Շնորհավորանքը փորձել են ներկայացնել որպես Պուտին-Ալիեւ լիարժեք զրույց - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունն այսօր փորձել է Պուտինի ծննդյան օրվա առթիվ Ալիեւի շնորհավորանքը ներկայացնել որպես ղարաբաղյան խնդրի շուրջ լիարժեք հեռախոսազրույց:
Ադրբեջանական կողմը հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ կողմերը քննարկել են իրավիճակը Ղարաբաղում՝ շատ ընդհանրացված ձեւակերպումներով: Ընդգծվում էր, որ դա նրանց «առաջին զրույցն էր» պատերազմի սկզբից ի վեր:
Մինչդեռ Կրեմլի կայքում Ալիեւի հետ Պուտինի զրույցի մասին առանձին հաղորդագրություն չկա:
Կա «համակցված» հաղորդագրություն, որում ասված է, որ Ռուսաստանի ղեկավարին հեռախոսով անձամբ շնորհավորել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ջոմարտ Տոկաեւը եւ առաջին նախագհ Նուրսուլթան Նազարբաեւը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը եւ Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոեւը:
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով Պուտինի ու Ալիեւի զրույցի մասին լուրերը, ասել է.
«Դա հեռախոսային խոսակցություններից մեկն է եւ, իրոք, Ադրբեջանի նախագահը շնորհավորեց Վլադիմիր Վլադիմիրովիչին ծննդյան օրվա առթիվ, նրանք հակիրճ քննարկել են Ղարաբաղին վերաբերող հարցեր: Երկխոսությունը կշարունակվի»:

Баку пытался выдать поздравление Алиева Путину за полноценный разговор - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-служба президента Азербайджана попыталась выдать сегодня поздравление Алиева Путину по случаю дня рождения за полноценный разговор по карабахаской проблематике.
Пресс-служба президента Азербайджана распространила сообщение, в котором говорилось, что стороны обсудили ситуацию в Карабахе, воздержавшись от конкретики. Зато особо подчеркивалось, что это их «первый разговор с момента начала войны».
Между тем, отдельного сообщения на сайте Кремля о разговоре Путина с Алиевым нет.
Есть «сборное» сообщение, в котором говорится, что российского лидера лично поздравили по телефону президент Азербайджана Ильхам Алиев, премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Белоруссии Александр Лукашенко, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, премьер-министр Индии Нарендра Моди, президент и первый президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев и Нурсултан Назарбаев, президент Таджикистана Эмомали Рахмон, президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов и президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев».
Комментируя сообщения о беседе Путина и Алиева, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сказал:
«Это один из телефонных разговоров, и, действительно, президент Азербайджана поздравил Владимира Владимировича с днем рождения, и кратко упомянули и обсудили как раз вопросы, связанные с Карабахом. Диалог будет продолжен».