Լիդիան Արմենիա ընկերությունը՝ Հայաստանում Լիտվայի դեսպանություն աջակցությամբ Ամուլսարի հարակից համայնքներում իրականացնում է Եվրոպական ճանապարհային անվտանգության փորձը ներդնելու ծրագիր:
Ծրագրի շրջանակներում Լիդիան Արմենիան Ամուլսարի հարակից համայնքներում իրականացնում է երթեւեկության անվտանգությանն ուղղված միջոցառումների շարք՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հանքի շինարարությանը զուգահեռ շրջակա համայնքներում տնտեսական ակտիվությունը կբերի նաեւ երթեւեկության ակտիվացման:
Լիդիան Արմենիան Ջերմուկ քաղաքի մուտքի եւ դպրոցի մոտ նախկին՝ անսարք լուսացույցները փոխարինել է թվային եւ թարթիչ լուսացույցներով, ինչպես նաեւ տեղադրել մինչ այդ նշված տարածքներից բացակայող երթեւեկության նշաններ:
Լիտվական USB Safe Reflector ընկերությունից ձեռք են բերվել անվտանգության անդրադարձիչներով ապահովված դպրոցական պայուսակներ, որոնք երկար տարիներ, որպես պարտադիր պահանջ, առկա են մի շարք եվրոպական երկրների դպրոցականների պայուսակների կամ հագուստի վրա:
Հայկ Ալոյանը Հայկ Ալոյանը
Սեպտեմբերի 1-ին եւ 2-ին Լիդիան Արմենիան ու Լիտվայի դեսպանությունը շուրջ 600 նման պայուսակներ նվիրեցին Ջերկումի, Գնդեվազի եւ Կեչուտի դպրոցականներին, իսկ Լիտվայի ճանապարհային վարչության փորձագետներ Էգլե Նեմանայտեն եւ Զիլվիլե Յանաուսկայտեն համայնքների դպրոցներում վարեցին ճանապարհային անվտանգությանը նվիրված հատուկ դասընթաց՝ երեխաներին բացատրելով նաեւ անվտանգ պայուսակների եւ անդրադարձիչների օգտագործման կարգը:
Էգլե Նեմանայտեն Էգլե Նեմանայտեն
Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը նշել է, որ արդեն երրորդ տարին է, ինչ ճանապարհային անվտանգությանն ուղղված միջոցառում են իրականացնում Հայաստանում.
«Հայաստանի հետ մենք հատուկ հարաբերություններ ունենք: 2015-ին երկկողմ միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողով ստեղծվեց, որի շրջանակներում դիտարկում ենք համագործակցության շուրջ 14 ոլորտ: Այս ծրագիրն էլ մի փոքր կաթիլ է, որը բավական կարեւոր է երեխաների անվտանգության համար: Տարիներ առաջ, երբ Լիտվայում նման նախագիծ էր իրականացվում, ինքս առաջին քննադատներից էի, հիմա՝ այն տարածողներից, քանի որ հասկացել եմ դրա կարեւորությունը: Այս նախագծի շնորհիվ Լիտվայում էապես նվազել է վրաերթի հետեւանքով մահացությունների թիվը: Ուրախ կլինեմ, որ Հայաստանում էլ գա այն օրը, երբ ոստիկանը քաղաքացուն փողոցում կանգնեցնի ոչ թե նկատողության կամ տուգանքի համար, այլ՝ անվտանգության անդրադարձիչ նվիրելու»:
Էրիկաս Պետրիկասը Էրիկաս Պետրիկասը
Էրիկաս Պետրիկասը շնորհակալություն է հայտնել Լիդիան Արմենիա ընկերությանը՝ համագործակցության եւ Լիտվայի փորձը որպես օրինակ ընդունելու համար:
«Հասարակության անվտանգությունը առաջնային խնդիր է մեր ընկերության համար: Ամուլսարի ոսկու հանքի աշխատակիցները գիտեն, թե որքան կարեւոր է մեզ համար յուրաքանչյուրի առողջությունն ու անվտանգությունը: Այսօր մենք փորձում ենք անվտանգության չափանիշներ ներդնել նաեւ մեր առօրյա կյանքում: Այս ծրագիրը եւս բխում է Լիդիան Արմենիայի սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությունից: Վստահ ենք, որ ծրագիրը կնպաստի երեխաների անվտանգությանը, հասարակությանը կսովորեցինի ճանապարհային անվտանգության տարրական քայլերն ու հիմք կդնի ճանապարհային անվտանգության նոր մշակույթին»,-ասել է Լիդիան Արմենիայի գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը:
Ջերմուկի քաղաքապետ Վարդան Հովհաննիսյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ծրագրի նախաձեռնողներին:
Դպրոցների տնօրենները եւս՝ ուսուցչական կազմի, աշակերտների ու նրանց ծնողների անունից շնորհակալություն են հայտնել ծրագրի հեղինակներին՝ հույս հայտնելով, որ համայնքների կրթական հաստատությունները կշարունակեն մնալ Լիդիան Արմենիա ընկերության ուշադրության կենտրոնում:
«Վայոց Ձորում շատ կազմակերպություններ են աշխատում, բայց դպրոցի հանդեպ նման վերաբերմունք եւ ուշադրություն միայն Լիդիան Արմենիայի կողմից ենք տեսնում»,- նկատել է Ջերմուկի կրթահամալիրի տնօրեն Արմինե Արսենյանը:
Ամուլսարի ոսկու հանքի հարակից համայնքներում ճանապարհային անվտանգությանն ուղղված ծրագրի այս փուլում Լիդիան Արմենիան ներդրել է 7 մլն դրամ՝ խոստանալով, որ ծրագիրը հետագայում կիրականցվի նաեւ հանքին հարակից այլ համայնքներում:
Ամուլսարի հանքավայրի շինարարությունը մեկնարկել է վերջերս: Ներկայումս այն համարվում է Հայաստանի ամենախոշոր ներդրումը, որի ծավալը հասնում է շուրջ 370 մլն դոլարի: Ընկերությունը ոսկու արտադրությունը նախատեսում է մեկնարկել երկու տարի հետո:
Նշենք, որ մեկ տարի առաջ, 2015թ. սեպտեմբերի 1-ին, Լիտվայի տրանսպորտի եւ հեռահաղորդակցության նախարարության ավտոմոբիլային տեսչության փորձագետներն անվտանգ երթեւեկության բաց դաս էին անցկացրել Արթիկ քաղաքի թիվ 8 դպրոցում:

Lydian Armenia in cooperation with Embassy of Lithuania in Armenia realized the project of introducing Europe’s road traffic safety experience in the communities adjacent to Amulsar.
Within the project, Lydian Armenia holds a range of events dedicated to road traffic safety in the communities adjacent to Amulsar, taking into account the fact that the increase of economic activity in the neighbouring communities along with construction of the mine will also lead to increase of traffic.
Lydian Armenia replaced broken traffic lights at Jermuk city entrance and school with new digital ones, and installed traffic signs in the mentioned places, as they were absent before.
The company purchased school backpacks equipped with reflective belts from Lithuanian USB Safe Reflector company, which have been an obligatory requirement for school backpacks or uniforms in a number of European countries for many years.
Hayk Aloyan Hayk Aloyan
On September 1 and 2, Lydian Armenia and Lithuanian Embassy gifted around 600 such backpacks to schoolchildren in Jermuk, Gndevaz and Kechut, and Lithuanian experts Egle Namanite and Živilė Janauskaite held a workshop on road traffic safety at the schools, explaining to children how to use the backpacks and reflective belts.
Egle Namanite Egle Namanite
Lithuanian Ambassador to Armenia Erikas Petrikas noted that this is the third year that they implement a road traffic safety event in Armenia.
“We have special relations with Armenia. In 2015, we founded the Lithuanian-Armenian Intergovernmental Economic Commission, within which we review around 14 fields of collaboration. This project is a small water drop that is quite important for the safety of children. Years ago, when such a project was implemented in Lithuania, I was one of the first critics, and now I’m one of the project’s supporters as I understood its importance. Thanks to this project, the number of deaths caused by car accidents substantially decreased in Lithuania. I would be happy to see the day come in Armenia when police officers stop citizens in the streets not to admonish them or charge a fine, but to provide them with a reflective belt.”
Erikas Petrikas Erikas Petrikas
Erikas Petrikas thanked Lydian Armenia for cooperation and for taking Lithuanian experience as an example.
“Public safety is a priority for our company. Amulsar gold mine workers know how much we care about the health and safety of each of them. Today we try to introduce standards of safety to our daily life. This project also comes from Lydian Armenia’s social responsibility policy. We are sure that the project will facilitate safety for children, teach the society basic rules of road traffic safety and found a new culture of road traffic safety,” said Lydian Armenia General Manager Hayk Aloyan.
Jermuk Mayor Vadan Hovhannisyan expressed his sincere gratitude to the initiators of the project.
The headmasters of the participating schools also thanked the initiators on behalf of the teaching staff, students and their parents, expressing the hope that educational institutions of the communities will continue to be the center of Lydian Armenia’s attention.
“There are many organizations in Vayots Dzor, but we receive such attention only from Lydian Armenia,” noted Head of Jermuk High School Armine Arsenyan.
At this stage of the project aimed at road traffic safety in communities adjacent to Amulsar gold mine, Lydian Armenia invested AMD 7 mln, promising that the project will also be applied in other communities near Amulsar.
Mine construction in Amulsar has been launched recently. For the present, it is considered the biggest investment in Armenia with capacity of USD 370 mln. The company plans to launch gold production in two years.
It is worth mentioning that a year ago, on September 1, 2015, the experts of Lithuanian Road Administration under Ministry of Transport and Communications conducted an open lecture on traffic safety at School No 8 in Artik.