ՄԻԵԴ-ը կարող է շուտով որոշում կայացնել Երեւանի դիմումի վերաբերյալ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրախորհուրդն ակնկալում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) շուտով որոշում կկայացնի Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման հետ կապված միջանկյալ միջոցներ ձեռնարկելու Երեւանի դիմումի վերաբերյալ:
Այդ մասին ՏԱՍՍ-ի թղթակցին հայտնել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դանիել Հոլթգենը:
«ՄԻԵԴ-ը Հայաստանից դիմում է ստացել՝ դատարանի կանոնադրության 39-րդ հոդվածի համաձայն միջանկյալ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ: Դեռ չեմ կարող ասել, թե երբ կկայացվի որոշումն այդ դիմումի վերաբերյալ, բայց ակնկալում եմ, որ դա տեղի կունենա շուտով», - ընդգծել է Հոլթգենը:
ՄԻԵԴ կանոնադրության 39-րդ հոդվածի համաձայն, կողմերից մեկի խնդրանքով, դատարանը «կողմերին կարող է մատնանշել ցանկացած միջանկյալ միջոց, որն անհրաժեշտ կհամարի»:
Միջանկյալ միջոցը՝ դա դիմումատուի կամ պաշտպանվող քաղաքացիների շահերին անուղղելի և էական վնաս հասցնելուն հանգեցնող գործողություններ ձեռնարկելու արգելք է հանդիսանում:

ЕСПЧ может в ближайшее время принять решение по запросу Еревана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Совет Европы рассчитывает, что Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в ближайшее время примет решение по запросу Еревана о промежуточных мерах в связи с обострением ситуации в Нагорном Карабахе.
Об этом корреспонденту ТАСС сообщил официальный представитель генсека Совета Европы Даниэль Хольтген.
«ЕСПЧ получил запрос от Армении о применении промежуточных мер согласно статье 39 регламента суда. Пока не могу сказать, когда будет принято решение по этому обращению, но ожидаю, что это произойдет скоро», - подчеркнул Хольтген.
В соответствии со статье 39 регламента ЕСПЧ, по просьбе одной из сторон суд «может указать сторонам на любые предварительные меры, которые сочтет необходимым».
Под промежуточными мерами подразумевается запрет совершать действия, которые могут привести к причинению непоправимого и существенного вреда заявителю или защищаемым интересам граждан.