Մեծ Բրիտանիայի դեսպան. Ամուլսարի նախագիծը հսկայական օգուտներ կբերի Հայաստանին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջոնաթան Էյվսն այսօր ասել է, որ Lydian International ընկերության «Ամուլսար» նախագիծը հսկայական օգուտներ կբերի Հայաստանին:
Lydian International ընկերությունը շահագործելու է Ամուլսարի ոսկու հանքը եւ Հայաստանում իրականացնելու է շուրջ $ 400 մլն-ի ներդրումներ:
Խոսելով Հայաստանում բրիտանական ներդրումների մասին՝ դեսպանը հիշատակել է HSBC բանկային խումբն ու մի քանի դեղագործական ընկերությունները՝ նշելով, որ «ընդհանուր առմամբ, ներդրումների թվի եւ ծավալների ներկայիս մակարդակն անբավարար է»:
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի ավելի մեծ թվով բրիտանական ընկերություններ ներդրումներ իրականացնեն Հայաստանում: Lydian International ընկերությունը գլխավորում է այն ընկերությունների ցանկը, որոնց հետ մենք աշխատում ենք եւ խրախուսում ներդրումներն այստեղ: Քաջ հայտնի է, որ նրանք պատրաստվում են շահագործել Ամուլսարի ոսկու հանքը: Մենք գտնում ենք, որ այդ նախագիծը հսկայական օգուտներ կբերի Հայաստանի համար»,- ասել է բրիտանացի դիվանագետը այսօրվա մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Ջոնաթան Էյվսը նշել է, որ նախագծի իրականացումը ոչ միայն կխթանի նոր աշխատատեղերի ստեղծումը եւ ՀՀ պետբյուջեի հարկային եկամուտների աճը, այլեւ ցույց կտա արեւմտյան ներդրողներին, որ միջազգային չափանիշներով գործող  ընկերությունները կարող են հաջողությամբ գործունեություն ծավալել Հայաստանում:

Посол Великобритании: Проект Амулсар - «огромная выгода» для Армении
Ереван /Медиамакс/. Посол Великобритании в Армении Джонатан Эйвс сказал сегодня, что проект «Амулсар» компаниии Lydian International несет в себе «огромные выгоды» для Армении.
Lydian International будет эксплуатировать золоторудное месторождение «Амулсар» и в общей сложности инвестирует в Армении около $ 400 млн.
Говоря о британских инвестициях в Армении, посол упомянул банковскую группу HSBC и некоторые фармацевтические компании, заметив, что «в целом, нынешняя ситуация в отношении числа и объемов инвестиций неудовлетворительна».
«Мы хотим, чтобы больше британских компаний инвестировали в Армении. Lydian International возглавляет список компаний, с которыми мы работаем и поощряем инвестировать здесь. Общеизвестно, что они собираются эксплуатировать крупное золоторудное месторождение Амулсар. Мы считаем, что этот проект несет в себе огромную выгоду для Армении», - сказал британский посол в ходе сегодняшней пресс-конференции.
Джонатан Эйвс отметил, что реализация проекта не только приведет к созданию новых рабочих мест и росту доходов госбюджета, но и продемонстрирует западным инвесторам, что Армения является местом, где компании, действующие в соответствие с международными стандартами, могут успешно работать.