IDeA-ն եւ ՀԲԸՄ-ն ազդարարել են նոր ձեւաչափի համագործակցությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը եւ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) հայտարարում են նոր ձեւաչափի համագործակցության մասին, որն ուղղված է լինելու Հայաստանի զարգացմանն ու աշխարհում հայկական ինքնության պահպանությանը:
Երկու կազմակերպությունների գործունեությունն ավելի համակարգված դարձնելու նպատակով՝ IDeA-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ընտրվել է ՀԲԸՄ-ի Կենտրոնական վարչական ժողովի անդամ, իսկ ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը եւ ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչական ժողովի անդամ Վազգեն Յակուբյանը ընդգրկվել են IDeA հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի կազմում՝ միանալով Նուբար Աֆեյանին:
Այս կապակցությամբ ՀԲԸՄ-ի նախագահ Պերճ Սեդրակյանը նշել է.
«Ավելի քան երկու տասնամյակ ճանաչելով պարոն Վարդանյանին, նրան հաջողակ հայի տիպար եմ համարում` իր բազմաթիվ իրագործումներով, անհատական արժանիքներով եւ անխախտ ուղղամտությամբ: Իր գործունեությամբ նա մարմնավորում է հայ ազգի ապագայի նկատմամբ տեսլականի, նպատակասեւեռ եռանդի եւ անձնուրաց նվիրումի մի անզուգական համադրություն: Որպես գործարար եւ բարերար՝ Ռուբեն Վարդանյանը խանդավառող ներուժ է դրսեւորում եւ նորարարական փայլուն համագործակցություն ապահովում IDeA հիմնադրամի միջոցով: Եվ վերջապես, որպես Ռուսաստանի քաղաքացի, նա մեզ համար կենսական կապ է հանդիսանում Ռուսաստանի եւ Արեւելյան Եվրոպայի մեր կարեւոր համայնքների միջեւ: Համոզված ենք, որ նա կարեւոր դեր է կատարելու մեր ազգային առաքելության նոր տեսլականի իրագործման ասպարեզում: Ուրախությամբ ողջունում ենք նրա մասնակցությունը մեր նոր մարտավարական գործունեություններին»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ մեկ տարի առաջ, 2015 թ. հունվարի 31-ին հանդես գալով Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանում, Պերճ Սեդրակյանն ասել էր.
«Մի պահ մոռացեք բարեգործության մասին: Այժմ ՀԲԸՄ-ի գլխավոր ուղղություններից է ներգրավվել եւ աշխատանք տանել այնպիսի անհատների հետ, ինչպիսիք են Ռուբեն Վարդանյանը, Սեմ Սիմոնյանը, Էդուարդո Էռնեկյանը՝ այն մարդկանց հետ, ովքեր ջանք չեն խնայում Հայաստանին օգնելու համար: Մեր գլխավոր մտքերից է, թե ինչպե՞ս կարող ենք նոր աշխատատեղեր ստեղծել Հայաստանում: Այսօր մեր բոլոր ջանքերը դրան են ուղղված»:
Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ իր համար մեծ պատիվ է ընդգրկվել ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչական ժողովի կազմում: Նրա խոսքով՝  անցած  հարյուր տարիների ընթացքում ՀԲԸՄ-ն  եղել է ամենակարեւոր կառույցներից մեկը, որն աշխարհասփյուռ իր բազմաթիվ համայնքների միջոցով ծավալած ազնիվ եւ հետեւողական գործունեությամբ նպաստել է  հայ ազգի գոյապահպանմանը:
«ՀԲԸՄ-ն լավագույնս  է դրսեւորել իրեն՝  լինելու հայրենիքի բարգավաճման գլխավոր լծակներից մեկը, ինչպես նաեւ դառնալու 21-րդ դարի հայի տիպարի կերտման ուղեցույցը: Ես խորապես հանձնառու եմ իմ ջանքերը, փորձառությունը եւ բարեսիրական կարողությունները ներդնել՝  ի նպաստ այս ազնիվ կազմակերպության աշխատանքի: Ուրախ եմ նաեւ ՀԲԸՄ-ի եւ  IDeA-ի միջեւ զարգացող համագործակցությամբ եւ մեր ծրագրային կողմնորոշումով, որի նպատակն է նոր հզոր ուժ հաղորդել հայ ժողովրդի առաջխաղացմանը»:
IDeA-ի եւ ՀԲԸՄ-ի  ղեկավար մարմինների անդամ, ամերիկահայ գործարար եւ բարերար Նուբար Աֆեյանը ողջունել է նոր ձեւաչափի գործակցության մեկնարկը:
«Երկու տարի առաջ անդամակցելով ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչական ժողովին, հաճույքն եմ ունեցել մոտիկից աշխատակցելու նախագահ Պերճ Սեդրակյանի եւ բազմաթիվ այլ անդամների հետ՝ ՀԲԸՄ-ի ապագային ուղղված տեսլականի հորիզոնները ընդարձակելու ուղղությամբ: Սերտորեն գործակցել ենք նաեւ Ռուբենի եւ IDeA-ի հետ, մշակելու համար այն ուղեգիծը, որ ՀԲԸՄ-ն իրականացնելու է իր նոր մարտավարությամբ: Այդ ընթացքում մենք գործակցական արդյունավետ կապեր ենք հաստատել նաեւ «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնների հիմնադիր եւ ՀԲԸՄ-ի կենտրոնական վարչության անդամ Սեմ Սիմոնյանի հետ: Այժմ, երբ իմ վաղեմի գործընկեր Ռուբեն Վարդանյանը միանում է ՀԲԸՄ-ի վարչական ժողովի կազմին, բոլորս խանդավառ ենք ձեռնարկելու կազմակերպչական վերափոխումների մեր հաջորդ հանգրվանը: Գոտեպնդված հարյուրամյակի ընթացքում հայության ցուցաբերած աննախադեպ ներուժով՝ մենք գիտակցությամբ ենք դիմագրավում մեր առաջ հառնող մարտահրավերները ու պատեհությունները»,-նշել է նա:
«Այս նախաձեռնությունը ծավալուն գործակցությունների եւ առաջընթացի մի նոր հանգրվան է հանդիսանում ՀԲԸՄ-ի համար: Ես հատկապես խանդավառված եմ ԹՈՒՄՈ կենտրոնների, UWC Դիլիջանի քոլեջի եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ընձեռած հնարավորություններով, որոնք նոր  թափ են հաղորդում  ՀԲԸՄ-ի կրթական ծրագրերին»,-ընդգծել է ՀԲԸՄ փոխնախագահ Սեմ Սիմոնյանը:

IDeA и AGBU заявили о новом формате сотрудничества
Ереван /Медиамакс/. Фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) и Всеармянский благотворительный союз (AGBU) заявили о новом формате сотрудничества, целью которого будет развитие Армении и сохранение армянской идентичности во всем мире.
С целью лучшей координации деятельности двух организаций соучредитель IDeA Рубен Варданян избран членом Центрального совета директоров AGBU, а президент совета Перч Седракян и член совета Вазген Якубян были избраны в состав Совета попечителей фонда IDeA, членом которого также является Нубар Афеян.
«Я знаю Рубена около 20 лет и считаю его настоящим образцом успешного армянина благодаря его многочисленным достижениям и цельности натуры. Своей деятельностью Рубен демонстрирует сплав видения, неравнодушия и преданности будущему армянской нации. Являясь современным предпринимателем и благотворителем, он осуществляет инновационные идеи и добивается эффекта синергии в фонде IDeA, с которым AGBU сотрудничает в рамках проекта международного колледжа UWC Dilijan. И наконец, будучи гражданином России, он помогает нам осуществлять связь с армянской диаспорой, проживающей в РФ и Восточной Европе. Мы надеемся, что он поддержит наши стратегические цели и внесет свой клад в их достижение», – заявил Перч Седракян.
Медиамакс отмечает, что выступая 31 января 2015 года в Американском университете Армении, Перч Седракян говорил:
«Забудьте на минуту о благотворительности. Сейчас одним из наших главных направлений является вовлечение и работа с такими личностями как Рубен Варданян, Сэм Симонян, Эдуардо Эрнекян - людьми, которые не жалеют усилий для помощи Армении. Одной из наших главных мыслей является содействие созданию новых рабочих мест в Армении. Сегодня все наши усилия направлены на это».
Рубен Варданян, соучредитель Фонда IDeA, заявил, что гордится своим избранием в Центральный совет директоров Всеармянского благотворительного союза. По его словам, последние сто лет эта организация была одним из важнейших элементов, которые помогли армянам выжить, чему способствовала ее постоянная работа на благо армянской нации и многочисленной диаспоры в разных странах.
«Положение, которое занимает AGBU, позволяет ему оказывать существенное влияние на будущее процветание нашей родины и переосмыслить, что значит быть армянином в 21-м веке. Я рад, что мои усилия, знания и возможности будут способствовать достижению благородных целей этой замечательной организации», – сказал Рубен Варданян. Он также отметил, что намерен развивать сотрудничество между AGBU и фондом IDeA и способствовать реализации инициатив, направленных на развитие армян во всем мире.
Член руководящих органов фонда IDeA и AGBU, американский филантроп и бизнесмен армянского происхождения Нубар Афеян приветствовал начало сотрудничества в новом формате.
«С момента моего избрания в Совет директоров AGBU два года назад я имею честь работать вместе с Перчем Седракяном и другими членами Центрального совета над разработкой концепции будущего AGBU. Мы сотрудничали с Рубеном и командой фонда IDeA в рамках разработки дорожной карты для AGBU 2.0. В то же время мы развивали успешное стратегическое сотрудничество с Центром креативных технологий TUMO, который учредил и возглавляет Сэм Симонян, на протяжении многих лет состоящий в Совете директоров AGBU. С Рубеном, моим давним партнером, мы будем вместе заниматься следующим этапом трансформации AGBU. И хотя мы воодушевлены эмоциональным подъемом и силой, которую продемонстрировали армяне в ходе памятных мероприятий, посвященных столетию Геноцида, мы не забываем о возможностях и вызовах, которые ожидают нас в будущем», – подчеркнул Нубар Афеян.
«Для AGBU наступает захватывающий этап роста и налаживания партнерских связей. Я особенно рад возможности укрепления образовательных инициатив нашей организации за счет Центра креативных технологий TUMO, колледжа UWC Dilijan, фонда IDeA, Американского университета Армении и многих других новых инициатив»,- заявил Сэм Симонян, вице-президент Центрального совета директоров AGBU.