Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկյան լրատվամիջոցներում լուսանկարների հրապարակումուց հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ստիպված էր ընդունել իր երկրում թուրքական F-16 կործանիչների առկայության փաստը:
Հոկտեմբերի 8-ին Իլհամ Ալիեւը CNN Arabic-ին տված հարցազրույցում ասել էր եւ մի քանի անգամ կրկնել, որ «F-16 կործանիչները գետնին են գտնվում»:
Նա հայտարարել էր, որ դրանք «ժամանել են զորավարժություններին մասնակցելու նպատակով», բայց ոչ մի կերպ չէր բացատրել, թե ինչու են ինքնաթիռները մնացել Ադրբեջանում զորավարժությունների ավարտից ավելի քան մեկ ամիս հետո:
Իսկ Ալիեւի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը շարունակում է պնդել, որ Ադրբեջանում թուրքական F-16-ներ չկան:
«Կան առասպելներ ստեղծողներ եւ կան դրանք քանդողներ: Այս դեպքում ես կլինեմ առասպել քանդող: Ադրբեջանը չունի F-16, ոչ գետնի վրա, ոչ էլ մեր օդային տարածքում»,- ասել է Հաջիեւը բրիտանական The Spectator-ին տված հարցազրույցում:
Նույն հարցազրույցում Ալիեւի օգնականը հերքել է Ադրբեջանի կողմից կասետային զենքի օգտագործումը: Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի ստորագրել 2008-ին Օսլոյում կնքված՝ նման զինամթերքի արգելման մասին կոնվենցիան, Հիքմեթ Հաջիեւն ասել էր.
«Մենք ձեռնպահ ենք մնում այդ պայմանագրի ստորագրումից, քանի որ հայկական զինված ուժերը լայնորեն օգտագործում են կասետային զինամթերք մեր դեմ»:

F-16 в Азербайджане: Алиев и Гаджиев противоречат друг другу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. После публикаций фотографий в американских СМИ президент Азербайджана Ильхам Алиев был вынужден признать факты наличия на территории его страны турецких истребителей F-16.
8 октября в интервью CNN Arabic Ильхам Алиев заявил, что «истребители F-16 находятся на земле» и несколько раз подчеркнул это.
Он заявил, что они «прибыли с целью участия в учениях», но при этом он никак не объяснил, почему самолеты остались в Азербайджане спустя месяц после их завершения.
Зато помощник Алиева Хихмет Хаджиев продолжает утверждать, что в Азербайджане нет турецких F-16.
«Есть создатели мифов, и есть их разрушители. В данном случае я буду разрушителем мифов. У Азербайджана нет F-16, нет ни на нашей земле, ни в нашем воздушном пространстве», - заявил Гаджиев в интервью британской The Spectator.
В том же интервью помощник Алиева опроверг использование Азербайджаном кассетных снарядов. Отвечая на вопрос о том, почему Азербайджан не подписал заключенную в 2008 году в Осло конвенцию о запрете таких боеприпасов, Хихмет Гаджиев сказал:
«Мы воздерживаемся от подписания этого договора, потому что армянские вооруженные силы широко применяют кассетные боеприпасы против нас».