Ներկայացվել է «Թուրքիայի Հանրապետության պատմություն» դասագիրքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել «Թուրքիայի Հանրապետության պատմություն» դասագրքի շնորհանդեսը:
Գրքի հեղինակներն են թուրքագետներ Ռուբեն Սաֆրաստյանը, Ռուբեն Մելքոնյանը, Արթուր Դումանյանը, Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը, Հակոբ Չաքրյանը եւ Անուշ Հովհաննիսյանը: Այն հրատարակվել է Երեւանի պետական համալսարանի եւ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի կողմից:
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը նշել է, որ ԵՊՀ Արեւելագիտության ֆակուլտետը մինչ օրս նման դասագիրք չուներ եւ ուսանողներն ուսանել են հիմնականում սովետական ժամանակաշրջանում հրապարակված դասագրքերով: Արամ Սիմոնյանը նկատել է, որ այսպիսի ծավալուն դասագրքի հրապարակումը կարեւոր է նաեւ քաղաքական տեսանկյունից:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանում թյուրքագիտության մակարդակը տարեցտարի բարձրանում է, ինչը շատ կարեւոր է, հաշվի առնելով, որ Թուրքիայում արագ զարգանում է հայագիտությունը`թուրքական տեսանկյունից եւ մեկնաբանությամբ:
Գրքի համահեղինակ, ԵՊՀ Արեւելագիտության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Ռուբեն Մելքոնյանն, իր հերթին, ասել է, որ այն օբյեկտիվ պատմական դասագիրք է, որն ընդգրկում է Թուրքիայի պատմությունը 1918թ-ից մինչ օրերս, ներկայացնելով այդ երկրի արտաքին եւ ներքին քաղաքականության հիմնական դրվագները, գաղափարական հենքերը, առանցքային քաղաքական կուսակցությունները եւ ազդեցիկ քաղաքական գործիչներին:
Գրքում Ներկայացված են նաեւ ազգային-կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ հալածանքի եւ ճնշումների քաղաքականության հիմնական փուլերն ու հետեւանքները, ինչպես նաեւ արծարծված են հայ-թուրքական հարաբերություններում վերջին շրջանում տեղի ունեցած զարգացումները:
Ռուբեն Մելքոնյանը տեղեկացրել է, որ Սանկտ-Պետերբուրգից առաջարկ է ստացվել  մինչեւ 2015թ. ապրիլի 24-ը դասագիրքը թարգմանել ռուսերեն լեզվով եւ տարածել այն ռուսաստանյան կրթական հաստատություններում: Արմեն Աշոտյանն, իր հերթին, առաջարկել է թարգմանել աշխատությունը նաեւ թուրքերեն եւ տեղադրել համացանցում, որպեսզի թուրք ուսանողները «այլընտրանքի հնարավորություն ունենան», նշելով, որ նախարարությունը պատրաստ է աջակցություն տրամադրել:

“History of Republic of Turkey” textbook presented - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The presentation of “History of Republic of Turkey” textbook was held in Yerevan today.
The authors of the textbook are turkologists Ruben Safrastyan, Ruben Melkonyan, Artur Dumanyan, Vahram Ter-Matevosyan, Hakob Chakryan and Anush Hovhannisyan. The textbook was published by Yerevan State University (YSU) and the Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences.
YSU rector Aram Simonyan noted that the Faculty of Oriental Studies at YSU lacked a similar textbook to date, and the students basically had to study using textbooks published during the Soviet period. Aram Simonyan noted that such a comprehensive textbook is important in political terms as well.
Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan stated that the level of Turkology increases in Armenia year in and year out, which is highly important considering that the level of Armenian Studies faces a rapid growth in Turkey.
In his turn, co-author of the book, Deputy Dean of Yerevan State University’s Faculty of Oriental Studies Ruben Melkonyan said that it’s an objective and historic book encompassing the History of Turkey from 1918 to date and presenting the main episodes of Turkey’s foreign and domestic policy, the ideological bases, pivotal political parties and significant political figures.
The book also depicts the main phases and consequences of the policy of persecution and pressures conducted toward ethnic and religious minorities as well as the recent developments of Armenian-Turkish relations.
Ruben Melkonyan informed that they received an offer from Saint Petersburg to translate the textbook into Russian by April 24, 2015, and to distribute the book in educational institutions in Russia. In his turn, Armen Ashotyan came up with the proposal to translate the book into Turkish and to make it available on Internet for Turkish students “to have an opportunity of alternative” noting that the Ministry is ready to support it.