Փորձագետը պատասխանել է Ամուլսարի վերաբերյալ մտահոգող հարցերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջազգային անկախ փորձագետ, բնապահպանական ճարտարագետ Լարրի Բրեքենրիջը հունվարի 12-ին ՀՀ բնապահպանության նախարարությունում նախարար Արծվիկ Մինասյանին, փոխնախարար Էրիկ Գրիգորյանին եւ նախարարության փորձագետներին ներկայացրել է Ամուլսարի ծրագրում բնապահպանական կառավարման մանրամասները:
Անկախ փորձագետը եւս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ Ամուլսարի հանքում չկան անկառավարելի ռիսկեր, եւ այն կառուցվում եւ շահագործվելու է ժամանակակից լավագույն փորձի կիրառմամբ:
«Լիդիան Արմենիա»-ում նշել են, որ 3 ժամ տեւած հանդիպման ընթացքում հնչել են ծրագրի հետ կապված խնդրահարույց հարցեր, այդ թվում՝ Սեւանի եւ այլ ջրային ռեսուրսների վրա ազդեցության եւ թթվային ապարների դրենաժի կառավարման վերաբերյալ մտահոգությունները: Փորձագետը նշել է, որ թթվային դրենաժը առկա է բնական պայմաններում եւ խնդիր է հանդիսանում ոսկու, արծաթի եւ պղնձի շատ հանքավայրերում: Այդքանով հանդերձ, միջազգային փորձը թույլ է տալիս այդ խնդիրը հաջողությամբ կառավարել: Ընդ որում, պայմանավորված բնական առանձնահատկություններով եւ այն հանգամանքով, որ հանքաքարը լիովին օքսիդացված է, իսկ դատարկ ապարների միայն մի մասն է պոտենցիալ թթվագոյացնող, Ամուլսարում թթվային դրենաժի խնդիրը շատ ավելի մեղմ է, քան արդյունավետ կառավարվող բազմաթիվ այլ ժամանակակից հանքերում:
Ներկայացվել է կառավարման մանրամասն նախագիծը, որն Ամուլսարում ավելի քան 7 տարի իրականացված հետազոտական աշխատանքների արդյունք է: Այն ապահովում է շրջակա բոլոր ջրային ռեսուրսների արդյունավետ պաշտպանություն: Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ Ամուլսարի ծրագիրը ջրի որակի վրա բացասական ազդեցություն չի ունենա: Դրա երաշխիքն են աղտոտման կանխարգելման ակտիվ միջոցառումները եւ ջրի կառավարման ամենաժամանակակից մեթոդները, այդ թվում՝ հանքի տարածքի ջրերի շարունակական կիրառումը տեխնոլոգիական գործընթացում: Լարրի Բրեքենրիջը ներկայացրել է կառավարման նմանօրինակ տարբերակներ Միացյալ Նահանգների հանքերից:
Մասնագիտական հանդիպումը նախատեսվում էր անցկացնել «Լիդիան»-ի ներկայացուցիչների եւ վերջերս հրապարակված Ամուլսարի ծրագրի քննադատական զեկույցների հեղինակների միջեւ: Վերջիններս, սակայն, չնայած նախնական համաձայնությանը, հրաժարվել են մասնակցել մասնագիտական քննարկմանը: Հանդիպմանը ծրագրի քննադատներից ներկայացել էր միայն Էկոլոգոնոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սաղաթելյանը, որը սակայն լքել է դահլիճը հանդիպման  սկզբից՝ առանց տեսակետ հայտնելու:
Լարրի Բրեքենրիջն Ամերիկյան Global Resource Engineering ընկերության փորձագետ է, կանադական օրենսդրության համապատասխան որակավորված մասնագետ (QP): Այս կոչումն ունեցող մասնագետների տեսակետները ունեն իրավական ուժ եւ տեխնիկատնտեսական հաշվետվություններում ու Կանադայի արժեթղթերի եւ բորսայի հանձնաժողովի կողմից պահանջվող այլ փաստաթղթերում ընդունվում են որպես հիմք: Լարրի Բրեքենրիջը ունի տարբեր երկրներում հանքերի բնապահպանական կառավարման 20 տարվա փորձառություն, բազմաթիվ գիտական հոդվածների հեղինակ է: Նա մեկն է միջազգային ճանաչում ունեցող փորձագետներից, որոնք մասնակցել են Ամուլսարի ծրագրի բնապահպանական կառավարման նախագծի մշակմանը եւ իրագործմանը:

International expert gives clarifications to questions on Amulsar - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. On January 12 Larry Breckenridge, registered professional engineer and international independent expert, presented details of the environmental management of the Amulsar project at Ministry of Nature Protection of Armenia. Minister Artsvik Minasyan, Deputy Minister Erik Grigoryan and the experts of the ministry participated in the meeting.
The independent expert explained that all risks at Amulsar are manageable and that the project is being developed in line with good modern industry practice.
During the 3 hour meeting, all questions of concern around Amulsar were discussed, including the public concerns around Sevan Lake, impact on water resources, and acid rock drainage (ARD) management. Larry Breckenridge explained that ARD occurs naturally and is a common issue in many gold, silver or copper mining projects. Nevertheless, modern mining has the experience and means to manage the problem. In case of Amulsar, the risk of ARD is milder than in many other mining projects that are successfully controlling ARD. This is due to certain project specifics, such as fully-oxidized ore and the fact that only a portion of the barren rock is potentially-acid generating.
The detailed ARD management plan, that is a result of over seven years of extensive research on Amulsar, was presented. It ensures reliable protection of all surrounding water resources.  The study determined that there is no significant water quality impact from the Amulsar project.  This due to active pollution-prevention measures, state-of-the art water treatment, and the fact that mining-impacted water will be consumed by operations.  Larry Breckenridge presented some successful examples of similar ARD management in mining projects in the US that use the same technology that Amulsar will employ.
The expert discussion was planned to be held between Lydian representatives and the authors of recent public reports criticizing the Amulsar project. However, despite a previously-expressed willingness, the authors of the reports refused to participate at the expert meeting. Armen Saghatelyan, the Director of the Ecological and Noosphere Studies Center was the only project critic that came to the meeting, however, he chose to leave at the start of the meeting, with no participation.
Larry Breckenridge is an expert with the US-based Global Resource Engineering. He is a Qualified Person (QP) under Canadian legislation. This status allows him to provide a legally binding opinion for feasibility studies and other documents required under the Securities Exchange Commission. Larry Breckenridge has more than 20 years of experience in mining environmental management internationally and is an author of many technical articles. He is one of the many internationally recognized qualified experts involved in the design and implementation of the environmental management of the Amulsar mine.