Մինչեւ հուլիսի վերջ օրական թեստերի քանակը կարող է հասնել 4000-ի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր ասել է, որ կորոնավիրուսով պայմանավորված հանրապետությունում հիվանդանոցների մահճակալային ֆոնդի ծավալումը շարունակվում է:
«Հիվանդանոցներում մահճակալային ֆոնդը մեծամասամբ մնում է զբաղված, շատ քիչ ազատ տեղեր են լինում»,- մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով թեստավորման քանակներին՝ Արսեն Թորոսյանն ասել է, որ արդեն կարողանում են օրական շուրջ 2500 թեստ իրականացնել:
«Առավելագույնը 3 շաբաթվա ընթացքում պետպատվերի շրջանակներում իրականացվող թեստավորումների ներուժը կհասցնենք մոտ 3000-ի: Մասնավոր լաբորատորիաների թեստավորման թվերն էլ գումարած, հնարավոր է, օրական ունենանք մոտ 4 000 թեստ» ,- ասել է նախարարը:

К концу июля количество ежедневных тестов может достичь 4000 - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян заявил сегодня, что в республике продолжается расширение больничного потенциала.
«Большинство больничных коек занято, остается очень мало свободных мест»,- отметил министр на пресс-конференции.
Комментируя количество проводимых тестов, Арсен Торосян сообщил, что на данный момент в среднем осуществляется 2500 тестов в день.
«Максимум за три недели мы доведем количество тестов в рамках госзаказа примерно до 3000. Если прибавить тесты, которые делают в частных лабораториях, то мы, скорее всего, будем делать по 4 000 тестов в день»,- отметил министр.