Հունիսի 19-ին Լիտվայի մասնագետների թիմը ժամանել է Երեւան՝ օգնելու հայ բուժաշխատողներին COVID-19-ով պացիենտների բուժման եւ համաճարակը հաղթահարելու հարցում: Թիմը բաղկացած է 8 բուժաշխատողներից եւ 3 փորձագետներից (բժշկական անձնակազմը՝ անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներ, շտապ օգնության բժիշկներ եւ խնամողներ)։ Նրանք Երեւան են ուղեւորվել Շաուլյայ քաղաքի օդանավակայանից՝ իրենց հետ բերելով որոշ բժշկական պարագաներ եւ սարքավորումներ: Թիմը այստեղ կմնա եւս մեկ շաբաթ։
Խմբի բոլոր անդամները Լիտվայում ներգրավված են եղել COVID-19-ի դեմ պայքարում, այս առաքելությանը յուրաքանաչյուրը կամավոր է մասնակցում: Թիմի բժշկական մասը ներկայումս աշխատում է հենց COVID-19-ով վարակված պացիենտների հետ, իսկ փորձագետները Հայաստանի որոշ հաստատություններում են իրենց աջակցությունը ցուցաբերում համավարակի դեմ պայքարի կազմակերպչական հարցերում։
Մեդիամաքսը հանդիպել է Լիտվայի մասնագետների թիմի երկու անդամների հետ, խոսել է այցի, երեւանյան հիվանդանոցներում աշխատելու իրենց փորձի եւ Հայաստանին ցուցաբերվող օժանդակության մասին։
Stronger Together
Մարիուս Չուռլյոնիս, Լիտվայի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության խորհրդական, թիմի ղեկավար
Լիտվան առաջին երկրներից էր, որ պետական մակարդակով որոշեց բուժաշխատողների եւ փորձագետների խումբ ուղարկել Հայաստան՝ կիսվելու իրենց լավագույն փորձով: Կապը Հայաստանի եւ Լիտվայի միջեւ մի քանի տասնամյակի պատմություն ունի․ Լիտվան նաեւ մասնագետներ էր ուղարկել 1988-ի Սպիտակի երկրաշարժից հետո: 1991-ի սեպտեմբերի 21-ին Լիտվան առաջին երկիրն էր, որ ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը։
Մարիուս Չուռլյոնիսը Մարիուս Չուռլյոնիսը
Հայաստանի եւ Լիտվայի միջեւ հարաբերությունները վաղուց են կառուցվում, ուստի մեր առաքելության աջակցությունը երկու երկրների միջեւ կարող է նոր էջ բացել:
Ինչպես մեր առաքելության պատկերանշանն է ասում՝ «Մենք ուժեղ ենք միասին» (Stronger Together): Մենք երկու շատ նման փոքր ժողովուրդ ենք, մեզ դժվար է գոյատեւել այս դժվար աշխարհում, բայց միասին համագործակցելով՝ կարող ենք ավելի ամուր հարաբերություններ ստեղծել, որոնք ապագայում էլ նոր հնարավորությունների դռներ կբացեն։ Ավելի ուժեղ կլինենք, եթե միասին հաղթահարենք համաճարակը:
Սովորում ենք միմյանցից
Էնիուս Ժարսկուս, անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ
Հայաստանում եւ Լիտվայում իրավիճակը բոլորովին այլ է: Օրինակ՝ հունիսի 23-ին Լիտվայում հաստատվել էր COVID-19-ի ընդամենը մեկ նոր դեպք, իսկ Հայաստանը` 700-ից ավել: Լիտվայում մենք շատ ենք թեստեր անում: Հունիսի 24-ի դրությամբ Լիտվայում COVID-19-ի համար արվել է ավելի քան 403 000 նմուշ, որից 1.804-ի մոտ է պատասխանը դրական եղել:
Էնիուս Ժարսկուսը Էնիուս Ժարսկուսը
Հավանաբար, Լիտվան ավելի շատ փորձ ունի վիրուսի տարածումը կանխելու գործում, բայց ինչ վերաբերում է բուժմանը, ապա Հայաստանն, անկասկած, այս վիրուսի հետ աշխատելու հարցում ավելի շատ տեղեկություն եւ փորձ ունի: Բուժումը երկու երկրներում, կարելի է ասել, շատ նման է, մենք որեւէ լուրջ տարբերություն չենք նկատում: Կարող ենք միայն ասել, որ հայերը շատ քրտնաջան են աշխատում, դուք պետք է հպարտանաք ձեր բուժաշխատողներով, նրանք այս պատմության իրական հերոսներն են: Այս ծանր իրավիճակում դուք պետք է նրանց կողքին լինեք, ինչ-որ կերպ խրախուսեք։
Ամենակարեւորը, որ պետք է հասկանալ՝ մենք դեռ պետք է մեր տեսակետը կազմենք հայաստանյան իրավիճակի մասին, պետք է վերլուծենք, թե ինչ է կատարվում, ինչ որոշումներ են կայացվել եւ ինչպես են դրանք ազդել ընդհանուր վիճակի վրա: Միայն դրանից հետո կարող ենք հանդես գալ առաջարկություններով: Մեզ համար սա նոր իրավիճակ է, քանի որ մենք երբեւէ COVID-19-ի այսքան մեծ թվեր չենք ունեցել: Մեզ համար Հայաստանում նույնպես շատ բան կա սովորելու, եթե Լիտվայում վիրուսի երկրորդ ալիքը սկսվի: Կորոնավիրուսի դեմ պայքարը ժամանակավոր բան չէ:
Մինչ այժմ մեր առաջին տպավորությունը անփոփոխ է՝ տեսնում ենք միայն աշխատասեր մարդկանց. կորոնավիրուսի դեմ պայքարում նվիրված մարդիկ են առանցքային։
Լիտվական փորձը
Մարիուս․ Լիտվան Covid-19-ի դեմ պայքարում գրանցել է «հաջողության պատմություններից» մեկը: Այս պատմության կարեւոր կետերից մեկն այն է, որ ունեցել ենք գերազանց համագործակցություն կառավարության եւ հասարակության միջեւ: Հասարակությունը կարողացել է ճիշտ արձագանքել կառավարության որոշումներին. այս հարցում նրանք ձեռք ձեռքի տված են աշխատել։ Առաջին եւ ամենակարեւորը` դիմակների կրում, երկրորդ`սոցիալական հեռավորություն, երրորդ`ձեռքերի լվացում. սրանք այն երեք հիմնական քայլերն են, որոնց բոլորը կարող են հետեւել, ու այն իսկապես կարող է նշանակալի դեր ունենալ վիրուսի տարածումը կանխելու գործում: Լիտվացիների 100%-ը չէ, որ հետեւել է կանոններին, բայց 98%-ը, անկասկած, այդպես է վարվել:
Ժամանակ առ ժամանակ տեսնում ենք, որ մարդիկ փողոցում դիմակներ չեն կրում կամ իրար հետ հաճախ են գրկախառնվում՝ առանց սոցիալական հեռավորությունը պահելու: Չնայած, այն, ինչ ես հիմա տեսնում եմ Հայաստանում եւ այն, ինչ ես ակնկալում էի մեր այցելությունից առաջ, տարբեր բաներ են, քանի որ մարդկանց մեծամասնությունը հիմա իսկապես դիմակներ կրում է, եթե կարողանաք նաեւ նրանց ներգրավել սոցիալական հեռավորությունը պահպանելու մեջ, դա ավելի մեծ արժեք կտա այս գործընթացին:
Հետագա համագործակցությունների համար
Մարիուս, Էնիուս. Մենք շատ ոգեւորված ենք այստեղ լինելու եւ ձեր մասնագետների հետ աշխատելու համար: Նաեւ շատ ուրախ կլինենք, եթե ձեր բուժաշխատողները նույնպես կարողանան այցելել Լիտվա եւ կիսվել իրենց փորձով. այդպես մենք միասին առաջ կգնանք:
Բացի այդ, մենք շատ ուրախ կլինենք, եթե կրթական փոխանակման ծրագրերը շատ լինեն մեր երկրների միջեւ (ոչ միայն առողջապահական ոլորտում, բայց դրանից սկսած), քանի որ մեր մոտեցումները, տեսակետները տարբեր են, մենք կարող ենք դրանք համատեղել`ավելի շատ հնարավորություններ ստեղծելու համար:
Լիտվական թիմի անդամները Լիտվական թիմի անդամները
Այս օրերին բազմաթիվ ժպիտներ ենք տեսնում, ժամանակ առ ժամանակ, երբ մեր Լիտվայի եւ Հայաստանի դրոշներով շապիկները հագած քայլում ենք Երեւանի փողոցներով, մարդիկ ժպտալով մեզ են մոտենում ու շնորհակալություն հայտնում մեր աջակցության համար: Իսկապես հաճելի է. հարաբերությունները երկրների միջեւ այսպես են ստեղծվում։
Այցը՝ ավելի վաղ
Էնիուս.Նախկինում երբեւէ Հայաստան չէի այցելել: Տպավորված եմ, թե որքան ջերմ եւ ընկերասեր ժողովուրդ եք դուք: Մենք մեզ շատ լավ ենք զգում այստեղ:
Էնիուս Ժարսկուսը եւ Մարիուս Չուռլյոնիսը Էնիուս Ժարսկուսը եւ Մարիուս Չուռլյոնիսը
Մարիուս. Ես շատ բան գիտեի Հայաստանի մասին, տատիկս ձեր երկրում ճանապարհորդել էր եւ ինձ շատ բան էր պատմել Հայաստանի, ձեր հոյակապ կերակուրների եւ ժողովրդի մասին: Լիտվայում էլ շատ հայեր կան. դուք բավականին հայտնի եք մեր երկրում, ուստի մեզ համար նոր չէր այս ամենը:
Իրականում, COVID-19-ից առաջ ես այս տարվա սեպտեմբերին պլանավորում էի այցելել Հայաստան: Ուզում էի արձակուրդներին ընտանիքիս եւ ընկերներիս հետ այստեղ գալ, բայց փաստորեն՝ ավելի վաղ եկա գործընկերներիս հետ:

Lithuanian medical team arrived in Yerevan on June 19 to help Armenian medical workers to treat COVID-19 patients and overcome the epidemic. The team is comprised of 8 medical workers and 3 experts (the medical team: anaesthesiologists and intensive care experts, emergency doctors and caregivers)․ They flew from Šiauliai to Yerevan bringing medical supplies and equipment with them. The team will stay here for one more week.
Every member of the team was directly involved in the fight against COVID-19 in Lithuania, and the group has volunteered to take part in the mission in Armenia. The medics are currently working with COVID-19 patients in Yerevan, whereas the experts are providing recommendations to Armenian institutions on organizational and logistical aspects of the fight against COVID-19.
Mediamax has met and talked with two members of the Lithuanian medical team about the visit, their experience working in Armenian hospitals and the support provided to Armenia.
Stronger Together
Marius Čiurlionis, team leader, advisor to the Ministry of Health of The Republic of Lithuania
Lithuania was one of the first countries that decided to send a team of medical workers and experts on state level to visit Armenia and share their best experience. The relation between Armenia and Lithuania has been lasting for a couple of decades; Lithuania also sent professionals in 1988 after the Spitak earthquake. I also remember that on September 21, 1991, Lithuania became the first country to recognize the independence of the Republic of Armenia.
Marius Čiurlionis Marius Čiurlionis
The relationship between Armenia and Lithuania has been building for a long time, so our mission’s support could be a new page or open a new chapter between our two countries.
As our mission’s logo says, we are “Stronger Together”. We are two very similar small nations, it is hard to survive in this harsh world, but by working together we can build stronger relationships, which can create new possibilities in the future. We will all be stronger if we overcome the epidemic together.
Learning from each other
Ainius Žarskus, anesthesiologists-reanimatologist
The current situation in Armenia and Lithuania is completely different. For example, on June 23 Lithuania had only one new confirmed case of COVID-19, while Armenia had more than 700. Besides, in Lithuania we test a lot. As of 24 June, more than 403,000 samples were tested for COVID-19 in Lithuania, of which 1,804 came back positive.
Ainius Žarskus Ainius Žarskus
Probably, Lithuania has more experience in preventing the spread of the virus, but as for the treatment, Armenia has definitely more information and experience how to treat this virus. The treatment is actually very similar in both countries, we cannot recognize any huge difference. What we can say is that Armenians are working very hard, you should be proud of your medical workers - they are the true heroes of this story. You should somehow encourage them in this tough situation.
The most important thing that should be understood is that we still need to have our review of the situation in Armenia, we need to make analysis what is happening, what decisions were made and how they influenced the overall situation. Only then we can come up with suggestions and share our experiences about what we think should be done or should be done differently. We are still looking for the answer to why the situation is so different in our two countries - this is one of the main points of this mission. It is a new lesson for us because we never had such big numbers of COVID-19 patients. Just in case of the second wave of the virus in Lithuania, for us there are a lot of things to learn from Armenia as well. Fighting against the coronavirus is not a temporary thing.
So far, our first impression is that we only see hard working people: dedicated people are the key in fighting against the virus.
The Lithuanian experience
Marius: Lithuania has one of the “success stories” against fighting Covid-19. One of the key points of our story is that there was excellent cooperation between government and society. The society was able to respond to the government’s decisions in the right way, so they were working together hand in hand. First and foremost, wear masks; second, keep the social distancing; third, wash your hands - these are the three main steps that everybody can follow and it can play a significant role to stop the spread of the virus. Not 100 % of Lithuanians followed the rules, but 98% definitely did so.
In Armenia, from time to time we can see people not wearing masks in the streets or hugging each other without keeping the social distance. However, what I see now in Armenia and what I expected before the visit are two different things, because most of the people do wear the masks, and if you could engage people to keep the social distance, it would add beneficial value to this process.
For the future cooperation
Marius, Ainius: We are really excited to be here and we are looking forward to working with your professionals. We would be very happy if your medical workers would also be able to visit Lithuania and share their experience, so we could grow together.
Besides, we will be very happy if educational exchange programs are developed between our countries (not only regarding the healthcare but starting with it), because we have a different approach, different point of view which we can be combined for creating more possibilities.
Members of the Lithuanian mission Members of the Lithuanian mission
These days we see a lot of smiles, from time to time when we are walking in the streets of Yerevan, with wearing our T-shirts with two flags of Lithuania and Armenia, we see a lot of smiling people approaching us and saying thank you for our support. It is really nice, this is how you build a relationship between countries.
Early visit
Ainius: I have never visited Armenia before. I am impressed with how warm and friendly people here are. We feel very comfortable in Armenia.
Ainius Žarskus and Marius Čiurlionis Ainius Žarskus and Marius Čiurlionis
Marius: I personally knew a lot about Armenia, my grandmother travelled to your country and used to tell me so much about Armenia, about your great food, your great people. We have Armenians living in Lithuania, so you are quite well-known in our country and there was nothing new for us.
Actually, before the COVID-19 I was planning to visit Armenia in September since there was a launch of the flights between Yerevan and Vilnius. I wanted to come here with my family and friends to have some nice holidays, but I came here earlier with colleagues.