Երեւանում անցկացվել է «Ռոսատոմ»-ի օլիմպիադայի նախընտրական փուլը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 1-ին եւ 2-ին Երեւանում ավագ դպրոցականների համար անցկացվել է «Ռոսատոմ»-ի՝ ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի եւ ճարտարագիտության Օլիմպիադայի նախընտրական փուլը, որին մասնակցել է ավելի քան 200 դպրոցական։
Միջոցառումն անցկացրել են ՄԻՖԻ Ազգային հետազոտական միջուկային համալսարանը եւ «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան՝ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի համագործակցությամբ:
Օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը տեղի կունենա 2019թ. գարնանը։
«Այսօր ժամանակակից տնտեսության համար անհրաժեշտ է որակավորված ինժեներների առկայությունը: Բացառություն չէ ատոմային էներգետիկան: Ներկա պահին Հայկական ԱԷԿ-ում իրականացվում են արդիականացման եւ մինչեւ 2026թ. կայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքներ: Ուսումնասիրվում են նոր կայանի կառուցման հնարավորությունները, քանի որ ատոմային գեներացիան Հայաստանի համար հիմնականներից է եւ այդ պատճառով երկրին հատուկ անհրաժեշտ են ատոմային բնագավառի համար որակավորված կադրեր»,- ասել է էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշառների նախարարության ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետ Արտեմ Պետրոսյանը։
Երեւանում գիտության եւ մշակույթի ռուսական կենտրոնի տնօրենի Սերգեյ Ռիբինսկիի խոսքով՝ օլիմպիադայում մասնակցությունը տաղանդավոր երիտասարդների համար փայլուն հնարավորություն է իրենց ներկայացնելու և ռուսաստանյան առաջատար բուհերի ուսանողների շարքերը համալրելու համար։
Այս պահին մեկնարկել է բակալավրիատի, մագիստրատուրայի եւ ասպիրանտուրայի ծրագրերով Ռուսաստանում սովորելու համար հայ ուսանողների ընտրությունը: Այն կտեւի մինչեւ փետրվարի 15-ը:
Ցանկացողները պետք է գրանցվեն Russia.study կայքում, լրացնեն ձեւանմուշը եւ Երեւանում գիտության եւ մշակույթի կենտրոնում հարցազրույց անցնեն:

В Ереване прошел отборочный этап Олимпиады Росатома - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 1-2 декабря в Ереване состоялся отборочный тур Олимпиады Росатома по физике, математике и инженерии для старшеклассников, в которой приняли участие более 200 школьников.
Мероприятия организованы Национальным исследовательским ядерным университетом МИФИ (НИЯУ «МИФИ») и госкорпорацией «Росатом» на базе Национального политехнического университета Армении.
Финал олимпиады состоится весной 2019 г.
«В наше время для современной экономики важно наличие квалифицированных инженеров. Не исключение и атомная энергетика. Сегодня на Армянской АЭС проводится модернизация и продление сроков эксплуатации станции до 2026 года. Изучаются возможности для строительства новой станции, т.к. атомная генерация является для Армении одной из базовых, и поэтому стране особенно необходимы квалифицированные кадры для этой отрасли»,- отметил начальник отдела атомной энергетики Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Артем Петросян
По словам директора Российского центра науки и культуры в Ереване Сергея Рыбинского, участие в олимпиаде – блестящая возможность для талантливых молодых людей проявить себя и получить образование в ведущих вузах России.
На данный момент стартует отбор студентов на квотное обучение в России по программам бакалавриата, специалитета, магистратуры и аспирантуры, который продлится до 15 февраля.
Желающие должны зарегистрироваться на сайте Russia.study, заполнить форму и пройти собеседование в Российском центре науки и культуры в Ереване.