Թագուհի Հովհաննիսյանը զրուցում է ԱՄՆ փորձագետների հետ
Նախորդ շաբաթ Հայաստան ժամանած ԱՄՆ անտառային ծառայության փորձագիտական խմբի անդամները Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել են, որ Խոսրովի արգելոցի այրված հատվածները սկսել են վերականգնվել եւ որոշ տեղերում կանաչ ծիլեր են նկատվում։
Թագուհի Հովհաննիսյանը զրուցում է ԱՄՆ փորձագետների հետ Թագուհի Հովհաննիսյանը զրուցում է ԱՄՆ փորձագետների հետ
Անտառային գենետիկայի մասնագետ Էնդրյու Բաուերն ասել է, որ քամու պատճառով հրդեհը շատ արագ է տարածվել, ինչի արդյունքում ծառերին եւ բուսածածկ տարածներին հասցված վնասը մակերեսային է եղել։
«Բարեբախտաբար ծառերի արմատները պահպանվել են։ Դրանց վրա նոր կանաչ ճյուղեր կան։  Կարծում ենք, որ անտառի վերականգնումը ինքնըստինքյան կարող է տեղի ունենալ, եւ որեւէ միջամտության անհրաժեշտություն չի լինի»,-նշել է նա։
Լուսանկարը` ԱՄՆ փորձագիտական խումբ
Մեդիամաքսի հարցին, թե որքան ժամանակ կպահանջվի անտառի ամբողջական վերականգման համար, փորձագետը պատասխանել է․
«Հրդեհից հետո երեք շաբաթ է անցել, եւ արդեն իսկ կանաչ ծիլեր կան։ Դա խոսում է այն մասին, որ հաջորդ գարնանը բուսածածկը ամբողջովին կվերականգնված կլինի, իսկ ծառերի վերականգնումը ավելի երկար ժամանակ կպահանջի, քանի որ արմատներից նոր ճյուղեր պետք է դուրս գան»։
Էնդրյու Բաուերը Էնդրյու Բաուերը
Ամերիկացի փորձագետը նկատել է, որ անտառի վերականգման համար շահագրգիռ կողմերին հաջողվում է ճիշտ համատեղել բոլոր աշխատանքները։ «Բոլորը ցանկանում են դասեր քաղել ստեղծված իրավիճակից», - ասել է ԱՄՆ անտառային գենետիկայի մասնագետը։
Հիդրոլոգ Դանա Բաթլերն էլ նշել է, որ չնայած այն հանգամանքին, որ անտառը սկսել է վերականգնվել, այդուհանդերձ, որոշ քայլեր անհրաժեշտ է կատարել։
«Ճիշտ է, այս դեպքում հավելյալ միջոցների անհրաժեշտություն չկա, բայց պետք է մտածել հողերի էրոզիայի, հեղեղումների վտանգները կանխելու կամ մեղմելու մասին»,- ասել է նա։
Դանա Բաթլերը Դանա Բաթլերը
Դանա Բաթլերի խոսքով՝ շատ կարեւոր է ճիշտ գնահատել ստեղծված իրավիճակը հետագա բարդություններից խուսափելու համար։
ԱՄՆ անտառային ծառայության միջազգային համագործակցության գրասենյակի ներկայացուցիչ Մարիամ Թեւզադձեն էլ ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է կատարելագործի կարողությունները՝ հրդեհների դեմ պայքարի եւ հետհրդեհային վերականգնողական աշխատանքների զարգացման ուղղություններով։
Մարիամ Թեւզադձեն Մարիամ Թեւզադձեն
«Երկրի համար այս դեպքը լավ հնարավորություն է դասեր քաղելու համար։ Համակարգված մոտեցումը տարբեր ոլորտներում չափազանց կարեւոր է»,-նշել է Մարիամ Թեւզադձեն։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ ըստ նախնական տվյալների՝ Խոսրովի անտառի տարածքում օգոստոսի 12-ին բռնկված հրդեհի հետեւանքով այրվել է 16 կմ պարագծով բուսածածկ տարածք, որից 360 հա-ն անտառներ են։

Yerevan/Mediamax/. The members of the expert group with U.S. Forest Service, who arrived in Armenia last week, told Mediamax that the burned areas in Khosrov Forest started recovering, and they noticed green sprouts in several places.
Forest geneticist Andrew Bower remarked that the wildfire spread very quickly because of the wind, which is why the forest and plant cover suffered only surface damage.
“Fortunately, the tree roots didn’t burn. They will give new sprouts. I believe the damaged areas can recover on their own and won’t need interference,” he said.
Answering Mediamax’s question about how much time the full recovery of the forest will take, the expert said:
“The heat receded just three weeks ago and we can already see green sprouts. That means the plant cover will be fully recovered in spring. The forest cover will take longer as the roots need to grow new branches.”
The U.S. expert noted that the parties involved in the recovery process manage to overlap all efforts correctly. “Everyone wants to learn from this situation,” said the U.S. Forest Service expert.
Andrew Bower Andrew Bower
Hydrologist Dana Butler stated that despite the fact that the forest began recovering, some action must be taken.
Dana Butler Dana Butler
“True, there’s no need for additional efforts in this case, but we should think about preventing or reducing the danger of soil erosion and floods,” she said.
According to Dana Butler, it’s very important to assess the situation correctly in order to avoid complications in the future.
Project Coordinator with U.S. Forest Service Mariam Tevzadze stressed that Armenia should improve its capacities in fighting wildfire and developing the post-fire recover efforts.
Mariam Tevzadze Mariam Tevzadze
“This case is a good opportunity for Armenia to learn a lesson. A coordinated approach in different areas is extremely important,” said Mariam Tevzadze.
It’s worth mentioning that according to preliminary data, the wildfire in Khosrov Forest, which started on August 12, burned 16km of the reserve’s territory, 360ha out of the affected area being forest cover.