Լուսանկարը` REUTERS/Alkis Konstantinidis
2017թ. հունվարի 28-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր առաջին հեռախոսազրույցն ունեցավ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: REUTERS/Jonathan Ernst.
Մոսուլից տեղահանված կանայք հանգստանում են անապատում եւ սպասում իրենց տեղափոխմանը: REUTERS/Zohra Bensemra.
Տոկիոյում Christian Dior-ի Haute Couture գարուն-ամառ 2017թ.-ի ցուցադրության փորձին սպասող մոդելները «կռիվ են տալիս» ուժեղ քամու դեմ: REUTERS/Toru Hanai.
Մոսուլում Իրաքի հատուկ ջոկատայինի կողմից սպանվել է Իսլամական պետության (ISIS) մահապարտ ահաբեկիչը: REUTERS/Goran Tomasevic.
Հույն դերասանուհի Կատերինա Լեհուն գլխավոր Քրմուհու դերում՝ 2018թ.-ի Փհենչհանի Ձմեռային Օլիմպիական խաղերի կրակը վառելու արարողության ժամանակ:  REUTERS/Alkis Konstantinidis.
Արտասվող տղամարդը Մոսուլի ճակատամարտի ժամանակ քաղաքի տարածքից դուրս է հանում դստերը: REUTERS/Goran Tomasevic.
Բնակիչները նայում են Կանադայի Ֆերիլենդ Նյու Ֆաունդլենդի Հարավային ափով («Այսբերգի նրբանցք») անցնող տարվա առաջին այսբերգին: REUTERS/Jody Martin.
Տեղահանված իրաքցի աղջիկը արտասվում է Համամ ալ-Ալիլ ճամբար մտնելիս: REUTERS/Suhaib Salem.
Կրասնոյարսկի Խորեոգրաֆիայի քոլեջի ուսանողները պատրաստվում են քննությանը: REUTERS/ Ilya Naymushin.
Վենեսուելայի Սան Կրիստոբալ քաղաքում ոստիկանական ուժերի եւ ցուցարարների բախման դրվագներից մեկը: REUTERS/Carlos Eduardo
Ramirez.
Երգչուհի Մադոննան գրկախառնվում է որդու՝ Դեյվիդ Բանդայի հետ՝ Մալավիում հիվանդանոցի բացման արարողության ժամանակ: Reuters/Siphiwe Sibeko.
Ռոհինջա փախստական 6-ամյա Մուհամեդ Հերոնը եւ նրա 4-ամյա եղբայր Մոհամեդ Աքտերը ցուցադրում են իրենց ստացած այրվածքները: REUTERS/Jorge Silva.
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հետեւում է Hwasong-12 հրթիռի գործարկմանը: KCNA/Reuters.
Մահացած կետը Ռիո դե Ժանեյրոյի Իպանեմա լողափում: REUTERS/Pilar Olivares.
4-ամյա Ռոհինջա փախստական Հոսնե Արան: REUTERS/Hannah McKay.
Մոնիկա Բելուչին համբուրում է դերասան Ալեքս Լուցին՝ Կաննի 70-րդ կինոփառատոնի բեմի վրա: REUTERS/Eric Gaillard.
Նոր Դելիում՝ Յամունա գետի վրա, տղամարդիկ կերակրում են ճայերին: REUTERS/Saumya Khandelwal.
Հյուսիսային Կորեայի սինխրոն լողի թիմի վարժանքը Բուդապեշտում անցկացվող Ջրային մարզաձեւերի աշխարհի առաջնությունում: REUTERS/Stefan Wermuth.

Photo: REUTERS/Alkis Konstantinidis
U.S. President Donald Trump speaks by phone with Russia's President Vladimir Putin in the Oval Office at the White House in Washington, U.S. January 28, 2017. REUTERS/Jonathan Ernst.
Displaced Iraqi women who just fled their home, rest in the desert as they wait to be transported while Iraqi forces battle with Islamic State militants in western Mosul, Iraq. REUTERS/Zohra Bensemra.
Models struggle against strong wind before the rehearsal of Christian Dior's Haute Couture Spring-Summer 2017 live show in Tokyo.  REUTERS/Toru Hanai.
An Iraqi special forces soldier shot dead an Islamic State suicide bomber in Mosul.  REUTERS/Goran Tomasevic.
Greek actress Katerina Lehou, playing the role of High Priestess with the flame on the torch during the Olympic flame lighting ceremony for the Pyeongchang 2018 Winter Olympics.  REUTERS/Alkis Konstantinidis.
A man cries as he carries his daughter while walking from an Islamic State-controlled part of Mosul towards Iraqi special forces soldiers during a battle in Mosul.  REUTERS/Goran Tomasevic.
Residents view the first iceberg of the season as it passes the South Shore, also known as "Iceberg Alley", near Ferryland Newfoundland, Canada.  REUTERS/Jody Martin.
A displaced Iraqi girl cries before entering Hamam al-Alil camp, as Iraqi forces battle with Islamic State militants, south of Mosul. REUTERS/Suhaib Salem.
Students of the Krasnoyarsk choreographic college do leg-splits as they study for an exam.  REUTERS/ Ilya Naymushin.
Riot security forces clash with demonstrators as a motorcycle is set on fire during a protest in San Cristobal, Venezuela. REUTERS/Carlos Eduardo Ramirez.
US singer Madonna embraces her son, David Banda ahead of the opening of the Mercy James hospital in Blantyre, Malawi, July 11,2017. Reuters/Siphiwe Sibeko.
Rohingya refugees Mohamed Heron, 6, and his brother Mohamed Akter, 4, pose for a portrait to show burns on their bodies at refugee camp in Bangladesh.  REUTERS/Jorge Silva.
North Korean leader Kim Jong Un watches the launch of a Hwasong-12 missile.  KCNA/Reuters.
A dead whale is seen on the shore of Ipanema beach in Rio de Janeiro.  REUTERS/Pilar Olivares.
Hosne Ara, 4, a Rohingya refugee. REUTERS/Hannah McKay.
Monica Bellucci kisses actor Alex Lutz on stage of the 70th Cannes Film Festival.  REUTERS/Eric Gaillard.
Men feed seagulls along the Yamuna river on a smoggy morning in New Delhi, India.  REUTERS/Saumya Khandelwal.