Վարդանյան. «Լավ է, որ Փաշինյանն անձամբ լսեց ինքնորոշման կարեւորության մասին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հանրային գործիչ Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել է, որ «ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են դիվանագիտական գործընթացում մոռացության մատնել ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման սկզբունքի գերակայությունը»:
Ռուբեն Վարդանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել է սեպտեմբերի 7-ին Վլադիվոստոկի ֆորումում Ռուսաստանի նախագահի ելույթի այն հատվածը, որտեղ Վլադիմիր Պուտինը խոսում է ազգերի ինքնորոշման մասին:
«Այն, ինչ ասել է Պուտինը, շատ կարեւոր է Արցախի համար: Միջազգային իրավունքում ազգերի ինքնորոշման իրավունքն առանցքային նորմ է, որի շուրջ էլ պետք է կառուցվի Արցախի հարցով ողջ հայկական դիվանագիտությունը:
Ակնհայտ է, որ Արցախի ինքնորոշումը 1991 թվականին իրականացվել է միջազգային իրավունքի հիման վրա եւ միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքների պահպանմամբ։ Եվ այստեղ որեւէ հակասություն չկա տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հետ։ Այդ մասին փաստել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան Կոսովոյի գործով 2010թ. խորհրդատվական եզրակացության մեջ։
Արցախի պարագայում ինքնորոշման իրավունքն Արցախի ժողովրդի ապրելու իրավունքն է, քանի որ այլընտրանքը էթնիկ զտումն է, եւ ադրբեջանական պաշտոնական լրատվամիջոցներով այդ  մասին բացահայտ սպառնալիքներ են հնչում:
Ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են դիվանագիտական գործընթացում մոռացության մատնել ժողովուրդների իրավահավասարության եւ  ինքնորոշման սկզբունքի գերակայությունը եւ շատ լավ է, որ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ լսեց դրա կարեւորության մասին։
Արցախում բնակվող ժողովրդի՝ սեփական որոշմամբ իրենց կյանքը շարունակելու անքակտելի իրավունքը երբեք չի կարող վիճարկվել», - գրել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Ереван /Медиамакс/. Общественный деятель Рубен Варданян заявил, что «к сожалению, власти Армении продолжают предавать забвению приоритет принципа самоопределения народов».
Рубен Варданян разместил на своей странице в Facebook фрагмент выступления президента России на форуме во Владивостоке 7 сентября, где Владимир Путин говорит о самоопределении народов.
«То, что сказал Путин, очень важно для Арцаха. В международном праве право на самоопределение является ключевой нормой, вокруг которой должна строиться вся армянская дипломатия по вопросу Арцаху.
Очевидно, что самоопределение Арцаха в 1991 году осуществлялось на основе международного права и с соблюдением всех его принципов. И с принципом территориальной целостности здесь нет какого-либо противоречия. Это было задокументировано в консультативном заключении Международного суда ООН по
делу Косово в 2010 году.
В случае с Арцахом право на самоопределение – это право народа Арцаха на жизнь, поскольку альтернативой является этническая чистка, о чем в официальных азербайджанских СМИ звучат открытые угрозы.
К сожалению, власти Армении продолжают предавать забвению приоритет принципа самоопределения народов и очень хорошо, что Никол Пашинян лично услышал о его важности.
Неотъемлемое право проживающих в Арцахе людей продолжать свою жизнь по собственному решению никогда не может быть оспорено», - написал Рубен Варданян.