Լուսանկարը` Արա Հարությունյանի արխիվից
Արցախի Մարտունու շրջանի Նորշեն համայնքը մի քանի հարյուր տարվա պատմություն ունի, մոտ 300 բնակիչ եւ 80 տնտեսություն: Բնակիչները հիմնականում գյուղատնտեսությամբ են զբաղվումˋ անասնապահությամբ ու հողագործությամբ: 2017թ. սեպտեմբերին Նորշեն «գործուղված» ուսուցիչ Արա Հարությունյանը վստահ է, որ գյուղը կարելի է այլ ուղիով տանել, օրինակˋ դարձնել Արցախի տեխնոլոգիական կենտրոն:
Ինժեներ-նախագծող Արան «Դասավանդի´ր, Հայաստան» ծրագրով աշխատում է Նորշենիˋ 54 աշակերտ ունեցող դպրոցում, ֆիզիկայի ուսուցիչ է, ազգային պարերի խմբակ ունի:
Դասը հետաքրքիր ու ինտերակտիվ դարձնելու նպատակով Արան որոշում է դասարանումˋաշակերտների սեղանին, ստեղներ տեղադրել: Ուսուցչի հարցին պատասխանելու համար աշակերտները սեղմում են ստեղնը, իսկ ուսուցչի սեղանի վահանակին վառվում է համապատասխան լամպը: Արան գաղափարը ներկայացրեց Awesome հիմնադրամին, հաղթեց ու փոքր դրամաշնորհով ստեղծեց «ՆորՇենԼաբ»-ը:
Նոր մեթոդի ներդրմանն աշակերտները ոգեւորությամբ էին հետեւում, ու Արան սկսեց մտածել ռոբոտաշինության լաբորատորիայի մասին, որտեղ կարող է երեխաներին տեխնոլոգիական գիտելիքներ տալ: Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի օգնությամբ անհրաժեշտ սարքավորումներ ստացան, իսկ 2018թ. հունվարին Նորշենի դպրոցում բացվեց Արցախի 9-րդ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան:
«2 խմբակ ունենք, կոչել ենք ծրագրավորման լեզուների անուններովˋ «Աղվես» ու «Կրիա»: Սկզբում նորություն էր, շատերն էին գալիս, հետո ոմանք դուրս եկան, ուրիշները միացան: «Աղվես»-ը խաղային ծրագրավորում է, բայց երբ անցնում ենք ավելի բարդ խնդիրներիˋռոբոտ մոդելավորել, վարել, ոմանց գիտելիքները չեն բավարարում: Բայց դասերին մասնակցել կարող են բոլորը»:
Նորշենի աշակերտներն արդեն զգալի հաջողություններ ունեն: Նրանց շնորհիվ կենսաբանության դասարանը մեթոդական լաբորատորիա ունի: Արայի օգնությամբ ծրագիր էին գրել, ներկայացրել մրցույթի ու հաղթել: Նորշենի արմաթցիները վերջերս մասնակցել են Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի ՍՄԱՐԹ կենտրոնում կայացած «Լաբիրինթոսից ելք գտնելու» ռոբոտների մրցույթին ու երկրորդ տեղը գրաված թիմի կազմում էին: Նորշենի աշակերտները Sevan Startup Summit-ում Արցախի միակ ներկայացուցիչն են, մասնակից կունենան նաեւ DigiCamp-ում:
Հաջողություններից ոգեւորվածˋ Արան Արցախի կրթության եւ գիտության նախարար Նարինե Աղաբալյանին առաջարկել է Նորշենը դարձնել Արցախի տեխնոլոգիական կենտրոն, ցուցահանդեսներ, տեխնոլոգիական կազմակերպությունների հանդիպումներ, քննարկումներ կազմակերպել: Որպես առաջին քայլˋ քննարկում են ArtsakhTechExpo-ի անցկացումը:
Եթե աշխատանքներն ընթանան նախատեսվածի համաձայնˋ Expo-ն տեղի կունենա հոկետեմբերի վերջինˋ Ստեփանակերտում (վատ ճանապարհների ու թույլ  զարգացած ենթակառուցվածքների պատճառով Նորշենում առայժմ հնարավոր չէ անցկացնել):
«Expo-ն Արցախի տեխնոլոգիական կազմակերպությունների միջեւ մրցակցություն  կստեղծի, կօգնի ներկայանալի լինել տեխնոլոգիական աշխարհում: Երկրորդˋ հանրությունը կսկսի հետաքրքրվել, «տեխնոլոգիա» բառն ավելի շոշափելի կդառնա: Մարդը կգա, մի նոր բան կտեսնի, կմտածի, որ իր երեխան կարող է կրթվել այդ ուղղությամբ, ինքը կարող է աշխատել այդ ուղղությամբ, եթե ունի գիտելիք: Կրթության վրա իր նպաստավոր ազդեցությունը կունենա, որովհետեւ մասնակցելու են նաեւ «Արմաթ» լաբորատորիաները, եւ խմբակավարները շահագրգռված կլինեն ավելի ակտիվ աշխատել»,- ասում է Արան:
ArtsakhTechExpo-ին կարող են մասնակցել Արցախի ու Հայաստանի բոլոր տեխնոլոգիական կազմակերպություններըˋ նախապես գրանցվելով artcakhtechexpo@gmail.com հասցեով: Կազմակերպիչներն ակնկալում են նաեւ ներդրողների մասնակցությունը:

Photo: Ara Harutyunyan’s archive
Norshen village in Martuni region of Artsakh has several centuries of history, nearly 300 residents, and 80 households. The main occupation is agriculture: animal husbandry and farming. Teach For Armenia fellow Ara Harutyunyan arrived in Norshen in September 2017. Almost a year later, he says the village can change the profile and become the technological center of Artsakh.
A design engineer by profession, Ara works as physics teacher and leads the national dance club at Norshen school, which has only 54 students.
Ara decided to place buttons on the desks to make the lessons more entertaining and interactive: when he asks a question, the students have to push on the button if they want to answer it. The teacher’s desk features a light that turns on when a button is pushed. Ara pitched this idea to Awesome Foundation, won the contest and created NorShenLab with the prize money.
Pupils were enthusiastic about the new method and Ara started thinking of a robotics laboratory, where he could teach the kids technologies. Director of Union of Information Technology Enterprises Karen Vardanyan helped Ara acquire the equipment, and in January 2018, Armath engineering laboratory opened in Norshen school. It was the 9th Armath lab in Artsakh.
“We have two groups, which we called after programming languages: Fox and Turtle. It was a novelty, so we had many children at first and then some of them left the lab. Fox group works on game development, but when we start doing more difficult things like designing and driving robots, some kids see they don’t have sufficient knowledge and leave. Nevertheless, anyone can sign up for our club,” said Ara.
Norshen students have tangible success to show, for instance, a methodology lab in the school’s biology class. With some help from Ara the kids coded a program and won a contest with it. Recently, they participated in the robotics competition “Maze Solver” at COAF SMART Center and finished second. Norshen students are the only Artsakh representatives at Sevan Startup Summit and they will participate in DigiCamp as well.
Encouraged by his students’ achievements, Ara suggested to Artsakh Minister of Education and Science Narine Aghabalyan to turn Norshen into the technological center of Artsakh, host exhibitions, tech forums and discussions there. The first step would be to organize ArtsakhTechExpo, currently under consideration.
If everything goes smoothly, the expo will take place in late October in Artsakh capital, Stepanakert (Norshen’s bad roads and poor infrastructure make it impossible to hold the expo there).
“Firstly, the expo will create competition between tech companies in Artsakh and help the country get representation in the world of technologies. Secondly, the public will become interested in the sector, which is going to make the word “technology” more tangible for the people. They will come to the expo, see new things and decide their children could learn that and work in IT if they wanted. ArtsakhTechExpo will also have a good impact on education because Armath lab will be among the participants, so we can expect the instructors to be motivated to work more actively,” noted Ara.
All technological companies from Artsakh and Armenia can take part in ArtsakhTechExpo by applying beforehand to artcakhtechexpo@gmail.com. The organizers anticipate investors to attend the expo as well.