Համայնքները սեփական ուժերով կբացահայտեն աղետների վտանգները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աղետների ռիսկի նվազեցման ազգային պլատֆորմի շրջանակներում այսօր տեղի է ունեցել համայնքների դիմակայունությանը նվիրված (ԴԻՊԵԿՈ) ծրագրի 5-րդ շրջափուլի ներքո իրականացվող միջազգային ֆորումը։
ԱԻՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, ֆորումի հիմնական նպատակն է խթանել աղետների ռիսկի կառավարման գործընթացը համայնքային մակարդակում՝ նպաստելով դրանց դիմակայունության բարձրացմանը:
Ելույթ ունենալով ֆորումի բացմանը՝ ՀՀ ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ ներկա մարտահրավերների պայմաններում բոլոր հնարավոր դերակատարները պետք է  միավորեն իրենց ջանքերը՝ աղետների ռիսկի նվազեցման ոլորտում համընդհանուր խնդիրների համակարգման նպատակով:
«Իմ կողմից համապատասխան հրամանով արդեն իսկ հաստատվել է «Աղետների ռիսկի կառավարումը տեղական մակարդակում» կիրառական ուղեցույցը, որով համայնքներում սեփական ուժերով պետք է իրականացվեն վտանգների, խոցելիության եւ կարողությունների բացահայտման գործընթացներ»,- նշել է Դավիթ Տոնոյանը:
Նա ընդգծել է, որ աղետների ռիսկի տեսանկյունից մեծ ուշադրություն պետք է դարձնել մարզային եւ համայնքային ծրագրերի վերլուծությանը։
«Առանց աղետների ռիսկի նվազեցման հնարավոր չէ զարգանալ»,- ասել է նախարարը։
ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին վերահաստատել է ԵՄ հանձնառությունը՝ օժանդակելու գործընկեր երկրներին համայնքային մակարդակում աղետների ռիսկի նվազեցման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանն էլ  նշել է,  որ արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ կատարվել է հսկայական աշխատանք համայնքներում դիմակայունության խնդիրների բացահայտման եւ օրենսդրական դաշտը դրան համահունչ կատարելագործելու ուղղությամբ:

Armenian communities to identify disaster risks with own resources - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. An international forum has been held today within the 5th stage of the disaster preparedness programme (DIPECHO), in the framework of the national platform for disaster risk reduction.
The press service of the Armenian Ministry of Emergency Situations has informed that the main goal of the forum was to facilitate risks management on the level of communities, advancing the increase of their resilience.
While delivering a speech at the opening of the forum, Armenian Minister of Emergency Situations Davit Tonoyan has stated that all possible actors need to unite forces against current challenges in order to deal with common problems in the field of disaster risk reduction.
“I have already approved the guideline “Disaster risk management on local level”, which the communities will follow to identify the risks, vulnerabilities, and capacities with their own resources,” noted Davit Tonoyan.
He has stressed that special attention should be paid to analysis of programs in marzes and rural areas.
“It is impossible to move forward without reducing disaster risks,” said the minister.
Head of the European Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski has reiterated the EU’s commitment to assisting partner countries with the efforts aimed at reducing disaster risks on the level of local communities.
First Deputy Minister of Territorial Administration and Development of Armenia Vache Terteryan has noted that his department carried out impressive work with the Ministry of Emergency Situations to identify the issues of disaster resilience in the communities and correct the legislation accordingly.