը, ինչպես նաեւ խոսել Հայաստանում ՏՏ ոլորտի առանձնահատկությունների եւ հեռանկարների մասին։
- 1997թ․ ԱՄՆ-ում հիմնադրվելուց ընդամենը երկու տարի անց՝ 1999 թ-ին, Synergy International Systems ընկերությունը բերեցիք Հայաստան։ Այն ժամանակ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների առումով հայաստանյան միջավայրն ինչպիսի՞ն էր, ի՞նչ առանձնահատկություններ կային, եւ ինչպե՞ս ծնվեց Synergy-ի Հայաստան գալու միտքը։
- Ծնվել, մեծացել եմ Հայաստանում, հետո՝ տարիների ընթացքում, տարբեր երկրներում եմ աշխատել՝ Եվրոպա, Միացյալ Նահանգներ... Հասկացա, որ հայրենիքին մի բան վերադարձնելու ժամանակն է, որովհետեւ պարզապես վեր կենալ, գնալ եւ այլ երկրում որեւէ ոլորտ ծաղկեցնել, այնքան էլ լավ չէ։ Փորձեցի հասկանալ՝ հնարավո՞ր է Հայաստանում մասնաճյուղ ստեղծել, զարգացնել։
Շատ դժվար էր, որովհետեւ այդ ժամանակ Հայաստանում ամենալուրջ խնդիրներից մեկը հեռահաղորդակցությունն էր, շատ ցածր էին արագությունները, որակը։ Հայաստանից ԱՄՆ մեկ ֆայլ ուղարկելու համար ստիպված երկու-երեք գիշեր չէին քնում։
Եթե միայն որպես բիզնես մոտենայի իմ գաղափարին, պետք է նույն օրը փակեի այս գրասենյակն ու այլ երկրում փորձեի մասնաճյուղ ստեղծել։ Բայց, իհարկե, հավատում էի, որ այդ ամենը հաղթահարելի է, Հայաստանը պետք է փոխվի։ Ես հավատում էի Հայաստանին, Հայաստանի ներուժին, որովհետեւ գիտեի՝ ինչ որակով մարդիկ կան այստեղ։
Մի քանի հոգով միավորվեցինք, մի բնակարանի ննջարանում գրասենյակ սարքեցինք։ Այդ փոքր գրասենյակը շատ լավ աշխատեց, սկսեցինք մեծանալ, տեղափոխվեցինք կենտրոնում մի ուրիշ բնակարան։ Մի քանի տարածք փոխելուց հետո՝ 2005թ․, հասկացա, որ չի կարելի այդպես շարունակել: Ինքս սկսեցի մեր նոր գրասենյակի շենքի շինարարությունը։
- Եթե փորձենք ամփոփել վերջին երկու տասնամյակի ձեռքբերումները թե՛ Synergy-ի, թե՛ Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի համար, ի՞նչ կարեւոր ձեռքբերումներ են եղել։
- Չեմ կարող ասել, որ Հայաստանում այս ոլորտում դանդաղ տրամաբանական զարգացում է եղել։ Զարգացումը եղել է թռիչքային։ Հիմնական ազդակը, ըստ իս, հեռահաղորդակցության շուկա մտած մրցակցությունն էր, ինչը որակական տարբերություն տվեց։ ՏՏ ոլորտում արագ, հուսալի ինտերնետը, հեռահաղորդակցումը շատ կարեւոր են, որովհետեւ աշխատանքներն արվում են դրսի շուկայի համար։ Հեռահաղորդակցության զարգացմանը հետեւեց ոլորտի ընկերությունների բուռն զարգացումը։ Այդ ամենից հետո Synergy-ում ավելի վստահորեն նոր ներդրումներ արեցինք եւ այսօր բավական մեծ ընկերություն ենք Հայաստանում։
Աշոտ Հովանեսյանը Աշոտ Հովանեսյանը
- Ո՞րն է լավ բրենդ եւ ընկերություն ստեղծելու, կայացնելու Ձեր «բաղադրատոմսը»։
- Synergy-ն շատ կարեւոր եւ ինձ համար շատ հարազատ անուն է։ Պատահական չէ, որ այդ անունն եմ ընտրել ընկերության համար։ Մենք հասկանում էինք, որ մեր թիմի, սկզբնական կորիզի մեջ իսկապես «synergy» կար, որ բոլոր անդամները միանալով՝ ավելի մեծ բան էին ստեղծում։ Եթե հինգ տարբեր մարդու իրար կողքի դնեք, դեռ չի նշանակում, որ թիմ կդառնա, բայց եթե նրանց մեջ կա համագործակցություն, գաղափարների ըմբռնում, միասնություն, ապա կստեղծվի «synergy»։ Դրա համար, կարծում եմ, անունը շատ ճիշտ ձեւով արտացոլում է ընկերության բնույթը։
- Այսօր Հայաստանում շատ կան ընկերություններ, որոնք ծառայություններ են մատուցում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Ձեր առանձնահատկությունը ո՞րն է։
- Մեր առանձնահատկությունն այն է, որ գործընթացը սկզբից մինչեւ վերջ Հայաստանում կարողանում ենք ծածկել մեր մասնաճյուղով։ Խնդրի միայն նեղ, մի մասը չենք լուծում՝ ի տարբերություն միջազգային այլ ընկերությունների, որոնք արտասահմանում են գործունեություն ծավալում եւ աշխատանքի միայն մի մասն են փոխանցում Հայաստանի մասնաճյուղին։
Մոտ 10 տարի առաջ ես հասկացա, որ պետք է Հայաստանի մասնաճյուղը վերակազմավորենք որպես ինքնաբավ ընկերություն։ Այսինքն՝ հավասարապես զարգացած լինեն բոլոր ուղղությունները եւ իրականացվի արդյունք ստեղծելու ամբողջ ցիկլը՝ մարկետինգ, նախագծերի սկզբնական ուսումնասիրություն, դիզայն, ծրագրավորում, նախագծի մենեջմենթ եւ այլն։ Դա նշանակում է, որ նախագիծը կարող է ծնվել Synergy-ի հայաստանյան մասնաճյուղում եւ ավարտվել այստեղ։ Կարծում եմ՝ շատ կարեւոր է Հայաստանի համար, որ չլինի միակողմանի զարգացած, օրինակ՝ միայն ծրագրավորում կատարող երկիր, այլ երկիր, որտեղ կան տարբեր բնագավառի լավ մասնագետներ, որոնք կարող ենք իրականացնել նախագիծն ամբողջությամբ։
Synergy-ն աշխատել է ավելի քան 75 երկրում, եւ այդ համագործակցության արդյունքում տվյալ երկներըի տարբեր կառույցների ներկայացուցիչները եկել են Հայաստան, ծանոթացել մեր երկրին ու ՏՏ ոլորտի առանձնահատկություններին։ Այսօր շատ երկրներ արդեն ուղղակիորեն աշխատում են Synergy-ի հայաստանյան մասնաճյուղի հետ եւ Հայաստանը պատկերացնում են որպես տարածաշրջանում ՏՏ ոլորտի կենտրոն։
- Պարբերաբար հնչում են Հայաստանը տարածաշրջանի «Սիլիկոնյան հովիտ» դարձնելու գաղափարներ։ Ձեր պատկերացմամբ՝ ո՞րն է այն ճանապարհը, որով Հայաստանն իր հատուկ տեղը կգտնի աշխարհի ՏՏ քարտեզում։
- Հայաստանի համար մի փոքր դժվար է աշխարհի ՏՏ քարտեզի վրա հատուկ տեղ ունենալը՝ հաշվի առնելով մասշտաբները։ Քանակով մենք արդեն չենք կարող մրցակցել այն երկրների հետ, որոնք միլիոնավոր մասնագետներ ունեն։ Ուստի նախ պետք է մենք հասկանանք մեր տեղը։ Մենք պետք է կարողանանք շատ ավելի բարձր որակի արտադրանք տալ եւ չբավարարվել սովորական, շուկայում տարածված լուծումներով։
Synergy-ն այժմ շատ ակտիվ աշխատում է բարձր որակի ծառայություններ տալ արհեստական բանականության, վերլուծական ծրագրային ապահովման, մոնիտորինգի եւ գնահատման ուղղություններով, սրանք այն ծառայություններն են, որոնց դեպքում քանակն այնքան էլ կարեւոր չէ, եւ դրանցով փոքր երկրները կարող են իրենց տեղն ապահովել տեխնոլոգիական քարտեզի վրա։
- Արցախում եւ Գյումրիում մասնաճյուղեր եք բացել, ինչը վկայում է, որ միայն Երեւանում չեք կենտրոնանում եւ փորձում եք տարածվել նաեւ երկրի ներսում։
- Գիտե՞ք՝ Երեւանը դարձել է մեգաքաղաք, Հայաստանի բնակչության 1/3-րդը ապրում է Երեւանում, ինչը, կարծում եմ, ճիշտ չէ մեզ նման փոքր երկրի համար։
Այսօր երիտասարդները Երեւան են գալիս սովորելու համար, որովհետեւ որակյալ կրթությունն այստեղ է, հետո էլ հայրենի քաղաքում աշխատանք չգտնելով՝ մնում են Երեւանում։
Մեր գաղափարն այն է, որ երիտասարդը չկտրվի իր հայրենի ծննդավայրից միայն այն պատճառով, որ աշխատանք ունենա։ Մարդը, երեւի, ամենալավը կզգա ծննդավայրում, բայց որպեսզի չլքի ծննդավայրը, իր տեղում պետք է նրան հնարավորություններ տրվեն։ Դա էր մասնաճյուղեր բացելու մեր գաղափարի հիմքում։ Հնարավոր է, որ այլ շրջաններում եւս նման հնարավորություններ ստեղծենք, որովհետեւ մարզերում շատ տաղանդավոր երեխաներ կան։
Սկզբում մարզերում մասնագետները որակապես զիջում են, եւ դա պայմանավորված էր նրանով, որ հնարավորությունները, շփումը քիչ են։ Մեր փորձը ցույց տվեց, որ տարիների ընթացքում նրանք զարգանում են, եւ այսօր գրեթե տարբերություն չենք տեսնում Երեւանի կամ մարզերի մեր մասնաճյուղերի միջեւ։
Կարեւոր մշակույթը, որ Synergy-ին ձեւավորել է Արցախում եւ Գյումրիում, աշխատանքին անվերապահորեն նվիրվածությունն է եւ գիտակցումը, որ իրենք մեծ գործ են կատարում, եւ իրենց կատարած աշխատանքը շատ կարեւոր է։
- Synergy-ն մեծ ուշադրություն է հատկացնում տեխնոլոգիական ոլորտի կրթության զարգացմանը, պարբերաբար ամառային դպրոցներ եւ դասընթացներ եք կազմակերպում։ Ի՞նչ նշանակություն ունեն այդ նախաձեռնությունները։
- Մեր անվճար ամառային դպրոցները բավական հայտնի եւ պահանջված են, մրցույթն այնքան մեծ է լինում, որ մեծ դժվարությամբ ենք ընտրում մասնակիցներին։ Այդ դասընթացներից հետո լավագույններին աշխատանք ենք առաջարկում, իսկ նրանք, ովքեր աշխատանքի առաջարկ չեն ստանում, լավ գիտելիքներ են ձեռք բերում։
Ցավոք, Հայաստանի բուհերը դեռ չեն տալիս այն բոլոր փորձառություններն ու հմտությունները, որոնք մեզ համար կարեւոր են։ Այս դասընթացները լրացնում են բուհերին։ Մենք նաեւ քննարկում ենք բուհերի հետ ծրագրերը միացնելու հնարավորությունը։ Մեր ուսումնական հաստատությունները պետք է հզոր գիտական հիմք ստեղծեն, որպեսզի դրանով հետագայում կարողանանք արհեստական բանականությունը, տվյալագիտությունը եւ մյուս ուղղությունները զարգացնել։
Պետք է գտնենք ճիշտ ճանապարհը, որ նաեւ մասնավոր բիզնեսն օգնի կրթությանը, որովհետեւ կրթությունն առանց մասնավոր բիզնեսի շատ հեռու չի կարող գնալ։ Այսօր մասնավոր բիզնեսում են կատարվում ՏՏ ոլորտի բավական մեծ, գիտական, ծրագրային ապահովումներ, եւ այն փորձը, որ ձեռք են բերում ՏՏ ոլորտի ընկերությունները, պետք է պարտադիր փոխանցվի ուսումնական հաստատություններին։
- Ի՞նչ ուղղությամբ եք տեսնում Synergy-ի ապագան եւ զարգացումը։
- Synergy-ն, կարծում եմ, իր տեղը գտել է համաշխարհային ՏՏ ոլորտի բիզնեսում։  Աշխատում ենք ավելի շատ ոչ թե մասնավոր, այլ հանրային հատվածում՝ կառավարությունների, մեծ կազմակերպությունների հետ, եւ կան ուղղություններ, որոնցում մենք այսօր արդեն առաջատար ենք։
Մեր կազմակերպության նպատակն է լինել գերիշխող այնպիսի ուղղությունների մեջ, ինչպիսիք են, օրինակ, մեծ չափերի պետական ծախսերի մոնիտորինգը եւ գնահատումը, արդարադատության համակարգերի էլեկտրոնային կառավարումը: Այստեղ է, որ մենք առաջ ենք աշխարհի շատ-շատ ուրիշ ընկերություններից, եւ պետք է ամրապնդենք մեր տեղը։

Ashot Hovanesian: The name “Synergy” reflects our essence
Software and consultancy provider Synergy International Systems has been operating in Armenia for over 20 years. The company has a significant contribution to the development of business and education in the country’s IT and Tech sector.
Synergy and the Armenian IT sector grew “hand in hand”. Through its activity and projects, the company has made a huge contribution to the development of business and education environment in Armenia’s IT industry.
Synergy creates customized solutions that improve data utilization and management, decision making and delivery of services, as well as enhance the social impact of development programs.
In the interview with Mediamax, Synergy International Systems CEO and Founder Ashot Hovanesian recalls how the company was created and established, as well as talks the specifics and prospects of Armenia’s IT sector.
Dr. Hovanesian, you have established Synergy International Systems in the U.S. in 1997 and opened a representative office in Armenia just two years later, in 1999. How would you describe Armenia’s IT sector of that period? Did it have any specific features? How did you decide to start operating in Armenia?
I was born and raised in Armenia. For many years I worked in different countries, on different continents – in Europe, in the United States, etc. At one point I realized it was time to give back to the homeland, because I was not comfortable with the idea of just emigrating and advancing the sector in a different country. I thought about the possibility of opening an office in Armenia and developing the business from there.
In the beginning, it was hard, because the poor state of telecommunications sector was among Armenia’s chief problems: the speed, the quality of services was low. We used to not sleep for two or three nights in a row just to be able to send one project file from Armenia to the United States.
Had I approached my idea only as a business, I would have closed the Armenia office right away and tried to open it elsewhere. But I knew that we could surmount the obstacles and I knew that Armenia had to change. I believed in Armenia and in its potential, because I knew of the qualities of the people living here.
We were a small group of people starting an office in the bedroom of a Yerevan apartment. That tiny business worked very well and started to grow, so we moved into another apartment in the downtown. Finally, after moving the office to several different locations, we realized something had to change and, in 2005, I started building our new office.
If you had to sum up the achievements of Synergy and Armenia’s IT industry of the last two decades, what would you highlight?
I can’t say that the industry had a gradual, logical development. It was a sudden rise and I believe the main cause was the emergence of competition in the telecommunications market. Fast and reliable internet and telecommunications are very important in the IT industry, because we work for foreign markets. The rise of telecommunication was followed by the accelerated growth of IT companies. Following these improvements, Synergy was more confident in making investments, and now we have quite a large company in Armenia.
Ashot Hovanesian Ashot Hovanesian
What is your formula for establishing a good brand and a good company?
Synergy is a very important word for me, it is close to my heart. their is no coincidence that I chose that name for my company. We could see that the initial core of our enterprise, our team had a true synergy. Together, we created something bigger than ourselves. Grouping five people does not create a team, but if they work together, share ideas and have a real unity, you will get synergy. I believe that the name “Synergy” truly reflects the essence of the company.
Currently, the information technologies sector of Armenia features plenty of companies. What sets Synergy apart?
Our advantage is that in our Armenia offices, we can provide end-to-end services. We do not deal with just a specific part of the project, contrary to the Armenian branches of other international companies, which have their full operations abroad and only send a segment of the work to Armenia.
Around 10 years ago I realized I had to make the Armenian office an independent company. In other words, it had to be equally advanced in all areas and capable of conducting the entire cycle of software development: marketing, research, design, coding, project management, etc. It means that a project can be born and developed in one place – the Armenian office of Synergy. I think it is important that Armenia is known as a country with good specialists who can complete entire software projects, as opposed to a country that only provides coding.
Synergy has implemented projects in over 75 countries, and as a result of that cooperation, representatives of various organizations from those countries visited Armenia and learned about peculiarities of our country and its IT sector. Many countries already work directly with Synergy’s Armenian office and view Armenia as an IT center of the region.
The idea of turning Armenia into the “Silicon Valley” of the region gets thrown around a lot. In your opinion, how can Armenia establish itself as a hub on the world IT map?
It is a bit difficult for Armenia to take a spot on the global IT map, given the country’s size. We cannot compete in terms of quantity, as large countries have millions of experts. Therefore, we need to clarify our place in the global IT industry first. We have to be able to provide products of much higher quality than the others and we cannot allow ourselves to be satisfied with common software solutions prevailing in the market.
Synergy is working dynamically towards providing high-quality services for AI-based projects, analytical software, monitoring and assessment. These are types of services where quantity is not essential and can provide a small country the opportunity to claim its spot on the world’s tech map.
You opened branches in Artsakh and Gyumri, so it is safe to assume that you are trying to expand nationwide, instead of focusing solely on Yerevan.
Yerevan has become a megalopolis, hasn’t it? One third of Armenia’s population lives in the capital, which is not right for a small country like ours.
Young people come to Yerevan to study because this is the only place in Armenia to offer high quality education. Afterwards,, they can’t find employment in their hometowns, so they move to Yerevan.
Our idea is that young people should not migrate from their hometowns just to find good jobs. You feel your best in the place where you were born and raised, but there must be opportunities for people in their hometowns. This is the notion underlying our idea for opening branches in Gyumri and in Artsakh.  We might create more employment opportunities in other regions, because there are many talented youth out there.
Initially, software developers in the regions of Armenia used to lag behind in terms of competence due to lack of experience. In our practice, the developers in the regions of Armenia lived a rapid professional growth and today we see very little difference in the quality of work between our employees in our office in Yerevan and our branches in the regions.
The culture Synergy has instilled in its Artsakh and Gyumri branches is our employees’ dedication to their work and the understanding that the job they are doing is important and truly makes a difference.
Synergy particularly focuses on developing technological education, regularly organizing summer schools and courses. What is the significance of these initiatives?
Our summer schools are quite well-known and popular in the country. It is always difficult to select participants because there are so many applicants! We make job offers to the best graduates and the others leave with an increased knowledge and expertise.
Unfortunately, Armenia’s higher education institutions do not give the full scope of required tech knowledge and skills. The IT Summer School organized at Synergy complement the university courses. We are currently discussing with universities the prospects of joining our efforts. Our universities should provide substantial fundamental knowledge which the students can later use to advance AI, data science and other areas.
We have to find the right ways to engage the private sector in supporting education, because  higher education cannot go too far without the support of the private sector. Currently, large-scale, significant software research and development work is achieved in private companies and the gained experience should be definitely shared with educational institutions.
What is your vision for the further development of Synergy?
I believe Synergy has found its place in the global IT industry. We are more involved in the public sector – we work with governments and international development organizations. There are solutions and sectors where we are considered a leading technology provider.
We aim to be a technology leader in such areas as monitoring and evaluation of public projects and expenditure, electronic case management systems that automate entire justice sectors, to mention some. For instance, if we have a budget of hundreds of millions which are spent on small-scale projects, we have to evaluate if the money is spent efficiently. It is very important to measure and evaluate the impact of used resources. This is an area, where we surpass many other companies and where we intend to keep our leading position.