ՄԻԵԴ-ը կարող է շուտով որոշում կայացնել Երեւանի դիմումի վերաբերյալ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրախորհուրդն ակնկալում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) շուտով որոշում կկայացնի Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման հետ կապված միջանկյալ միջոցներ ձեռնարկելու Երեւանի դիմումի վերաբերյալ:
Այդ մասին ՏԱՍՍ-ի թղթակցին հայտնել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դանիել Հոլթգենը:
«ՄԻԵԴ-ը Հայաստանից դիմում է ստացել՝ դատարանի կանոնադրության 39-րդ հոդվածի համաձայն միջանկյալ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ: Դեռ չեմ կարող ասել, թե երբ կկայացվի որոշումն այդ դիմումի վերաբերյալ, բայց ակնկալում եմ, որ դա տեղի կունենա շուտով», - ընդգծել է Հոլթգենը:
ՄԻԵԴ կանոնադրության 39-րդ հոդվածի համաձայն, կողմերից մեկի խնդրանքով, դատարանը «կողմերին կարող է մատնանշել ցանկացած միջանկյալ միջոց, որն անհրաժեշտ կհամարի»:
Միջանկյալ միջոցը՝ դա դիմումատուի կամ պաշտպանվող քաղաքացիների շահերին անուղղելի և էական վնաս հասցնելուն հանգեցնող գործողություններ ձեռնարկելու արգելք է հանդիսանում:

Photo: https://gdb.rferl.org/
Yerevan /Mediamax/. Council of Europe anticipates the European Court for Human Rights (ECHR) to make a decision soon on Armenia’s request for interim measures regarding the escalation in Nagorno-Karabakh, official representative of CoE Secretary General Daniel Holtgen has told TASS.
“ECHR has received Armenia’s request for interim measures according to Rule 39 of the court. I cannot say when the decision will be made, but I anticipate that it will be made soon,” underlined Holtgen.
Under Rule 39 of ECHR, the court may “indicate to the parties any interim measure which it considers should be adopted” at the request of a party concerned.
The interim measures are urgent measures which apply where there is an imminent risk of serious and irreparable harm for the applicant.