Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին՝ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի անցած հարուստ պետական-քաղաքական ուղին եւ պատկառելի փորձը լավագույնս կծառայեն Գերմանիայի հետագա զարգացմանը:
ՀՀ նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ վերջին տարիներին ակտիվացել են երկկողմ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը եւ փոխադարձ այցերը:
«Այսօր Գերմանիան նաեւ Հայաստանի առաջնային տնտեսական եւ դոնոր գործընկերներից է, մեր երկրում ընթացող լայնամասշտաբ բարեփոխումների հետեւողական աջակիցը:
Մեծապես կարեւորում եմ այն հանգամանքը, որ մեր գործակցությունը խարսխվում է ոչ միայն փոխադարձ շահերի, այլեւ ընդհանուր արժեհամակարգի վրա: Դրա վկայությունն էր նաեւ անցյալ տարի Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունումը:
Անձամբ ծանոթ լինելով Ձեր պրոֆեսիոնալիզմին ու հայրենասիրությանը՝ համոզված եմ, որ Ձեր պաշտոնավարման ընթացքում մեր երկկողմ հարաբերությունները ոչ միայն կպահպանեն ներկայիս դինամիկան, այլեւ նոր խթան կստանան՝ ի նպաստ մեր երկրների եւ ժողովուրդների բարօրության»,- ասել է ՀՀ նախագահը:

Серж Саргсян поздравил Франка-Вальтера Штайнмайера
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян поздравил Франка-Вальтера Штайнмайера с избранием на пост президента Германии.
Серж Саргсян выразил уверенность, что значительный опыт Франка-Вальтера Штайнмайера и пройденный им богатый государственно-политический путь наилучшим образом послужат дальнейшему развитию Германии.
Президент Армении с удовлетворением констатировал, что между Арменией и Германией за последние годы активировались политический диалог на высшем уровне и взаимные визиты.
«Сегодня Германия является также первостепенным экономическим партнером и донором Армении, это постоянный соратник широкомасштабных реформ, проходящих  в нашей стране.
Я придаю важность тому обстоятельству, что наше партнерство базируется не только на взаимных интересах, но и на общих ценностях. Свидетельством этому является принятие резолюции о признании Геноцида армян со стороны германского Бундестага в прошлом году.
Будучи лично знаком с Вашим профессионализмом и патриотизмом, я уверен, что в период Вашей деятельности отношения наших стран не только сохранят нынешнюю динамику, но и получат новый стимул, во благо процветания наших стран и народов», - сказал президент Армении.