Էդվարդ Ջերեջյան. «Պետք է պատրաստ լինեք վատագույն սցենարին» - Mediamax.am
85-ամյա պաշտոնաթող դեսպան Էդվարդ Ջերեջյանը Միացյալ Նահանգների ամենանշանավոր եւ փորձառու դիվանագետներից մեկն է. նա աշխատել է ԱՄՆ 8 նախագահների վարչակազմերի հետ։
1985 թ.-ին Էդվարդ Ջերեջյանը նշանակվել էր ԱՄՆ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի հատուկ օգնական եւ արտաքին հարցերով մամուլի խոսնակի տեղակալ: 1981-1984 թթ.-ին Ջերեջյանը եղել է Հորդանանի թագավորությունում ԱՄՆ առաքելության ղեկավարի տեղակալը:  1988-1991 թթ.-ին նա Սիրիայում ԱՄՆ դեսպանն էր եւ լավ անձնական հարաբերություններ էր կառուցել նախագահ Հաֆեզ ալ-Ասադի հետ: 1991-1993 թթ.-ին զբաղեցրել է ԱՄՆ պետքարտուղարի ՝ Մերձավոր Արեւելքի հարցերով տեղակալի պաշտոնը: 1993-1994թթ.- Իսրայելում ԱՄՆ դեսպանն էր:
1994-2022թթ.Էդվարդ Ջերեջյանը եղել է Ռայսի համալսարանի (ԱՄՆ, Տեխաս նահանգ) Ջեյմս Բեյքերի անվան Հանրային քաղաքականության ինստիտուտի տնօրենը:
2024 թվականի հունիսի 8-ին Էդվարդ Ջերեջյանը ելույթ է ունեցել Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի շրջանավարտների առջեւ: Հայաստանից մեկնելուց առաջ նա զրուցել է Մեդիամաքսի հետ։
- 2017-ի մեր հետ հարցազրույցում դուք ասել էիք. «Անկախ միջազգային իրադրությունից, Հայաստանը պետք է ձգտի հայտնվել այնպիսի իրավիճակում, որն իրեն թույլ կտա առաջ մղել իր ազգային շահերը Հյուսիս-Հարավ եւ Արեւելք-Արեւմուտք առանցքներով: Դա պետք է դառնա հայկական քաղաքականության կոնստանտը՝ հաշվի առնելով երկրի աշխարհագրական դիրքը. քաղաքականության մեջ աշխարհագրությունը շատ դեպքերում ճակատագրական նշանակություն է ունենում»: Երեք տասնամյակ Հայաստանը փորձում էր կամրջել Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի շահերը, բայց այսօր այն դառնում կամ արդեն դարձել է մի վայր, որտեղ գերտերությունները մրցում են։ Ի՞նչ եք կարծում, հնարավո՞ր է դա փոխել:
- Հետաքրքիր է, որ անդրադարձաք հայտարարությանը, որն արել էի մեր նախորդ հարցազրույցում տարիներ առաջ։ Բայց այդ ռազմավարությունը, կարծում եմ, տակավին արդիական է Հայաստանի համար։ Հայաստանը փոքր ու դեպի ծով ելք չունեցող երկիր է՝ շրջապատված վտանգավոր հարեւաններով: Հետեւաբար, զարգանալու համար, այն պետք է առաջին հերթին ջանքեր գործադրի խաղաղություն եւ անվտանգություն հաստատելու ուղղությամբ։ Մեր վերջին հարցազրույցից հետո լավ նորությունն այն է, որ Հայաստանն ապացուցել է, որ ընթանում է զարգացման ժողովրդավարական ճանապարհով: Ժողովրդավարությունը շատ կարեւոր է, եւ այն պետք է զարգանա ու ամրապնդվի ներսից: Դա պետք է արվի այնպես, որ հայ ժողովուրդը կարողանա օգտվել տնտեսական բարգավաճումից, անվտանգությունից եւ այն հիմնական ծառայություններից, որոնք պետությունը կարող է առաջարկել իր ժողովրդին:
Դրա հետ մեկտեղ, Հայաստանը պետք է մշակի 360 աստիճան ունեցող արտաքին քաղաքականություն: Այլ կերպ ասած, այն պետք է հարաբերություններ զարգացնի տարածաշրջանի երկրների եւ դրա հարեւանների հետ: Խոսքը «3+3» ձեւաչափի մասին է՝ երկկողմ հարաբերություններ Ադրբեջանի, Իրանի եւ Վրաստանի հետ, եւ Թուրքիայի, Իրանի ու Ռուսաստանի հետ: «3+3»-ը շատ կարեւոր է Հայաստանի համար կենսունակ արտաքին քաղաքականություն վարելու առումով։
Հայաստանը հայտնվել է ավելի բազմաբեւեռ աշխարհ: Երկբեւեռ աշխարհը (ԽՍՀՄ եւ ԱՄՆ) ավարտվեց 1991 թվականին, սակայն այսօր անգամ Ամերիկայի գերակայությունն այն չէ, ինչ 90-ականների սկզբին: Աշխարհը դառնում է ավելի բազմաբեւեռ: Այնպես որ Հայաստանը պետք է դիրքավորվի այս նոր աշխարհաքաղաքական իրականությունում, ինչը նշանակում է առաջնահերթություն տալ այնպիսի կարեւոր երկրների հետ հարաբերություններին, ինչպիսիք են Չինաստանը, Հնդկաստանը, Ծոցի երկրները:
- Դատելով ձեր պատասխանից՝ ենթադրում եմ, որ չեք հավատում «ռազմավարական շրջադարձի» Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ, երբ այն կտրի բոլոր կապերը Ռուսաստանի հետ եւ կշրջվի դեպի Արեւմուտք։
- Հայաստանը չպետք է հայտնվի թակարդում՝ արտաքին քաղաքականության մեջ կախված լինել որեւէ երկրից կամ դաշինքից՝ ուղղված մյուսի դեմ: Հայաստանը չի կարող դա իրեն թույլ տալ: Այն պետք է զարգացնի հարաբերությունները իմ նշած բոլոր երկրների հետ, այնուհետեւ առանձին առաջնահերթություններ սահմանի յուրաքանչյուրի համար:
Եթե ճիշտ եմ հասկանում, Հայաստանի բնական գազի 80%-ից ավելին, ինչպես նաեւ միջուկային վառելիքը ներկրվում են Ռուսաստանից։ Հայաստանը ցորեն է ստանում Ռուսաստանից: Ուստի, Հայաստանը չի կարող անտեսել Ռուսաստանի հետ ֆունկցիոնալ աշխատանքային հարաբերությունների պահպանումը։
Եվրամիության, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները շատ կարեւոր են, սակայն դրանցից յուրաքանչյուրն իր ուրույն նշանակությունն ունի Հայաստանի համար:
- Հնարավո՞ր եք համարում պահպանել հավասարակշռությունը՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ հարաբերությունների լարման ներկա մակարդակը։
- Ես իսկապես չեմ կարծում, որ սա պետք է լինի զրոյական արդյունքով խաղ, որտեղ Հայաստանը ավելի շատ կապված է մեկ երկրին: Բայց կրկնեմ, որ Հայաստանը չի կարող իրեն թույլ տալ հարաբերություններ չունենալ իր բոլոր անմիջական հարեւանների ու կարեւոր արտաքին ուժերի հետ: Մյուս կարեւոր բանն այն է, որ Հայաստանը պետք է կառուցի իր ժողովրդավարությունը ներսից:
Ժողովրդավարական ընտրությունները շատ դրական գործոն են, բայց պետք է նաեւ տնտեսապես զարգացնել այս ժողովրդավարությունը: Տնտեսությունը համեմատաբար լավ վիճակում է, բայց Հայաստանը պետք է զարգացնի իր տնտեսական ուժը, կրթական հաստատությունները:
Ես ելույթ էի ունեցել  Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում եւ տեսա, որ հայերի նոր սերունդ է գալիս մասնավոր ու հուսով եմ՝ նաեւ պետական հատված: Կրթությունը կարեւոր է, քանի որ Հայաստանի լավագույն ռեսուրսը ուղեղներն են:
Հաշվի առնելով այն, ինչ տեսանք եւ ինչ եղավ Արցախի հետ, Հայաստանը պետք է զարգացնի իր պաշտպանական ունակությունները: Այն չպետք է դառնա երկիր, որը փնտրում է արտաքին թշնամիներ կամ նվաճումներ, բայց պետք է այնքան ուժեղանա, որ ցանկացած ոք, ով ցանկանում է ռազմական գործողություններ ձեռնարկել Հայաստանի դեմ, առնվազն երկու անգամ մտածի: Պատկերավոր ասած, Հայաստանը պետք է «մացառախոզ» դառնա: Մացառախոզն այն կենդանին է, որ շատ սուր եւ երկար ասեղներ ունի: Հայաստանը պետք է այդպիսին դառնա, որպեսզի կարողանա զսպել արտաքին ուժերի ռազմական հավակնությունները։
- Արեւմուտքի աջակցությունը կարո՞ղ է կարեւոր դեր խաղալ այդ հարցում:
- Արեւմուտքի աջակցությունը կարող է հիմնական գործոն լինել՝ օգնելու Հայաստանին զարգացնել «մացառախոզի» հայեցակարգը: Սակայն չեմ կարծում, որ Հայաստանը պետք է ռազմական զսպման ռազմավարություն կառուցի, որը չափից շատ կախված լինի որեւէ երկրից կամ դաշինքից, լինի դա ԱՄՆ-ն, Եվրոպան, Ռուսաստանը կամ Իրանը, որպեսզի նրանք գան ու պաշտպանեն Հայաստանը ռազմական հակամարտության դեպքում: Հայաստանը պետք է դիվերսիֆիկացնի իր աղբյուրները, ինչը կուժեղացնի իր ռազմական զսպման մեխանիզմը: Ես գիտեմ, որ, օրինակ, Հնդկաստանի հետ պաշտպանության հարցերում նոր հարաբերություններ են ի հայտ գալիս: Բայց նաեւ զենքի այս բոլոր համակարգերը պետք է համատեղելի լինեն միմյանց հետ եւ դա պետք է անել խելամտորեն: Հայաստանի ռազմական զսպման մեխանիզմի ստեղծումը առանցքային գործոն է՝ հաշվի առնելով 2020 թվականի փորձը եւ այն, ինչ տեղի ունեցավ Արցախում։
- Երբեմն թվում է, որ եթե Թուրքիան ու Ադրբեջանը որոշեն «ճզմել» Հայաստանը, նրանք դա հեշտությամբ կկարողանան անել, եւ ոչ ոք չի կարողանա խանգարել։
- Պետք է պատրաստ լինեք վատագույն սցենարին: Բայց Հայաստանը պետք է
անի դա ՝ չփլուզելով իր տնտեսությունը։ Այն չպետք է ավելորդ պաշտպանական ուժեր կուտակի իր տնտեսության հաշվին։ Բայց մի ասույթ կա՝ «Աստված օգնում է նրանց, ովքեր օգնում են իրենք իրենց», եւ Հայաստանը պետք է կարողանա օգնել ինքն իրեն։
- Արդյո՞ք 2020 թվականի պատերազմն ինչ-որ իմաստով անխուսափելի էր: 2017-ի հարցազրույցում ասել էիք. «Մենք չպետք է պատրանքներ ունենանք. Ադրբեջանը հարուստ երկիր է, եւ բոլոր նրանք, ովքեր որոշումներ են կայացնում Երեւանում, պետք է խիստ մտահոգված լինեն նրանց զենքի գնումներով»: Այդ խոսքերից երեք տարի անց պատերազմ եղավ։ Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ թեեւ մարդիկ Երեւանում մտահոգված էին, այնուամենայնիվ, չէին հավատում, որ դա իսկապես կարող է տեղի ունենալ։
- Առաջին հերթին, կարծում եմ, որ պատերազմից կարելի էր խուսափել։ Տարիներ առաջ ԱՄՆ-ում ունեցած մի ելույթում ասացի, որ Հայաստանի բանակցային դիրքը շատ ուժեղ է Ադրբեջանի նկատմամբ, քանի որ այն գրավել է Ադրբեջանի յոթ շրջան, ինչը շատ կարեւոր սակարկելու առարկա է, որը Հայաստանը կարող է օգտագործել բանակցություններում։ Այն ժամանակ ասացի նաեւ, որ Ադրբեջանը ֆինանսական միջոցներ կունենա իր ռազմական ուժը կառուցելու համար ու կարող է ավելի լավ վիճակում հայտնվել հաջորդ պատերազմում հաղթելու համար: Պատերազմից կարելի էր խուսափել: Հայաստանի նախկին վարչակազմը պետք է օգտվեր հնարավորությունից եւ բանակցություններ վարեր, քանի դեռ ամուր դիրքերից էր հանդես գալիս։ Հիմա այդ դիրքերն ամուր չեն։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի գրավումից հետո քաղաքական լանդշաֆտը Հարավային Կովկասում ակնհայտորեն փոխվել է։
Խաղաղություն եւ կայունություն ունենալու համար պետք է ունենալ փոխադարձ ճանաչված սահմաններ։ Եթե դուք վիճելի սահմաններ ունեք, ապա խնդիր ունեք, որը ցանկացած պահի կարող է պայթել: Մենք դա տեսել ենք Կիպրոսում, Թայվանում, տեսնում ենք դա Քաշմիրում, Արեւմտյան Սահարայում։ Այժմ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանները սահմանազատելու ու խաղաղ բանակցություններ անցկացնելու պահն է, որի արդյունքում արդար խաղաղություն կհաստատվի երկու երկրների միջեւ: Հիմա դա անելու ժամանակն է։
- Բայց նույնիսկ 2020թ.-ի պատերազմում հաղթելուց եւ Արցախում էթնիկ զտում անելուց հետո Ադրբեջանի նախագահը պատրաստ չէ կանգ առնել։ Նրանք այժմ ակտիվորեն առաջ են տանում այսպես կոչված «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքը», որին կառավարությունն ակնհայտ աջակցում է։ Նրանք «Արեւմտյան Ադրբեջան» են կոչում Հայաստանի տարածքը։ Ալիեւը պնդում է, որ խաղաղության համաձայնագիր հնարավոր չէ կնքել առանց Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության, որը, ըստ նրա, տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ։
- Ալիեւի այս հռետորաբանությունն իսկապես շատ մտահոգիչ է։ Չեմ կարող ասել՝ արդյո՞ք այն միայն քարոզչություն է, թե նա իրոք դա նկատի ունի, սակայն ավելի վտանգավոր կլինի, եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը չպայմանավորվեն սահմանների սահմանազատման շուրջ, որովհետեւ Ալիեւը հեշտությամբ կարող է օգտագործել այդ պատրվակը։ Անկախ նրա ասածների իրական կամ քարոզչական լինելուց շարունակեք սահմանների սահմանազատումը եւ խաղաղության գործընթացը, եւ կառուցեք ձեր պաշտպանությունը, որպեսզի նա ստիպված լինի մտածել, եթե ցանկանա ավելին: Իմ ղեկավարներից մեկը նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանն էր, որը սիրում էր ասել. «Վստահիր, բայց ստուգիր»:

Edward Djerejian: “You have to prepare for the worst scenario” - Mediamax.am
Retired Ambassador Edward Djerejian (born in  1939) is one of the United States’ most distinguished and experienced diplomats - he has worked with the administrations of 8 U.S. presidents.
In 1985 Ambassador Djerejian was assigned to the White House as Special Assistant to the President Reagan and Deputy Press Secretary for Foreign Affairs. In 1981-1984 Djerejian was the Deputy Chief of the U.S. mission to the Kingdom of Jordan. In 1988-1991 he was the U.S. Ambassador to Syria and built good personal relations with President Hafez al-Assad.
In 1991-1993 Djerejian was the Assistant Secretary of State for Near Eastern Affairs. In 1993-1994 he was the U.S. Ambassador to Israel.
Edward Djerejian was Director of the James A. Baker III Institute for Public Policy at Rice University from 1994 to 2022.
On June 8, 2024 Edward Djerejian gave a commencement speech at the American University of Armenia. He talked to Mediamax before leaving Armenia.
- In our 2017 interview, you said: “No matter what the international environment is, Armenia should still have a goal of situating itself in a position where it conduct policies that promote its national interest, both north, south, east, west. This should be a constant of Armenian policy because of its geographical location. And geography is destiny in politics, in many ways.” For three decades, Armenia was trying to bridge the interests of West and Russia, but  today it is becoming, or has already become a place where great powers compete. Do you think this is something that could be changed?
It is interesting that you referred to the statement that I made in our earlier interview many years back. But this strategy, I believe, is still the valid for Armenia. Armenia is a small and landlocked country in a dangerous neighborhood. Therefore, it has to work for peace and security in the first instance in order to develop. The good news since our last interview is that Armenia has proven to be following the democratic path of development. Democracy is very important, and it has to be developed internally, strengthened, and it should be done in a way in which the largest number of Armenian people can benefit from economic prosperity, personal security and the basic services that a functioning state can give its people.
On top of that, Armenia has to develop a foreign policy, which is really 360 degrees. In other words, it has to develop functioning relationships within the region and its neighborhood. 3+3 format - bilaterally with Azerbaijan, Iran and Georgia and then beyond - Turkey, Iran and Russia. 3+3 is still very important for Armenia to develop a viable foreign policy.
Armenia is entering into a more multipolar world. The bipolar world (USSR and the United States) finished in 1991, but now even the preeminence of America is not what it used to be in the early 90s, and the world is going into a more multipolar stance. So Armenia has to position itself within this new geopolitical world, and that means prioritizing relationships with important countries such as China, India, the Gulf countries.
Judging from your answer, I suppose you do not believe that some kind of “strategic turnover” will take place in Armenian foreign policy, when Armenia will cut all the ties with Russia and turn to the West.
Armenia should not fall in the trap of having a foreign policy that is dependent on one country or one block against another. Armenia can’t afford that. Armenia has to develop relations with all these countries, as I mentioned, but it then has to prioritize each one is different.
If I understand correctly, over 80% of Armenia’s natural gas is imported from Russia, nuclear fuel is imported from Russia. Armenia is getting wheat from Russia. So Armenia can’t neglect those realities of maintaining a functional working relationship with Russia. So it would be wrongheaded for Armenia to try to venture off and identify itself with, for example, the United States versus Russia. European Union, United States, Russia, Iran and Turkey - these are all very important relationships, but each one has its own different importance for Armenia.
But do you think this balance is possible, given the current tense relations between Russia and the West?
I really do not think it has to be a zero sum game where Armenia has a very strong reference to one country over the other. But again, Armenia cannot afford but to have relationships with all of its immediate regional neighbors and the important outside powers. And the important thing is that Armenia has to build up its democracy internally. Democratic elections is a very positive factor, but it has to build up that democracy economically. The economy is doing relatively well, but it has to build up its economic strength, grow its educational institutions.
I just gave the commencement address at the American University of Armenia, and I was impressed by the fields that the graduate students are going into, be it high tech, IT,  economics, business, etc. And I saw a new generation of Armenians coming into these fields and then be going into the private sector, hopefully into the public sector also. But the education is critical, because Armenia’s best resource is brain power.
Given what we saw and what happened to Artsakh, Armenia has to build up its defense capabilities and not to become a country that is seeking any external enemies or conquests, but to become strong enough internally that anyone who wants to take military action against Armenia has to think at least twice. The porcupine is an animal that has very severe needles. Armenia has to become a “porcupine” so that you will be able to effectively deter outside military ambitions.
Do you think that Western support could be critical for building this deterrence?
Western support could be a major factor in helping Armenia develop the “porcupine.” But I do not think Armenia should build any military deterrence strategy that is too dependent on any country or bloc, be it the United States, Europe, Russia, Iran, to come and to defend Armenia in case there is another military conflict. Armenia has to diversify its sources that will build up its military deterrence. I know there is a new relationship emerging on defense matters with India, for example. All these weapon systems have to be interoperable - you have to do it in an intelligent way. But building up Armenia’s military deterrence is a key factor, given the experiences of 2020 and what happened to Artsakh.
Sometimes it feels like if Turkey and Azerbaijan decide to “squeeze” Armenia, they could do it easily, and no one can help Armenia. Do you think that this is a scenario that we should keep in mind?
You have to prepare for the worst scenario. That’s the first thing - Armenia has to prepare for the worst scenario without ruining its economy. It should not build up excessive defense force at the expense of its economy. But, you know, there is a saying, ‘God helps those who help themselves.’ And Armenia should be in a position where it will be able to help itself.
Was the 2020 war unavoidable in some sense? In 2017 interview you said: “We should have no illusions - Azerbaijan is a wealthy country, and its arms purchases should make anyone sitting in Yerevan very concerned”. And three years later the war broke. Does this mean that people in Yerevan, perhaps, were concerned, but still they did not believe that this could really happen?
First of all, I think it could have been avoided. I made a speech many years ago in the United States, in which I said Armenia’s negotiating position is very strong vis a vis Azerbaijan, because it has occupied seven districts of Azeri territory, and those are incredibly important bargaining chips that Armenia could use in negotiations. The other thing I said back then is that Azerbaijan will have the financial means to build up its military and may be in a better position to win the next war. It could have been avoided and Armenia’s past administration should have seized the opportunity and took the initiative to negotiate while it had a strong hand. Now it does not have a strong hand. The political landscape has obviously shifted with Azerbaijan’s takeover of Artsakh. That has changed the geopolitical landscape in the South Caucasus.
You have to have legitimately recognized borders in order to have peace and stability. If you have disputed borders, then you have a problem that can explode in your face at any given time. We have seen that in Cyprus, in Taiwan, we see that in Kashmir, in Western Sahara. So this is a moment to demarcate borders between Armenia and Azerbaijan and move to a peace negotiations that will result in just peace between those two countries. Now is the time to do that.
But even after winning the 2020 war and conducting the ethnic cleansing of Artsakh, there are no signs that Azerbaijani president is ready to stop.  They are now actively promoting so called “Community of Western Azerbaijan”, which is obviously supported by the government. They call “Western Azerbaijan” what today’s Armenia is. Aliyev is claiming that no peace agreement is possible without changing the current Constitution of Armenia, which he says contains territorial claims toward Azerbaijan.
This rhetoric by Aliyev is indeed very troubling. But let’s put it this way - if Armenia and Azerbaijan do not come to an agreement on the bilateral border now, then this rhetoric on this part, whether it is just propaganda, he really means it or not, but it’d be more dangerous if Armenia and Azerbaijan did not come to a peace treaty with the delimited borders, because then Aliyev could easily use that excuse. So whether or not one believes what he says is real or propaganda, get on with a bilateral delimitation of borders and the peace treaty, and then build up your defense, so that he would have to think twice if he wanted to do anything more. One of my bosses was President Ronald Reagan, and he said – “trust, but verify”.