Բագրատ Սրբազանի եպիսկոպոսական կարգը պահպանվում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը հայտնել է, որ «պայմանավորված «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդության մեջ ստանձնած հանձնառություններով եւ հայրենական կյանքում ժողովրդական ընդվզմանը մասնակցությամբ՝ Տ. Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դիմել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ կասեցնելու իր հոգեւոր ծառայությունը»։
«Սրբազանի խնդրանքը քննարկվել է Մայր Աթոռում եւ որոշվել վերջինիս ընթացք տալ մինչ նոր տնօրինություն: Բագրատ Սրբազանի եպիսկոպոսական կարգը պահպանվում է, դադարեցված է նրա եկեղեցական և վարչական ծառայությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Մայիսի 26-ին Հանրապետության հրապարակում հայտարարվել է, որ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» անցումային կառավարության վարչապետի թեկնածուն Տեր Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն է:

Archbishop Bagrat’s episcopal order is preserved
Yerevan /Mediamax/. The press office of the Mother See reported that "due to the commitments undertaken in the leadership of the "Tavush for the Motherland” movement and participation in the uprising, Archbishop Bagrat Galstanyan appealed to the Catholicos of All Armenians for suspending his spiritual service.
The request was discussed in the Mother See. Bishop Bagrat’s episcopal order is preserved while his ecclesiastical and administrative service has been suspended,” the news release reads.
On May 26, it was announced in the Republic Square that the “Tavush for the Motherland” transitional government’s candidate for the position of the premier is Archbishop Bagrat Galstanyan.