Լիանա Ասոյանը եւ Ջուլյա Բարսեղյանը
Յուրաքանչյուր երեխային հարկավոր է սուպերհերոս, որը կիրականացնի իր ամենանվիրական երազանքը: Նման եզրահանգման են եկել ընկերուհիներ Ջուլյա Բարսեղյանը եւ Լիանա Ասոյանը, որոնք կյանքի են կոչել  «Երազանք» բարեգործական նախագիծը. այն ուղղված է քաղցկեղով հիվանդ երեխաների երազանքների իրականացմանը:
Ինչպես ամեն ինչ սկսվեց
Մեկ տարի առաջ Լիանան համացանցում պատահաբար տեսավ մի գրառում այն մասին, որ քաղցկեղով տառապող 3-ամյա տղային չի հաջողվել փրկել, եւ նա Նոր տարվա նախաշեմին մահացել է:
«Երեւի հենց այդ ժամանակ ես գիտակցեցի, որ այդ ամենը գոյություն ունի, եւ դրանից չես փախչի: Կան երեւույթներ, որոնք չենք կարող ո՛չ բացատրել, ո՛չ էլ կանխել՝ դրանց դեմ հարկավոր է պայքարել»,- ասում է Լիանան:
Իր մտերիմ ընկերուհի Ջուլյայի հետ Լիանա հորինեց  այդ սարսափելի հիվանդության դեմ պայքարի սեփական բանաձեւը՝ իրականացնել երեխաների ամենանվիրական, երբեմն էլ՝ շատ չնչին եւ զվարճալի ցանկությունները:
«Երեխաների ժպիտը եւ փայլող աչքերը տեսնելու համար ահռելի գումարներ հարկավոր չեն: Գունազարդում, տիկնիկ, զգեստ…Ցանկացած փոքրիկ նվեր կարող է ուրախացնել նրանց»,- կարծում է Ջուլյան եւ մի զավեշտալի դեպք հիշում. հարցին, թե ինչ կցանկանար ստանալ, 6-ամյա Թամարան առանց երկար մտածելու պատասխանել է՝ շպրոտ: Հետո պարզվել է, որ աղջնակը վատ է սնվում, իսկ շպրոտը նրա սիրելի ուտելիքն էր: Ինչպես եւ խոստացել էին, Թամարայի ցանկությունը կատարվեց. նա ստացավ կարմիր ժապավենով կապված շպրոտի պահածո եւ շատ ուրախացավ:
Ոգեշնչման աղբյուրները
Էներգիայի եւ ոգեշնչման ահռելի լիցքեր Լիանա եւ Ջուլյան ստանում են հենց այն երեխաներից, որոնց հետ շփվում են: Ըստ աղջիկների, չնայած փոքր տարիքին՝ երեխաները տոկունությամբ տանում են փորձությունը եւ չեն կորցնում առողջանալու հույսը:
«Ինձ նաեւ շատ ոգեւորեց Կոնստանտին Խաբենսկիի դասախոսությունը «Ինչպե՞ս կարող են օրինակելի անձիք օգնել համայնքներին եւ մղել նրանց գործողությունների՝ հանուն աշխարհում ամենախոցելի խմբերի» Aurora Dialogues-ի շրջանակում, որի ժամանակ մի փոքրիկ անձամբ շնորհակալություն հայտնեց դերասանին՝ ասելով, որ «քեռի Կոստյայի» հիմնադրամն օգնեց իրեն հաղթահարել հիվանդությունը»,- հիշում է Ջուլյան:
Լուսանկարը` «Երազանք» նախագիծ
Իսկ Լիանան հիշում է մի տեսանյութ, որում քաղցկեղով հիվանդ 5-ամյա Սոնյան դուրս եկավ բեմ եւ երգեց իր կուռքի՝ երգչուհի Դիանա Արբենինայի հետ միասին.
«Ինձ շատ էր հուզել այդ պատմությունը: Սկսեցի փնտրել աղջկան սոցցանցերում եւ պարզեցի, որ նա ապաքինվել է: Դա ինձ հավատ ներշնչեց, որ երազանքի իրականացումը կարող է շատ բան փոխել»:
Ամենադժվարը
Աղջիկների խոսքով՝ չնայած մանր խնդիրներին եւ խոչընդոտներին, որոնք ծագում են կազմակերպչական հարցերում, ամենադժվարը հույզերը կառավարելն է:
«Հնարավոր է, որ մեզ պակասում է էմոցիոնալ սպառումը եւ դատարկությունը հաղթահարելու համար անհրաժեշտ դիմադրողականությունը»,- խոստովանում է Լիանան:
Այս դժվարությանն աղջիկներն առաջին անգամ առերեսվեցին, երբ ծանոթացան 9-ամյա Արփիի հետ, որը տառապում էր 4-րդ աստիճանի Յուինգի սարկոմայով: Բժիշկներն ասել էին, որ աղջնակի մոտ ապաքինման հույսեր չկան, եւ դադարեցրել էին բուժումը: Արփին երազում էր հանդիպել երաժիշտ, հումորիստ եւ դերասան Գարիկ Պապոյանի հետ եւ նրա ձեռքից կիթառ ստանալ: Մի քանի օրում աղջիկներին հաջողվեց կիթառ գտնել, կապ հաստատել Գարիկի հետ եւ կազմակերպել անակնկալը:
«Գլխումս անընդհատ հնչում էր նրա մոր խոսքը, որ բժիշկները քիչ ժամանակ են տվել: Այն մի քանի օրվա ընթացքում, երբ մենք զբաղվում էինք անակնկալը կազմակերպելով, ես անընդհատ արթնանում էի մտքով, որ գուցե չհասցնենք: Վախենում էի զանգահարել աղջկա մորը եւ ի պատասխան լսել, որ ուշացել ենք»:
Բարեբախտաբար, անակնկալը ստացվեց: Սակայն դա Արփիի վերջին երազանքն էր: Մեկ շաբաթ անց աղջնակը մահացավ: Աղջիկները խոստովանում են, որ դրանից հետո դեռ երկար ժամանակ պահանջվեց ուշքի գալու համար: Երկակի զգացողություններ էին հետապնդում. մի կողմից՝ ուրախություն, որ հաջողվեց կյանքի կոչել երեխայի երազանքը, մյուս կողմից՝ դատարկություն եւ կորստյան վիշտ:
«Յուրաքանչյուր երեխա, որի հետ մենք ծանոթանում ենք, որոշակի առումով հարազատ է դառնում: Ուժեղ կապվածություն է ստեղծվում, եւ յուրաքանչյուրի համար սկսում ես յուրովի անհանգստանալ»,- խոստովանում է Ջուլյան:
Վստահության եւ սրտացավության մասին
«Երազանք» բարեգործական նախագիծը գործարկվել է ոչ վաղ անցյալում, եւ գրառումներին հիմնականում արձագանքում են հարազատներն ու ընկերները: Սակայն Լիանան եւ Ջուլյան չեն վհատվում. նախագիծը նոր է, եւ, հնարավոր է, որ դրա մասին քիչ մարդ գիտի: Սակայն օգնելու պատրաստակամությունը եւ անձնուրաց մոտեցումը շատ են մոտիվացնում: Ամենահրաշալին այն է, որ, երբեմն, մեկ երազանքը հնարավոր է լինում լուծել մի հոգու միջոցով՝ գրառում կատարելուց հաշվված րոպեներ անց:
Աղջիկներն աշխատում են Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի հետ, որտեղ դիմում են հիմնականում անապահով ընտանիքները:
«Մենք համեմատաբար վերջերս ենք սկսել մեր գործունեությունը եւ բաց ենք ցանկացած համագործակցության համար: Ուրախ կլինենք գտնել համախոհներ եւ շարունակել զբաղվել այս գործով»,- ասում է Ջուլյան:
P.S. 9-ամյա Արփիի հետ աշխատող հոգեբանը ցույց էր տվել Լիանային եւ Ջուլյային աղջնակի նկարներից մեկը: Թղթի վրա պատկերված էր մի կապույտ թռչուն, իսկ ներքեւում գրված էր «հաղթանակ»: Ցանկություն է առաջանում անել հնարավոր ամեն բան, որպեսզի այդ երեխաների կապույտ թռչունները միշտ թռչեն:

Лиана Асоян  и Джулия Барсегян
Каждому ребенку нужен свой супергерой, который осуществит их самую сокровенную мечту. К такому выводу пришли подруги Джулия Барсегян и Лиана Асоян, которые запустили благотворительный проект «Еразанк» (Мечта), направленный на исполнение желаний детей, больных онкологическими заболеваниями.
Как все начиналось
Год назад Лиана случайно наткнулась в Интернете на публикацию о  том, что 3-летнего мальчика, страдающего от онкологического заболевания, не удалось спасти, и он умер перед Новым годом.
«Наверное, именно тогда я пришла к тому, что это существует и от этого никуда не деться. Есть явления, которые нельзя ни объяснить, ни пресечь: с ними нужно бороться», - говорит Лиана.
Вместе со своей близкой подругой Джулией Лиана придумала свою формулу облегчения борьбы с этим страшным недугом - исполнять самые сокровенные, а порой очень незначительные и забавные желания детей.
«Для улыбок и блеска в глазах детей не нужны огромные финансы. Раскраски, кукла, платье… Любой крохотный подарок способен развеселить их», - считает Джулия,  вспоминая забавный случай. 6-летняя Тамара на вопрос о том, что бы ей хотелось получить, долго не думая, ответила: шпроты. Как выяснилось потом, девочка плохо питалась, а шпроты были ее излюбленной едой. Как и обещали, желание Тамары было выполнено: она получила консервную банку со шпротами, аккуратно завязанную красивым бантиком, и очень обрадовалась.
Источники вдохновения
Огромный заряд энергии и вдохновения Лиана и Джулия получают именно от детей, с которыми общаются. По словам девушек, несмотря на юный возраст, дети стойко переносят испытание и не теряют надежду на выздоровление.
«Меня также очень вдохновила лекция Константина Хабенского «Эффективная ролевая модель: как вдохновить других помогать тем, кто остро в этом нуждается?» в рамках «Диалогов Авроры», во время которой ребенок лично поблагодарил актера, сказав, что основанный «дядей Костей» фонд помог ему победить болезнь»,- вспоминает Джулия.
Фото: проект «Еразанк»
А Лиане вспомнилось видео, в котором 5-летняя Соня, больная онкологическим заболеванием, вышла на сцену и спела вместе со своим кумиром – певицей Дианой Арбениной. «Меня очень тронула эта история. Я стала искать эту девочку в соцсетях и выяснила, что она поправилась. Это придало мне большую веру в то, что осуществление мечты может изменить многое».
Самое трудное
По словам девушек, несмотря на мелкие проблемы и препятствия, которые возникают на организационном уровне, труднее всего контролировать эмоции. «Возможно, у нас пока нет иммунитета, чтобы пересилить эмоциональное истощение и пустоту»,- признается Лиана. С этой трудностью девушки столкнулись впервые, когда познакомились с 9-летней Арпине, которая страдала от саркомы Юинга в 4-й стадии. Врачи сказали, что шансов выздороветь у девочки не осталось, и приостановили лечение. Арпи мечтала встретиться с музыкантом, юмористом и актером Гариком Папояном и получить из его рук гитару. За пару дней девочкам удалось найти гитару, связаться с Гариком и организовать сюрприз. «У меня в голове рефреном отдавались слова ее матери о том, что врачи дали мало времени. В течение тех нескольких дней, когда мы были заняты организацией ее сюрприза, я постоянно просыпалась с мыслью о том, а вдруг мы не успеем. Боялась позвонить маме девочки и в ответ услышать, что мы опоздали». К счастью, сюрприз удался. Но это была последняя мечта Арпи. Спустя неделю девочка скончалась. Девочки признаются, что после этого им пришлось долго приходить в себя. Одолевали двоякие чувства: с одной стороны - радость, что удалось все претворить в жизнь мечту девочки, а с другой стороны – пустота и горечь утраты.
«Каждый ребенок, с которым мы знакомимся, становится в какой-то мере родным. Появляется сильная привязанность, и за каждого из них начинаешь переживать по-своему»,- признается Джулия.
О доверии и отзывчивости
Благотворительный проект «Еразанк» был запущен не так давно, и на публикации в основном отзываются родные и друзья. Но Лиана и Джулия не отчаиваются: проект новый, и, возможно, о нем знают немногие. Но готовность помочь и отдача людей очень мотивируют. Самое прекрасное, что иногда одну мечту можно исполнить на уровне одного человека за считанные минуты после публикации. Девушки работают с Национальным центром онкологии имени Фанарджяна, куда в основном обращаются необеспеченные семьи. «Мы сравнительно недавно начали свою деятельность и открыты к любому сотрудничеству. Будем рады найти единомышленников и продолжать этим заниматься», - говорит Джулия.
P.S. Психолог, которая работала с 9-летней Арпи, показала Лиане и Джулии одну из картин девочки. На бумаге была нарисована синяя птица, а внизу подпись– «победа». Хочется сделать все возможное, чтобы синие птицы этих детей взлетали всегда.