FAST-ը հրավիրում է միանալ «Հաջորդ սերնդի խորհրդին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) հայտարարել է «Հաջորդ սերնդի խորհրդին» դիմելու նոր փուլի մեկնարկի մասին:
«Հաջորդ սերնդի խորհրդին» միանալ կարող են երիտասարդ գիտնականները, տեխնոլոգիաների գծով մասնագետները, ձեռնարկատերերը, ովքեր իրենց ոլորտներում աշխատանքի ընթացքում ակնհայտ հեղինակություն են ձեռք բերել:
Հայտերը կարելի է լրացնել FAST-ի պաշտոնական կայքում:
«Նրանք կկարողանան զգալի ազդեցություն ունենալ Հայաստանում գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման վրա: Ակնկալվում է, որ իրենց ժամանակի որոշակի մասը կնվիրեն FAST-ի նախաձեռնությունների վրա աշխատանքին, ինչպես նաեւ առնվազն տարին մեկ անգամ կկարողանան այցելել Հայաստան՝ մասնակցելու Գլոբալ ինովացիոն ֆորումին»,- ասված է հիմնադրամի հայտարարության մեջ:
Ցյուրիխի գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության եւ մաթեմատիկայի համալսարանի գիտաշխատող Էրիկ Ազնավուրյանը, ով այժմ ղեկավարում է «Հաջորդ սերնդի խորհուրդը», Մեդիամաքսին  ավելի վաղ ասել էր, որ «Հայաստանում FAST-ի նման կազմակերպության առկայությունը շատ մեծ հաջողություն է»:
«Հայաստանում գիտության եւ երիտասարդներին ֆինանսավորելու ծրագրերը, լայնամասշտաբ գիտական հանդիպումների կազմակերպումը, միջազգային մասնագետների ներգրավումը մեծ դեր կխաղա Հայաստանի գիտության զարգացման գործում»,- ասել էր նա:
Քորնելի համալսարանի Կիրառական մաթեմատիկայի կենտրոնի ասպիրանտ Աննա Սրապիոնյանը, որը նույնպես «Հաջորդ սերնդի խորհրդի» անդամ է, Մեդիամաքսին ասել է, որ «վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում FAST-ի հետ համագործակցելիս մեծ բավականություն եմ ստացել, եւ շատ տպավորված եմ առաջարկված ծրագրերով»։
Այժմ «Հաջորդ սերնդի խորհուրդն» ունի 15 անդամ, որոնք հաջողակ երիտասարդ գիտնականներ են Հայաստանում եւ ամբողջ աշխարհում:

FAST приглашает в «Совет следующего поколения» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Научно-технологический фонд Армении (FAST) объявил о начале нового этапа приема заявок в «Совет следующего поколения».
К «Совету следующего поколения» могут присоединиться молодые ученые, специалисты в сфере технологий и предприниматели, которые добились очевидного успеха.
Заявки можно заполнить на официальном сайте FAST.
«Члены Совета смогут внести значительный вклад в развитие науки и технологий в Армении. Планируется, что определенную часть своего времени они будут посвящать работе над инициативами FAST, а также по крайней мере раз в год смогут посещать Армению для участия в Глобальном инновационном форуме»,- говорится в объявлении фонда.
Научный сотрудник Высшей технической школы Цюриха Эрик Азнавурян, который ныне руководит «Советом следующего поколения», ранее говорил Медиамакс, что «наличие в Армении такой организации, как FAST, – большой успех».
«Программы по финансированию науки и молодых ученых в Армении, организация широкомасштабных научных встреч, вовлечение международных специалистов сыграют большую роль в развитии армянской науки»,- отмечал он.
Аспирант Центра прикладной математики Корнелльского университета Анна Срапионян, которая также является членом «Совета следующего поколения», говорила Медиамакс, что «за последние несколько месяцев сотрудничества с FAST получила колоссальное удовольствие и очень воодушевлена предложенными программами».