Հարցում. հայերին թշնամի են համարում ադրբեջանցիների 94 %-ը, իսկ ադրբեջանցիներին` հայերի 60%-ը - Mediamax.am
3648 դիտում
Հարցում. հայերին թշնամի են համարում ադրբեջանցիների 94 %-ը, իսկ ադրբեջանցիներին` հայերի 60%-ը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում հարցվածների 94 %-ը թշնամի է համարում հայերին, իսկ Հայաստանում հարցվածների միայն 60%-ն է նմանատիպ զգացումներ տածում ադրբեջանցիների նկատմամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին են վկայում Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամի Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոններ (ՀՌԿԿ) ծրագրի տարածաշրջանում իրականացվող ամենամյա հետազոտության արդյունքները:
Ադրբեջանցիներին թշնամի համարո՞ւմ եք:
ՀՌԿԿ-Հայաստանի տնօրեն Հեղինե Մանասյանն այսօր ասել է, որ «Կովկասյան բարոմետր» ծրագրի շրջանակներում 2011թ. իրականացված հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծում մոտակա 2-5 տարիների ընթացքում ակնկալում է հայերի 11 եւ ադրբեջանցիների 24%-ը: Խաղաղ ճանապարհով խնդրի լուծումը Հայաստանում ավելի հավանական են համարում` 62%, քան Ադրբեջանում`52%, իսկ պատերազմական ճանապարհով հայերի`21%-ը եւ ադրբեջանցիների` 42%-ը:

Ереван/Медиамакс/. 94% опрошенных в Азербайджане считают армян врагами, а в Армении подобные чувства к азербайджанцам испытывают 60%.
Как сообщает Медиамакс, об этом свидетельствуют результаты ежегодного исследования, проведенного программой «Кавказские центры исследовательских ресурсов» (КЦИР) Фонда сотрудничества Евразия.
Директор КЦИР в Армении Егине Манасян сказала сегодня, что результаты проведенного в 2011 году исследования в рамках программы «Кавказский барометр» свидетельствуют, что в ближайшие 2-5 лет решения карабахского конфликта ожидают 11% армян и 24% азербайджанцев.
В Армении решение конфликта мирным путем считают более вероятным 62% опрошенных, а в Азербайджане - 52%.
21% опрошенных армян считают, что конфликт будет решен военным путем, в Азербайджане данный показатель составляет 42%.