FAST-ը հրավիրում է միանալ «Հաջորդ սերնդի խորհրդին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) հայտարարել է «Հաջորդ սերնդի խորհրդին» դիմելու նոր փուլի մեկնարկի մասին:
«Հաջորդ սերնդի խորհրդին» միանալ կարող են երիտասարդ գիտնականները, տեխնոլոգիաների գծով մասնագետները, ձեռնարկատերերը, ովքեր իրենց ոլորտներում աշխատանքի ընթացքում ակնհայտ հեղինակություն են ձեռք բերել:
Հայտերը կարելի է լրացնել FAST-ի պաշտոնական կայքում:
«Նրանք կկարողանան զգալի ազդեցություն ունենալ Հայաստանում գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման վրա: Ակնկալվում է, որ իրենց ժամանակի որոշակի մասը կնվիրեն FAST-ի նախաձեռնությունների վրա աշխատանքին, ինչպես նաեւ առնվազն տարին մեկ անգամ կկարողանան այցելել Հայաստան՝ մասնակցելու Գլոբալ ինովացիոն ֆորումին»,- ասված է հիմնադրամի հայտարարության մեջ:
Ցյուրիխի գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության եւ մաթեմատիկայի համալսարանի գիտաշխատող Էրիկ Ազնավուրյանը, ով այժմ ղեկավարում է «Հաջորդ սերնդի խորհուրդը», Մեդիամաքսին  ավելի վաղ ասել էր, որ «Հայաստանում FAST-ի նման կազմակերպության առկայությունը շատ մեծ հաջողություն է»:
«Հայաստանում գիտության եւ երիտասարդներին ֆինանսավորելու ծրագրերը, լայնամասշտաբ գիտական հանդիպումների կազմակերպումը, միջազգային մասնագետների ներգրավումը մեծ դեր կխաղա Հայաստանի գիտության զարգացման գործում»,- ասել էր նա:
Քորնելի համալսարանի Կիրառական մաթեմատիկայի կենտրոնի ասպիրանտ Աննա Սրապիոնյանը, որը նույնպես «Հաջորդ սերնդի խորհրդի» անդամ է, Մեդիամաքսին ասել է, որ «վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում FAST-ի հետ համագործակցելիս մեծ բավականություն եմ ստացել, եւ շատ տպավորված եմ առաջարկված ծրագրերով»։
Այժմ «Հաջորդ սերնդի խորհուրդն» ունի 15 անդամ, որոնք հաջողակ երիտասարդ գիտնականներ են Հայաստանում եւ ամբողջ աշխարհում:

Yerevan /Mediamax/. Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) is admitting applications for membership in NextGen Council.
The membership in NextGen Council is open to young scientists, tech specialists and entrepreneurs with demonstrable record of excellence throughout their career.
You can fill in the application on FAST website.
“The right candidates will be motivated to make a tangible impact on the development of science and technology in Armenia. They are expected to dedicate part of their time to working on FAST’s activities as well as to be able to visit Armenia at least once a year for the annual Global Innovation Forum,” the foundation states on the website.
PhD student at ETH Zurich, Chairperson of NextGen Council Erik Aznauryan told Mediamax earlier that “the fact that Armenia now has an agency like FAST is a big success”.
“Financing for science and young specialists, organization of large-scale scientific meetings and engagement of international experts will play a significant role in advancement of Armenian science,” he noted.
PhD Candidate at Cornell Universit, member of NextGen Council Anna Srapionyan told Mediamax,“Over the last couple of months, I have been very pleased to cooperate with FAST and have been impressed with their programs.”
As of the moment, NextGen Council has 15 members, all successful young scientists from Armenia and other countries.