Թուրքիայի եւ Վրաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան գործընթացը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի եւ Վրաստանի արտգործնախարարներ Հաքան Ֆիդանը եւ Իլիա Դարչիաշվիլին քննարկել են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության գործընթացը։
Վրաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Անկարայում կայացած հանդիպմանը նախարարներն ընդգծել են տարածաշրջանի կայուն զարգացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ խաղաղության առաջ մղման գործում Վրաստանի եւ Թուրքիայի դերի մեծացման կարեւորությունը։
Նախարարները քննարկել են ռազմավարական տարանցիկ եւ էներգետիկ նախագծերի իրականացումը, ընդգծել են Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղային գծի, ինչպես նաեւ Միջին միջանցքի զարգացման կարեւորությունը։
Հանդիպմանը քննարկվել է նաեւ Վրաստանի, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ եռակողմ համագործակցության ձեւաչափը, որի շրջանակներում մոտ ապագայում տեղի կունենա երեք երկրների արտգործնախարարների հանդիպումը։

Главы МИД Турции и Грузии обсудили мирный процесс между Азербайджаном и Арменией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел Турции и Грузии Хакан Фидан и Илья Дарчиашвили обсудили мирный процесс между Азербайджаном и Арменией.
В сообщении МИД Грузии отмечается, что на встрече в Анкаре министры подчеркнули необходимость устойчивого и стабильного развития региона, а также важность повышения роли Грузии и Турции в деле продвижения мира.
Министры обсудили вопросы реализации стратегических транзитных и энергетических проектов, транзитного потенциала Грузии, Азербайджана и Турции. В этом контексте была подчеркнута важность развития железнодорожной линии Баку-Тбилиси-Карс, а также Среднего коридора.
На встрече говорилось и об успешном формате трехстороннего сотрудничества Грузия-Турция-Азербайджан, в рамках которого в ближайшее время состоится встреча министров иностранных дел трех стран.