Ադրբեջանը կավելացնի ռազմական ծախսերը 2023 թվականի պետբյուջեում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ 2023 թվականի պետական բյուջեն վերանայելիս կավելացվի պաշտպանության ոլորտի ֆինանսավորումը։
«Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո մենք կանգ չենք առել, հակառակը՝ առաջ ենք գնում։ Այս տարվա պետբյուջեում լրացումներ կկատարվեն, հավելյալ ծախսերի զգալի մասը նախատեսված է պաշտպանական նպատակների համար։ Ինչո՞ւ։ Որովհետեւ պետք է միշտ պատրաստ լինենք։ Սպառնալիքներն աճում են, վտանգը մեծանում, եւ մենք պետք է կարողանանք հաղթահարել ցանկացած սպառնալիք»,- ասել է Ալիեւը Շուշիի ժողովրդին ուղղված ուղերձում։
«Ադրբեջանական բանակը ե՛ւ հանդերձանքով, ե՛ւ մարտունակությամբ դասվում է աշխարհի ամենահզոր բանակների շարքին»,- ասել է նա։
Ադրբեջանի 2023 թվականի պաշտպանական բյուջեն կազմում է ավելի քան $ 3,1 մլրդ կամ պետական բյուջեի բոլոր ծախսերի 16%-ը։

Azerbaijan to increase defense spending in 2023 state budget - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said today that funding for the defense sector will be increased while reviewing the parameters of the 2023 state budget.
“After the second Karabakh war, we did not stop, on the contrary, we are moving forward. Additions will be introduced in this year’s state budget, a considerable part of additional spending will be allocated for defense purposes. Why? Because we must always be ready. Threats are increasing, the danger is increasing, and we must be able to overcome any threat,” Aliyev said in his address to the nation from Shushi.
“The Azerbaijani army is among the strongest armies in the world both in terms of weapons and combat readiness,” he said.