Լուսանկարը` IDeA/Edgar Barseghyan
Հայաստանյան այցի նախավերջին օրը Նոբելյան հինգ դափնեկիրներ Աարոն Չեխանովերը, Էյիթի Նեգիսին, Դան Շեխտմանը, Ադա Յոնաթը եւ Ջոն Ուորենն այցելեցին UWC Դիլիջան քոլեջ:
Բնագիտության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի արժանացած գիտնականներին հանդիպելու համար հավաքվել էին ոչ միայն քոլեջի սաները, այլեւ Տավուշի մարզի եւ Երեւանի կրթական հաստատությունների ուսանողներն ու ավագ դասարանների աշակերտները, մասնավորապես՝ բնագիտական առարկաներով հետաքրքվածները:
Դպրոցի հյուրերը ներկաների հետ կիսվել են հաջողության իրենց պատմություններով ու պատասխանել են հարցերին: Գիտնական դառնալու երազանքից մինչեւ ստամոքսների բակտերիաներ, մոլորակի գերբնակեցվածությունից մինչեւ հակաբիոտիկներ եւ երկարակեցություն. դպրոցականների հարցերը տարբեր էին:
Ճապոնացի քիմիկոս Էյիթի Նեգիսին քիմիան բնութագրել է որպես «լեգո», որը, նրա բնորոշմամբ՝ մեծ համբերություն պահանջող եւ դեպի գիտական բացահայտումների տանող «խաղ» է:
Էյիթի Նեգիսին Էյիթի Նեգիսին
«Շատերը կարող են կարծել, թե Նոբելյան մրցանակ ստանալը գիտնականի համար վերջին հանգրվանն է: Իրականում, Նոբելյան մրցանակ ստանալը միայն սկիզբն է՝ նոր բացահայտումների, գիտական նոր դեգերումների համար»,- հավաքվածներին ասել է ճապոնացի գիտնականը, որը քիմիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակ է ստացել 2010թ.:
Նեգիսիի խոսքով՝ ինքը գիտությամբ զբաղվել է ոչ թե Նոբելյան մրցանակին հասնելու, այլ իր գաղափարների ու տեսակետների իրավացիությունն ապացուցելու համար:
«Գիտությամբ զբաղվելը մի ճանապարհորդություն է, եւ այստեղ կարեւոր է հանդիպել ճիշտ մարդկանց, ովքեր կոգեւորեն ձեզ»,- ասել է Էյիթի Նեգիսին:
Ռիբոսոմների կառուցվածքի եւ դրանց գործողությունների ուսումնասիրման համար 2009թ. Նոբելյան մրցանակի արժանացած իսրայելացի գիտնական Ադա Յոնաթն էլ խոսել է ԴՆԹ-ի, հակաբիոտիկների դերի եւ գիտնականի կարիերա ընտրելու մասին:
Ադա Յոնաթը Ադա Յոնաթը
«Երբ փոքր էի, ձեր տարիքին, անգամ չէի էլ պատկերացնում, որ մի օր կզբաղվեմ բջիջների ուսումնասիրությամբ, կամ ընդհանրապես կտեսնեմ, թե ինչ է բջիջը: Ես անգամ չեմ էլ մտածել գիտնականի մասնագիտություն ընտրելու մասին: Ես պարզապես ցանկանում էի հասկանալ, ավելին իմանալ ինձ շրջապատող աշխարհի մասին»,- ասել է նա:
Իսրայելացի ֆիզիկոս ու քիմիկոս, կեղծ բյուրեղների բացահայտման համար 2011թ. Նոբելյան մրցանակ ստացած Դան Շեխտմանն էլ լրացրել է Ադա Յոնաթի՝գիտությոան հանդեպ սիրո մասին մտքերը:
Աարոն Չեխանովերը Աարոն Չեխանովերը
«Գիտությամբ զբաղվելու նշանները մարդու մոտ նկատվում են շատ վաղ տարիքում: Եթե ձեզ հետաքրքրում է ձեզ շրջապատող աշխարհը, եթե դուք հետաքրքրասեր եք, պրպտուն, փնտրող, ապա շնորհավորում եմ՝ դուք ունեք բոլոր նախադրյալները գիտնական դառնալու համար»,- ասել է իսրայելացի գիտնականը:
Դիմելով հայ աշակերտներին՝ Դան Շեխտմանն ասել է.
«Աշխարհի ապագան կախված է ձեզ նման մարդկանցից: Կրթությունն ունակ է փոխել աշխարհը: Դուք ճիշտ տեղում եք, այնպես որ՝ շարունակեք հետեւել ձեր երազանքներին»:
UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի ղեկավար Վերոնիկա Զոնաբենդն էլ ընդգծել է՝ դպրոցի հիմնադրման գաղափարներից մեկը եղել է այն, որ դպրոցը դառնա ուսումնակրթական կենտրոն, որտեղ կհավաքվեն ոչ միայն դպրոցի, այլեւ Տավուշի մարզի սաները:
«Սա բացառիկ հնարավորություն է, երբ Նոբելյան մրցանակակիրներն այցելում են Դիլիջան: Նման բացառիկ մարդկանց հանդիպելը ոգեւորության մեծ աղբյուր է: Հենց այսպիսի մարդիկ պետք է օրինակ լինեն մեր աշակերտների համար»,- ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:

On the next-to-last day of the visit to Armenia, five Nobel Prize laureates Aaron Ciechanover, Ei-ichi Negishi, Dan Shechtman, Ada E. Yonath and Robin J.Warren visited UWC Dilijan College.
Students from not only the college, but universities and high schools of Yerevan and Tavush marz gathered to meet Nobel Prize laureates, particularly those interested in natural sciences.
The guests shared their success stories and answered questions. From the dream to become a scientist to stomach bacteria, from the planet’s overpopulation to antibiotics and longevity - the questions for laureates were different.
Japanese chemist Ei-ichi Negishi described chemistry as “lego” that requires great patience and is a “game” leading to scientific discoveries.
Photo: IDeA/Edgar Barseghyan
“Many people might think that Nobel Prize is a scientist’s last harbor. In fact, Nobel Prize is only a beginning to new discoveries, new scientific wandering,” said Japanese scientist who received Nobel Prize in Chemistry 2010.
Negishi confessed that he became a scientist not to win a Nobel prize, but to prove the rightness of his ideas and opinions.
“Science is a journey, it’s important to meet right people who will inspire you,” said Ei-ichi Negishi.
Israeli scientist Ada E. Yonath, who received Nobel Prize in 2009 “For studies of the structure and function of the ribosome”, spoke about DNA, the role of antibiotics and her choice of career in science.
“When I was young, about your age, I couldn’t even imagine that one day I will study cells or just see what a cell is. I didn’t even think to choose a career in science. I just wanted to understand, to know more about the world around me,” said she.
Israeli physicist and chemist Dan Shechtman, who received Nobel Prize in 2011 “For the discovery of quasicrystals”, added to Ada E. Yonath’s thoughts on the love for science.
“Signs of a future scientist are evident at a very young age. If you’re interested in the world, if you’re a curious, inquisitive explorer, then you have the supposition to become a scientist,” said Israeli scientist.
Dan Shechtman said to Armenian students:
“The future of the world depends on people like you. Education can change the world. You’re in the right place, follow your dreams.”
Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan College Veronika Zonabend stressed that one of the main ideas about foundation of the college was for it to become an educational center where students not only from the college itself, but Tavush marz in general will gather.
“Nobel Prize laureates’ visit to Dilijan is an unparalleled opportunity. Meeting such unique people is a source of great inspiration,” said Veronika Zonabend.