Երեւանում հասանելի է սաղմի նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախտորոշումը
2017թ. նոյեմբերից Մարդու Պտղաբերության Կենտրոնում (Fertility Center), իրականացվում է սաղմի նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախտորոշում, ինչը հատուկ դեպքերում թույլ է տալիս կատարել արտամարմնային բեղմնավորման արդյունքում ստացված միայն առողջ սաղմիկների տեղադրում, հնարավորինս «ապահովագրելով» հղիության բարեհաջող ընթացքը եւ առողջ երեխայի ծնունդը:
Fertility Center-ը Հայաստանում առաջինն ու միակն է, որտեղ հնարավոր է դիմել նման հետազոտություն անցկացնելու համար: Մեդիամաքսը հանդիպել  է կենտրոնի  հիմնադիր եւ տնօրեն, բժշկական գիտությունների դոկտոր Էդուարդ Համբարձումյանի հետ՝ զրուցելով այս տպավորիչ գործընթացին վերաբերող հիմնական հարցերի շուրջ:
- Ե՞րբ է առաջին անգամ իրականացվել սաղմի նախաիմպլանտացիոն ախտորոշում եւ ինչ զարգացումներ է ապրել այս մեթոդը տարիների ընթացքում:
- Սաղմի նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախտորոշման առաջին փորձերն արվել են 1989 թվականին՝բեղմնավորված ձվաբջջի միջոցով, սակայն այդ մեթոդն իրեն չարդարացրեց:
Որոշ ժամանակ անց փորձարկումները շարունակվեցին, այս անգամ՝ արտամարմնային բեղմնավորման եղանակով ստացված 2-3 օրական սաղմով:
Շուտով պարզ դարձավ, որ այս  փուլում սաղմից բջիջ վերցնելով, մեծ է այն վնասելու հավանականությունը: Բոլոր հնարավոր ռիսկերից խուսափելու համար նախաիմպլանտացիոն ախտորոշման հետ կապված փորձերը ժամանակավորապես դադարեցվեցին:
Էդուարդ Համբարձումյանը Էդուարդ Համբարձումյանը
Նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախտորոշմանը բժիշկները վերադարձան մոտ 10 տարի առաջ, երբ սովորեցին ինկուբատորում սաղմը աճեցնել մինչեւ 5 օրական (ինչն արդեն մեծ ձեռքբերում է, քանի որ մինչեւ 5-րդ օրը «հասնում են» ուժեղագույն եւ ամենալավ սաղմիկները): Բացի այդ, հինգերորդ օրում արդեն սկսում է ձեւավորվել ապագա ընկերքը: Համարվում է, որ ընկերքի բջիջները համանման են սաղմի բջիջներին, հետեւաբար, գենետիկ ախտորոշման համար կարելի է վերցնել կազմավորվող ընկերքի բջիջը՝ «չանհանգստացնելով» սաղմին: Այս տարիների ընթացքում մեծ զարգացում ապրեցին նաեւ տեխնոլոգիաները եւ որքան էլ ֆանտաստիկ չհնչի՝ մեկ-երկու բջջի հիման վրա կարելի է պարզել ապագա մարդու ամբողջ քրոմոսոմային հավաքածուն:
- Ի՞նչպես եւ ի՞նչ փուլերով է ընթանում նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախորոշումը:
- Այսօր շատ երկրներում գործում են հատուկ գենետիկ կենտրոններ, որտեղ հնարավոր է ուղարկել սաղմի բջիջը: Ախտորոշման համար օգտագործվում են շատ բարդ եւ թանկարժեք սարքավորումներ: Սակայն մինչ այդ հարկավոր է անցկացնել սաղմիկի բիոպսիա. լազերային հատուկ տեխնիկայի կիրառմամբ սաղմից վերցվում է մեկ բջիջ եւ համապատասխան կերպով ֆիքսվում:
Այս նուրբ գործընթացը պահանջում է առանձնակի գիտելիքներ եւ կարող է իրականացվել միայն սաղմնաբանների կողմից:
Այնուհետեւ սաղմիկը սառեցվում է, իսկ ֆիքսված բջիջն ուղարկվում է ախտորոշիչ կենտրոն: Մոտ երկու շաբաթ անց, պատասխանը ստանալուց հետո, պարզ է դառնում, կարելի՞ է տվյալ սաղմը տեղադրել կնոջ օրգանիզմի մեջ, թե՝ ոչ:
Լազերային բիոպսիա անցկացնելու հմտությանը տիրապետելու նպատակով  մեր սաղմնաբանը ամիսներ շարունակ վերապատրաստվել է Իտալիայում, Ռուսաստանում, Անգլիայում:
Մոտ հինգ ամիս Fertility Center-ում աշխատել է լազերային բիոպսիայով զբաղվող մեր իտալացի գործընկերներից մեկը:
- Ո՞ր դեպքերում է հարկավոր անցկացնել նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախտորոշում:
- Սաղմի գենետիկ ախտորոշմանը խորհուրդ է տրվում դիմել այն դեպքում, երբ ծնողներից մեկը ժառանգել է որեւէ գենետիկ հիվանդություն, կամ հանդիսանում է այդ հիվանդության գենի կրող, ինչը կարող է դառնալ անպտղության եւ ապագա երեխայի մոտ արատների հայտնաբերման պատճառ:
Մտահոգության տեղիք են տալիս իրար հաջորդող չզարգացող հղիությունները, վիժումները: Սա վերաբերում է նաեւ արտամարմնային բեղմնավորման միջոցով ստացված հղիություններին, քանի որ իմպլանտացիայի ժամանակ «առողջ» տեսք ունեցող սաղմիկը նույնպես կարող է իր մեջ անտեսանելի խնդիրներ պարունակել, որոնք հնարավոր է ախտորոշել միայն հետազոտման արդյունքում :
Դա պայմանավորված է այն փաստով, որ բնության մեջ սաղմերի 80% -ը պարունակում է բավականին մեծ քանակով մուտացիաներ, որոնք խաթարում են հետագա զարգացումը: Այս մուտացիաները կրում են զուտ մեխանիկական բնույթ (խախտվում է բջիջների կիսվելու գործընթացը), սակայն  կարող են նաեւ հանդես գալ որպես գենետիկ անոմալիաների եւ թաքնված հիվանդության հետեւանք:
Խորհուրդ է տրվում սաղմի ախտորոշմանը դիմել տարիքային գործոնով զույգերին, քանի որ թե՛ կանանց, թե՛ տղամարդկանց մոտ 38 տարեկանից հետո քրոմոսոմային խախտումներն ավելի հաճախ են հանդիպում:
Այս մեթոդը նաեւ օգնության է գալիս չբացատրվող անպտղության հարցում եւ ըստ վիճակագրության՝ կտրուկ բարձրացնում է հղիանալու հավանականությունը, նպաստում է վիժումների կանխարգելմանը:
Ստացվում է, որ նախաիմպլանտացիոն հետազոտության շնորհիվ հնարավոր է նվազեցնել անպտղության աճը, կրճատել վիժումների քանակը եւ 99.4%  ճշգրտությամբ կանխել ապագա երեխայի գենետիկ հիվանդությունները:
- Իսկ  նախաիմպլանտացիոն ախտորոշման ընթացքում կարելի՞ է տեսնել սաղմիկի սեռական պատկանելությունը:
- Տվյալ հետազոտությունը անսխալ կերպով բացահայտում է նաեւ ապագա երեխայի սեռը: Հասկանալի է, որ անպտուղ զույգի համար էական չէ, թե ինչ սեռի կլինի այդքան սպասված բալիկը, սակայն հանդիպում են իրավիճակներ, երբ խնդիրները հենց սեռից են բխում: Մենք բախվել ենք նման դեպքի հետ՝ երեք աղջիկ ունեցող զույգից ստացել ենք 12 սաղմ, եւ նախաիմպլանտացիոն ախտորոշման արդյունքում պարզվել է, որ այդ 12-ից միայն երկուսն են առողջ ,այն էլ՝ «աղջիկ» են, իսկ մնացած 10 «տղաների» մոտ հայտնաբերվեցին քրոմոսոմային խախտումներ:
ԱՄՆ-ի որոշ նահանգներում թույլատրված է սեռը պարզելու համար նախաիմպլանտացիոն ախտորոշում անցկացնել: Եթե ընտանիքում արդեն կան երեք եւ ավելին միասեռ երեխաներ, ինչու՞ չի կարելի նախօրոք պարզել, կարո՞ղ է հաջորդ երեխան ուրիշ սեռի լինել, թե ոչ: Բնականաբար, այդպես նվազում է նաեւ հղիության արհեստական եւ սեռով պայմանավորված ընդհատումների քանակը:
- Ի՞նչ հանգամանքներով կարող է պայմանավորված լինել սխալ ախտորոշման կայացումը:
- Այսօր հնարավոր է ախտորոշել սաղմի 300 գենետիկ շեղումներ: Սխալ ախտորոշումը  հավանական է  շատ հազվադեպ գեն հանդիպելու դեպքում, ինչը պարտադիր նշվում է զույգի հետ կնքվող պայմանագրում: Մարդն ունի 40 000 գեն եւ կան իրավիճակներ, որոնք հնարավոր չէ կանխատեսել:
Գիտությունը տեղում չի կանգնում եւ ո՞վ գիտի, ինչ բացահայտումներ են մեզ սպասում ապագայում` այսօրվա գիտնականների և տեխնոլոգիաների շնորհիվ մենք արդեն  կարող ենք իրականացնել այն, ինչ տարիներ առաջ անիրական էր թվում:

В Ереване доступна преимплантационная генетическая диагностика эмбриона
С ноября 2017 года в Центре Репродукции Человека (www.FertilityCenter.am) проводится преимплантационная генетическая диагностика эмбриона, которая в особых случаях позволяет осуществлять имплантацию только здоровых эмбрионов, полученных в результате экстракорпорального оплодотворения (ЭКО), чтобы по возможности «застраховать» успешное течение беременности и рождение здорового ребенка.
Fertility Center является первым и единственным учреждением в Армении, куда можно обратиться за проведением подобного исследования. Медиамакс встретился с основателем и директором центра, доктором медицинских наук Эдуардом Амбарцумяном.
- Когда была впервые проведена преимплантационная генетическая диагностика эмбриона и какие изменения претерпел данный метод?
- Первые попытки провести преимплантационную генетическую диагностику с помощью оплодотворенной яйцеклетки проводились в 1989 году, однако данный метод не оправдал себя.
Спустя некоторое время опыты продолжились – на сей раз с использованием 2-3 дневных эмбрионов, полученных путем экстракорпорального оплодотворения (ЭКО). Вскоре стало ясно, что если от эмбриона берется клетка на этом этапе, велика вероятность повредить его. Во избежание всех возможных рисков, опыты, связанные с преимплатационной диагностикой, были временно приостановлены.
Эдуард Амбарцумян Эдуард Амбарцумян
К преимплантационной генетической диагностике врачи вернулись около 10 лет назад, когда научились доращивать в инкубаторе эмбрион до 5 дней (что уже является большим достижением, поскольку до 5-го дня «доживают» только самые сильные и лучшие эмбрионы). Кроме того, на пятый день начинает формироваться будущая плацента. Считается, что клетки плаценты идентичны клеткам эмбриона, следовательно, для генетической диагностики можно взять клетку формирующейся плаценты, «не беспокоя» эмбрион. За эти годы значительно развились технологии, и как бы фантастически ни звучало, на основе одной-двух клеток можно определить весь хромосомный набор человека.
- Как и через какие этапы проходит преимплантационная генетическая диагностика?
- Сегодня во многих странах действуют специальные генетические центры, куда можно отправить клетку эмбриона. Для диагностики используются весьма сложное и дорогостоящее оборудование. Однако до диагностики необходимо провести биопсию эмбриона: с применением специальной лазерной техники от эмбриона забирают одну клетку и соответствующим образом фиксируют ее.
Этот деликатный процесс, требующий особых знаний, могут осуществить только врачи-эмбриологин, прошедшие специальное обучение.
Затем эмбрион замораживается, а зафиксированную клетку (или клетки) отправляют в диагностический центр на генетическое обследование. Спустя около двух недель после получения ответа становится ясно, можно ли перенести этот эмбрион в организм женщины.
Наш эмбриолог на протяжении нескольких месяцев проходил курсы переквалификации в Италии, России, Англии, чтобы овладеть техникой проведения лазерной биопсии.
Около 5 месяцев в Fertility Center работал один из наших итальянских коллег, занимающийся лазерной биопсией.
- В каких случаях необходимо проводить преимплантационную генетическую диагностику?
- Генетическую диагностику эмбриона рекомендуется проводить в том случае, если один из родителей унаследовал какую-либо генетическую болезнь, является активным или пассивным (так называемым гомозиготным или гетерозиготным) носителем данного заболевания, что может стать причиной бесплодия и отклонений у будущего ребенка.
Поводом для беспокойства могут быть также следующие друг за другом случаи неразвивающейся беременности и выкидыши. Это касается также беременностей, полученных посредством экстракорпорального оплодотворения (ЭКО), поскольку во время имплантации «здоровый» на вид эмбрион также может содержать в себе невидимые отклонения, которые можно диагностировать только путем обследования.
80% эмбрионов в природе содержат достаточно большое количество мутаций, которые наносят вред дальнейшему развитию. Эти мутации носят сугубо механический характер (нарушается процесс деления клеток), однако могут возникнуть и вследствие генетических аномалий и скрытых болезней.
Диагностику эмбриона также советуется проводить при наличии возрастного фактора, поскольку как у женщин, так и у мужчин старше 38 лет хромосомные нарушения встречаются чаще. Так, среди женщин старше 41 года хромосомные нарушения у эмбрионов выявляются в 50% и более процентов случаев!
Этот метод также помогает обнаружить причину необъяснимых случаев бесплодия и по статистике резко повышает вероятность забеременеть, способствуя предотвращению выкидышей.
Получается, что благодаря преимплантационной диагностике можно снизить рост бесплодия, сократить количество выкидышей и с точностью 99.4% предотвратить генетические заболевания у будущего ребенка.
- Можно ли определить половую принадлежность эмбриона в ходе преимплантационной диагностики?
- Данное исследование также безошибочно определяет пол будущего ребенка. Понятно, что для бесплодной пары не столь важно, какого пола будет их долгожданный ребенок, однако в некоторых случаях проблемы обусловлены именно полом. Мы сталкивались с подобными проблемами: от пары, имеющей трех девочек, мы получили 12 эмбрионов, и в результате преимплантационной диагностики выяснилось, что из этих 12 эмбрионов здоровыми являются только два и при этом «девочки», а у остальных 10 «мальчиков» были обнаружены хромосомные нарушения.
В некоторых штатах США разрешено проводить преимплантационную диагностику для определения пола ребенка. Если в семье уже есть трое и более однополых детей, почему бы ни выяснить, может ли следующий ребенок быть другого пола? Таким образом также сокращается число случаев прерывания беременности искусственным образом или из-за пола ребенка.
- Какими обстоятельствами может быть обусловлена неверная диагностика?
- Сегодня можно диагностировать 300 генетических нарушений эмбриона. Неверная диагностика вероятна в том случае, если мы имеем дело с редким геном. Данное обстоятельство обязательно оговорено в договоре, который подписывается с парой. У человека есть порядка 40 000 генов, и бывают ситуации, которые нельзя спрогнозировать.
Наука не стоит на месте, кто знает, какие открытия ждут нас в будущем. Благодаря современным технологиям и ученым, мы уже можем реализовать то, что несколько лет назад казалось неосуществимым.