Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված անիմացիոն կոլաժի մրցույթ է մեկնարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի (ВШЭ) Դիզայնի դպրոցը եւ Հայ-Ռուսական համալսարանը (ՀՌՀ)՝ Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի եւ Հայաստանի նկարիչների միության հետ համատեղ հայտարարել են անիմացիոն կոլաժի միջազգային առցանց մրցույթ։
Հաղթող նախագծերը կներկայացվեն Երեւանի ցուցահանդեսային հարթակներում 2024 թվականի հունիսին։
Կազմակերպիչների հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «մրցույթը կոչված է ուսումնասիրելու ազգային մշակութային համատեքստը անիմացիոն կոլաժի պրիզմայով», իսկ «մասնակիցները հրավիրվում են ստեղծել աշխատանքներ, որոնք մարմնավորում են նշանավոր ռեժիսորի ստեղծագործական ոգին»:
Մրցույթին կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները՝ յուրաքանչյուր մասնակցի աշխատանքների քանակը նույնպես չի սահմանափակվում:
Բոլոր մանրամասները հասանելի են այս հղումով։
Աշխատանքների ընդունումն իրականացվում է մինչեւ մայիսի 26-ը Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի (НИУ ВШЭ) Դիզայնի դպրոցի հարթակում։
Մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն մայիսի 27-ից հունիսի 9-ը, իսկ հաղթողների անունները կհայտարարվեն 2024 թվականի հունիսի 17-ին։

Объявлен конкурс анимированного коллажа, посвященный 100-летию Параджанова - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Школа дизайна Высшей школы экономики (ВШЭ) и Российско-армянский университет (РАУ) в сотрудничестве с музеем Сергея Параджанова и Союзом художников Армении проводят международный онлайн-конкурс анимированного коллажа.
Проекты победителей будут представлены на выставочных площадках Еревана в июне 2024 года.
В сообщении организаторов говорится, что «конкурс призван исследовать национальный культурный контекст через призму анимированного коллажа», а «участникам предлагается создать работы, воплощающие дух творчества выдающегося режиссера».
Участвовать в конкурсе может каждый желающий, количество работ от участника также не ограничено.
Все подробности доступны по данной ссылке.
Приём работ осуществляется до 26 мая на платформе Школы дизайна НИУ ВШЭ. Подведение итогов конкурса состоится с 27 мая по 9 июня, а победители будут объявлены 17 июня 2024 года.