Կբացառվեն կենսաթոշակային համակարգում առկա կոռուպցիոն ռիսկերը, ասել է նախարարը
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունում շարունակվում են կենսաթոշակների վճարման ցուցակների ճշգրտման աշխատանքները:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ մինչեւ 2011թ. ավարտը նախատեսվում է ձեւավորել պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների կենտրոնացված միասնական շտեմարան, որտեղ կներառվեն նույնականացման տվյալներով կենսաթոշակառուները, ինչն, ըստ նախարարի, կբացառի կոռուպցիոն ռիսկերը:
Արթուր Գրիգորյանի խոսքերով, 2011թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ սոցիալական ապահովության պետական ծառայության 42 տարածքային ստորաբաժանումներում ավարտվել են կենսաթոշակի գործերի գույքագրման աշխատանքները եւ կատարված ուղղումների արդյունքում 1 ամսվա կտրվածքով խնայվել է 11 մլն դրամ:
Հուլիսի 1-ի դրությամբ առկա են չճշգրտված տվյալներով 6249 կենսաթոշակառուներ, ասել է նախարարը:
Նա տեղեկացրել է, որ ընտանեկան նպաստի համակարգում հաշվառված ընտանիքների տվյալների ճշտման արդյունքում տարեսկզբից ընտանեկան նպաստի իրավունքը կորցրել են շուրջ 3000 ընտանիքներ:
Արթուր Գրիգորյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ տվյալների ճշգրտման արդյունքում խնայված գումարների հաշվին 21-ից 35%-ով աճել են հաշմանդամ զինծառայողներին եւ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին տրվող գումարները:

Коррупционные риски в пенсионной системе Армении будут исключены, заявил министр - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В министерстве труда и социальных вопросов Армении продолжаются работы по уточнению пенсионных списков.
Как сообщает Медиамакс, министр труда и социальных вопросов Артур Григорян сказал сегодня, что до конца года планируется сформировать единую централизованную базу данных, куда будут включены идентифицированные пенсионеры, что, по словам министра, исключит коррупционные риски.
По словам Артура Григоряна, по состоянию на 1-е июля 2011г. в 42-х территориальных подразделениях государственой службы соцобеспечения завершились работы по инвентаризации пенсионных дел и в результате внесенных уточнений в месячном разрезе было сэкономлено 11 млн драмов.
По состоянию на 1 июля имеются 6249 пенсионеров, данные которых еще не уточнены, сказал министр. Он также сообщил, что в результате уточнения данных семей, включенных в систему пособий, около 3000 семей с начала года лишились права на получения пособий.
Артур Григорян сообщил, что за счет сумм, сэкономленных в результате уточнения данных, были увеличены пособия, выплачиваемые военнослужащим-инвалидам и семьям погибших военнослужащих.