Ներկայացվել է «Թուրքիայի Հանրապետության պատմություն» դասագիրքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել «Թուրքիայի Հանրապետության պատմություն» դասագրքի շնորհանդեսը:
Գրքի հեղինակներն են թուրքագետներ Ռուբեն Սաֆրաստյանը, Ռուբեն Մելքոնյանը, Արթուր Դումանյանը, Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը, Հակոբ Չաքրյանը եւ Անուշ Հովհաննիսյանը: Այն հրատարակվել է Երեւանի պետական համալսարանի եւ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի կողմից:
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը նշել է, որ ԵՊՀ Արեւելագիտության ֆակուլտետը մինչ օրս նման դասագիրք չուներ եւ ուսանողներն ուսանել են հիմնականում սովետական ժամանակաշրջանում հրապարակված դասագրքերով: Արամ Սիմոնյանը նկատել է, որ այսպիսի ծավալուն դասագրքի հրապարակումը կարեւոր է նաեւ քաղաքական տեսանկյունից:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանում թյուրքագիտության մակարդակը տարեցտարի բարձրանում է, ինչը շատ կարեւոր է, հաշվի առնելով, որ Թուրքիայում արագ զարգանում է հայագիտությունը`թուրքական տեսանկյունից եւ մեկնաբանությամբ:
Գրքի համահեղինակ, ԵՊՀ Արեւելագիտության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Ռուբեն Մելքոնյանն, իր հերթին, ասել է, որ այն օբյեկտիվ պատմական դասագիրք է, որն ընդգրկում է Թուրքիայի պատմությունը 1918թ-ից մինչ օրերս, ներկայացնելով այդ երկրի արտաքին եւ ներքին քաղաքականության հիմնական դրվագները, գաղափարական հենքերը, առանցքային քաղաքական կուսակցությունները եւ ազդեցիկ քաղաքական գործիչներին:
Գրքում Ներկայացված են նաեւ ազգային-կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ հալածանքի եւ ճնշումների քաղաքականության հիմնական փուլերն ու հետեւանքները, ինչպես նաեւ արծարծված են հայ-թուրքական հարաբերություններում վերջին շրջանում տեղի ունեցած զարգացումները:
Ռուբեն Մելքոնյանը տեղեկացրել է, որ Սանկտ-Պետերբուրգից առաջարկ է ստացվել  մինչեւ 2015թ. ապրիլի 24-ը դասագիրքը թարգմանել ռուսերեն լեզվով եւ տարածել այն ռուսաստանյան կրթական հաստատություններում: Արմեն Աշոտյանն, իր հերթին, առաջարկել է թարգմանել աշխատությունը նաեւ թուրքերեն եւ տեղադրել համացանցում, որպեսզի թուրք ուսանողները «այլընտրանքի հնարավորություն ունենան», նշելով, որ նախարարությունը պատրաստ է աջակցություն տրամադրել:

В Ереване презентован учебник «История Турецкой республики» - Mediamax.am
Авторами учебника являются тюркологи Рубен Сафрастян, Рубен Мелконян, Артур Думанян, Ваграм Тер-Матевосян, Акоб Чакрян и Ануш Ованнисян. Книга совместно опубликована Ереванским государственным университетоми (ЕГУ) и Институтом Востоковедения Национальной академии наук Армении.
Ректор ЕГУ Арам Симонян отметил, что факультет Востоковедения ЕГУ до сих пор не имел подобного учебника, и студенты учились по книгам, изданным еще в советский период. Арам Симонян заметил, что издание подобного учебника важно и с политической точки зрения.
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян отметил, что уровень тюркологии в Армении повышается с каждым годом, что очень важно, учитывая, что в Турции быстро развивается армяноведение.
Соавтор учебника, замдекана факультета востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян, в свою очередь, сказал, что в книге объективно изложена история Турции с 1918 года по наши дни. В нем отражена информация о  важнейших событиях внешней и внутренней политики страны, идеологических основах, значимых политических партиях и влиятельных политиках.
В книге также представлены основные этапы преследований и репрессий в отношении национальных меньшинств, а также отражены последние процессы в армяно-турецких отношениях.
Рубен Мелконян сообщил, что из Санкт-Петербурга получено предложение перевести учебник на русский язык и распространить его в российских учебных заведениях к 24 апреля 2015 года. Армен Ашотян со своей стороны предложил перевести учебник на турецкий язык и разместить его в свободном доступе в интернете, добавив, что министерство готово оказать поддержку этому начинанию.