Բագրատ Սրբազանի եպիսկոպոսական կարգը պահպանվում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը հայտնել է, որ «պայմանավորված «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդության մեջ ստանձնած հանձնառություններով եւ հայրենական կյանքում ժողովրդական ընդվզմանը մասնակցությամբ՝ Տ. Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դիմել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ կասեցնելու իր հոգեւոր ծառայությունը»։
«Սրբազանի խնդրանքը քննարկվել է Մայր Աթոռում եւ որոշվել վերջինիս ընթացք տալ մինչ նոր տնօրինություն: Բագրատ Սրբազանի եպիսկոպոսական կարգը պահպանվում է, դադարեցված է նրա եկեղեցական և վարչական ծառայությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Մայիսի 26-ին Հանրապետության հրապարակում հայտարարվել է, որ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» անցումային կառավարության վարչապետի թեկնածուն Տեր Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն է:

Епископский сан Баграта Галстаняна сохраняется - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-служба Святого Эчмиадзина сообщила, что «в связи с обязательствами в руководстве движения «Тавуш во имя Родины» и участием в народном восстании архиепископ Баграт Галстанян обратился к Католикосу всех армян с просьбой приостановить его духовное служение.
Просьба епископа была обсуждена и было решено удовлетворить ее. Епископский сан Баграта Србазана сохранен, приостановлена его церковная и административная служба», - говорится в сообщении.
26 мая в ходе митинга на площади Республики было объявлено, что кандидатом на пост премьер-министра переходного правительства «Тавуш во имя Родины» станет архиепископ Баграт Галстанян.