Լուսանկարը` Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանի արխիվից
Երուսաղեմ ոտք դրած զբոսաշրջիկները, անկախ ազգությունից, Հայկական թաղամասը չեն շրջանցում: Այն մեկն է Հին քաղաքի չորս թաղամասերից. մյուս երեքը պատկանում են քրիստոնեական, հրեական եւ մահմեդական համայնքներին: Սուրբ քաղաքում հայերի դարավոր ներկայությունն ու մշակութային հսկայական ժառանգությունը փաստող վկայությունները շատ են: Բայց այն, ինչ կարող են տեսնել այցելուները, փոքր մասն է միայն:
Երուսաղեմի քարտեզը Երուսաղեմի քարտեզը
Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի «Էդվարդ եւ Էլեն Մարտիկյան» թանգարանը չի գործում ավելի քան 20 տարի: Ֆրանսահայ նշանավոր հայագետ, պատմաբան, մաթեմատիկոս Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանը 1979-ին էր այցելել թանգարան, բայց մինչեւ հիմա հիշում է անմխիթար վիճակը:
Շուրջ երկու տարի առաջ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը Կլոդ Մութաֆյանին առաջարկել է զբաղվել թանգարանի վերաբացմամբ: Ֆրանսահայ հայագետ Հարություն Գեւորգյանի եւ թանգարանագետ Հարութ Պեզճյանի հետ սկսել են պատրաստել  ցուցադրության գիտական պլանի նախնական տարբերակը:
Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի հայ մատենագրության թվանշային գրադարանը Կլոդ Մութաֆյանին հրավիրել էր՝ ներկայացնելու կատարված աշխատանքը:
Սրբոց Հակոբյանց վանքի մուտքը Սրբոց Հակոբյանց վանքի մուտքը
Գիտնականն ասում է, որ Հայաստանից հետո Երուսաղեմն ամենամեծ ու արժեքավոր հայագիտական շտեմարանն է: Ցավոք, այդ ահռելի նյութը փակի տակ է:
«Շատ զբոսաշրջիկներ են Երուսաղեմ այցելում եւ նրանց ուղեցույցի մեջ նշված է հայկական թաղամասը: Գնում են, բայց Մայր տաճարը այցելության համար բաց է միայն 15:00-ից 15:30-ը: Հետո տեսնում են սլաքը ցույց է տալիս՝ Armenian museum: Գնում են, փակ է:
Սիրտս ցավում է, որ մարդիկ խանդավառությամբ գալիս են, բայց ոչինչ չեն տեսնում: Եթե մեկը ուզում է իմանալ, զարգանալ, պետք է օգնել նրան: Միաբանների կողմից մեծ դիմադրություն կա: Տարօրինակ մտածելակերպ է՝ մերն է, պետք է պահենք, օտարը չտեսնի, չնախանձի»,- ասում է Կլոդ-Արմեն Մութաֆյանը:
700 քառակուսի մետր տարածքով երկհարկանի շենքը պետք է բարեկարգվի եւ հարմարեցվի մշտական ցուցադրությանը:
Ըստ նախնական ծրագրի՝ թանգարանը մի քանի բաժին է ունենալու, որտեղ ներկայացված կլինեն Սուրբ քաղաքում հայկական ժառանգությունը, Սրբոց Հակոբյանց վանքը՝ իր բարերարներով եւ ուխտավորներով, կլինի նաեւ Հայոց Ցեղասպանությանը եւ դրա հետեւանքներին, տպագրությանը վերաբերող նյութեր եւ լուսանկարներ: Երուսաղեմում առաջին տպագիր գիրքը հայերեն է, եւ տպագրական մեքենան էլ պահվում է Հայոց պատրիարքարանում:
Կլոդ Մութաֆյանն ասում է, որ արժեքավոր ցուցանմուշները շատ են:
Բարեբախտաբար դրանք լավ են պահպանվել եւ վերականգնման կարիք չունեն:
«Աշխարհում Թորոս Ռոսլինի յոթ մանրանկար կա, որոնցից չորսը Երուսաղեմում է: Այստեղ են պահվում 1064 թվի շքեղ Ավետարանը, կաթողիկոսական, պատրիարքական կոնդակները: Հայոց պատրիարքարանում պահվում է Մուհամմեդ մարգարեի ֆերմանը, նաեւ՝ Սալահ ադ Դինինը. Երուսաղեմը գրավելուց հետո նա մի ֆերման գրեց իր ստորագրությամբ, որ հայերին ձեռք չտան:
Եկեղեցու՝ 14-րդ դարի շատ գեղեցիկ, արձանագրությամբ, փայտե դուռ կա: Աշխարհում այդպիսի չորս դուռ էի տեսել՝ երկուսը Էրմիտաժում, մեկը՝ Հայաստանի պատմության թանգարանում, մյուսը՝ Թեոդոսիայում: Սա հինգերորդն է»:
Արժեքավոր ցուցանմուշների մի մասը կընդգրկվի մշտական ցուցադրության մեջ: Կպատրաստվեն կրկնօրինակներ այն ցուցանմուշներից, որոնք պահպանման հատուկ պայմաններ են պահանջում: Տարվա ընթացքում որոշ օրեր այցելուները հնարավորություն կունենան դիտելու բնօրինակները: Նախատեսվում է պատրաստել նաեւ Հին քաղաքից դուրս գտնվող 7-րդ դարի հայկական արձանագրությամբ խճանկարի կրկնօրինակը եւ տեղադրել թանգարանի մուտքի առջեւ:
Թանգարանի վերաբացման համար մոտ երկու մլն եվրո է անհրաժեշտ: Կլոդ Մութաֆյանն ասում է, որ Նուրհան պատրիարքը խոստացել է հայթայթել պահանջվող գումարը: Գաղափարները շատ են, մինչ գործնական փուլին անցնելը նորից քննարկումներ կլինեն:

Фото: Из архива Клод-Армена Мутафяна
Прибывающие в Иерусалим туристы, вне зависимости от национальности, не обходят стороной Армянский квартал. Это один из четырех кварталов Старого города, остальные три принадлежат христианской, иудейской и исламской общинам. Доказательств многовекового присутствия и громадного культурного наследия армян в Святом городе много, но туристы могут увидеть лишь малую часть.
Музей «Эдвард и Элен Мартикян» армянского патриаршества в Иерусалиме не функционирует более 20 лет. Известный французский арменовед, историк, математик Клод-Армен Мутафян посещал музей в 1979 году, но до сих пор помнит плачевное состояние здания.
Около двух лет назад Армянский Патриарх Иерусалима архиепископ Нурхан Манукян предложил Клоду Мутафяну заняться возобновлением деятельности музея. Вместе с другим армянином из Франции, арменоведом Арутюном Геворгяном и специалистом по музейному делу Арутом Перчяном они подготовили начальный научный план экспозиции. Цифровая библиотека армянской письменности Американского университета Армении пригласила Клода Мутафяна  рассказать о проделанной работе.
Ученый говорит, что Иерусалим является самым большим и ценным арменоведческим хранилищем после Армении. К сожалению, этот громадный научный материал фактически находится под замком.
«Многие туристы посещают Иерусалим, и в их путеводителях указан армянский квартал. Они идут туда, но Кафедральный собор открыт для посещений лишь с 15:00 до 15:30. Затем видят указательный знак – Armenian museum, подходят, а он закрыт. Сердце болит, когда люди приходят с воодушевлением, но не видят ничего. Если кто-то хочет знать, развиваться, необходимо ему помочь. Есть большое сопротивление со стороны братства Армянского патриаршества. У них странный подход: все это наше, мы должны хранить, чтобы чужие не видели и не завидовали»,- говорит Клод-Армен Мутафян.
Двухэтажное здание площадью 700 квадратных метров должно быть обустроено и приспособлено для постоянной экспозиции. Согласно предварительному плану, у музея будет несколько разделов, в которых будут представлены армянское наследие в Святом городе, храм Србоц Акопянц с его меценатами и паломниками, а также Геноцид армян и его последствия, материалы и фотографии, касающиеся печатного дела. Первая печатная книга в Иерусалиме была издана на армянском языке, а печатная машина хранится в Армянском патриаршестве.
Клод Мутафян утверждает, что в музее есть много ценных экспонатов. К счастью, они в сохранности и не нуждаются в реставрации.
«В мире есть семь миниатюр Тороса Рослина, четыре из которых находятся в Иерусалиме. Здесь хранится роскошное Евангелие 1064 года, энциклики католикосов и патриархов. В Армянском патриаршестве хранятся ферманы (указы) пророка Мухаммеда и Салаха ад-Дина: после завоевания Иерусалима он издал ферман, чтобы армян не трогали. Есть деревянная дверь церкви с очень красивой надписью 14-го века. В мире я видел четыре такие двери: две – в Эрмитаже, одну –  в музее истории Армении, другую –  в Феодосии. Эта - пятая».
Часть ценных экспонатов будет включена в постоянную экспозицию. В случае с экспонатами, для хранения которых необходимы особые условия, будут изготовлены копии. В течение года в определенные дни у посетителей будет возможность видеть и оригиналы. Планируется также изготовить копию расположенной за пределами Старого города мозаики с надписью 7-го века и разместить у входа в музей.
Для возобновления работы музея необходимо около 2 млн евро. Клод Мутафян говорит, что патриарх Нурхан обещал найти требуемую сумму. Идей много, и перед началом работ будут проведены новые обсуждения.