Զախարովա. ԵՄ դիտորդները «լրտեսում» են ՌԴ-ին, Իրանին եւ Ադրբեջանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ Հայաստանի տարածքում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելությունը «լրտեսում» է Ռուսաստանին, Իրանին եւ Ադրբեջանին։
«Դա փաստագրական ապացույցներ ունի։ Նման ապակառուցողական գործունեությունը հանգեցնում է տարածաշրջանում լարվածության աճին եւ կարող է անգամ անդառնալի հետեւանքների հանգեցնել»,- ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով, Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման «բաղադրատոմսը» Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների կատարումն է։
«Այս եռակողմ համաձայնագրերի յուրահատկությունը նրանում է, որ դրանք համալիր բնույթ են կրում եւ ներառում են բարդ փոխզիջումային լուծումներ, որոնք հաշվի են առնում բոլոր երկրների շահերը՝ դժվարագույն աշխատանք է կատարվել։ Իսկ Արեւմուտքի տեսանկյունից դրա արդյունքները պետք է կոպտորեն ոչնչացվեն միայն այն պատճառով, որ նրանք ունեն իրենց տեսակետը տարածաշրջանի ապագայի վերաբերյալ»,- ասել է Զախարովան։

Zakharova: EU observers in Armenia “spy” on Russia, Iran and Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said today that the EU monitoring mission in Armenia is “spying” on Russia, Iran and Azerbaijan.
“This has factual confirmations. Such destructive activity leads to growing tension in the region, and may lead to irreversible consequences,” Zakharova said.
She noted that “the recipe for the settlement of relations” between Baku and Yerevan lies in the implementation of the agreements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia.
“The uniqueness of these trilateral agreements is that they are comprehensive in nature and include those complex compromise solutions that consider the interests of all countries. The most difficult work has been done. And from the point of view of the West, its results should be grossly destroyed just because they have their own view on the future of the region,” Zakharova said.