Կարինա Հակոբյանի “Resus room” աշխատանքը
Լեդի Գագայի «911» տեսահոլովակի աշխատանքներում ներգրավված է եղել հայազգի արվեստագետ եւ դիզայներ Կարինա Հակոբյանը: Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում Կարինան ներկայացրել է մանրամասները:
- Ի՞նչ մասնակցություն եք ունեցել «911» տեսահոլովակում: Դո՞ւք եք ստեղծել կերպարների հագուստը, թե՞  ներգրավված եք եղել ընդհանուր գեղարվեստական աշխատանքներում։
- Ներկայացված զգեստները ստեղծվել են դեռ 2017-ին: Ինչպես իմ զգեստների մեծ մասը, դրանք նախ պատրաստվել են իմ անձնական նկարահանումների եւ գեղարվեստական նախագծերի համար:
Նկարչությամբ սկսել եմ զբաղվել ավելի քան 10 տարի առաջ, բայց հետագայում սկսեցի նաեւ հագուստ ստեղծել, քանի որ կերպարները թղթից իրականություն տեղափոխելու կարիք էի զգում։ Ես դրանք, միանշանակ, ընկալում եմ իբրեւ արվեստի գործեր եւ ոչ թե նորաձեւ հագուստ: Շատ անհարմար են, շարժումները սահմանափակող, դրանցից մի քանիսը կրելով՝ դուք չեք կարող նորմալ տեսնել կամ քայլել: Հենց այդ հագուստից մեկը Լեդի Գագան կրում է հոլովակում:
Նա ծայրահեղ կերպարներ մարմնավորելու մեծ փորձ ունի, ուստի համոզված եմ, որ այդ հագուստով այնքան էլ դժվար չէր նրա համար։
Իմ ստեղծած մի քանի զգեստ կար, որ կարող էր հայտնվել հոլովակում, բայց միայն «Floral Alien»-ը լիարժեք կերպով երեւաց։
Կարինա Հակոբյանի «Ծաղկավոր այլմոլորակային»-ը Կարինա Հակոբյանի «Ծաղկավոր այլմոլորակային»-ը
Զգեստը պատրաստված է կաշվից, ինչին համալրում են ծաղկավոր ժանյակն ու նկարազարդումները։ Գլխադիրը սրածայր է՝ ոգեշնչված ռուսական կոկոշնիկից: Ինձ ոգեշնչել է նաեւ սեւ խոխլոմայի փայտե գդալը: Իմ աշխատանքով ես խաղում եմ հակադրությունների հետ՝ գեղեցկություն ու տգեղություն, կանացիություն եւ ագրեսիա, հին ու ժամանակակից, պատմություն եւ հեքիաթներ:
Հայացք ձգելով ավելի հեռուն՝ դեպի մութ ուղղությունը, ես այն միավորել եմ սեւ կաշվի հետ ու ստեղծել գրեթե այլմոլորակայինի կերպար՝ սրածայր գլխով, երկար ոտքերով, որոնք ընդգծված են առանց կրունկների կոշիկներով։ Ի վերջո, այդ կերպարը ստացավ «Floral Alien» («Ծաղկավոր այլմոլորակային») անվանումը։
Այս կերպարը մահվան խորհուրդ ունի՝ այն կարծես մարմին լինի, որը քայքայվում է գետնի վրա եւ ծնունդ է տալիս ծաղիկներին՝ սկսելով կյանքի նոր շրջան։
- Ձեզ հրավիրել է հոլովակի ռեժիսոր Թարսեմ Սինգը՞, թե՞ Լեդի Գագայի ոճաբան Նիկոլա Ֆորմիչետին: Եվ, արդյոք, Ձեզ համարու՞մ եք Լեդի Գագայի երկրպագու։
- Ինձ հետ կապ էր հաստատել Նիկոլա Ֆորմիչետիի թիմը։ Միայն ավելի ուշ պարզեցի, որ  ռեժիսորը Թարսեմն է, ում աշխատանքները պաշտում եմ։ Նրա «Անկումը» հրաշք է, ինձ ցնցել է այդ ֆիլմի ստեղծագործական միտքն ու բարդությունը։
Կարինա Հակոբյանի «Perseus»-ը Կարինա Հակոբյանի «Perseus»-ը
Այո՛, ես Լեդի Գագայի մեծ երկրպագուն եմ։ Նա շատ ուժեղ եւ խելացի կին է, որն իր ասելիքն ունի շատ կարեւոր հարցերի շուրջ։ Նա ոչ միայն տաղանդավոր երաժիշտ է, այլեւ «քամելեոն», որը կարողանում է համադրել ոճերն ու արվեստագետներին։
- Հնարավորություն ունեցա՞ք շփվելու Լեդի Գագայի հետ։ Արդյոք, նա ինչ-որ բան գիտե՞ր իր նոր տեսահոլովակի «հայկական հետքի» մասին:
- Ինչպես կարող եք ենթադրել, նման նախագծերը  գաղտնի են պահվում մինչեւ վերջին պահը։ Ցավոք, չեմ հանդիպել Լեդի Գագային, ու ես էլ տեղյակ չեմ եղել հայկական ազդեցության մասին մինչեւ հոլովակի թողարկումը։
Երբ ինձ դիմեցին նախագծի համար, ինձ ասացին միայն, որ հոլովակի ոճը սերտ կապ ունի իմ գեղարվեստական ոճի հետ, ուստի նրանք ցանկանում էին օգտագործել իմ աշխատանքները:
Կարինա Հակոբյանի “Saint George” աշխատանքը Կարինա Հակոբյանի “Saint George” աշխատանքը
Կարող եք պատկերացնել իմ ուրախությունն ու ոգեւորվածությունը, երբ տեսա, որ  հոլովակն այդ աստիճան ոգեշնչված է Սերգեյ Փարաջանովի արվեստով, որն ազդել է իմ գեղարվեստական ոճի զարգացման վրա: Պատահական ներգրավվումն այս նախագծում այն էլ ավելի իմաստալի դարձրեց։
- Որպես արվեստագետ, որեւէ կապ ունե՞ք Հայաստանի հետ եւ արդյո՞ք պլանավորում եք որեւէ նախագիծ իրականացնել Հայաստանում։
- Իմ ծնողները հայեր են, բայց ես ծնվել եւ մեծացել եմ Մոսկվայում։ Ես ավելի շատ ռուսական մշակույթի կրող էի մինչ այն պահը, երբ Մեծ Բրիտանիայում ուսանելու տարիներին բացահայտեցի Փարաջանովի աշխատանքները։ Նրա գործերն ամբողջությամբ կլանեցին ինձ։ Միակ ռեժիսորը, որը հետագայում նման ազդեցություն թողեց ինձ վրա, Տարկովսկին էր, բայց Փարաջանովի գունապնակն ավելի մոտ է իմ սրտին։ Նրա աշխատանքներն ինձ ստիպեցին հետաքրքրվել հայկական մշակույթով։
Կարինա Հակոբյանի “Resus room” աշխատանքը Կարինա Հակոբյանի “Resus room” աշխատանքը
Իմ աշխատանքներից մեկում, որն «Արարատ» է կոչվում, կարող եք հայկական խաչ տեսնել ու հատուկ արտահագուստով կնոջ պատկեր, որն ինչ-որ առումով նման է «911» տեսահոլովակի կերպարին։
Կարինա Հակոբյանի “Ararat” աշխատանքը Կարինա Հակոբյանի “Ararat” աշխատանքը
Ես մասնակցել եմ 2018-ին Երեւանում բացված «Ճանապարհային քարտեզներ» ցուցահանդեսին, որտեղ, մասնավորապես, ներկայացված էր հենց այն ծաղկավոր զգեստի լուսանկարը, որը հոլովակում կրել է Լեդի Գագան։ Կցանկանամ Հայաստանում խմբային ցուցահանդեսի մասնակցել կամ, նույնիսկ, անհատական ցուցահանդես ունենալ ու ներկայանալ տարբեր աշխատանքներով՝ կտավներով, լուսանկարներով, զգեստներով։ Եթե նման հնարավորություն ընձեռվի, ինձ համար մեծ պատիվ կլինի։
- Տեսահոլովակը մեծ արձագանք գտավ Հայաստանում, դա Ձեզ երջանկացնո՞ւմ է։
- Այո՛, շատ։ Հայերից շատ դրական արձագանքներ եմ ստացել եւ դա անչափ հաճելի է: Փարաջանովի աշխատանքները եւ հայկական մշակույթն ավելի մեծ ճանաչման ու ավելի լայն լսարանի են արժանի Եվրոպայում եւ Ամերիկայում։ Մինչեւ վերջերս Փարաջանովի աշխատանքներն ավելի հայտնի են նրանց, ովքեր խորությամբ արվեստ կամ կինո են ուսումնասիրում, սակայն դրանք արժանի են ճանաչված լինել բոլորի կողմից։

“Resus room” Карины Акопян
В работе над клипом Леди Гаги «911» приняла участие армянская художница и дизайнер Карина Акопян. О подробностях работы Карина рассказала в эксклюзивном интервью Медиамакс .
- Каким было Ваше участие в работе над клипом «911»? Вы занимались созданием костюмов?
- Представленные в клипе костюмы были созданы мною еще в 2017 году. Изначально, как и большинство моих работ, они создавались для моих личных съемок и арт-проектов. Заниматься искусством я начала более 10 лет назад, но созданием костюмов занялась позже, когда почувствовала необходимость переносить своих героев с бумаги в реальную жизнь. Для меня они - произведения искусства, а не просто модная одежда. Их очень неудобно носить, они ограничивают движения, при ношении некоторых из них невозможно нормально видеть или ходить. Именно в одном из таких костюмов Леди Гага предстает в клипе.
Поскольку у нее большой опыт воплощения экстремальных образов, уверена, что для нее сьемки в этом наряде не представили большой сложности. У меня было несколько костюмов, которые можно было бы использовать в клипе, но только «Floral Alien» наиболее полно вписался в его тематику.
«Цветочная инопланетянка» Карины Акопян «Цветочная инопланетянка» Карины Акопян
Костюм выполнен из кожи, дополнен цветочным кружевом и принтами. На создание заостренного головного убора меня вдохновил русский кокошник, а еще -  деревянная ложка черного цвета с росписью в стиле хохломы. В своей работе я жонглирую игрой противоположностей: красотой и уродством, женственностью и агрессией, древним и современным, историей и сказками.
Заглянув еще глубже,  в темноту, я использовала в создании костюма черную кожу, что позволило сделать образ почти инопланетным - с заостренной головой, длинными ногами, подчеркнутыми обувью без каблуков. В конце концов, я назвала персонаж «Floral Alien» («Цветочная инопланетянка»). Этот образ символизирует тело, которое разлагается в земле, из которой произрастают цветы - символ возрождения жизни, начала нового жизненного цикла.
- Участвовать в работе над клипом Вас пригласил режиссер Тарсем Сингх или стилист Леди Гаги - Никола Формичетти? И считаете ли Вы себя поклонницей Леди Гаги?
- Со мной связалась команда Никола Формичетти. И только потом я узнала, что режиссером будет Тарсем, работы которого я обожаю. Его «Падение» - это чудо, меня просто поразила творческая мысль и сложность фильма.
“Perseus” Карины Акопян “Perseus” Карины Акопян
Да, я большая поклонница Леди Гаги. Она очень сильная и умная женщина, которой есть что сказать на разные темы. Она не только талантливый музыкант, но и своеобразный «хамелеон», умеющий умело сочетать стили и разных артистов.
- Довелось ли вам пообщаться с Леди Гагой? Знала ли она что-нибудь об «армянском следе» в новом клипе?
- Как вы понимаете, такие проекты до последнего момента держатся в секрете. К сожалению, мне не довелось познакомиться с Леди Гагой, и до самого выхода клипа я не знала о его армянских мотивах. Когда меня пригласили принять участие в проекте, мне сказали только, что стиль клипа созвучен с моим художественным стилем, именно поэтому они решили использовать мои работы.
“Saint George” Карины Акопян “Saint George” Карины Акопян
Можете представить себе мою радость и волнение, когда я увидела, что клип был вдохновлен творчеством Сергея Параджанова, ведь именно он сыграл большую роль в развитии моего художественного стиля. И мое случайное участие в этом проекте сделало его еще более значимым для меня.
- Есть ли у Вас какие-либо творческие связи с Арменией и планируете ли Вы реализовать какой-либо проект в Армении?
- Мои родители армяне, но я родилась и выросла в Москве. Я была носителем скорее русской культуры, пока не открыла для себя творчество Параджанова во время учебы в Великобритании. Его творения полностью заворажили меня.
Единственным режиссером, впоследствии оказавшим на меня столь же сильное влияние, был Тарковский, но палитра Параджанова ближе моему сердцу. Его творчество побудило меня начать интересоваться армянской культурой.
“Resus room” Карины Акопян “Resus room” Карины Акопян
В одной из моих работ, которая называется «Арарат», вы можете увидеть армянский крест и образ женщины в необычной одежде, чем-то напоминающей образ из клипа  «911».
“Ararat” Карины Акопян “Ararat” Карины Акопян
На выставке «Дорожные карты» в Ереване в 2018 году была представлена фотография цветочного костюма, в котором Леди Гага была в клипе. Я бы очень хотела принять участие в новой групповой выставке в Армении или устроить персональную выставку, на которой будут представлены мои картины, фотографии, костюмы. Если предоставится такая возможность, то это будет большой честью для меня.
- Видеоклип получил большой отклик в Армении, Вас это радует?
- Да, очень. Я получила много положительных откликов от армян, и это очень приятно. Произведения Параджанова и армянская культура заслуживают признания и более широкой аудитории в Европе и Америке. До недавнего времени работы Параджанова были известны в основном только тем, кто профессионально изучаает искусство или кино, но я  уверена, что они заслуживают широкого признания.