Վեներա Գրիգորյանը (մեջտեղում)
Տոնելով կանանց իրավունքներն ու հավասար հնարավորությունները՝ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի Քարաշեն բնակավայրում Կանանց միջազգային օրվան նվիրված միջոցառմամբ տրվել է «ԵՄ-ն հանուն կանանց եւ տղամարդկանց իրավահավասարության. Միասին ընդդեմ գենդերային կարծրատիպերի եւ բռնության» ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկը։
Քարաշենի միջնակարգ դպրոցում ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) հայաստանյան գրասենյակի կազմակերպած միջոցառումը համախմբել է հիմնական շահագրգիռ կողմերին եւ համայնքի անդամներին՝ անդրադառնալով կանանց եւ տղամարդկանց իրավահավասարության ուղղությամբ ձեռքբերումներին ու գենդերային կարծրատիպերը փոփոխելուն ուղղված հետագա անելիքներին։
Կանանց ուղղված ներդրումների կարեւորությունը
Տեղ խոշորացված համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղուլունցը ողջունել է միջոցառումը եւ ընդգծել մարզերի համայնքների ներգրավման կարեւորությունը։ «Սա հիանալի հնարավորություն է քննարկելու համայնքի բոլոր անդամների համար հավասար հնարավորություններ ստեղծելու ուղիները, ինչպես նաեւ մասնակցելու մեր հասարակության մեջ հավասարությունը խթանող ծրագրերին»,- ասել է նա:
Դավիթ Ղուլունցը Դավիթ Ղուլունցը
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ծովինար Հարությունյանն ասել է, որ «ԵՄ-ն հանուն կանանց եւ տղամարդկանց իրավահավասարության» ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկի եւ Կանանց միջազգային օրվա տոնակատարությունը հիշեցնում է հավասարության խթանման կենսական կարեւորության մասին:
Ծովինար Հարությունյանը Ծովինար Հարությունյանը
«Կանանց հզորացումից շահում են ոչ միայն կանայք, այլեւ ընտանիքները, համայնքներն ու ողջ աշխարհը: Կանայք զարգացման եւ սոցիալական փոփոխությունների վճռորոշ շարժիչ ուժն են, ուստի նրանց ուղղված ներդրումները միեւնույն ժամանակ ուղղված են բոլորի համար ավելի լավ ապագայի ստեղծմանը»:
Միջոցառման ընթացքում ՄԱԲՀ հայաստանյան գրասենյակն ու «ԵՄ-ն հանուն կանանց եւ տղամարդկանց իրավահավասարության» ծրագիրը գրքեր են նվիրաբերել Քարաշենի դպրոցի գրադարանին։
Օլգա Ազատյանը Օլգա Ազատյանը
«Ծրագրի երկրորդ փուլում մեր հիմնական նպատակն է լինելու ներգրավել հասարակության անդամներին գենդերային հավասարության խթանմանն ու բռնության կանխարգեմանն ուղղված նախաձեռնություններում: Հայաստանում մենք նախատեսում ենք կիրառել նորարարական մոտեցումներ, որոնք ոչ միայն բարձրացնում են մարդկանց իրազեկվածությունն այս հարցի շուրջ, այլեւ օգնում են նրանց հասկանալ կանանց եւ աղջիկների նկատմամբ բռնության պատճառներն ու հետեւանքները»,- ասել է ՄԱԿ-ի կանանց հարցերով հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Օլգա Ազատյանը։
Քարաշենցի աղջիկների ուժն ու երազանքները
Միջոցառման ընթացքում կայացած «Աղջիկների ուժը» թեմայով քննարկմանը Քարաշենցի չորս երիտասարդ աղջիկներ ներկայացրել են իրենց ոգեշնչող պատմություններն ու ապագայի երազանքները։
«Քարաշենում մարտի 8-ի տոնակատարությունների հիմքում քարաշենցի երիտասարդներն էին՝ իրենց երազանքներով եւ ապագայի հստակ նպատակներով։ Ոգեւորիչ էր ականատեսը լինել այդ երիտասարդների՝ խնդիրները բարձրաձայնելու եւ լուծումներ առաջարկելու պատրաստակամությանը, ինչպես նաեւ ծանոթանալ համայնքի զարգացման շուրջ նրանց պատկերացումներին եւ այդ զարգացումն առաջնորդելու վճռականությանը»,- ասել է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հաղոդակցության ղեկավար Արմինե Պետրոսյանը:
Արմինե Պետրոսյանը (ձախից առաջինը) Արմինե Պետրոսյանը (ձախից առաջինը)
20-ամյա ապագա ծրագրավորող Արմինե Լալայանը պատմել է, որ ընտրել է իր մասնագիտությունը՝ առաջնորդվելով համակարգիչների եւ տեխնիկայի նկատմամբ դեռ մանկուց ունեցած մեծ հետաքրքրությամբ։
Արմինե Լալայանը (ձախից առաջինը) Արմինե Լալայանը (ձախից առաջինը)
«Ես ընտրել եմ այս մասնագիտությունը, որպեսզի կոտրեմ այն կարծրատիպը, թե ծրագրավորմամբ միայն տղաներն են զբաղվում։ Ես ձգտում եմ շատ լավ սովորել, քանի որ երազում եմ մեր համայնքում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ակումբ բացել եւ ավելի լավ հնարավորություններ ստեղծել իմ հասակակիցների համար։ Իմ ամենամեծ երազանքը խաղաղությունն է, բայց նաեւ հույս ունեմ, որ մեր համայնքի երիտասարդներն ավելի ակտիվ կլինեն եւ կնախաձեռնեն բազմաթիվ ծրագրեր՝ նրանց հաջողության հասնելու հնարավորություն տալու համար»։
20-ամյա գեղանկարչուհի Մանե Մինասյանը մինչ Գորիսի պետական համալսարանի Կերպարվեստի բաժին ընդունվելը սկսել է ինքնուս նկարել՝ այդ ձիրքը ժառանգելով հորից:
Մանե Մինասյանը (աջից) Մանե Մինասյանը (աջից)
«Ամենից շատ սիրում եմ նկարել ձիեր, եւ այժմ պատրաստվում եմ մեծածավալ ցուցահանդեսների: Ցանկանում եմ թե համայնքի, թե գյուղի համար օգտակար լինել, բայց դա նաեւ կախված է համայնքից, քանի որ համայնքն էլ պետք է իր հերթին լինի երիտասարդի կողքին եւ ստեղծի նրանց ներուժն իրացնելու պայմաններ: Մեր գյուղը փոքրիկ է, բայց ունի մի շարք խնդիրներ, որոնք ազդում են կյանքի որակի վրա։ Չկան ժամանցի վայրեր ու ծրագրեր, որոնց միջոցով կկարողանանք մեր հնարավորությունները բացահայտել»:
15-ամյա Նանե Աբալյանն ասել է, որ երազում է դառնալ պատմության ուսուցիչ եւ դասավանդել Քարաշենի միջնակարգ դպրոցում, ինչպես նաեւ ունենալ սեփական մեծ գրադարանը:
Նանե Աբալյանը (ձախից) Նանե Աբալյանը (ձախից)
«Իմ ամենից մեծ ցանկությունն է, որ գյուղում կյանքը դառնա ավելի անվտանգ, իսկ իմ հասակակիցները հնարավորություն ունենան շատ զարգացնող ծրագրերի մասնակցելու: Ես ուզում եմ, որ մեր գյուղում լինեն այնպիսի հնարավորություններ, որոնք թույլ կտան բոլորի ներուժը՝ երիտասարդից մինչեւ մեծահասակ, ծառայեցնել Քարաշենի զարգացմանը»:
17-ամյա Վեներա Գրիգորյանը 10 տարի սովորել է պարային դպրոցում եւ իր մեծ երազանքներից մեկը համայնքում իր պարի դպրոցը հիմնելն է:
Վեներա Գրիգորյանը (մեջտեղում) Վեներա Գրիգորյանը (մեջտեղում)
«Շատ եմ սիրում մաթեմատիկան, ինչի համար էլ պատրաստվում եմ ընդունվել Գորիսի համալսարանի Ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի բաժինը: Երազում եմ խաղաղության մասին ու նաեւ շատ եմ ուզում ճամփորդել ու բացահայտել աշխարհը»:
Միջոցառումը եզրափակեց Նաիրյան վոկալ անսամբլի «Հանդիպում 100 տարի անց» բեմադրությունը, որը ներկայացնում էր 19-րդ դարի նշանավոր հայ կանանց եւ նրանց հզորացման ճանապարհորդությունը:
Քարաշենում Կանանց միջազգային օրվա տոնակատարությունը «ԵՄ-ն հանուն կանանց եւ տղամարդկանց իրավահավասարության. Միասին ընդդեմ գենդերային կարծրատիպերի եւ բռնության» ծրագրի մաս է, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից եւ համատեղ իրականացվում «ՄԱԿ կանայք»-ի ու ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից: Միջոցառմանը նաեւ աջակցել է ՄԱԿ-ի Գլոբալ հաղորդակցության հայաստանյան վարչությունը։

The celebration of International Women’s Day in Karashen community (Tegh) of Syunik region marked the launch of the 2nd phase of the “EU 4 Gender Equality: Together against gender stereotypes and gender-based violence” programme.
The event, held at Karashen school, brought together key stakeholders and members of the community to commemorate the progress made in advancing gender equality and to discuss further actions to address gender stereotypes.
The importance of investing in women
Davit Ghulunts, Head of Tegh Community, welcomed the event and stressed the importance of engaging communities in the regions. “This is a great opportunity to discuss the ways of creating equal opportunities for all community members and participating in actions that advance equality in our society,” he said.
Davit Ghulunts Davit Ghulunts
Tsovinar Harutyunyan, Head of UNFPA Armenia Office, said that the launch of the 2nd phase of the “EU 4 Gender Equality” programme and International Women’s Day, serve as a reminder of the vital importance of advancing equality.
Tsovinar Harutyunyan Tsovinar Harutyunyan
“Empowering women doesn’t just benefit women – it benefits families, communities, and our whole world. Women are crucial drivers of development and social change, so investing in them, especially those facing challenges, is an investment in a better future for everyone.”
During the event, UNFPA Armenia and the “EU 4 Gender Equality” programme donated books to the Karashen school library.
Olga Azatyan Olga Azatyan
“As we move into the second phase of this programme, our primary focus is engaging community members in initiatives aimed at promoting gender equality and preventing violence. In Armenia, we plan to use innovative methodologies that not only sensitize people to the issue but also help them understand the causes and consequences of violence against women and girls,” said Olga Azatyan, Project Analyst, UN Women in Armenia.
The power and dreams of Karashen girls
The event also featured the “Girls’ Power” session, showcasing the inspiring stories of four young girls from Karashen, highlighting their dreams and resilience in the face of challenges.
“At the heart of March 8 celebrations in Karashen, we witnessed the strong determination of Karashen’s youth. Their commitment extends beyond presence; they’re dedicated to staying in the community and helping it grow. Actively engaged, they strive to make progress, contribute to its development, and tackle challenges head-on,” said Armine Petrosyan, Director of Communications at the UN Armenia.
Armine Petrosyan Armine Petrosyan
During this session, one of the participating girls, 20-year-old future programmer Armine Lalayan, said she chose her profession guided by her great interest in computers and technology since childhood.
Armine Lalayan Armine Lalayan
“I have chosen this profession to break the stereotype that only boys are involved in programming. I strive to study very well because I dream of opening an IT club in our village and creating better opportunities for my peers. My biggest dream is peace, but I also hope that the young people in our community will be more active and that many programs will be initiated to give them the opportunity to succeed.”
20-year-old painter Mane Minasyan started learning to paint on her own before entering the Department of Fine Arts at Goris State University, having inherited her painting skills from her father.
Mane Minasyan Mane Minasyan
“Most of all, I like painting horses, and currently, I’m gearing up for large-scale exhibitions. I want to be useful for both the community and the village, however, achieving this goal depends on the community as well. It is essential for community, in its turn, to stand by their young people and create conditions for them to realize their potential. Our village is small, but it has a number of issues affecting the quality of life. The absence of entertainment venues and programs does not allow us to explore our capabilities fully.”
15-year-old Nane Abalyan said that her dream is becoming a history teacher at Karashen secondary school. She also dreams of having her own large library.
Nane Abalyan Nane Abalyan
“I wish the life in our village becomes safer, and my peers have the opportunity to participate in various development programs. I want our village to have opportunities enabling everyone, from youngsters to adults, to use their potential for the development of Karashen.”
17-year-old Venera Grigoryan studied a decade at a dance school. One of her greatest dreams is to establish her own dance school in the community.
Venera Grigoryan Venera Grigoryan
“I like mathematics very much, which is why I plan to enroll in the Department of Informatics and Applied Mathematics at Goris University. My dream is peace, but I also really want to travel a lot and explore the world.”
“Meeting after 100 years” performance by the Nairyan Vocal Ensemble, which portrayed the famous Armenian women of the 19th century and their journey towards empowerment, concluded the event.
The International Women’s Day celebration in Karashen was part of the “EU 4 Gender Equality: Together against gender stereotypes and gender-based violence” programme, funded by the European Union and implemented jointly by UN Women and UNFPA in six EaP countries. The event was also supported by the UN Department of Global Communications in Armenia.