Իրանի նախագահ. Նոր պատերազմն անընդունելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իրանի նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ հեռախոսազրույցում ներկայացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի սադրիչ եւ ագրեսիվ գործողությունները:
Կառավարությունից հայտնում են, որ Էբրահիմ Ռայիսին նշել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում նոր պատերազմն անընդունելի է եւ Իրանն ուշադրությամբ հետեւում է զարգացումներին:
«Իրանի նախագահն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով եւ պետությունների տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը հստակ է:
Իրանի նախագահը հիշատակել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեիի խոսքը, ըստ որի՝ Հայաստանի հետ Իրանի կապը չպետք է վտանգվի, իսկ հաղորդակցության ուղիները պետք է լինեն պետությունների սուվերենության ներքո: Էբրահիմ Ռայիսին շեշտել է, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի անվտանգության հարցը կարեւոր է Իրանի համար»,- ասված է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Президент Ирана: Новая война недопустима - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян в телефонной беседе с президентом Ирана Сейедом Ибрагимом Раиси представил провокационные и агрессивные действия вооруженных сил Азербайджана.
По сообщению пресс-службы правительства, Ибрагим Раиси заявил, что новая война в регионе Южного Кавказа неприемлема, и Иран внимательно следит за развитием событий.
«Президент Ирана подчеркнул, что все конфликты в регионе должны решаться мирным путем, и позиция Ирана в отношении территориальной целостности государств четкая.
Президент Ирана напомнил слова верховного лидера Исламской революции Аятоллы Хаменеи о том, что связь Ирана с Арменией не должна подвергаться опасности, а коммуникации должны оставаться под суверенитетом государств. Ибрагим Раиси подчеркнул, что его страна готова поддержать установление мира в регионе, добавив, что для Ирана важен вопрос безопасности Армении», - говорится в сообщении правительства.