Զախարովա. ԵՄ դիտորդները «լրտեսում» են ՌԴ-ին, Իրանին եւ Ադրբեջանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ Հայաստանի տարածքում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելությունը «լրտեսում» է Ռուսաստանին, Իրանին եւ Ադրբեջանին։
«Դա փաստագրական ապացույցներ ունի։ Նման ապակառուցողական գործունեությունը հանգեցնում է տարածաշրջանում լարվածության աճին եւ կարող է անգամ անդառնալի հետեւանքների հանգեցնել»,- ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով, Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման «բաղադրատոմսը» Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների կատարումն է։
«Այս եռակողմ համաձայնագրերի յուրահատկությունը նրանում է, որ դրանք համալիր բնույթ են կրում եւ ներառում են բարդ փոխզիջումային լուծումներ, որոնք հաշվի են առնում բոլոր երկրների շահերը՝ դժվարագույն աշխատանք է կատարվել։ Իսկ Արեւմուտքի տեսանկյունից դրա արդյունքները պետք է կոպտորեն ոչնչացվեն միայն այն պատճառով, որ նրանք ունեն իրենց տեսակետը տարածաշրջանի ապագայի վերաբերյալ»,- ասել է Զախարովան։

Захарова: Наблюдатели ЕС в Армении «шпионят» за РФ, Ираном и Азербайджаном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила сегодня, что миссия наблюдателей Евросоюза на территории Армении «шпионит» за Россией, Ираном и Азербайджаном.
«Это имеет фактологические подтверждения. Подобная деструктивная активность приводит к растущей напряженности в регионе, а может привести вообще к необратимым последствиям», - заявила Захарова.
По ее словам, «рецепт урегулирования отношений» между Баку и Ереваном заключается в реализации договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении.
«Уникальность этих трехсторонних договоренностей в том, что они носят комплексный характер и включают в себя те комплексные компромиссные решения, которые учитывают интересы всех стран, сложнейшая работа была проделана. И с точки зрения Запада ее итоги должны быть грубейшим образом разрушены только потому, что у них свой взгляд на будущее региона», - сказала Захарова.