Կբացառվեն կենսաթոշակային համակարգում առկա կոռուպցիոն ռիսկերը, ասել է նախարարը
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունում շարունակվում են կենսաթոշակների վճարման ցուցակների ճշգրտման աշխատանքները:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ մինչեւ 2011թ. ավարտը նախատեսվում է ձեւավորել պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների կենտրոնացված միասնական շտեմարան, որտեղ կներառվեն նույնականացման տվյալներով կենսաթոշակառուները, ինչն, ըստ նախարարի, կբացառի կոռուպցիոն ռիսկերը:
Արթուր Գրիգորյանի խոսքերով, 2011թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ սոցիալական ապահովության պետական ծառայության 42 տարածքային ստորաբաժանումներում ավարտվել են կենսաթոշակի գործերի գույքագրման աշխատանքները եւ կատարված ուղղումների արդյունքում 1 ամսվա կտրվածքով խնայվել է 11 մլն դրամ:
Հուլիսի 1-ի դրությամբ առկա են չճշգրտված տվյալներով 6249 կենսաթոշակառուներ, ասել է նախարարը:
Նա տեղեկացրել է, որ ընտանեկան նպաստի համակարգում հաշվառված ընտանիքների տվյալների ճշտման արդյունքում տարեսկզբից ընտանեկան նպաստի իրավունքը կորցրել են շուրջ 3000 ընտանիքներ:
Արթուր Գրիգորյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ տվյալների ճշգրտման արդյունքում խնայված գումարների հաշվին 21-ից 35%-ով աճել են հաշմանդամ զինծառայողներին եւ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին տրվող գումարները:

Corruption risks in Armenian pension system to be ruled out, stated the Minister
Yerevan/Mediamax/. The Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia continues the works on specifications in the pension lists.
Today, Minister of Labor and Social Affairs Artur Grigoryan said that by the end of the year a joint centralized data base including identified pensioners is due to be formed and according to the Minister, it will rule out corruption risks, Mediamax reports.
According to Artur Grigoryan, as of 1 July 2011, the works on pension cases inventory were completed in 42 territorial departments of the state social security service, and due to the specifications AMD 11mln was economized on a monthly basis.
As of July 1, there are the data of 6249 pensioners are not specified yet, said the Minister. He also informed that from early 2011, data specification of the families included in the allowance system resulted in depriving about 3000 families of the right of receiving the allowance.
Artur Grigoryan said that the allowances paid to disabled military servicemen and families of the late military servicemen were increased at the expense of the sums economized due to data specification.