Երեւանում կհիմնվի «Ֆրանկոֆոնիայի ավան» - Mediamax.am
Այս մասին այսօր հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Երեւանում՝ Ֆրանկոֆոնիայի Խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական կոմիտեի նիստի բացմանը:
Անդրադառնալով 2018թ. հոկտեմբերի 11-12-ին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի հյուրընկալմանը՝ նախարարն ասել է, որ կարեւորագույն միջոցառումներից մեկը Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ֆորումի կազմակերպումն է:
«Մենք մեծ կարեւորություն ենք տալիս ֆրանկոֆոն ձեռնարկությունների եւ մասնագիտական, ինստիտուցիոնալ ցանցերի համախմբմանը տնտեսական կապերը խթանելու եւ գործարար միջավայրը բարելավելու տեսանկյունից: Մեր նպատակն է գագաթաժողովի ժամանակ հիմնել ֆրանկոֆոն գործարարների ցանց»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Գագաթաժողովը կանցնի «Ապրել միասին» խորագրով:
«Մենք համոզված ենք, որ «Ապրելով միասին»՝ հարգելով այն մարդասիրական արժեքները, որ մենք կիսում ենք, հնարավոր է նպաստել մեր հասարակությունների միասնության առավել ամրապնդմանը եւ ֆրանկոֆոն տարածքում խաղաղությանը եւ բարօրությանը»,- նշել է նախարարը:

Village of La Francophonie to be established in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Village of La Francophonie is planned to be established at the center of Yerevan.
This was stated by Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian at the opening of the session of the Committee on Political Affairs of the Parliamentary Assembly of La Francophonie, which took place in Yerevan.
Touching upon hosting the Summit of La Francophonie on October 11-12 this year, Minister Nalbandian said that La Francophonie Economic Forum is among the most important events to be organized.
“From the point of boosting economic ties and improving the business environment, we attach special importance to uniting francophone initiatives and professional, institutional networks. We aim at establishing a network of francophone businessmen during the summit,” Edward Nalbandian said.
The main theme of the summit was confirmed to be “Living Together”.
“We are convinced that “Living Together”, respecting humanitarian values that we all share will help us contribute to strengthening ties between our societies and establishing peace and prosperity in francophone area,” Edward Nalbandian concluded.