Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկյան լրատվամիջոցներում լուսանկարների հրապարակումուց հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ստիպված էր ընդունել իր երկրում թուրքական F-16 կործանիչների առկայության փաստը:
Հոկտեմբերի 8-ին Իլհամ Ալիեւը CNN Arabic-ին տված հարցազրույցում ասել էր եւ մի քանի անգամ կրկնել, որ «F-16 կործանիչները գետնին են գտնվում»:
Նա հայտարարել էր, որ դրանք «ժամանել են զորավարժություններին մասնակցելու նպատակով», բայց ոչ մի կերպ չէր բացատրել, թե ինչու են ինքնաթիռները մնացել Ադրբեջանում զորավարժությունների ավարտից ավելի քան մեկ ամիս հետո:
Իսկ Ալիեւի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը շարունակում է պնդել, որ Ադրբեջանում թուրքական F-16-ներ չկան:
«Կան առասպելներ ստեղծողներ եւ կան դրանք քանդողներ: Այս դեպքում ես կլինեմ առասպել քանդող: Ադրբեջանը չունի F-16, ոչ գետնի վրա, ոչ էլ մեր օդային տարածքում»,- ասել է Հաջիեւը բրիտանական The Spectator-ին տված հարցազրույցում:
Նույն հարցազրույցում Ալիեւի օգնականը հերքել է Ադրբեջանի կողմից կասետային զենքի օգտագործումը: Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի ստորագրել 2008-ին Օսլոյում կնքված՝ նման զինամթերքի արգելման մասին կոնվենցիան, Հիքմեթ Հաջիեւն ասել էր.
«Մենք ձեռնպահ ենք մնում այդ պայմանագրի ստորագրումից, քանի որ հայկական զինված ուժերը լայնորեն օգտագործում են կասետային զինամթերք մեր դեմ»:

Yerevan /Mediamax/. After the photographs were published in the American media, Azerbaijani President Ilham Aliyev was forced to admit that there are Turkish F-16 aircrafts on the territory of his country.
In an interview with CNN Arabic on October 8, Ilham Aliyev said that “F-16 aircrafts are on the ground” and emphasized it several times.
He stated that “F-16s came to Azerbaijan to for military exercises. However, he failed to explain why they remained in Azerbaijan a month after the exercises were over.
Assistant to Azerbaijani President Hikmet Hajiev still claims that there are no Turkish F-16 in Azerbaijan.
“There are myth makers and myth busters: in this case, I will be a myth buster. Azerbaijan doesn't have F-16s - there aren't any on our soil or in our airspace,” Hajiev told The Spectator.
In the same interview, Aliyev’s assistant refuted the fact that Azerbaijan is using cluster munitions in its artillery strikes. When asked about why Azerbaijan is not a signatory to the 2008 convention which was signed in Oslo that bans the use of cluster munitions. Hajiev said:
“Our reservation about signing that treaty was because Armenia’s armed forces make extensive use of cluster munitions against us.”