Ալիեւ. «Հայաստանը թող ընդունի իրականությունը՝ գլուխը պատին խփելու փոխարեն» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Զանգելանում մի շարք հայտարարություններ է արել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման թեմայով:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պետք է խաղաղության պայմանագիր կնքվի. Հայաստանը փորձեց խուսափել դրանից, քանի որ խաղաղության պայմանագիրը նշանակում է տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում։ Եթե սահմաններ ենք սահմանում, ապա «Լեռնային Ղարաբաղի» ի՞նչ կարգավիճակի մասին է խոսքը»,- ասել է Ալիեւը։
«Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորվել է. մենք լուծել ենք այս հարցը, եւ դա ընդունում է ողջ աշխարհը՝ ուզենա, թե չուզենա Հայաստանը։ Ինչ վերաբերում է «Լեռնային Ղարաբաղ» կոչվող վարչական միավորին, ապա Ադրբեջանի տարածքում նման միավոր չկա։ «Լեռնային Ղարաբաղ» բառը միջազգային կազմակերպությունների բառապաշարում եւս չկա, եւ Բրյուսելում վերջերս կայացած հանդիպումը ապացուցեց դա։ Ճիշտ է, Հայաստանը հերթական անգամ բարձրացրել է այդ հարցը եւ, ինչպես ասում են, գլուխը պատին է խփում, բայց սա է իրականությունը, եւ նա պետք է հաշտվի դրա հետ»,- հայտարարել է Ալիեւը։
Նա նշել է, որ «Ադրբեջանը վճռորոշ ձայն ունի հետկոնֆլիկտային օրակարգի ձեւավորման հարցում»։
«Բայց մենք ոչ մի անիրատեսական պահանջ չենք առաջադրում։ Մենք ասում ենք, որ Հայաստանը պետք է ճանաչի մեր տարածքային ամբողջականությունը. եկեք սահմանները որոշենք, թող յուրաքանչյուրն ապրի իր երկրում եւ չխառնվի ուրիշի գործերին»,- ասել է Ալիեւը։
«Մյուս կարեւոր խնդիրը Զանգեզուրի միջանցքի բացումն է։ Հայաստանը միշտ փորձել է դա կանխել։ Բայց տեսեք բրյուսելյան հանդիպման արդյունքներով պաշտոնական հայտարարությունը. արդեն սահմանվել է, որ եւ՛ երկաթուղին, եւ՛ ավտոմայրուղին անցնում են Մեղրիով եւ Զանգեզուրով։ Մենք ենք թելադրում օրակարգը: Ինչո՞ւ: Ելնելով պատերազմի արդյունքներից։ Մենք հաղթանակած պետություն ենք, Հայաստանը պարտված պետություն է»,- նշել է Ալիեւը։

Алиев: «Армении надо принять реальность, а не биться головой о стенку» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев сделал сегодня ряд заявлений на тему будущего отношения с Арменией.
«Между Арменией и Азербайджаном должно быть подписано мирное соглашение. Армения пыталась этого избежать, потому что мирное соглашение означает взаимное признание территориальной целостности стран. Если мы определяем границы, то о каком статусе «Нагорного Карабаха» может идти речь?», - сказал Алиев сегодня в Зангелане.
Он отметил, что «за Азербайджаном решающее право голоса в формировании постконфликтной повестки дня».
«При этом мы не выдвигаем каких-то нереалистичных требований. Мы говорим, что Армения должна признать нашу территориальную целостность: давайте определим границы, пусть каждый живет в своей стране и не вмешивается в дела друг друга», - подчеркнул Алиев.
«Еще один важный вопрос - открытие Зангезурского коридора. Армения всегда пыталась этому помешать. Но посмотрите официальное заявление по итогам брюссельской встречи: уже определено, что и железная дорога, и автомобильная дорога проходят через Мегри и Зангезур. Мы диктуем повестку дня. За счет чего? Разумеется, за счет итогов войны. Мы государство-победитель, Армения – побежденное государство», - добавил Алиев.
«Карабахский конфликт урегулирован. Мы решили этот вопрос, и весь мир принимает это, хочет того Армения или нет. Что касается административной единицы под названием «Нагорный Карабах», то на территории Азербайджана подобной единицы не существует. Слова «Нагорный Карабах» нет в лексиконе международных организаций, и недавняя встреча в Брюсселе лишний раз это доказала. Правда, Армения в очередной раз подняла этот вопрос и, как говорится, бьется головой о стенку, но такова реальность, и с ней ей надо смириться», - сказал Алиев.