Էրդողանը ուզում է «ավելի արդար աշխարհ» ստեղծել՝ բարեփոխելով ՄԱԿ-ը - Mediamax.am
Թուրքական Sabah թերթը հոդված է հրապարակել սեպտեմբերի 6-ին լույս տեսած Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «Հնարավոր է ավելի արդար աշխարհ» գրքի մասին, որում Թուրքիայի նախագահը հատուկ ուշադրություն է դարձնում ՄԱԿ-ի եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բարեփոխումների անհրաժեշտությանը: Հատկանշական է, որ գիրքը լույս է տեսել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76 -րդ նստաշրջանի նախօրեին:
Ներկայացնում ենք հատվածներ հոդվածից:
Ծնվում է նոր աշխարհ
Էրդողանը առաջնորդ է, ով տարիներ շարունակ ասում է, որ աշխարհի ճակատագիրը «չի կարող ենթարկվել Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամների սնափառությանը, պատվախնդրությանն ու քմահաճույքներին»:
Իր նոր գրքում Էրդողանը ուշադրություն է հրավիրում այն փաստին, որ COVID-19 հետհամավարակային դարաշրջանում ծնվում է նոր աշխարհ: Այս նոր աշխարհը «բազմաբեւեռ» է, սակայն երաշխիք չկա, որ բազմաբեւեռությունը խաղաղություն, անվտանգություն եւ կայունություն կբերի, նշում է Թուրքիայի նախագահը:
Ընդհակառակը, աշխարհը գտնվում է այն նույն կետում, որում գտնվում էր մեծ պատերազմներից առաջ, եւ եթե մենք միասին չգործենք, ապա աղետ է լինելու:
Էրդողանն ընդգծում է, որ այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են համավարակը, անօրինական միգրացիան, ահաբեկչությունը, գլոբալ տաքացումը, սովը, երաշտը, անարդարությունը, չկայացած պետությունները, քաղաքացիական պատերազմները, պետությունների միջեւ լարվածությունը, աճող ռասիզմը, պոպուլիզմը եւ պրոտեկցիոնիզմը, սպառնում են ողջ մարդկությանը:
Նա առաջարկում է լուծում ՝ «հաստատել գլոբալ արդարություն», այն է ՝ «կառուցել գլոբալ կառավարման ավելի արդար ճարտարապետություն»: Դրան հասնելու ճանապարհը ՄԱԿ-ի համակարգի «արդար եւ հեղափոխական բարեփոխումներն» են, որը ներկայիս տեսքով չի բավարարում աշխարհի կարիքները, վստահ է Էրդողանը:
«Արդյունավետ բազմակողմանիություն»
Բարեփոխումների վերաբերյալ բանավեճը վերածնելիս Էրդողանը տեսնում է ՄԱԿ-ի համակարգի լեգիտիմության, նրա հնամաշության խնդիրը: Սակայն, միեւնույն ժամանակ, նա չի կորցնում հույսը ՄԱԿ-ի նկատմամբ ՝ որպես հաստատության, որտեղ կարող է գործել «արդյունավետ բազմակողմանիությունը»:
«Երկրների նեղ շահերից ելնելու» փոխարեն՝ Թուրքիայի նախագահը անհրաժեշտ է համարում կենտրոնանալ «ընդհանուր սկզբունքների» վրա՝ արդարության, հավասարության, ներկայացուցչության արդարության, թափանցիկության, հաշվետվողականության: Ելնելով այս սկզբունքներից, նա առաջարկում է մոդել ՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան վերածել օրենսդիր կառույցի, իսկ Անվտանգության խորհուրդը՝ գործադիր կառույցի:
Էրդողանի առաջարկները
Առաջինը, ինչն Էրդողանն առաջարկում է անել, վետոյի իրավունքի վերացման վրա կենտրոնացած օրակարգի ձեւավորումն է: Նրա կարծիքով, եթե 130 երկիր Գլխավոր ասամբլեայում որոշեն վերացնել Անվտանգության խորհրդի անդամների վետոյի իրավունքը, ապա դա բարոյական հիմք կստեղծի:
Էրդողանի այլ առաջարկներն են. ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի լիազորությունների ընդլայնում, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի լիազորությունների կրճատում, Անվտանգության խորհրդի հաշվետվողականություն Գլխավոր ասամբլեային, Գլխավոր ասամբլեայի կողմից Անվտանգության խորհրդի 20 մշտական անդամների ընտրություն՝ ներկայիս հինգի փոխարեն:

Эрдоган выступает за «более справедливый мир» и предлагает реформу ООН - Mediamax.am
Турецкая газета Sabah публикует статью о презентованной 6 сентября книге Реджепа Тайипа Эрдогана «Более справедливый мир возможен», в которой президент Турции обращает особое внимание на необходимость реформирования ООН и Совета безопасности ООН. Характерно, что книга издана накануне 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Предлагаем вашему внманию отрывки из статьи.
Рождается новый мир
Эрдоган - лидер, который много лет твердит о том, что судьба мира «не может быть подчинена тщеславию, амбициям, прихотям» пяти постоянных членов Совета Безопасности.
В новой книге Эрдоган обращает внимание на тот факт, что в эпоху после эпидемии COVID-19 рождается новый мир. Этот новый мир является «многополярным», однако нет никаких гарантий того, что многополярность принесет мир, безопасность и стабильность, отмечает президент Турции. Напротив, мир находится в той же точке, что и в период до крупных войн, и, если не действовать сообща, то наступит беда.
Эрдоган подчеркивает, что такие проблемы, как эпидемия, незаконная миграция, терроризм, глобальное потепление, голод, засуха, несправедливость, несостоявшиеся государства, гражданские войны, напряженность между государствами, растущий расизм, популизм и протекционизм, угрожают всему человечеству.
При этом он предлагает решение - «установить глобальную справедливость», а именно «построить более справедливую архитектуру глобального управления». Путь к этому лежит через «справедливую и революционную реформу» системы ООН, которая в нынешней форме не отвечает потребностям мира, уверен Эрдоган.
«Эффективная многосторонность»
Возрождая споры о реформе, Эрдоган видит проблему легитимности системы ООН, ее изношенности. Но при этом не теряет надежды на ООН как на институт, в котором может действовать «эффективная многосторонность».
Вместо того чтобы «исходить из узких интересов стран», президент Турции считает нужным сосредоточиться на «общих принципах»: справедливость, равенство, справедливость представительства, прозрачность, подотчетность. И, отталкиваясь от этих принципов, предлагает модель: превратить Генеральную Ассамблею в законодательную, а Совет Безопасности - в исполнительную структуру.
Предложения Эрдогана
Первое, что предлагает сделать Эрдоган, это сформировать повестку дня, сосредоточенную на отмене права вето. Он считает, что, если 130 стран соберутся вместе на Генеральной Ассамблее и примут решение об отмене права вето членов Совета безопасности, это создаст моральную основу.
Другие предложения Эрдогана: расширение полномочий Генеральной Ассамблеи, сокращение полномочий Совета Безопасности, подотчетность Совета Безопасности перед Генеральной Ассамблеей, избрание от Генеральной Ассамблеи 20 постоянных членов Совета Безопасности вместо пяти.