Ամուլսարի տարածքում 2017 թ. նոյեմբերին
Հունվարի 21-ին հրապարակված իմ՝ «Դավոսն ու Ամուլսարը՝ միմյանց շատ մոտիկ ու շատ հեռու» սյունակում ներկայացրել էի 2018թ. հունիսից դեկտեմբեր ժամանակահատվածում Հայաստանի վարչապետի եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները Ամուլսարի խնդրի մասին:
Մասնավորապես, 2018թ. սեպտեմբերի 21-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր.
«Քննչական կոմիտեն պետք է նշանակի փորձաքննություն, եւ կարեւոր է, որ այն իրականացնի միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություն, որի արդյունքները ընդունելի լինեն թե Հայաստանի, թե միջազգային հանրության կողմից»:
2018 թվականի նոյեմբերի 8-ին Քննչական կոմիտեն հայտնել էր միջազգային անկախ փորձագիտության նախաորակավորման ընթացակարգի մասին: Մրցույթին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 2 միջազգային մասնագիտական ընկերություն:
Դրվագ առաջին. Կառավարության նիստում
2019թ. փետրվարի 21-ի ՀՀ կառավարության նիստում որոշվեց ՀՀ քննչական կոմիտեին հատկացված $ 396 900-ը փոխանցել Earth link & Advanced Resources Development (ELARD) ընկերությանը՝ կոմիտեում քննվող քրեական գործով նշանակված համալիր փորձաքննությունները կատարելու համար:
Որոշման մեջ ասված էր, որ հանքի շահագործման նպատակով կազմված շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ բնապահպանական ու սոցիալական ազդեցության գնահատման հաշվետվությունների փորձաքննություն կկատարվի:
Հանքավայրի շահագործման հետեւանքով շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության ռիսկերը պարզելու համար քրեական գործով նշանակվել է էկոլոգիական, երկրաբանական, հիդրոլոգիական, երկրաֆիզիկական, նյութագիտական, հողագիտական, քիմիական, տեխնոլոգիական, շինարարատեխնիկական եւ տնտեսագիտական համալիր փորձաքննություն:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը, փետրվարի 21-ին ելույթ ունենալով կառավարության նիստում, ասել էր.
«Նման գործընթացները սովորաբար տեւում են 6-ից 8 ամիս: Բնապահպանության նախարարության գործընկերների հետ այդ գործընթացները հնարավորինս արագացրել ենք: Նախապատրաստական գործընթացը հաղթահարել ենք չորս ամսվա ընթացքում, իսկ փորձաքննության եզրակացությունը ELARD ընկերությունը պատրաստվում է ներկայացնել 12-ից 16 շաբաթների ընթացքում: Սակայն, յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ ընկերությունը կներկայացնի ընթացիկ հաշվետվություն: Իսկ նախնական արդյունքները ընկերության կողմից կներկայացվեն սույն թվականի մայիս ամսին»:
Դրվագ երկրորդ. ELARD-ը
Փետրվարի 21-ին, տեղեկանալով, որ ընտրված ընկերությունը ELARD-ն է, որոշեցի կապ հաստատել վերջինիս հետ եւ լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալ:
Սա ընկերության կայքն է՝ www.elard-group.com:
Կայքում նշված է, որ ընկերությունը հիմնվել է 1996 թվականին Լիբանանում եւ «արագորեն աճել է»` գրասենյակներ բացելով Աբու Դաբիում, Դուբայում եւ վերջերս՝ Մոզամբիկում: Նշվում է նաեւ, որ ընկերությունը աշխատել է Լիբանանում, Հորդանանում, ԱՄԷ-ում, Կատարում, Օմանում, Սաուդյան Արաբիայում, Պակիստանում, Նիգերիայում, Եգիպտոսում, Թունիսում, Ալժիրում, Մոնտենեգրոյում եւ «Կասպից երկրներում»:
Կայքում նշված info@elard-group.com հասցեով նամակ ուղարկեցի՝ նշելով, որ հաշվի առնելով ՀՀ կառավարության ընդունած որոշումը, ցանկանում ենք հարցազրույց վարել ELARD-ի ներկայացուցչի հետ:
Շատ արագ պատասխան նամակ ստացա (այս եւ ստորեւ վկայակոչվող բոլոր նամակները պահպանված են-խմբ.) ELARD Lebanon ընկերության բնապահպանական հարցերով տնօրեն Ռիկարդո Խուրիից, որը պատրաստակամություն հայտնեց զրուցել Մեդիամաքսի հետ: Ճշտող նամակ ուղարկեցի՝ նախընտրո՞ւմ է հեռախոսով զրուցել, թե գրավոր հարցեր ստանալ եւ գրավոր պատասխանել: Պարոն Խուրին առաջարկեց հարցերը գրավոր ուղարկել.
«Այո, ուղարկեք ինձ ձեր հարցերը եւ ես կպատասխանեմ»:
Դրվագ երրորդ. Տարօրինակ հղումը
ELARD-ի կայքն ուսումնասիրելիս նկատեցի, որ News and Events բաժնում փետրվարի 5-ին տեղադրվել էր ELARD is selected to Examine Armenia’s Amulsar Gold Mine Project Risks (ELARD-ն ընտրվել է Հայաստանի Ամուլսարի ոսկու հանքի ռիսկերը գնահատելու համար) տեղեկությունը:
Այն մի փնտրեք ընկերության կայքում. հեռացվել է: Բայց մենք փետրվարի 21-ին պատրաստել էինք սքրինշոթը, ահա այն՝
Հետաքրքիրն այն էր, որ for more details կոճակին սեղմելիս, լքում էիր ELARD-ի կայքը եւ հայտնվում Develop Armenia հայկական ՀԿ-ի այս էջի վրա՝
https://developarmenia.wordpress.com/2019/02/04/elard-consultancy-company-selected-to-examine-amulsar-project-risks/
Այս սքրինշոթի ներքեւի ձախ հատվածում երեւում է վերը նշված հղումը:
Էջում ներկայացված են «Հայկական բնապահպանական ճակատի» պիտակը կրող լուսանկարներ, որոնք Ամուլսարի հետ որեւէ կապ չունեն, սակայն ընթերցողի մոտ տպավորություն են ստեղծում, որ պատկերված է հենց Ամուլսարը:
Կայքում տեղադրված տեքստում, մասնավորապես, ասված էր, որ «Հայաստանի ժողովուրդը եւ, մասնավորապես, քաղաքացիական հասարակությունը, հույս ունեն, որ ELARD ընկերությունը կանցկացնի Ամուլսարի նախագծի խորը եւ հաջողված բնապահպանական աուդիտ»:
Հաշվի առնելով, որ այս էջը եւս կարող է ջնջվել, ներկայացնում ենք սքրինշոթը։
Տարօրինակ է, որ ընտրված միջազգային անկախ ընկերությունն իր կայքում Հայաստանում ստացած աշխատանքի մասին հայտնում է միայն վերնագրով, իսկ մնացյալի համար առաջարկում է տեղափոխվել հայկական ՀԿ-ի կայք, որը տեղեկատվություն է պարունակում Ամուլսարի մասին, որը դժվար է չեզոք անվանել: Այդ հարցը եւս ներառեցի պարոն Խուրիին ուղարկված հարցերի մեջ:
Դրվագ չորրորդ. Ռիկարդո Խուրիին ուղարկված հարցերը.
1. Խնդրում եմ, մանրամասնեք, թե ի՞նչ ուսումնասիրություն եք իրականացնելու: Ստուգելո՞ւ եք Լիդիան Արմենիա ընկերության փաստաթղթերը, թե դաշտային հետազոտություններ եք իրականացնելու: Այսինքն՝ ձեր ընկերությունը պետք է բնապահպանակա՞ն, թե իրավական եզրակացություն տա:
2. Կառավարության կողմից կա՞ն հստակ սահմանված հարցեր, որոնց պատասխանները պետք է տա ձեր ուսումնասիրությունը: Եթե կան եւ գաղտնի չեն, խնդրում ենք ներկայացնել:
3. Ովքեր են ներգրավված լինելու աշխատանքներո՞ւմ՝ միայն ձե՞ր ընկերության աշխատակիցները, թե՞ նաեւ հրավիրված մասնագետներ: Թվով քանի՞ մարդ է աշխատելու:
4. Ամուլսարը նախկինում աուդիտի է ենթարկվել միջազգային ընկերությունների կողմից՝ անկնալո՞ւմ եք որեւէ բացթողումներ գտնել:
5. Փետրվարի 21-ին կայացած Հայաստանի կառավարության նիստում խոսվեց այն մասին, որ սովորաբար նման հետազոտությունները պահանջում են 8-9 ամիս, բայց հաշվի առնելով խնդրի հրատապությունը, ձեր ընկերությունը պարտավորվել է աշխատանքներն ավարտել մինչեւ մայիս: Ինչի՞ հաշվին եք գրեթե երկու անգամ կրճատելու ժամկետը:
6. Արդյո՞ք ունեք նման ուսումնասիրությունների փորձ: Եթե կարելի է, պատմեք համադրելի նախագծերի մասին, որոնք իրականացրել եք վերջին տարիներին:
7. Ձեր աշխատանքի ընթացքում պե՞տք է գործակցեք ՀՀ կառավարության, Լիդիան Արմենիա ընկերության կամ բնապահպան ակտիվիստների հետ, թե՞ լիովին անկախ եք գործելու:
8. Փետրվարի 5-ին ձեր կայքում տեղեկություն է հրապարակվել այն մասին, որ դուք եք ընտրվել Ամուլսարի ռիսկերը ուսումնասիրելու համար (http://www.elard-group.com/newsView.php?id=20), սակայն երբ սեղմում ես for more details կոճակը, հայտնվում ես հայկական ՀԿ-ի էջում, որը Armecofront կազմակերպության լուսանկարներ է պարունակում, որը դեմ է Ամուլսարի հանքի շահագործմանը.
(https://developarmenia.wordpress.com/2019/02/04/elard-consultancy-company-selected-to-examine-amulsar-project-risks/): Խնդիր չե՞ք տեսնում նրանում, որ ձեր կայքից մարդիկ վերահասցեագրվում են դեպի այլ կայք, որի բովանդակությունը չեզոք չէ:
9. Փաստացի, ձեր ընկերության եզրակացությունից է կախված Հայաստանի այս պահին ամենամեծ ներդրումային ծրագրի ($ 400 մլն) ապագան: Այդ փաստի գիտակցումը ձեզ խանգարո՞ւմ, թե՞ օգնում է:
Դրվագ հինգերորդ. Ռիկարդո Խուրիի պատասխանը
Փետրվարի 21-ի երեկոյան պարոն Խուրիից ստացա այս պատասխանը.
«Հարգելի Արա, շնորհակալ եմ ձեր հարցերի համար: Ես ստուգեցի Քննչական կոմիտեի հետ, եւ բոլոր մեդիա հարցումները պետք է ուղղել իրենց press@investigative.am հասցեով: Ինչ վերաբերում է կայքին, ես մեր հաղորդակցային թիմին հանձնարարել եմ հեռացնել բոլոր հոդվածները/լուրերը, որոնք վերաբերում են այս գործին»:
Ինչպես արդեն նկատեցիք, հիշյալ տեղեկատվությունն իսկապես հեռացվել է ELARD-ի կայքից:
Պարոն Խուրիին պատասխան նամակ գրեցի եւ ուշադրությունը հրավիրեցի հետեւյալի վրա.
- Մի քանի ժամ առաջ ինքը պատրաստակամություն էր հայտնել պատասխանել մեր հարցերին եւ նախընտրել էր գրավոր տարբերակը;
- Համաձայնություն տալուց չէր հիշատակել, որ պետք է նախապես ստանա Քննչական կոմիտեի համաձայնությունը;
- Անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ պետք է Քննչական կոմիտեն համաձայնություն տա, որպեսզի ELARD-ը, օրինակ, պատմի իր նախկին փորձառության մասին:
- Հաշվի առնելով այն փաստը, որ մենք համաձայնություն ենք ունեցել հարցազրույցի մասին, ինձ իրավունք եմ վերապահում պատմել հանրությանը ստեղծված վիճակի մասին:
Պարոն Խուրին պատասխանեց, որ հարգում է իմ այդ իրավունքը եւ խնդրեց հաշվի առնել, որ այն աշխատանքը, որը կատարելու են Հայաստանում, իրականացվում է Քննչական կոմիտեի վարույթում գտնվող գործի շրջանակում:
«Մեր պայմանագիրը Քննչական կոմիտեի հետ է: Ձեր հարցումը ստանալուց անմիջապես հետո ես ուղարկեցի այն հաճախորդին (Քննչական կոմիտե), որպեսզի ստուգեմ՝ արդյո՞ք կան մեդիայի հետ շփվելու հատուկ կանոններ: Նրանք ինձ ասացին, որ հաղորդակցությունը պետք է կատարվի իրենց միջոցով: Դուք պետք է նրանց տեղեկացնեք, որ ցանկանում եք ստանալ մեր պատասխաններն այս հարցերին, որպեսզի իրենք տեղեկացնեն մեզ ընթացակարգի մասին»,- գրել էր նա:
Նաեւ ավելացրել էր. «Ես վստահ եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը ցանկանում է, որ այս աուդիտն իրականացվի առավելագույն թափանցիկությամբ, սակայն տեղեկատվության հրապարակումը պետք է կատարվի իրենց միջոցով»:
Ամուլսարի տարածքում 2017 թ. նոյեմբերին Ամուլսարի տարածքում 2017 թ. նոյեմբերին
Հարգելով պարոն Խուրիի դիրքորոշումը, չեմ կարող չհայտնել կարծիքս. եթե հետազոտություն իրականացնող ընկերությունը կարող է մամուլի հետ շփվել միայն Քննչական կոմիտեի համաձայնությունից հետո, դժվար է այդ ընկերությանը անկախ համարել:
Ու նորից վկայակոչեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ այս անգամ 2018թ. հոկտեմբերի 24-ին արված հայտարարությունը.
«Կարծում եմ՝ քրեական գործի ընթացակարգով պետք է հրավիրել այնպիսի հեղինակավոր միջազգային կազմակերպության, որ գա եւ տա եզրակացություն խնդրի վերաբերյալ, եւ այդ եզրակացությունը պետք է պատասխանի բոլոր առաջադրված հարցերին»։
Իմ պատկերացմամբ՝ «հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունը» չպետք է կաշկանդված լինի մեդիայի հետ շփումներում, հատկապես եթե հարցերից եւ ոչ մեկը չի վերաբերում բուն քրեական գործին:
Դրվագ վեցերորդ. Հարցեր Քննչական կոմիտեին
Պարոն Խուրիին խոստացա, որ կապ կհաստատեմ Քննչական կոմիտեի հետ եւ փետրվարի 22-ի վաղ առավոտյան նամակ ուղարկեցի կոմիտեի Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանին.
«Ս.թ. փետրվարի 21-ին մենք կապ ենք հաստատել ELARD ընկերության հետ՝ խնդրելով մանրամասներ ներկայացնել իրենց աշխատանքի մասին: Ընկերության գործադիր տնօրենը համաձայնել է հարցազրույց տալ եւ խնդրել է իրեն տրամադրել հարցերը: Սակայն, հարցերը ստանալուց հետո, ընկերության տնօրենը հայտնել է, որ կապ է հաստատել ՀՀ Քննչական կոմիտեի հետ, որտեղից իրեն ասել են, որ մամուլի բոլոր հարցումները պետք է ուղղվեն ՀՀ Քննչական կոմիտե, ուստի ինքը չի կարող պատասխանել մեր հարցերին:
Այս առիթով խնդրում եմ հնարավորինս սեղմ ժամկետում պատասխանել հետեւյալ հարցերին.
- Արդյո՞ք ՀՀ Քննչական կոմիտեն որեւէ սահմանափակում է սահմանել ELARD ընկերության՝ հայաստանյան մամուլի հետ շփումների համար:
- Եթե նման սահմանափակում գոյություն ունի, արդյո՞ք այն տարածվում է նաեւ այն հարցերի պատասխանների վրա, որոնք վերաբերում են ELARD ընկերության փորձառությանը եւ նախկինում իրականացված աշխատանքներին:
- Արդյո՞ք ELARD-ն Ամուլսարի հանքի շահագործման նպատակով նշանակված համալիր փորձաքննություններն իրականացնելիս հանդես է գալիս որպես անկախ ընկերություն:
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ հոդվածը Mediamax.am կայքում հրապարակվելու է այսօր, խնդրում եմ մեր հարցման պատասխանը տրամադրել մինչեւ փետրվարի 22-ի ժամը 17:00-ը: Եթե այդ ժամկետում հարցման պատասխանը հնարավոր չի լինի տրամադրել՝ այն կներկայացվի ստանալուն պես, առանձին հրապարակմամբ»:
Դրվագ յոթերորդ. Կսպասենք Քննչական կոմիտեի պատասխանին
Քանի որ այս պահի դրությամբ (փետրվարի 22, ժամը 17:20) Քննչական կոմիտեից պատասխան չենք ստացել, ներկայացնում ենք հրապարակումը: Ինչպես որ խոստացել ենք՝ Քննչական կոմիտեի արձագանքը կհրապարակենք ստանալուն պես:

At Amuslar site, November 2017
I published a column on January 21, “Davos and Amulsar: So close and yet so far apart”, where I talked about the statements that Armenian Prime Minister and other senior officials made about the problem with Amulsar project between June and December 2018.
In particular, on September 21 Prime Minister Nikol Pashinyan said:
“The Investigative Committee should order an expertise. It should be implemented by a renowned international organization and it is important that the assessment is acceptable both for Armenia and the international community.”
On November 8 the Investigative Committee of Armenia announced pre-qualification for the independent international examination. The committee said that two international organizations had submitted bids to the tender.
Part one: The government session
At a session on February 21, 2019 the Armenian government decided to allocate USD 369,900 (provided to the Investigative Committee) to Earth Link & Advanced Resources Development (ELARD) for a comprehensive report about the Amulsar project, which would be implemented within the criminal case opened by the committee.
To find out the environmental risks of the mine operation, the committee requested a comprehensive ecological, geological, hydrological, geophysical, materials science, chemical, technological, structural and technical, and economic examination.
Head of the Investigative Committee Hayk Grigoryan said at the session on February 21, 2019:
“A process like this usually lasts for 6 to 8 months. We sped up the procedures as much as we could together with our colleagues from the Ministry of Nature Protection. Some procedures cannot be omitted. We completed the preliminary stage in four months, and ELARD plans to finish the investigation in 12-16 weeks. However, the company will submit running reports once in two weeks. The preliminary results of the investigation will be known in May.”
Part two: ELARD
It was disclosed on February 21 that the winner of the tender was ELARD, so I decided to contact the company for more information.
This is their website: http://www.elard-group.com/.
It says that the company was founded in Lebanon in 1996 and “rapidly grew to have several permanent offices in the region, such as in the United Arab Emirates (Abu Dhabi and Dubai) and recently in the Mozambique”. The website also notes that ELARD’s “experience extends to many countries including Lebanon, Jordan, UAE, Qatar, Oman, Saudi Arabia, Pakistan, Nigeria, Egypt, Morocco, Tunisia, Algeria, Montenegro” and the “Caspian countries”.
I sent a letter to info@elard-group.com (indicated on the website), saying that I would like to interview a representative of ELARD regarding the Armenian government’s decision to assign the Amulsar investigation to this company.
I received a reply very quickly (this and other letters quoted below are archived-Mediamax) from Ricardo Khoury, Director for Environment at ELARD Lebanon. He said he was ready to talk to Mediamax, so I clarified if he would prefer a phone conversation or a written interview. Mr Khoury suggested the latter:
“Yes please, do send me your questions and I will reply.”
Part three: The strange link
When I was browsing the ELARD website, I noticed that the News and Events section had a publication on February 5, which was titled “ELARD is selected to Examine Armenia’s Amulsar Gold Mine Project Risks”.
There is no point to look it up, as the publication was removed, but we made a screenshot of it on February 21. Here it is:
Curiously, the link for more details directed to the webpage of an Armenian non-profit organization, Develop Armenia:
https://developarmenia.wordpress.com/2019/02/04/elard-consultancy-company-selected-to-examine-amulsar-project-risks/
The mentioned link is visible in the bottom left part of the screenshot.
The non-profit’s webpage contains photos with Armecofront watermarks. The photos have nothing to do with Amulsar, but they are presented as depicting it.
Moreover, the text reads that “Armenian people especially the civil society hope that ELARD Consulting Company will conduct a deep and successful environmental audit of Lydian’s Amulsar project”.
Given that this page could also be removed, we made another screenshot:
It is rather strange that an independent international company announces a project in Armenia via just a title, while the actual text of the news is provided on the webpage of an Armenian non-profit, which contains specific information about Amulsar. I included this point in the questions to Mr. Khoury.
Part four: Our questions to Ricardo Khoury
1. Could you please specify what kind of study this will be? Are you going to examine the documents and licenses of Lydian Armenia or you will be doing a field study? Will your company give an environmental or legal assessment?
2. Did the Armenian government set concrete questions that your assessment should answer? If so, can you disclose some?
3. Who will be involved in the process? Will it include only the company’s employees or you will attract independent experts as well? How many people are in the assessment team?
4. Amulsar has been audited by international companies previously - do you expect to find any gaps?
5. It was mentioned during the Armenian government’s session on February 21 that studies of this kind usually take 8 to 9 months, but given the urgency of this issue, your company committed to complete the examination by May. What will you have to omit to reduce the term nearly by half?
6. Do you have experience with such assessments? Could you please tell about similar projects your company did in recent years?
7. Will you have to cooperate with the Armenian government, Lydian Armenia or environmental activists during the examination or will you be entirely independent?
8. ELARD posted on the official website on February 5 that you were selected to assess the Amulsar project risks, here is the link:
http://www.elard-group.com/newsView.php?id=20
When you click on “for more details”, it directs the users to the webpage of an Armenian NGO, which contains photos and text presented by Armecofront, the organization that opposes operation of Amulsar mine:
Don’t you see a problem with the fact that the link on your website directs people to a webpage with such content?
9. As a matter of fact, the future of currently the largest investment project in Armenia (worth USD 400 million) depends on your assessment. Does that help or hinder your work?
Part five: Ricardo Khoury’s reply
In the evening of February 21, Mr. Khoury sent me this email:
“Thank you for your questions. I have checked with the Investigative Committee, and all media queries should be directed to them: press@investigative.am. Regarding the website, I have instructed our communications team to remove all articles/news related to this assignment.”
As you have noticed, the mentioned articles were indeed deleted from ELARD’s website.
I replied to Mr. Khoury and drew his attention to the following points:
- A few hours earlier he was ready to answer questions from Mediamax and asked to send them to him;
- He did not mention he had to obtain the agreement of the Investigative Committee first;
- It is unclear why ELARD needs the Investigative Committee’s consent to talk, for instance, the company’s previous projects;
- Given the fact that we had reached an agreement about the interview, I reserve the right to report this situation to the public.
Mr. Khoury responded that he respected my right and asked me to take into account that ELARD’s project in Armenia is implemented within the criminal case opened by the Investigative Committee.
“Our contract is with the Investigative Committee. This assignment is part of a criminal investigation and there are certain rules we need to follow. As soon as I received your inquiry I forwarded to our client (the IC) to check about any specific rules when it comes to communication with the media. They have instructed that communications need to pass through them. You need to inform them that you would like us to answer the below questions so they can instruct us on the procedure to do so,” he wrote.
Mr. Khoury added: “I am sure that the Armenian government would want to conduct this audit in the most transparent manner but all disclosure of information needs to pass through them.”
At Amuslar site, November 2017 At Amuslar site, November 2017
I respect Mr. Khoury’s stance, but I have to express my opinion: if the company responsible for the assessment of the Amulsar project can interact with the press only with the consent of the Investigative Committee, I find it hard to call that company truly independent.
In this regard I have to recall another statement by Prime Minister Pashinyan, which he made on October 24, 2018:
“I think we have to invite a renowned international company to study the issue and give an assessment that would answer all our questions.”
As I see it, a “renowned international company” should not be restricted in its interactions with the media, especially if the questions from the press do not concern the criminal case itself.
Part six: Our questions to the Investigative Committee
I promised Mr. Khoury to contact the Investigative Committee and I emailed acting Head of the committee’s Information and PR Department Naira Harutyunyan in the morning of February 22. I wrote:
“We contacted ELARD on February 21, 2019 with a request to provide information about the company’s work in Armenia. Director for Environment at ELARD Lebanon Ricardo Khoury agreed to give an interview to Mediamax and asked for written questions. However, after he received them, Mr. Khoury said he contacted the Investigative Committee and he was told that all media queries should be directed to the committee, which is why he could not answer our questions.
In that regard, could you please answer the following questions in the shortest possible time?
- Did the Investigative Committee set any restrictions for the communication between ELARD and the Armenian press?
- If so, do these restrictions concern the inquiries about the experience and previous projects of ELARD?
- Does ELARD perform as an independent company during the comprehensive investigation of the Amulsar mine operation?
Given the fact that the corresponding article will be published on Mediamax.am today, I will appreciate it if you respond to the request before 5 p.m. on February 22. If it is impossible to provide the reply to the request within that term, it will be posted upon receipt in a new publication.”
Part seven: Waiting for the response
There is no reply yet from the Investigative Committee as of the moment (at 17:20 on February 22), so this publication is posted without the committee’s response. As promised, the reply will be published upon receipt.