Նոյեմբերի 15-ին կմեկնարկի «WebԾիրան» կինոփառատոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը եւ Webtv.am ինտերնետ հեռուստատեսությունն այսօր հայտարարել են նոյեմբերի15-ից մինչեւ դեկտեմբերի 25-ը «WebԾիրան» համահայկական կինոփառատոնի անցկացման մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Webtv.am-ի տնօրեն Արայիկ Մանուկյանն այսօր ասել է, որ «WebԾիրան» կինոփառատոնին կարող են մասնակցել Հայաստանում եւ արտերկրում ապրող բոլոր հայ ռեժիսորները` ներկայացնելով 2-20 րոպե տեւողությամբ ֆիլմեր` առանց ժանրային սահմանափակումների:
Նրա խոսքով, յուրաքանչյուր ֆիլմ Webtv.am ինտերնետ հեռուստատեսությամբ ցուցադրվելու է 5 օր անընդմեջ, եւ այդ ընթացքում տեղի է ունենալու ինտերնետ քվեարկություն Webtv.am կայքում եւ Facebook սոցիալական ցանցում:
«Կինոփառատոնին ներկայացված ֆիլմերը կարող են նկարահանված լինել ցանկացած տեխնիկական միջոցով: Ֆիլմերն ընդունվելու են մինչեւ նոյեմբերի 15-ը, իսկ արդյունքները հրապարակվելու են դեկտեմբերի 25-ին` մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ: Սահմանված է 2 մրցանակ` «WebԾիրան»-ի գլխավոր մրցանակ` $ 1000 եւ խրախուսական մրցանակ` $ 500»,- տեղեկացրել է Արայիկ Մանուկյանը:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանն էլ ասել է, web-փառատոնը լավ գաղափար է, քանի որ «մեծ է այն մարդկանց թիվը, ովքեր չեն հաճախում կինոթատրոններ եւ այլ կերպ են ծանոթանում կինոաշխարհին»:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն էլ ասել է, որ համացանցի հնարավորությունները կարելի է արդյունավետ օգտագործել: «Այս web-լուծումը երեւան գալու հնարավորություն է տալիս կինոաշխարհում աշխույժ եւ տաղանդավոր մարդկանց, ովքեր հնարավորություն չունեն ներկայանալու այլ կինոփառատոններում»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

15 ноября стартует кинофестиваль “WebАбрикос” - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. ВиваСелл-МТС, международный кинофестиваль "Золотой абрикос” и интернет-телевидение Webtv.am обьявили сегодня о проведении с 15 ноября по 25 декабря всеармянского кинофестиваля "WebАбрикос”.
Как сообщает Медиамакс, директор Webtv.am Араик Манукян заявил сегодня, что в кинофестивале смогут участвовать все армянские режиссеры, проживающие в Армении и зарубежом, которые представят фильмы без жанровых ограничений продолжительностью от 2 до 20 минут.
По его словам, каждый фильм будет транслироваться на протяжении 5 дней на сайте Webtv.am и в течение этого времени будет проходить интернет-голосование на самом сайте и в социальной сети Facebook.
“Представленные на кинофестивале фильмы могут быть сняты посредством любой техники. Фильмы будут приниматься до 15 ноября, а результаты будут оглашены 25 декабря, на церемонии награждения. Определено два приза – главный приз в $‌1000 и поощрительный приз  - в $‌500”,- сообщил Араик Манукян.
В свою очередь основатель и деректор кинофестиваля “Золотой абрикос” Арутюн Хачатрян заявил, что web-фестиваль - хорошая идея, так как “достаточно много тех людей, которые не посещают кинотеатры и знакомятся с миром кино иным образом”.
Со своей стороны генеральный директор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян заявил, что возможности интернета можно использовать эффективно. “Данное web-решение позволяет проявить себя активным и талантливым людем мира кино, у которых нет возможности принять участие в других кинофестивалях”,- заявил Ральф Йирикян.