Լուսանկարը` IDeA/Edgar Barseghyan
Հայաստանյան այցի նախավերջին օրը Նոբելյան հինգ դափնեկիրներ Աարոն Չեխանովերը, Էյիթի Նեգիսին, Դան Շեխտմանը, Ադա Յոնաթը եւ Ջոն Ուորենն այցելեցին UWC Դիլիջան քոլեջ:
Բնագիտության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի արժանացած գիտնականներին հանդիպելու համար հավաքվել էին ոչ միայն քոլեջի սաները, այլեւ Տավուշի մարզի եւ Երեւանի կրթական հաստատությունների ուսանողներն ու ավագ դասարանների աշակերտները, մասնավորապես՝ բնագիտական առարկաներով հետաքրքվածները:
Դպրոցի հյուրերը ներկաների հետ կիսվել են հաջողության իրենց պատմություններով ու պատասխանել են հարցերին: Գիտնական դառնալու երազանքից մինչեւ ստամոքսների բակտերիաներ, մոլորակի գերբնակեցվածությունից մինչեւ հակաբիոտիկներ եւ երկարակեցություն. դպրոցականների հարցերը տարբեր էին:
Ճապոնացի քիմիկոս Էյիթի Նեգիսին քիմիան բնութագրել է որպես «լեգո», որը, նրա բնորոշմամբ՝ մեծ համբերություն պահանջող եւ դեպի գիտական բացահայտումների տանող «խաղ» է:
Էյիթի Նեգիսին Էյիթի Նեգիսին
«Շատերը կարող են կարծել, թե Նոբելյան մրցանակ ստանալը գիտնականի համար վերջին հանգրվանն է: Իրականում, Նոբելյան մրցանակ ստանալը միայն սկիզբն է՝ նոր բացահայտումների, գիտական նոր դեգերումների համար»,- հավաքվածներին ասել է ճապոնացի գիտնականը, որը քիմիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակ է ստացել 2010թ.:
Նեգիսիի խոսքով՝ ինքը գիտությամբ զբաղվել է ոչ թե Նոբելյան մրցանակին հասնելու, այլ իր գաղափարների ու տեսակետների իրավացիությունն ապացուցելու համար:
«Գիտությամբ զբաղվելը մի ճանապարհորդություն է, եւ այստեղ կարեւոր է հանդիպել ճիշտ մարդկանց, ովքեր կոգեւորեն ձեզ»,- ասել է Էյիթի Նեգիսին:
Ռիբոսոմների կառուցվածքի եւ դրանց գործողությունների ուսումնասիրման համար 2009թ. Նոբելյան մրցանակի արժանացած իսրայելացի գիտնական Ադա Յոնաթն էլ խոսել է ԴՆԹ-ի, հակաբիոտիկների դերի եւ գիտնականի կարիերա ընտրելու մասին:
Ադա Յոնաթը Ադա Յոնաթը
«Երբ փոքր էի, ձեր տարիքին, անգամ չէի էլ պատկերացնում, որ մի օր կզբաղվեմ բջիջների ուսումնասիրությամբ, կամ ընդհանրապես կտեսնեմ, թե ինչ է բջիջը: Ես անգամ չեմ էլ մտածել գիտնականի մասնագիտություն ընտրելու մասին: Ես պարզապես ցանկանում էի հասկանալ, ավելին իմանալ ինձ շրջապատող աշխարհի մասին»,- ասել է նա:
Իսրայելացի ֆիզիկոս ու քիմիկոս, կեղծ բյուրեղների բացահայտման համար 2011թ. Նոբելյան մրցանակ ստացած Դան Շեխտմանն էլ լրացրել է Ադա Յոնաթի՝գիտությոան հանդեպ սիրո մասին մտքերը:
Աարոն Չեխանովերը Աարոն Չեխանովերը
«Գիտությամբ զբաղվելու նշանները մարդու մոտ նկատվում են շատ վաղ տարիքում: Եթե ձեզ հետաքրքրում է ձեզ շրջապատող աշխարհը, եթե դուք հետաքրքրասեր եք, պրպտուն, փնտրող, ապա շնորհավորում եմ՝ դուք ունեք բոլոր նախադրյալները գիտնական դառնալու համար»,- ասել է իսրայելացի գիտնականը:
Դիմելով հայ աշակերտներին՝ Դան Շեխտմանն ասել է.
«Աշխարհի ապագան կախված է ձեզ նման մարդկանցից: Կրթությունն ունակ է փոխել աշխարհը: Դուք ճիշտ տեղում եք, այնպես որ՝ շարունակեք հետեւել ձեր երազանքներին»:
UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի ղեկավար Վերոնիկա Զոնաբենդն էլ ընդգծել է՝ դպրոցի հիմնադրման գաղափարներից մեկը եղել է այն, որ դպրոցը դառնա ուսումնակրթական կենտրոն, որտեղ կհավաքվեն ոչ միայն դպրոցի, այլեւ Տավուշի մարզի սաները:
«Սա բացառիկ հնարավորություն է, երբ Նոբելյան մրցանակակիրներն այցելում են Դիլիջան: Նման բացառիկ մարդկանց հանդիպելը ոգեւորության մեծ աղբյուր է: Հենց այսպիսի մարդիկ պետք է օրինակ լինեն մեր աշակերտների համար»,- ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:

В рамках визита в Армению пять лауреатов Нобелевской премии в области естественных наук - Аарон Чехановер, Эйити Нэгиси, Дан Шехтман, Ада Йонат и Джон Уоррен посетили 14 апреля колледж UWC Dilijan.
Для встречи с Нобелевскими лауреатами UWC Dilijan собрал не только студентов колледжа, но и студентов и учеников старших классов из Еревана и Тавушской области.
Гости рассказали истории своих научных успехов и ответили на вопросы студентов, которые были самыми разными: как стать ученым, чем вредны желудочные бактерии, в чем секрет долголетия, как решить проблему перенаселенности планеты?
Японский химик Эйити Нэгиси описал химию как игру в стиле «лего», которая требует большого терпения и ведет к новым научным открытиям.
Фото: IDeA/Edgar Barseghyan
«Многим кажется, что Нобелевская премия является венцом для ученого. В действительности же, это только начало для новых открытий и новых поисков»,- сказал японский химик, который получил Нобелевскую премию в 2010 году.
По его словам, он стал заниматься наукой не для того, чтобы получать премии, а ради возможности доказывать правдивость своих идей и подходов. «Заниматься наукой - как путешествовать, и здесь очень важно встретить правильных людей, которые смогут воодушевить вас»,- сказал Эйити Нэгиси.
Ада Йонат, получившая Нобелевскую премию за открытие структуры и исследование функции рибосом, рассказала о ДНК, роли антибиотиков, также о том, как стала ученым.
«Когда я была в вашем возрасте, то даже не представляла, что однажды буду заниматься исследованием клеток, или вообще увижу, что они собой представляют. Я и не думала о профессии ученого. Я просто желала узнать больше об окружающем мире»,- сказала израильский ученый.
Израильский физик и химик, лауреат Нобельвской премии за открытие квазипериодических кристаллов Дан Шехтман дополнил мысль Ады Йонат.
«Интерес к науке у людей проявляется в раннем возрасте. Если вас интересует окружающий мир, если вы любознательны, пытливы, то поздравляю: у вас есть все предпосылки, чтобы стать ученым»,- сказал Нобелевский лауреат.
Обращаясь к армянским студентам, Дан Шехтман сказал:
«Будущее мира зависит от таких людей, как вы. Образование может изменить мир. И вы находитесь в правильном месте. Так что продолжайте следовать своим мечтам».
Глава Совета попечителей UWC Dilijan Вероника Зонабенд подчеркнула, что одна из основополагающих идей создания колледжа заключалась именно в том, чтобы он стал учебно-образовательным центром, где будут собираться молодые люди со всей Тавушской области.
«Посещение Дилижана Нобелевскими лауреатами – это уникальная возможность. Встреча с такими людьми является большим источником вдохновения. Именно такие люди должны стать примером для наших студентов», - сказала Вероника Зонабенд.