Երեւանում կկայանա Ռոսատոմ-ի Օլիմպիադայի նախընտրական փուլը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 1-ին եւ 2-ին Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում տեղի կունենա ֆիզիկայի եւ մաթեմատիկայի Ռոսատոմ-ի Օլիմպիադայի նախընտրական փուլը 7-ից 11-րդ դասարաների աշակերտների համար:
Օլիմպիադան անցկացնում են ՄԻՖԻ Ազգային հետազոտական միջուկային համալսարանը եւ «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան՝ ատոմային բնագավառի կադրերի պատրաստման բնագավառում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի փոխգործակցության շրջանակներում։
Դեկտեմբերի 1-ին կանցկացվի նաեւ 9-ից 11 դասարանների համար ինժեներական Օլիմպիադա։
Օլիմպիադայի նպատակն է բացահայտել տաղանդավոր ու նպատակասլաց երեխաներին, որոնք սեւեռված են ինժեներա-տեխնիկական մասնագիտությունների վրա եւ հետաքրքրված են ատոմային էներգետիկայով ու նոր տեխնոլոգիաներով։
Օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը տեղի կունենա 2019 թվականի սկզբին։
Օլիմպիադայի հաղթողներն արտոնություններ կստանան «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի հիմնական բուհեր, մասնավորապես՝ ՄԻՖԻ Միջազգային հետազոտական միջուկային համալսարան ընդունվելիս:

В Ереване пройдет Олимпиада Росатома по физике и математике - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 1-2 декабря в Ереване состоится отборочный этап Олимпиады Росатома по физике и математике для школьников 7-11 классов.
Олимпиаду проводит Национальный исследовательский ядерный университет МИФИ (НИЯУ «МИФИ») и Госкорпорация «Росатом» в рамках сотрудничества России и Армении в сфере подготовки кадров для атомной отрасли.
В первый день также состоится инженерная Олимпиада для старшеклассников 9-11 классов.
Цель Олимпиады – выявить талантливых и целеустремленных детей, которые ориентированы на инженерно-технические специальности и проявляют интерес к атомной энергетике и новым технологиям. Заключительный этап Олимпиады состоится в начале 2019 года. Победители и призеры Олимпиады получат льготы при поступлении в опорные вузы Госкорпорации «Росатом», в частности, в Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ».
Подготовка высококвалифицированных специалистов, обладающих современными знаниями, становится все более актуальной на фоне развития атомной энергетики в стране и модернизации Армянской АЭС.