Փաշինյան. «Անում ենք հնարավորը` խաղաղության օրակարգը խթանելու համար» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «մեր կառավարությունն այժմ անում է հնարավորը` տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգը խթանելու համար»:
Այդ մասին նա ասել է Հաագայի Խաղաղության պալատում՝ մասնակցելով հայկական խաչքարի բացման արարողությանը:
«Հազարամյակներով Հայաստանը եւ հայերը ձգտել են խաղաղության՝ որպես իրենց Հայրենիքում ապրելու եւ արարելու գերագույն նպատակ։ Մեր կառավարությունն այժմ անում է հնարավորը` տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգը խթանելու համար՝ չնայած այն գոյաբանական սպառնալիքներին, որոնց մինչ այժմ առերեսվում է իմ ազգը։
Խաչքարը հայ մշակույթի գլուխգործոցն ու խորհրդանիշն է, նրա էությունը եւ իր մեջ ունի խաղաղության պատգամ՝ փորագրված դարերի ընթացքում անձեռնմխելի մնացող քարի մեջ։ Ահա թե ինչու խաչքարն է ընտրվել որպես նվեր Խաղաղության պալատին՝ խորհրդանշելու հայերի այն սերունդներին, ովքեր ներդրում են ունեցել աշխարհում խաղաղության հաստատմանը։
Այս նվիրատվությունով Հայաստանը համարձակորեն վերահաստատում է իր ամուր հանձնառությունը՝ շարունակելու իր ներդրումը խաղաղության գործում մեր տարածաշրջանում եւ ամբողջ աշխարհում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: “We are doing utmost to promote the peace agenda” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that “our government is currently doing its utmost to promote the peace agenda in the region.”
He said about it at the Peace Palace in The Hague where he took part in the inauguration ceremony of the Armenian khachkar (cross-stone).
“For millennium Armenia and Armenians have strived for peace, as the ultimate goal to live and create in their homeland. Our government is currently doing its utmost to promote the peace agenda in the region, despite the existential threats my nation is still facing.
Khachkar is a masterpiece and symbol of Armenian culture, its essence and has in itself the message of peace, carved in the stone that remains intact during the centuries. This is why the Khachkar was chosen as a gift to the Peace Palace to symbolize generations of Armenians, who contributed to the peace in the world.
With this donation Armenia boldly reiterates its solid commitment to continue its contribution to the peace in our region and worldwide,” Nikol Pashinyan said.