Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին՝ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի անցած հարուստ պետական-քաղաքական ուղին եւ պատկառելի փորձը լավագույնս կծառայեն Գերմանիայի հետագա զարգացմանը:
ՀՀ նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ վերջին տարիներին ակտիվացել են երկկողմ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը եւ փոխադարձ այցերը:
«Այսօր Գերմանիան նաեւ Հայաստանի առաջնային տնտեսական եւ դոնոր գործընկերներից է, մեր երկրում ընթացող լայնամասշտաբ բարեփոխումների հետեւողական աջակիցը:
Մեծապես կարեւորում եմ այն հանգամանքը, որ մեր գործակցությունը խարսխվում է ոչ միայն փոխադարձ շահերի, այլեւ ընդհանուր արժեհամակարգի վրա: Դրա վկայությունն էր նաեւ անցյալ տարի Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունումը:
Անձամբ ծանոթ լինելով Ձեր պրոֆեսիոնալիզմին ու հայրենասիրությանը՝ համոզված եմ, որ Ձեր պաշտոնավարման ընթացքում մեր երկկողմ հարաբերությունները ոչ միայն կպահպանեն ներկայիս դինամիկան, այլեւ նոր խթան կստանան՝ ի նպաստ մեր երկրների եւ ժողովուրդների բարօրության»,- ասել է ՀՀ նախագահը:

Frank-Walter Steinmeier and Serzh Sargsyan
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan addressed a congratulatory message to Frank-Walter Steinmeier on the occasion of his election as German President.
Serzh Sargsyan stated his confidence that Frank-Walter Steinmeier’s saturated career and estimated experience in state and political affairs will best serve the further development of Germany.
Armenian President shared his appreciation for intensification of high-level bilateral political dialogue and mutual visits between Armenia and Germany in recent years.
“Today Germany is one of Armenia’s primary economic and donor partners, and a consistent supporter of large-scale reforms in our country.
I attach great importance to the fact that our cooperation is facilitated not only by mutual interests, but also by the mutual system of values. It is proved by the Resolution on Armenian Genocide, adopted by the German Bundestag last year.
Being personally aware of your professionalsm and patriotism, I am certain that our bilateral relations will not just maintain their current level, but will also acquire new pace during your service, contributing to prosperity of our countries,” Armenian President said.