Վարդանյան. «Լավ է, որ Փաշինյանն անձամբ լսեց ինքնորոշման կարեւորության մասին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հանրային գործիչ Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել է, որ «ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են դիվանագիտական գործընթացում մոռացության մատնել ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման սկզբունքի գերակայությունը»:
Ռուբեն Վարդանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել է սեպտեմբերի 7-ին Վլադիվոստոկի ֆորումում Ռուսաստանի նախագահի ելույթի այն հատվածը, որտեղ Վլադիմիր Պուտինը խոսում է ազգերի ինքնորոշման մասին:
«Այն, ինչ ասել է Պուտինը, շատ կարեւոր է Արցախի համար: Միջազգային իրավունքում ազգերի ինքնորոշման իրավունքն առանցքային նորմ է, որի շուրջ էլ պետք է կառուցվի Արցախի հարցով ողջ հայկական դիվանագիտությունը:
Ակնհայտ է, որ Արցախի ինքնորոշումը 1991 թվականին իրականացվել է միջազգային իրավունքի հիման վրա եւ միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքների պահպանմամբ։ Եվ այստեղ որեւէ հակասություն չկա տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հետ։ Այդ մասին փաստել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան Կոսովոյի գործով 2010թ. խորհրդատվական եզրակացության մեջ։
Արցախի պարագայում ինքնորոշման իրավունքն Արցախի ժողովրդի ապրելու իրավունքն է, քանի որ այլընտրանքը էթնիկ զտումն է, եւ ադրբեջանական պաշտոնական լրատվամիջոցներով այդ  մասին բացահայտ սպառնալիքներ են հնչում:
Ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են դիվանագիտական գործընթացում մոռացության մատնել ժողովուրդների իրավահավասարության եւ  ինքնորոշման սկզբունքի գերակայությունը եւ շատ լավ է, որ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ լսեց դրա կարեւորության մասին։
Արցախում բնակվող ժողովրդի՝ սեփական որոշմամբ իրենց կյանքը շարունակելու անքակտելի իրավունքը երբեք չի կարող վիճարկվել», - գրել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Vardanyan: “It is good that Pashinyan personally heard about the importance of self-determination” - Mediamax.am
5240 views
Vardanyan: “It is good that Pashinyan personally heard about the importance of self-determination”
Yerevan /Mediamax/. Public figure Ruben Vardanyan stated that “unfortunately, in the diplomatic process, the Armenian authorities continue to forget the supremacy of the principle of equality and self-determination of peoples.”
Ruben Vardanyan posted on his Facebook page the extract of the Russian President’s speech at the Vladivostok forum on September 7, where Vladimir Putin was speaking about the self-determination of nations.
“What Putin said is very important for Artsakh. In international law, the right of nations to self-determination is a key norm around which the entire Armenian diplomacy on Artsakh should be built up.
It is obvious that the self-determination of Artsakh in 1991 was carried out on the basis of international law and in compliance with all the principles of international law. And there is no contradiction with the principle of territorial integrity here. This was documented by the UN International Court of Justice in the advisory opinion on the Kosovo case in 2010.
In the case of Artsakh, the right to self-determination is the right of the people of Artsakh to live, because the alternative is ethnic cleansing, and there are open threats about it in the official Azerbaijani media.
Unfortunately, in the diplomatic process the Armenian authorities continue to forget the supremacy of the principle of equality and self-determination of peoples, and it is very good that Nikol Pashinyan personally heard about its importance.
The inalienable right of the people living in Artsakh to continue their lives by their own decision can never be disputed,” Ruben Vardanyan wrote.