Հարցվածների 66 %-ը ՌԴ հետ հարաբերությունները գնահատել է «վատ» կամ «շատ վատ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում հարցվածների 66 %-ը ՌԴ հետ հարաբերությունները գնահատել է «վատ» կամ «շատ վատ»
Այդ մասին են վկայում Հանրապետական միջազգային ինստիտուտի (IRI) նախաձեռնությամբ 2023թ. դեկտեմբերին անցկացված հարցման արդյունքները, որին մասնակցել է 18 տարին լրացած 1 508 քաղաքացի: Հարցումն անցկացվել է ԲՐԵՎԻՍ ընկերության կողմից:
«Շատ վատ» են հայ-ռուսական հարաբերությունները գնահատել հարցվածների 29-ը, 37 %-ը դրանք որակել են «վատ», 27 %` «որոշ չափով լավ»: «Շատ լավ» գնահատական է տվել հարցվածների 4 տոկոսը:
Հարցվածների 34 տոկոսը Ռուսաստանը համարում է Հայաստանի առավել կարեւոր քաղաքական գործընկեր, 48 %-ը` առավել կարեւոր տնտեսական գործընկեր, 31 %-ը` առավել կարեւոր անվտանգային գործընկեր:

66% респондентов оценили отношения с Россией как «плохие» или «очень плохие» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 66% респондентов в Армении оценили отношения с Россией как «плохие» или «очень плохие».
Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного в декабре  2023 года по инициативе Международного республиканского института (IRI), в котором приняли участие 1508 граждан старше 18 лет. Опрос провело агентство BREVIS.
29 % респондентов оценили армяно-российские отношения как «очень плохие», 37% назвали их «плохими», по мнению 27% армяно-российские отношения  «скорее хорошие». Оценку «очень хорошие» дали 4 % респондентов.
34% респондентов считают Россию самым важным политическим партнером Армении, 48% - самым важным экономическим партнером, 31% - самым важным партнером в сфере безопасности.