Արարատը, Harley-Davidson-ն ու կոնյակը
Տասնյակ մոտոցիկլետների շարժիչների ձայն, Արարատ լեռան տեսարաններ, հայկական կոնյակի համ ու բույր. այսպիսին են հունիսի 14-16 հանգստյան օրերը, քանի որ Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվում է Harley-Davidson-ից ոգեշնչված մոտոփառատոն:
Աշխարհահռչակ Harley-Davidson մոտոցիկլետներ վարողների խմբի (Harley Owners Group-HOG) հայկական ճյուղի՝ Mount Ararat Chapter-ի կողմից հյուրընկալվող միջոցառմանը մասնակցում է 120 հյուր՝ շուրջ 50 Harley-Davidson լեգենդար մոտոցիկլետներով։
Փառատոնի գաղափարի, Արարատի սիմվոլիկայի ու հյուրերի տպավորությունների մասին Մեդիամաքսին պատմել է կազմակերպիչ, Mount Ararat Chapter-ի ներկայացուցիչ Գրիգորի Հարությունյանը։
Harley-Davidson միջազգային ասոցիացիայի մաս կազմող առաջին եւ միակ հայկական Mount Ararat Chapter մոտոակումբը Գրիգորի Հարությունյանը հիմնել է հինգ տարի առաջ։
Գրիգորի Հարությունյանը Գրիգորի Հարությունյանը
«Քանի որ տարբեր երկրների մոտոակումբները պարբերաբար կազմակերպում են հավաքներ ու փառատոններ, մտածեցինք՝ մեզ էլ է պետք նման միջոցառում. մոտոսիրահարները կգան Հայաստան, կծանոթանան մեր երկրին, իսկ Harley Owners Group շարժումը կդառնա առավել մասսայական», - ասել է Գրիգորի Հարությունյանը։
Առաջին հայկական մոտոփառատոնն Արարատ լեռան սիմվոլիկայով անցկացնելու միտքը ծագել է իրենց ակումբի անվանումից՝ Mount Ararat Chapter.
«Բացի այդ, մեր հովանավորներից մեկը Երեւանի կոնյակի գործարանն է, որտեղ մեր մասնակիցներին ընդունել են փառատոնի առաջին օրը։ Անցկացվել է համտես, հյուրերը շրջել են գործարանում ու այն նրանց շատ է տպավորել»։
Փառատոնի երկրորդ օրը մեկնարկել է վաղ առավոտյան՝ Երեւանի կենտրոնից դեպի Արարատ երթով։
«Տասնյակ մոտոսիրահարներ միաժամանակ շարժվել են Խոր Վիրապ, որը հայերի համար նշանակալի վայր է։ Այստեղ է Արարատ լեռան լավագույն տեսարաններից մեկը։
Մեր 120 հյուրերից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում. լսել են, կարդացել են, բայց չեն տեսել։ Երեւան վերադառնալուց հետո ունենալու ենք մեկ այլ միջոցառում՝ Երեւանի կոնյակի գործարանի ու մեր մյուս հովանավորների աջակցությամբ», - պատմել է Գրիգորի Հարությունյանը։
Նախատեսված է նաեւ այց «Մեգերյան կարպետ» կենտրոն, որտեղ հյուրերին ներկայացվելու են հայկական գորգագործական ավանդույթները.
«Փորձում ենք Հայաստանը ներկայացնել տարբեր տեսանկյուններից, որպեսզի մոտոսիրահարները տեսնեն՝ սա երկիր է, ուր պետք է այցելել մեկ անգամից ավելի։
Շատերը Հայաստան են եկել Ռուսաստանից, Բելառուսից, Բալթյան երկրներից ու Երեւան գալու ճանապարհին հիանալի տեսարաններ են վայելել։ Հասցրել են տեսնել Սեւանը, Իջեւանը, Լոռին, շատ են սիրել Գյումրին, իսկ հիմա տեսնում են նաեւ Արարատյան դաշտավայրը»։
Գրիգորի Հարությունյանի խոսքով, ցանկություն կա այս փառատոնը ամենամյա դարձնել ու հաջորդիվ անցկացնել Հայաստանի մարզերում.
«Ցանկանում ենք ներառել նաեւ հայաստանյան տարբեր բայքերների, որպեսզի նրանք եւս այս մեծ մոտոշարժման մաս կազմեն։ HOG համայնքի անդամները շատ ինտելեկտուալ մարդիկ են, որոնք ունեն բազմաթիվ հետաքրքրություններ, գիտելիքներ տարբեր ոլորտներում։ Այդ համայնքի մաս կազմելը կարեւոր եւ շատ հաճելի»։

Рык двигателей десятков мотоциклов, виды на гору Арарат, вкус и аромат армянского коньяка – это выходные 14-16 июня, когда впервые в Армении состоялся мотофестиваль, вдохновленный Harley-Davidson.
В мероприятии, организованном Mount Ararat Chapter - армянской ветвью всемирно известной группы Harley Owners Group (HOG), приняли участие 120 гостей на около 50 легендарных мотоциклах Harley-Davidson.
Об идее фестиваля, символике горы Арарат и впечатлениях гостей Медиамакс рассказал представитель Mount Ararat Chapter Григорий Арутюнян.
Пять лет назад Григорий основал первый и единственный армянский мотоклуб Mount Ararat Chapter, входящий в международную ассоциацию Harley-Davidson.
Григорий Арутюнян Фото: Медиамакс
«Мотоклубы разных стран регулярно устраивают сборы и фестивали, и мы решили, что подобное мероприятие нужно и нам. Любители мотоциклов приедут в Армению, познакомятся с нашей страной, и движение Harley Owners Group станет более массовым», - сказал Григорий Арутюнян.
Идея проведения первого армянского мотофестиваля с символикой горы Арарат родилась из названия клуба - Mount Ararat Chapter.
«Кроме того, одним из наших спонсоров является Ереванский коньячный завод, где в первый день фестиваля приняли наших участников. Прошла дегустация, гости осмотрели завод, и это их очень впечатлило».
Второй день фестиваля начался рано утром с мотопробега из центра Еревана к Арарату.
«Десятки мотоциклистов одновременно двинулись в направлении Хор Вирапа, который является знаковым местом для армян. Здесь открывается один из лучших видов на гору Арарат.
Большинство из наших 120 гостей много слышали и читали об Армении, однако посетили ее впервые. После возвращения в Ереван у нас состоится еще одно мероприятие при поддержке Ереванского коньячного завода и других наших спонсоров», - рассказал Григорий Арутюнян.
Планируется также посещение центра «Мегерян карпет», где гостям представят традиции армянского ковроделия.
«Мы пытаемся разносторонне представить Армению, чтобы мотолюбители увидели, что это страна, которую стоит посетить снова.
Многие люди приехали в Армению из России, Беларуси, стран Балтии и по дороге в Ереван наслаждались прекрасными видами - Севан, Иджеван, Лори, им очень понравился Гюмри, а теперь у них есть возможность увидеть и Араратскую долину».
По словам Григория Арутюняна, есть желание сделать фестиваль ежегодным и в дальнейшем проводить его в регионах Армении.
«Мы хотим привлечь также армянских байкеров, чтобы и они стали частью этого большого мотодвижения. Члены сообщества HOG - очень интеллектуальные люди, обладающие множеством интересов и знаний в различных областях. Быть частью этого сообщества важно и приятно».