Ադրբեջանը կավելացնի ռազմական ծախսերը 2023 թվականի պետբյուջեում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ 2023 թվականի պետական բյուջեն վերանայելիս կավելացվի պաշտպանության ոլորտի ֆինանսավորումը։
«Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո մենք կանգ չենք առել, հակառակը՝ առաջ ենք գնում։ Այս տարվա պետբյուջեում լրացումներ կկատարվեն, հավելյալ ծախսերի զգալի մասը նախատեսված է պաշտպանական նպատակների համար։ Ինչո՞ւ։ Որովհետեւ պետք է միշտ պատրաստ լինենք։ Սպառնալիքներն աճում են, վտանգը մեծանում, եւ մենք պետք է կարողանանք հաղթահարել ցանկացած սպառնալիք»,- ասել է Ալիեւը Շուշիի ժողովրդին ուղղված ուղերձում։
«Ադրբեջանական բանակը ե՛ւ հանդերձանքով, ե՛ւ մարտունակությամբ դասվում է աշխարհի ամենահզոր բանակների շարքին»,- ասել է նա։
Ադրբեջանի 2023 թվականի պաշտպանական բյուջեն կազմում է ավելի քան $ 3,1 մլրդ կամ պետական բյուջեի բոլոր ծախսերի 16%-ը։

Азербайджан увеличит расходы на оборону в госбюджете на 2023 год - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что при пересмотре параметров госбюджета на 2023 год финансирование сферы обороны будет увеличено.
«После Второй Карабахской войны мы не остановились, наоборот, мы идем вперед. В госбюджет на этот год будут внесены дополнения, значительная часть дополнительных расходов предусмотрена для оборонных целей. Почему? Потому что мы всегда должны быть готовы. Возрастают угрозы, возрастает опасность, и мы должны быть способны преодолеть любую угрозу», - сказал Алиев в обращении к народу из Шуши.
«Азербайджанская армия как по снаряжению, так и по боеспособности входит в число самых сильных армий мира», - заявил он.
Оборонный бюджет Азербайджана на 2023 год составляет свыше $‌3,1 млрд или 16% всех расходов госбюджета.