Իրանի նախագահ. Նոր պատերազմն անընդունելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իրանի նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ հեռախոսազրույցում ներկայացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի սադրիչ եւ ագրեսիվ գործողությունները:
Կառավարությունից հայտնում են, որ Էբրահիմ Ռայիսին նշել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում նոր պատերազմն անընդունելի է եւ Իրանն ուշադրությամբ հետեւում է զարգացումներին:
«Իրանի նախագահն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով եւ պետությունների տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը հստակ է:
Իրանի նախագահը հիշատակել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեիի խոսքը, ըստ որի՝ Հայաստանի հետ Իրանի կապը չպետք է վտանգվի, իսկ հաղորդակցության ուղիները պետք է լինեն պետությունների սուվերենության ներքո: Էբրահիմ Ռայիսին շեշտել է, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի անվտանգության հարցը կարեւոր է Իրանի համար»,- ասված է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Iran’s President: New war is inadmissible
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had a phone conversation today with the President of Iran Seyed Ebrahim Raisi and presented the provocative and aggressive actions of the Azerbaijani armed forces.
Government’s press service reports that during the phone conversation Iran’s president noted that a new war in the South Caucasus is inadmissible and that Iran is closely following the developments.
“The president of Iran emphasized that all conflicts in the region should be resolved peacefully, and Iran’s position regarding the territorial integrity of states is clear.
Raisi mentioned the words of the Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Khamenei that Iran’s connection with Armenia should not be endangered, and the communication channels should be under the sovereignty of the states. Iran’s president stressed that his country is ready to support the establishment of peace in the region, adding that the issue of Armenia’s security is important for Iran,” the Government said in a news release.